Artykuł FiF

krzysiekR
Kontakt:

Artykuł FiF

Post autor: krzysiekR » pn mar 11, 2013 10:05 am

W marcowym wydaniu gazety Fauny i Flory jest artykuł pana Gilarskiego pt. Odkrycia i wynalazki -czyli zapomniane polskie rasy . Ciekawie jest opisane kilka tematów ras gołębi i ich nazwy ale zastanawia mnie kilka pytań dlaczego pan Gilarski nie powiedział stanowcze NIE a zaproponował inna nazwe w temacie Roztoczański wysokolotny? I dlaczego inne osoby odpowiedzialne za rejestracje nie powiedzą stanowczo NIE , NIE taka nazwa , NIE taki wzorzec , NIE bo już taka rasa jest .Jeszcze może ze dwa lata i zaczną sie dziwne nazwy i rasy robić jak POKEMON Mazowiecki albo ja sam sobie zrobię nową nazwę od miejscowośći Fajfus Prącie Boryszewski . Nastepny temat jest ginące polskie rasy cytuje z FiF - Na krajowej wystawie gołebi w Kielcach rozmawiałem z jednym z ostatnich hodowcow białki polskiej , który posiada do zbycia kilkanascie gołebi tej rasy i nie może znależć żadnego nabywcy -.Wspołczuje bardzo hodowcy że tyle trudu jego w ratowaniu rasy a teraz nie wiadomo co z tym zrobić , a kto o tym ma wiedziec jakie kto ma gołebie ? Mam żal do autora że wywalił artykuł na cała stronę a nie podaje konkretów że gołebie ma pan X jego nr tel xxxxxxxxx prosze ratowac tą rasę i taka wiadomosc zajmuje bardzo mało miejsca i wszystko jest jasne . Jeszcze troche i za kilka lat zostaną tylko piękne artykuły ale już nie gołębie

Awatar użytkownika
Lukezi
Kontakt:

Re: Artykuł FiF

Post autor: Lukezi » wt mar 12, 2013 10:49 am

I ja miałem w rękach to wydanie FiF i wydaje mi się troche bezpodstawne oskarżanie kogoś o nie zamieszczenie danych hodowcy. Może ktoś sobie poprostu tego nie życzy?? Przyznam że z wielkim zdziwieniem czytałem o "wynalazkach" typu weszfańce itp itd. Wiadomo każdy ma inne podejście do hodowli , każdy ma inne upodobania. Jedyne co moge uznać za duży pozytyw to podkreślenie roli hodowców np. Stawiaków Polskich:D czy koroniarzy sercatych i końcatych i oczywiście krakusów.
DARMOWE nagrody priv

Lotnik_94
Kontakt:

Post autor: Lotnik_94 » wt mar 12, 2013 12:14 pm

Można prosić o skan tego artykułu o którym mowa?
Pozdrawiam
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Lukezi
Kontakt:

Post autor: Lukezi » wt mar 12, 2013 12:40 pm

Niestety nie posiadam skanera.
DARMOWE nagrody priv

krzysiekR
Kontakt:

Post autor: krzysiekR » wt mar 12, 2013 1:14 pm

Lukezi pisze:I ja miałem w rękach to wydanie FiF i wydaje mi się troche bezpodstawne oskarżanie kogoś o nie zamieszczenie danych hodowcy. Może ktoś sobie poprostu tego nie życzy?? Przyznam że z wielkim zdziwieniem czytałem o "wynalazkach" typu weszfańce itp itd. Wiadomo każdy ma inne podejście do hodowli , każdy ma inne upodobania. Jedyne co moge uznać za duży pozytyw to podkreślenie roli hodowców np. Stawiaków Polskich:D czy koroniarzy sercatych i końcatych i oczywiście krakusów.
Napisałem że żałuje iż jest brak informacji docelowych do danych osób by sie z kontaktować i osoby tego chcą bo pan X mowił że nie może sprzedać . Na pewno nigdy ich nie sprzeda bo nikt nie wie że je ma a wzmianka że ktoś gdzieś tam na wystawie ma coś ... to nic nie tłumaczy a zostają tylko wielkie tytuły Giną Polskie Rasy

Awatar użytkownika
Lukezi
Kontakt:

