gołębnik przyjazny ptakom i hodowcy.

opal
Posty: 2655
Rejestracja: ndz kwie 16, 2006 5:32 pm
Kontakt:

gołębnik przyjazny ptakom i hodowcy.

Post autor: opal » wt sty 18, 2011 5:54 pm

Witam.Zacząłem na PW z Bolem pracę nad projektem łatwego w montażu gołębnika ogrodowego z wolierami,na 20 par ptaków.Założenia były takie,że gołębnik ma być tani (konkurencyjny na rynku) ma spełniać wszystkie parametry (wilgotność,dobowa różnica temperatur).Ponadto ma być przyjazny dla hodowcy czyli łatwy w sprzątaniu i obsłudze ptaków.Materiał-drzewo.Woliery siatka w kątowniku.Gołębnik ten miał być tak zaplanowany,by bez większego trudu można by go było połączyć z drugim gołębnikiem(coś na zasadzie kontenerów biurowych na budowach).Wiadomo zaczyna się od 20 par a za rok jest ich 40.Ma być łatwy w montażu i musi być tak zakotwiony w gruncie by nie potrzebne były żadne zezwolenia budolane.Czyli nietrwale związany z gruntem.No jak budowlańcy ? Pobawimy się ? A może urodzi się z tego projekt konkurencyjny dla tych,które są teraz na rynku ? Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
piobar
Posty: 275
Rejestracja: pn paź 08, 2007 10:53 pm
Lokalizacja: Krakow/ Kaszów
Kontakt:

Re: gołębnik przyjazny ptakom i hodowcy.

Post autor: piobar » wt sty 18, 2011 7:02 pm

ciekawy pomysł
a dokładniej to mamy podrzucać jakieś własne pomysły lub rozwiązania dotyczące naszych gołębników?

opal
Posty: 2655
Rejestracja: ndz kwie 16, 2006 5:32 pm
Kontakt:

Re: gołębnik przyjazny ptakom i hodowcy.

Post autor: opal » wt sty 18, 2011 7:34 pm

Witam.Piobar wprost przeciwnie.To ma być coś nowego czego nie ma na rynku.Coś ekstra.To ma być kilkanaście gotowych elementów łatwych w transporcie , montażu i demontażu.Gotowe ściany z oknami i drzwiami .Gotowa podłoga i dach.Przyjeżdża ekipa rozkłada betonowe klocki i montuje gołębnik wiesza regały lęgowe i siodełka i znika.W ścianach instalacja elektryczna.Łączysz na szybko-złączki czy wtyki i obwód zamknięty.Gotowe wloty a na dachu kominki.Coś co nie jest jeszcze nigdzie oferowane.I kilka wersji wykończenia .Wszystko ładne i estetyczne nie szpecące otoczenia a wręcz przeciwnie podkreślające urok miejsca.Podobnie z wolierą.Też kilka modułów łatwych w montażu i demontażu.Aby było jeszcze trudniej to ma być gołębnik modułowy,który daje się rozbudować we wszystkich kierunkach.Prostokąt,elka,kwadrat itd.itp..Każdy pracuje nad czym się zna a potem składamy projekt do kupy i zobaczymy co nam wyjdzie.Podstawowe parametry:-wilgotność -60%
dobowa różnica temperatur -5 stopni.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Happek
Posty: 166
Rejestracja: czw lip 22, 2010 9:54 pm
Lokalizacja: Okolice Siedlec
Kontakt:

Re: gołębnik przyjazny ptakom i hodowcy.

