Bocian Kostkowy zwany [Niemieckim]

griszaa-1975v
Kontakt:

Bocian Kostkowy zwany [Niemieckim]

Post autor: griszaa-1975v » pt sty 06, 2012 9:37 pm

Witam Wszystkich.Panowie zwracam się do Was czy Bocian Kostkowy [zwany Niemieckim] to jeszcze istnieje?Jestem czasami na wystawach i nigdzie nie widzę tej rasy gołębi.A tak kiedyś popularna i chętnie hodowana bodajże w okolicach Warszawy,na dawnej Falenicy to była najpopularniejsza rasa u sprzedających jak i kupujących.A teraz spotyka się te fajne ptaki ale w znikomych ilościach i słabej jakości głównie na mamki.

krzysiek
Kontakt:

Re: Bocian Kostkowy zwany [Niemieckim]

Post autor: krzysiek » pt sty 06, 2012 10:12 pm

Rasa ta nie jest uznana, to znaczy że nie ma wzorca i nie może być wystawiana. Kiedyś, gdy tworzono rasę dolnąślaski biały łapciaty , jej twórcy poszli w dwóch kierunkach. Materiałem wyjściowym była rasa polski bocian lotny, doskonała rasa lotna, będąca przodkiem współczesnych dolnośląskich białych łapciatychi bocianów, o których wspomniałeś, które jednak NIE SĄ I NIGDY NIE BYŁY BOCIANAMI KOSTKOWYMI.Nazwa bocian kostkowy jest w polskiej tradycji gołębiarskiej od niepamiętnych czasów przyjęta dla berlińskich długodziobych. Trzecimi potomkami polskich bocianów lotnych, właściwie jej odmiany barwnej, tzw. bocianów masłowych są bociany warszawskie.Wróćmy jednak do bocianów białych. W procesie tworzenia dolnośląskich białych łapciatych, którego wynikiem jest ta rasa w formie obecnej, część hodowców poszła w innym kierunku i zaczęła krzyżować bociany lotne z bocianami kostkowymi ( czyli berlińskimi długimi).tak powstał BOCIAN PROSTY i to jest właściwa nazwa tej rasy. Hodowcy zrzeszeni tworzący dolnośląskie białe łapciate zrezygnowali z tego nurtu i uznali bociany proste za bezwartościowy odpad. Odmiana ta popadła w zapomnienie, część osobników przetrwała jednak w okolicach Łodzi, Sieradza i Skierniewic.Po pewnym czasie zaczęły się cieszyć sporą popularnością zwłaszcza na Mazowszu, gdzie hodowane są do dzisiaj pod nieprawidłową nazwą bocianów kostkowych. Nazwa ta przyjęła się w tamtejszym środowisku gołębiarskim wskutek nieznajomości tradycji gołębiarskiej i starego, przyjętego nazewnictwa. Co ciekawe, na Mazowszu właśnie , pomimo tego , że region ten słynie z pięknych gołębi i wielu dobrych hodowców, powstają takie "pierdoły "jak wspominane wielokrotnie przeze mnie "krakowiaki" czy "mewki egipskie". Jako ciekawostkę podam , że bociany proste są chętnie hodowane i wystawiane na lokalnych wystawach na Litwie i Ukrainie.Sądzę, że związkowi decydenci powinni uznać tą popularną i ciekawą rasę o imponującym wyglądzie. Oby nie było za poźno, bo Ukraińcy już je wystawiają i gotowi zrobić z nich swoją rasę.

Awatar użytkownika
adi
Kontakt:

Post autor: adi » pt sty 06, 2012 10:54 pm

Czy można by prosić zdjęcie bociana prostego. pozd

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » sob sty 07, 2012 11:46 am

Od wczoraj szukam w archiwum i nie daję rady znaleźć. Miałem fotkę z wystawy na Ukrainie ale nie mam pojęcia, gdzie zasiałem. Ptak wygląda tak, jakbyś białemu bocianowi kostkowemu dorobił łapcie od dolnośląskiego łapciatego. Bociany kostkowe ( czyli berlińskie długodziobe) spotykasz pewnie często na targowisku. Rysiu Tomczyk z Majkowa miał kiedyś niezłe.Jego brat miał swego czasu najlepsze w Kaliszu,białe, krauziate (siodłate z plamą na przodzie szyi) i szpice ( białolote), we wszystkich kolorach, ale nie wiem, czy jeszcze hoduje, bo ma chyba z 90 lat.