Post autor: Lukezi » wt mar 12, 2013 1:51 pm

Co by tu nie mówić stan niektórych polskich ras jest w opłakanym stanie. Np to co sie dzieje teraz z rysiem polskim woła o pomste do nieba! Niedługo z grupy uformowanych trzeba go będzie przenieść do grupy kuraków. Co do białki polskiej to zastanawia mnie że koleś mają na zbyciu gołębie tej rasy nie wziął ich na giełde przy wystawie. Tak jak mówi kol. Krzysiek o chętnych napewno nie było by problemu. O ile mówimy tu o białce polskiej a nie białych kingach słabej klasy.
DARMOWE nagrody priv

krzysiekR
Kontakt:

Post autor: krzysiekR » wt mar 12, 2013 2:55 pm

Lukezi pisze:Co by tu nie mówić stan niektórych polskich ras jest w opłakanym stanie. Np to co sie dzieje teraz z rysiem polskim woła o pomste do nieba! Niedługo z grupy uformowanych trzeba go będzie przenieść do grupy kuraków. Co do białki polskiej to zastanawia mnie że koleś mają na zbyciu gołębie tej rasy nie wziął ich na giełde przy wystawie. Tak jak mówi kol. Krzysiek o chętnych napewno nie było by problemu. O ile mówimy tu o białce polskiej a nie białych kingach słabej klasy.
Obecnie pokazywane rysie na wystawach też mnie denerwują i zawsze nurtuje mnie pytanie dlaczego są oceniane bo jest wzorzec a one do niego nie pasuja wcale . Podobno paru cwaniaków ma zmienić wzorzec i przerobić rysie pod kingi żeby im się lepiej po rynkach sprzedawało ale najbardziej mnie dziwi dlaczego związek pozwala na takie dziwne rejestracje ras oraz ocenianie ich

raczkowski16
Kontakt:

Post autor: raczkowski16 » wt mar 12, 2013 5:04 pm

Witam! Widzę że został poruszony ciekawy temat na początek proponuję - kto może niech zapozna się z artykułem Pana Profesora Marka Labaja w Fauna&Flora z lutego 2013 roku pt. Zielonojajonóżka chodzi o sam wstęp który moim zdaniem jest ciekawy! Mając te dwa artykuły mżna by troszeczkę pogadać....

Awatar użytkownika
Lukezi
Kontakt:

Post autor: Lukezi » wt mar 12, 2013 5:36 pm

Niestety nie posiadam wyżej wymienionego artykułu, a szkoda. Może kolega uchyli rąbka tajemnicy cóż on zawierał?
DARMOWE nagrody priv

Zjak
Kontakt:

Post autor: Zjak » wt mar 12, 2013 6:07 pm

Od kilku lat prenumeruję "fif" i mam wszystkie numery. Najpierw muszę przygotować relację z wystawy w Lublinie i wysłać do p.Bogacza.
Skany artykułów przygotuję i wstawię dzisiaj późnym wieczorem lub jutro na pewno.

Pozdr.
golebie.wombat.fc.pl

Awatar użytkownika
Lukezi
Kontakt:

Post autor: Lukezi » wt mar 12, 2013 6:26 pm

Oczywiście nasz moderator trzyma ręke na pulsie :D z niecierpliwością czekamy:P
DARMOWE nagrody priv

Zjak
Kontakt:

Post autor: Zjak » wt mar 12, 2013 9:08 pm

Wstawiam w dwóch częściach, żeby było czytelne.
Obrazek
Obrazek

Chyba jest czytelne - na fotosiku.
Pozdr.
golebie.wombat.fc.pl

krzysiekR
Kontakt:

Post autor: krzysiekR » śr mar 13, 2013 9:01 am

raczkowski16 pisze:Witam! Widzę że został poruszony ciekawy temat na początek proponuję - kto może niech zapozna się z artykułem Pana Profesora Marka Labaja w Fauna&Flora z lutego 2013 roku pt. Zielonojajonóżka chodzi o sam wstęp który moim zdaniem jest ciekawy! Mając te dwa artykuły mżna by troszeczkę pogadać....
Tak czytałem ten wstęp że nie bawi go wstawianie kur na wystawy i oceny .
Bardzo polecam z marca zagadnienia prawne Hodowla gołębi -zagadnienia prawne napisane przez pana Łukasza Kosiński prawnik i hodowca gołębi są tam opisane problemy i kary jakie możemy ponieść za nie przestrzeganie prawa budowlanego cywilnego itd

