PIGEON POLONAIS ORDINAIRE - zwykły polski gołąb - 1824 r.

Awatar użytkownika
adon
Posty: 28
Rejestracja: ndz sty 02, 2011 8:04 pm
Lokalizacja: Dęblin
Kontakt:

PIGEON POLONAIS ORDINAIRE - zwykły polski gołąb - 1824 r.

Post autor: adon » śr gru 12, 2018 7:57 pm

Wędrując po bezkresnych zakątkach internetu znów trafiłem na ciekawą publikację, w której jest fragment o zwykłych polskich gołębiach. Jest również ciekawy rysunek, który zapewne przedstawia charakterystyczną polską rasę i tak zastanawiam się gdzie się ona podziała.
Specjalistów proszę o przetłumaczenie tej wzmianki dla oświecenia młodych i starszych hodowców. :wink:
Załączniki
Bez_tytułu_4 - Kopia.jpg
Les_pigeons_(Pl._17)_(7042542223).jpg
Bez_tytułu_1 - Kopia.jpg
Bez_tytułu_2 - Kopia.jpg
Bez_tytułu_3 - Kopia.jpg
Adrian Zdunek

Awatar użytkownika
adon
Posty: 28
Rejestracja: ndz sty 02, 2011 8:04 pm
Lokalizacja: Dęblin
Kontakt:

Re: PIGEON POLONAIS ORDINAIRE - zwykły polski gołąb - 1824 r

Post autor: adon » pt gru 14, 2018 4:59 pm

Tłumaczone z francuskiego.

Siedemnasta rasa
Polskie gołębie, Columba polonica
Te gołębie mają dziób nadmiernie duży i krotki; Wokół oczu czerwony pas, czasem tak szeroki, że dwa okręgi, które go tworzą łączą się na szczycie głowy; oko często perłowe; głowa płaska, to znaczy kwadratowego kształtu, oznaczona czterema wysokimi wypukłościami, co jest nieprzyjemne (ohydne). Jego głowa jest jednak z wdziękiem umieszczona na szyi, która jest zmieniona(???); bardzo niskie nogi i stopy. Te ptaki są niewiele większe od pawiaków, ale są bardziej krępe.
90. Zwykły polski gołąb; Columba polonica vulgaris; pl. 17. Rysunek 17 (obrazek)
Ten ptak jest nieco większy niż jaskółka. Jego upierzenie ma różne kolory, czarny, czerwony, żółty, gris piguete (szary???), biały. On produkuje dość, lecz eleve peu de petits (mało młodych?), ponieważ ma trudność przez jego zbyt krótki dziób dać im paszy. Najpiękniejsze mają dwie małe brodawki w kształcie fasolki pod dolną częścią dzioba; ale zwykle tworzą się dopiero wtedy, gdy osiągną pewien wiek.
91. Łagodny polski gołąb; Columba polonica lenis
Mniejszy niż poprzedni; dziób trochę dłuższy, a wstążka oka mniej szeroka, tęczówka często jest czarna. Jest mieszańcem samca polskiego i samicy z krawatem. M. Vieillot uważa, że nadano mu imię łagodny, ze względu na słodycz jego oblicza. Jest bardzo płodny i karmi się lepiej niż on (Columba polonica vulgaris), ale domniemano, że został porzucony przez trudnych amatorów, jako nieinteresujący pod względem urody.
92. Polski gołąb niebieski; Columba polonica caerulea
Uważamy, że właściwie jest to zmieszanie tutaj gatunków wymienionych przez starożytnych autorów, ponieważ tam znajduje się opis, który im podają; ale przyznajemy że ten ptak jest nam właściwie nieznany. Autorzy podają go czasami jako gatunek, czasami jako odmianę gołębia wolierowego. Willulghby opisał go jako Columba barbarica seu numidica, a rysunek, pl. 34, pod tym z Columba numidica seu Cypria. Brison, prawdopodobnie po nim, opisał go jako gołębia Barbary - Columba barbarica. Przepisujemy dosłownie opis, który podają. Bardzo krótki dziób, oczy otoczone szerokim pasmem białej skóry, brodawki pokryte mąką; niebieskie upierzenie, znak dwóch czarnych plam na skrzydłach.
93. Polski gołąb czubaty; Columba polonica cristata
Podobny do zwykłego gołębia polskiego, ale posiadający czubek za głową. Odmiana ta wytworzyłaby wystarczającą ilość (młodych??) gdyby podobnie jak i druga, nie miała skrajnie małych dziobów, które utrudniają karmienie młodych. Nadal jest szeroko rozpowszechniony w Niemczech.
Załączniki
Buffon, Georges Louis Leclerc, comte de. 1799. Histoire naturelle  generale et particuliere t. 57, Paris  F. Dufart. - Kopia.jpg
1922 Antique Poultry Print. - Kopia.jpg
Bez_tytułu_5 - Kopia.jpg
Figure 4L. Willughby (1676, 1678, plate 34). Columba Numidica seu Cypria. A Barbary
Pigeon. A domestic pigeon breed.
Bez_tytułu_5 - Kopia.jpg (48.26 KiB) Przejrzano 693 razy
animaux-de-concours-pigeons-polonais-primes-au-concours-general-agricole-de-paris-1899 - Kopia - Kopia.jpg
Pigeon polonais - 1899 r.
Adrian Zdunek

Namor
Posty: 256
Rejestracja: wt sty 06, 2009 6:57 pm
Lokalizacja: Jabłonowo Pomorskie
Kontakt:

Re: PIGEON POLONAIS ORDINAIRE - zwykły polski gołąb - 1824 r

Post autor: Namor » pt gru 14, 2018 5:43 pm

Może to przodek maściucha.

krzysiek
Posty: 3655
Rejestracja: ndz lis 20, 2005 9:53 pm
Lokalizacja: kalisz
Kontakt:

Re: PIGEON POLONAIS ORDINAIRE - zwykły polski gołąb - 1824 r

Post autor: krzysiek » pt gru 14, 2018 10:39 pm

Moim zdaniem są tam przedstawione różne formy indianów, od największych, które w naszych czasach znane są jako indian angielski, po mniejsze, krótkodziobe, które, zanim wyginęły, znane były jako indiany niemieckie. Nie należy ich mylić z współczesnymi indianami niemieckimi, bo te z tamtymi nie mają nic wspólnego. Dawne indiany niemieckie wyglądały niemal identycznie, jak dzisiejsze praskie krótkodziobe w odmianach jednobarwnych i białolotych. Opisany jest także przodek tychże dawnych, małych indianów niemieckich, jakim był gołąb cypryjski, zwany także indianem cypryjskim lub " cypriankiem". W dawnej literaturze często natknąć się można na wzmianki, mówiące, że we Francji indiany nazywano wówczas gołębiami polskimi, a przedstawiona przez Adriana publikacja zdaje się to jak najbardziej potwierdzać. Jedna z opisanych ras ma brew białą i może to być jakiś praprzodek dzisiejszych polskich ras brodawczaków.

krzysiek
Posty: 3655
Rejestracja: ndz lis 20, 2005 9:53 pm
Lokalizacja: kalisz
Kontakt:

Re: PIGEON POLONAIS ORDINAIRE - zwykły polski gołąb - 1824 r

Post autor: krzysiek » pt gru 14, 2018 10:43 pm

Jeszcze jedno - prawdopodobnie francuski zwrot "gris piguete" oznacza szymla, ewentualnie tigra.

ODPOWIEDZ