Post autor: Happek » wt sty 18, 2011 7:48 pm

Nie jestem specjalistą od wentylacji ani budownictwa, lecz pomysł do pomysłu jak sam opal napisałeś.
Szkielet, rama z drewna, bale można zrobić, skręcając, zbijając deski do siebie, które w przyzwoitej cenie można nabyć jako obrzynki w tartakach. Ramka jednej ze ścian, płyta osb, wełna, kolejna płyta i to już ściana, w tym może być okno czy drzwi. Tak samo podłoga, dany kształt do tego ruszt na gotowo, dach podobnie...płyty w ramce z otworami pod kominy wentylacyjne itd, kominy przykrecane dodatkowo (chwila wkrętami). Coś takie można by było zrzucić na kupę jak właśnie te płyty osb i zawieść większym busem gdziekolwiek, tam zestawiasz skręcasz do siebie i stoi. Wnosisz regał lęgowy i spoczynkowy łapiesz do ściany na przysłowiowego gwoździa i podstawa stoi. Woliera to także kwestia wycięcia danych kątowników i skręcenia jej na śruby, przez co będzie szybka w montażu, lecz jak montować siatkę nie mam pomysłu.
Wracając do gołębnika, instalacja mogłaby być w ścianach, właśnie jak opal pisałeś skręcana tylko przy składaniu ścian do kupy. Z każdego elementu wystawał by kabel, wkładałby go monter do drugiej części w jakiejś puszce skręcał i działa. Idzie coś takie wykonać i robić. Przy rozbudowie odkręcasz ścianę "szczytową" dorzucasz elementy boczne, dachowy, podłogowy i przykręcasz tą sama szczytówkę.

Jak by to prościej opisać, hmmm....masz 6 kartek i tworzysz kwadrat tylko ten kwadrat ma boki spełniające określone funkcje, a z kwadratu nie problem zrobić prostokąt (wiem wiem kwadrat jest prostokątem ale chyba rozumiecie o co mi chodzi).

Pewnie trochę to zawiłe i nie zrozumiałe. Jakiś taki pomysł wpadł mi do głowy. Może to będzie funkcjonale lecz średnio piękne.

Dispar
Posty: 1099
Rejestracja: pn sie 27, 2007 2:55 pm
Kontakt:

Re: gołębnik przyjazny ptakom i hodowcy.

Post autor: Dispar » wt sty 18, 2011 9:21 pm

Chcesz stworzyć taki Lego-gołębnik?? :D
Jakby to się dało zrobić tak jak myślisz to firmy produkujące gołębniki już dawno by to zrobiły. Z drugiej strony słyszałem kiedys takie dobre powiedzenie - wszyscy wiedzieli, że sie nie da tego zrobić aż przyszedł w końcu ktoś kto tego nie wiedział i to zrobił :D .
Żeby zrobić gotowe elementy do złożenia trzeba na to określoną ilość godzin pracy które wykonujesz w swojej firmie a nie u klienta, takie gotowe elementy mają też dużą wagę - kłopot z ich złożeniem.
Zrobić plan takiego gołebnika z każdym poszczególnym jego elementem i opisanymi wymiarami - opatentować :D . Wykonać każdy element w stolarni i osymbolować go. Ładujesz to na auto, jedziesz do klienta i montujesz to w jeden dzień. Każdy element będzie miał swój symbol i łatwo to będzie zmontować. Nic nie docinasz, nic nie przycinasz, tylko składasz. Rama z kantówki skręcana na kątownikach metalowych wkrętami, na zewnątrz deska na felc, w wewnątrz gołębnika ściany i sufit wełna mineralna pomiędzy kantówkę i całość obita deską calową lub sklejką 12 mm. Podłoga z deski 1,5 cala. Wszystko skręcane na drewnowkrety. Najważniejsze to wykonac dokładny plan gołebnika i jego elementów oraz tak rożmieścić w nim kantówki że w razie dobudowania kolejnego mozna było ta cześć rozmontowac i dobudowac kolejny gołębnik. Ty tylko pomyśl teraz o dachu - i pamiętaj o 25 % z zysku dla mnie :D .

opal
Posty: 2655
Rejestracja: ndz kwie 16, 2006 5:32 pm
Kontakt:

Re: gołębnik przyjazny ptakom i hodowcy.