Zjak bardzo dobrze że wkleiłeś stronę jesli jeszcze możesz to i tą wklej zagadnienia prawne

MIR1
Kontakt:

Post autor: MIR1 » śr mar 13, 2013 9:56 am

Witam

ja również czytałem wspomniany artykuł i zastanowiła mnie obecna sytuacja Białki polskiej. Na wszystkich chyba stronach internetowych rasa ta została uznana za dawno wymarłą (przez pana Gilarskiego o ile się nie mylę również), a tu nagle okazuje się, że rasa dalej istnieje. Ciekaw jestem na ile faktycznie to jest wsponiana rasa, a na ile miesznina różnych ras. Faktem również jest iż zabrakło mi sprostowania ze strony pana Gilarskiego, że rasy tej nie należy już traktować jako wymarłej.

pozdrawiam

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » śr mar 13, 2013 10:26 am

Odtwarzaniem białki polskiej zajmował się na przełomie XX i XXI w. śp. pan Antoni Świecki. Nie wiem, na czym bazował tworząc swoją białkę, nie mam też możliwości porównania tego ptaka ze starymi opisami, ale na pierwszy rzut oka widać, że gołąb wyhodowany przez p. Świeckiego pod nazwą "białka polska" praktycznie nie różni się od białego mittelhausera. Browara stawiam temu kto wskaże różnice. Być może to podobieństwo oraz fakt, że cwani handlarze z Allegro swego czasu masowo sprzedawali jako białki sprowadzane z Niemiec i Czech mittelhausery, często na niemieckich i czeskich obrączkach, sprawiło, że nasi hodowcy zrazili się do tej rasy.

Awatar użytkownika
Lukezi
Kontakt:

Post autor: Lukezi » śr mar 13, 2013 10:40 am

W 100% sie zgadzam zresztą już wcześniej wspomniałem czy aby napewno ma ta "białka" coś wspólnego z tamtą rzekomo wymarłą. Niestety zdj nie miałem okazji widzieć. Sam jestem w głębokiej fazie poszukiwań łądnych rysi starego typu i co cieszy są one dosyć popularne:)
DARMOWE nagrody priv

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » śr mar 13, 2013 11:06 am

Zaciekawiło mnie wybiórcze podejście autora do tematu rasy. Wiele starych ras autor artykułu potraktował pogardliwie, zaliczając je do grupy "wynalazków". Być może takim wynalazkiem jest blauwinder czy mazurski tranzul, bo są to, jak by to określić - pierwotne formy dawnych ras jakby "zatrzymane w czasie". Tranzul to forma stralsundzkiego wysokolotnego znana w latach dwudziestych XX w. a blauwinder, co już dawno zauważył SETER, jest dawną formą berlińskiego krótkodziobego, znaną w tym samym okresie. Poszperałem zgodnie z sugestią SETERA i rzeczywiście łódzcy hodowcy, którzy nakierowali mnie na trop wywodzący blauwindera od starowiedeńskich lotnych raczej się mylili. Blauwinder jest zniekształconą lokalną nazwą, ale nie wywodzi się ona od wiener blau ale jest pochodną od najpopularniejszej kilkadziesiąt lat temu odmiany barwnej berlińskich krótkich - blau mit binden. Polscy hodowcy zniekształcili tą nazwę i tak powstał blauwinder.Nie zmienia to jednak faktu, że łódzcy hodowcy kształtując blauwindery według swoich upodobań domieszali także starowiedeńskie lotne i agarany. wikipedia podaje taką definicję rasy:grupa zwierząt tego samego gatunku, powstała w efekcie działalności człowieka mającej na celu uzyskanie pożądanych cech użytkowych i pokrojowych zwierząt, które przekazywane są dziedzicznie potomstwu[1],
populacja zwierząt gospodarskich w obrębie gatunku, o wspólnym pochodzeniu, charakteryzujących się przekazywa­niem potomstwu określonego zespołu cech[2],
przy czym liczebność tej grupy musi być wystarczająca do utrzymania rasy bez dodatkowych zabiegów, takich jak kojarzenie w pokrewieństwie lub dolew obcej krwi[1]. Zgodnie z tą definicją gołębie, które p. Gilarski zalicza do "wynalazków" i odmawia im prawa bycia rasami jak najbardziej tymi rasami są.

