Rys Polski-nasz narodowy pupil

Witek

Post autor: Witek » wt lut 06, 2007 8:42 pm

A co one tak zniosly te ogony do gory chyba kupe beda robic, ale dziwne wszystkie w raz :lol: haha

tomek1
Kontakt:

Post autor: tomek1 » śr lut 07, 2007 11:14 am

Witam.
Mialem kiedys rysie, ale to byly te dawne rysie,godzinami przesiadywaly na pobliskich polach. Podobne byly do tych tylko z rysunku upierzenia,bubowa niewiele. Te chyba maja klopot wyfrunac na wyzszy dach :wink: ,ale na rosolek bylyby OK :lol:

Pozdrawiam!!

Awatar użytkownika
wojtek_pi
Kontakt:

Post autor: wojtek_pi » śr lut 07, 2007 2:46 pm

Postaram zrobic to jak prawdziwy sedzia korym nie jestem! :twisted:
(1 golab)
-postawa 1
-nogi-1
-rysunek-2
-glowa-1
-dziob-1
suma punktow ujemnych: 6
uwagi:-----------------
:shock:
Wojciech Piotrowski

Awatar użytkownika
merx
Kontakt:

Post autor: merx » śr lut 07, 2007 8:59 pm

widze tomek ze wszyscy robia sobie zarty z twoich rysi ja napisze tyle mnie one sie nie podobaja dlatego ze brak im polskosci moze na wystawach znajduja uznanie ale nie trafia one nigdy w serca wielu hodowcow.tak mysle,dla mnie ladne byly dotad dopoki ich sobie nie kupilem,niestety zawiodlem sie bo oprocz barwy u nich z rysia polskiego juz nic nie zostalo.brak im tego temperamentu i witalnosci itp. wyobraz sobie ze kiedys mialem je z innymi golebiami (pisze teraz o tych rysiach starego typu) pawikami itp.nie musialem im podawac nic zadnych preparatow.piskleta pawikow padaly na zolty guzek a rysie dalej sie trzymaly!!!czy te rysie to potrafia?

Awatar użytkownika
tomekplewa
Kontakt:

Post autor: tomekplewa » śr lut 07, 2007 9:05 pm

Witam. Co do temperamentu i witalnosci to na pewno go maja. Dzis wpuscilem wszystkie Rysie razem i bylo bardzo glosno. Samce gruchaly, huczaly ,ganialy samice walczyly o miejsca. Z starego rysia mysle ze zostalo troche a chocby to ze podczas gruchania i huczenia rysie te dmuchaja sie i to mi sie bardzo podoba.
Pozdrawiam Tomek

ekolog
Kontakt:

Post autor: ekolog » czw lut 08, 2007 7:45 pm

Tomek wejdz sobie na dzial wystawy i otworz Bielsko -Biala 2007r. tam jest zdjecie przepieknego Rysia polskiego ( nie mojego) :shock: z wspaniala glowa o wypuklym czole oraz lekko opadajacych plecach i wlasciwie noszonym ogonie.To zobaczysz golabka bez domieszek obcych ras :(
I jeszcze odniose sie do twojej wypowiedzi odnosnie wzorca, tak masz racje taki obowiazuje od mniej wiecej 2001r. Bo pewna grupa ludzi nieco zmienila go bez konsultacji z hodowcam tej rasy (nie bede sie rozpisywal kto i w jakim celu) 8)

Awatar użytkownika
Rys
Kontakt:

Post autor: Rys » wt lut 13, 2007 12:50 pm

Ja powiem tak - kazdy ma jakis swoj ideal ale niestety a moze stety jest jeden wzorzec i pod niego sie ustawia i selekcjonuje golebie. Obecnie wzorzec jest rzeczywiscie zupelnie odmienny niz kilkanascie lub kilkadziesiat lat temu ale nie mozna na to patrzec tylko z jednej, "zlej" strony. Stare rysie polskie mialy i maja swoj urok ale mimo wszystko uwazam ze potrzebowaly udoskonalenia, troche zmian i ujednolicenia bo byly to troche zbyt amatorskie i regionalne golebie, roznily sie w poszczegolnych miejscach kraju, mialy czasami duze bledy bo byly hodowane po jakichs gospodarstwach na wlasna reke. Niestety troche nieprawidlowo zabrano sie za to ujednolicanie i wszystko sie troche wymknelo spod kontroli. To polscy hodowcy powinni sie za to wziasc, utrwalic pozadane cechy, wyeliminowac niechciane ale wzieli sie za to niemcy, bez szacunku dla starego typu tego golebia a my na to bezczynnie patrzylismy i jeszcze wykupowalismy te prototypy sami sie do tego przyczyniajac. Te rysie tez nie sa takie zle a niektorzy zachowuja sie jakby je oceniali, krytykowali a nawet ich tak naprawde nie widzieli albo nie mieli u siebie w golebniku zeby je troche poznac. Na pewno nie maja one takiej orientacji w przestrzeni jak stary typ, nie lataja daleko na pola ale tez maja swoj urok i nie sa pozbawione wszystkich waznych cech. Tez sa bardzo zywotne, maja wielki charakter, jak kolega wczesniej powiedzial - w golebniku i na zewnatrz robia tyle zamieszania ze nie sposob tego niezauwazyc. Sa moze nieco ociezale choc nie tak jak kingi a jesli ma sie blisko, gdzies za domem pola to tez mozna je tam czesto zobaczyc jak sobie cos zbieraja i nic im to nie ujmuje, poza tym maja piekny rysunek, w koĂącu zostal on nalezycie utrwalony, regularne luskowanie, szczegolnie niebieskie sa swietne i jesli ktos mysli ze sa to tylko kawalki miesa bez uroku i charakteru to poprostu ich nie widzial, nie hodowal a tylko krytykuje. W koĂącu zyjemy w dobie zaawansowanych metod hodowlanych, wzorce sa typowo uzytkowe i szczegolowo udoskonalane , golebie maja cieszyc oko i zaslanianie sie ze te rysie nie lataja daleko w pola jest smieszne - nie macie ich czym wyzywic :wink: Stalo sie jak stalo, teraz jest preferowany taki wzorzec, ja tego nie zmienie, wy w pojedynke tez nie a jesli jest tak wielu hodowcow ktorzy chca wzorca bardziej zblizonego do starego typu, golebie lzejsze i bardziej lotne to niech cos zaczna robic a nie gledzic, niech zaloza jakis oficjalny zwiazek/kolo popierajace stary typ, niech tworza swoj typ golebi, wzorzec a potem rozmawiaja z PZHGRiDO i moze to cos zmieni. Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
tomekplewa
Kontakt:

Post autor: tomekplewa » pn gru 29, 2008 10:56 pm

Witam nawiąże kontakty z hodowcami rysi czarnych i czerwonych łuskowatych.Pozdrawiam
Pozdrawiam Tomek

ODPOWIEDZ