Awatar użytkownika
adi
Kontakt:

Post autor: adi » sob sty 07, 2012 5:39 pm

10szt dobrych kostkowych udało mi się kupić po śmierci Chudzińskiego jak sprzedawali gołębie. Rysiu nadal hoduje ale to już nie są gołębie tej klasy. Jak byś znalazł jednak fotkę bociana prostego to poproszę.

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » sob sty 07, 2012 6:32 pm

Szukam ale gdzieś zasiałem i nie mogę odszukać.

chudy
Kontakt:

Post autor: chudy » sob sty 07, 2012 7:58 pm

Jutro zrobię zdjęcie swojej samicy to wystawie, według mnie jest całkiem niezła ale ocenicie jutro.

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » sob sty 07, 2012 11:09 pm

Na razie jako ciekawostka foto polskich bocianów lotnych oryginalnego, starego typu z wystawy w Kazaniu. http://i055.radikal.ru/1201/c9/5a81e792df12.jpg Prostych na razie nie udało mi się znaleźć.

chudy
Kontakt:

Post autor: chudy » ndz sty 08, 2012 9:14 am

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » ndz sty 08, 2012 9:43 am

Takie. Jakiś czas temu, gdy ptaki te były w szczytowym okresie popularności, na wsiach w okolicach Sieradza były "masowe wytwórnie" tych ptaków.Przeważnie były to ptaki marnej jakości , ze słabymi głowami i marnymi łapciami ale na Allegro szły jak świeże bułeczki.Swoją drogą podobnie jak ich przodkowie, słabej jakości niemieckie długie, są przeważnie dobrymi mamkami.

adammo87
Kontakt:

Post autor: adammo87 » pn sty 09, 2012 5:01 am

mialem kilka takich, i kilka kostkowych maslowych:) slyszal ktos o takich cudach?

griszaa-1975v
Kontakt:

Post autor: griszaa-1975v » pn sty 09, 2012 11:21 am

O takie właśnie co chudy pokazał mi chodziło,fajne ptaki.Chociaż kiedyś parę lat temu ale już na Żeraniu nabyliśmy dla kolegi parę właśnie takich bocianów daliśmy niecałe 400 zł.ale były jeszcze lepsze,kosmy,głowa. A takie jak Krzysiek wcześniej pokazał z Kazania,z tymi okrągłymi głowami to i teraz się na targach spotyka,biorą głównie na mamki i pod szmatę.

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » pn sty 09, 2012 11:51 am

Te, które pokazałem, to klasyczne polskie bociany lotne. Są przodkami wszystkich innych bocianów, poza oczywiście berlińskim długodziobym, bo ten ma inny rodowód. Prawdopodobnie nasze bociany lotne pochodziły od staroruskich krużastych odmiany białej łapciatej. Polscy hodowcy utrwalili u nich biały kolor, podnieśli sylwetkę i dopracowali papucie. Szkoda, że obecnie jest to rasa zaniedbana. Bociany polskie były zawsze doskonałymi lotnikami i idealnymi mamkami. Gdy zaczynałem przygodę z gołębiami miałem lot złożony z bocianów, sokołów gdańskich i kaczunów rostowskich. Ptaki te chodziły dwa razy dziennie tak wysoko, że ledwo było je widać . Lot trwał co najmniej 2 godziny, ale bywało, że chodziły o wiele dłużej. Parka bocianów bez problemów odchowywała mi młodego kinga, chociaż 3 - tygodniowy młódek był większy, niż bociany, które go pasły.Mogły też wykarmić 3 -4 młodych ras lotnych , u mnie pasły sokoły gdańskie. Kolega, który hoduje mewki polskie i budapesztańskie krótkie, od lat używa bocianów na mamki.

Awatar użytkownika
adi
Kontakt:

Post autor: adi » pn sty 09, 2012 6:27 pm

Rozmawiałem ostatnio z kolega z kolegą ze Zduńskiej Woli i mówił że u nich bociany proste ciągle cieszą się dużą popularnością i nie jako mamki. Ma mi przysłać zdjęcia to umieszczę to ocenimy.

wafel
Kontakt:

Post autor: wafel » pn sty 16, 2012 10:52 pm

Witam.
Posiadam takie gołębie a zdjęcie wstawie w niedziele.

buzu1967
Kontakt:

Post autor: buzu1967 » śr lut 06, 2013 8:40 pm

w kaliszu jest kilku hodowców co ma dobry materiał hodowlany

buzu1967
Kontakt:

Post autor: buzu1967 » śr lut 06, 2013 8:43 pm

sam posiadam 3 pary bociaów dla mnie bardzo dobrej klasy zostawiłem w tym roku samąmłodzierz po klasowych rodzicach

ODPOWIEDZ