MIR1
Kontakt:

Post autor: MIR1 » śr mar 13, 2013 2:40 pm

W podobnie pogardliwy sposób zostały potraktowane werfle, fajry, wywrotki....Nie uważam aby tych gołębi nie uznawać za odrębną rasę. Od wielu pokoleń hodowcy mieli i mają styczność z tymi gołębiami, zachwycając się ich lotem, żywotnością czy wyglądem. Mamy wprawdzie wywrotka wschodniopruskiego czy mazurskiego, ale ile one mają wspólnego z werflami? Czytając wspominany artykuł nasuwa się myśl na ile pan Gilarski (niekwestionowany znawca gołębi) może mówić o sobie jako o obrońcy i propagatorze polskich ras?
Zgodzić natomiast mogę się z tezami dotyczącymi np. mewki strykowskiej...

pozdrawiam

Awatar użytkownika
Lukezi
Kontakt:

Post autor: Lukezi » śr mar 13, 2013 3:12 pm

Przyznam szczerze że sam przecierałem oczy gdy to czytałem. Podobnie jak z wspomnianymi wywrotkami wszelkiej maści sprawa ma sie z różnego kalibru garłaczami. Przecież te wyśmiane przez autora przykłady były przodkami tych garłaczy które mamy obecnie na wystawach.
DARMOWE nagrody priv

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » śr mar 13, 2013 3:44 pm

Łódzki garlok ( nazwa gwarowa, nadana tym ptakom przez ich wiejskich hodowców) to rasa niegdyś znana w rejonie obejmującym okrąg od Łodzi przez Zduńską Wolę, Złoczew, Błaszki, Wartę, trasę łączącą Blaszki z Turkiem , Koło i Kutno.nazwa garlok odzwierciedlała jednocześnie wygląd i wielkość tych gołębi. Dla porównania inne popularne w tym regionie rasy garłaczy, jak morawski siodłaty i słowacki, będące też dużymi ptakami, określane były nazwą PÓŁ-garlok, co odnosiło się do ich wielkości, bo były niemal o połowę mniejsze niż oryginalne garloki. Były to ptaki wielkością dorównujące olbrzymom rzymskim czy garłaczom staroniemieckim, miały olbrzymie kuliste garła, opierzone, niezbyt wysokie nogi i rysunek siodłaty lub mnichowaty. Były także czysto białe oraz z barwną grzywką i środkowymi sterówkami ogona. Oryginalne garloki niemal wyginęły, ale w rejonie niegdysiejszego ich występowania można jeszcze sporadycznie spotkać te piękne ptaki. Na wystawie w Kielcach dostałem namiar na hodowcę , który ma jeszcze stado oryginalnych garloków liczące ok. 70 sztuk. Pod koniec marca jestem z nim umówiony na zwiedzanie hodowli. Jeśli ptaki, które tysiącami hodowano na obszarze kilku powiatów , mające ujednolicony i utrwalony fenotyp nie były rasą tylko, cytując autora artykułu "garłaczopodobnymi wynalazkami" to ja nie wiem, czym jest rasa. Z kolei znawca tej klasy kompromituje się twierdząc, że buldog to brodawczak podkarpacki czy że ogoniak to koroniarz barwnoogoniasty. Jednocześnie promuje wynalazek noszący nazwę " białogon radomski", "rasę" , która nie istnieje i nigdy nie istniała, a jest tylko jedną z odmian barwnych białogona polskiego. Jak można narzekać, że białogon polski ginie a jednocześnie przykładać do tego aktywnie rękę przez promowanie jako rasę wynalazka o nazwie "białogon radomski".

raczkowski16
Kontakt:

Post autor: raczkowski16 » śr mar 13, 2013 5:09 pm

Witam! Panowie tylko spokojnie - mozecie się narazić największemu znawcy gołębi i nie tylko.... Kochani proszę Was bardzo dbajcie o nazwy gołębi używanych dawniej i teraz w waszych regionach nie dajcie się omamić - odkryciami i wynalazkami! Panu Gilarskiemu nie podobają się bazary, targowiska, giełdy, rynki, Tak sobie myślę jak byłoby biednie z tym naszym hobby czy konikiem gdyby została nam jedna czy dwie wystawy w roku. Mam 170 egzemplarzy Fauna& Flora prawie w każdym pisze Pan Gilarski co ja mówię pisze ( p r z e p i s u j e ). Pierw była wielka akcja -Ratujmy polskie rasy, potem apele o literaturę w końcu jest z czego ściągać. Niech w wzorcach będzie nazwa obowiązująca. Na Sląsku niech będzie krupniok a na Pomorzu kaszanka to i to jest smaczne..... Pozdrawiam!

krzysiekR
Kontakt:

Post autor: krzysiekR » śr mar 13, 2013 6:28 pm

raczkowski16 pisze:Witam! Panowie tylko spokojnie - mozecie się narazić największemu znawcy gołębi i nie tylko.... Kochani proszę Was bardzo dbajcie o nazwy gołębi używanych dawniej i teraz w waszych regionach nie dajcie się omamić - odkryciami i wynalazkami! Panu Gilarskiemu nie podobają się bazary, targowiska, giełdy, rynki, Tak sobie myślę jak byłoby biednie z tym naszym hobby czy konikiem gdyby została nam jedna czy dwie wystawy w roku. Mam 170 egzemplarzy Fauna& Flora prawie w każdym pisze Pan Gilarski co ja mówię pisze ( p r z e p i s u j e ). Pierw była wielka akcja -Ratujmy polskie rasy, potem apele o literaturę w końcu jest z czego ściągać. Niech w wzorcach będzie nazwa obowiązująca. Na Sląsku niech będzie krupniok a na Pomorzu kaszanka to i to jest smaczne..... Pozdrawiam!
Racja autor z podaniem kilku ras jako nowe wynalazki strasznie się pomylił bo one sa od dawna tak jak Krzysiek podał o garlokach , Akcja polskie rasy pomysł jest dobry tylko żeby lepsze i pewne było informowanie i wykonywanie . Cicho i spokojnie nie trzeba być jeśli jest coś zle to trzeba to pokazać i informować oraz starać sie naprawić

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » śr mar 13, 2013 7:42 pm

Właśnie, naprawić. Tylko jak. Skoro człowiek, który jest jak by nie było postrzegany jako niekwestionowany autorytet, swego rodzaju instytucja opiniotwórcza, nagle wypisuje takie "kwiatki" jak to, że buldog to brodawczak podkarpacki lub ogoniak (strzałkus) to koroniarz barwnoogoniasty, skoro czytają to młodzi , nieświadomi niczego hodowcy i przyjmują tego typu wypowiedzi za pewnik, to jak to naprawić? Kto czyni polskiemu gołębiarstwu większą szkodę, autor powyższych "rewelacji" czy nieświadomy laik, który puścił w obieg bzdurę, że białogłówka gumbińska to "krakowiak", co zaraz podłapali inni, podobnej klasy "znafcy".

krzysiekR
Kontakt:

Post autor: krzysiekR » śr mar 13, 2013 8:55 pm

krzysiek pisze:Właśnie, naprawić. Tylko jak. Skoro człowiek, który jest jak by nie było postrzegany jako niekwestionowany autorytet, swego rodzaju instytucja opiniotwórcza, nagle wypisuje takie "kwiatki" jak to, że buldog to brodawczak podkarpacki lub ogoniak (strzałkus) to koroniarz barwnoogoniasty, skoro czytają to młodzi , nieświadomi niczego hodowcy i przyjmują tego typu wypowiedzi za pewnik, to jak to naprawić? Kto czyni polskiemu gołębiarstwu większą szkodę, autor powyższych "rewelacji" czy nieświadomy laik, który puścił w obieg bzdurę, że białogłówka gumbińska to "krakowiak", co zaraz podłapali inni, podobnej klasy "znafcy".
Nawet papież sie myli a jak się mylił to dostał dymisję . A naszemu autorytetowi ?? to karę zakaz pisania do gazet, kare 5 lat wiezienia w Wronkach , 10 tys grzywny oraz ratowania 2 ginących ras przez okres 8 lat

Awatar użytkownika
Lukezi
Kontakt:

Post autor: Lukezi » czw mar 14, 2013 12:03 pm

Ja jeszcze chciałbym zwrócić uwagę na poruszenie tematu bagdety częstochowskiej. Może ktoś coś powiedzieć na jej temat bo sam osobiście jeszcze sie z czymś takim nie spotkałem a chciałbym sie coś więcej na ten temat dowiedzieć.
DARMOWE nagrody priv

ODPOWIEDZ