Post autor: opal » wt sty 18, 2011 9:46 pm

Witam.Dispar ciężar to pikuś.Wynajęcie HDS-a to nie jest droga sprawa.Ładuje na siebie a potem podaje tam gdzie monter sobie życzy z dokładnością do centymetra.A jak myślisz,że ja stawiam od 20 lat duże reklamy ? Nawet palety z bloczkami betonowymi się zmieszczą.Masz rację ,że wszystko trzeba zrobić na hali .U klienta tylko montaż,żadnego zbijania czy docinania.Jednak trzeba dodać jedną wizytę na obmiar terenu.Na koniec ewentualna kosmetyka.Zamaskowanie elementów połączeniowych itd.itp.Dobra teraz trochę gołębiarstwa.Przy 20 parach ile metrów kwadratowych.Przyjmując,że robimy prostokąt,jakie wymiary podłogi ? By ptaki miały luz i hodowca nie obijał się o cele czy siodełka.Jaka wysokość ? Dach dwu czy jednospadowy.Jak to dopracujemy poszukamy podobnej oferty na rynku i zobaczymy ile kosztuje ? A wtedy podzwonimy poszukamy w internecie cenników w hurtowaniach i zobaczymy co nam wyjdzie z tymi ścianami i stolarką okienna i drzwiową..Elektrykę biorę na siebie bo to kumam.Gdy rozpoczniemy produkcję to zrobię taką reklamę na portalach,że klienci będą stali w kolejce :lol: :lol: :lol: .A to potrafię najlepiej.Pozdrawiam.Ps.Wściekły dołącz do nas jesteś fachowcem,coś nam podpowiesz.

arbiter
Posty: 1244
Rejestracja: czw lis 19, 2009 9:41 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: gołębnik przyjazny ptakom i hodowcy.

Post autor: arbiter » śr sty 19, 2011 7:59 am

Co do dachu to jest to określone w MPZP danej Gminy gdzie Klient mieszka lub w Warunkach Zabudowy. Jedyne rozwiązanie które Ci pozwoli uniknąć jakichkolwiek pozwoleń (patrz wyżej) jest takie, że robisz dwie ośki z kołami i jest to wtedy mobilna budowla na to nie potrzebujesz żadnego pozwolenia. Jeśli przekraczasz 25m2 budynku jakiegokolwiek musisz wystąpić o pozwolenie do Gminy. Mówię tu o pełnej legalności bo jeśli masz to gdzieś to stawiasz co chcesz pod warunkiem, że sąsia nie jest mendą.

bolo
Posty: 22
Rejestracja: śr lis 16, 2005 12:17 am
Lokalizacja: Belzyce,k.Lublina
Kontakt:

Re: gołębnik przyjazny ptakom i hodowcy.

Post autor: bolo » śr sty 19, 2011 8:34 am

Witam, co do wypowiedzi arbitra, więc tak : co do kształtu lub geometri dachu MPZP Miasta lub Gminy lub DECYZJA o warunkach zabudowy ( jeśli nie ma uchwalonego Planu Miejscowego ) może, ale nie musi określać w/w parametry dla budynków gospodarczych. W przypadku złożenia zamówienia przez klienta parametry są do indywidualnego rozpatrzenia. Bywa tak, że nie dopuszcza się dachów jednospadowych, bywa, że muszą być dwuspadowe ( o symetrycznych połaciach lub nie ) no ten nieszczęśny kąt połaci. W większości ustaleń planu z jakimi się spotykam nie ma określonych warunków zabudowy dla zabudowy gospodarczej, więc kształt dachu, ilość kongygnacji jest do dostosowania do własnych potrzeb.
Teraz co do powierzchni i pozwolenia lub zgłoszenia.........jak wspomiał arbiter nie prawdą jest że jeśli przekraczasz 25m2 to musisz wystąpić o pozwolenie do Gminy. Od 2003r. kompetencje do wydawania pozwoleń lub przyjmowania zgłoszeń budowy lub wykonania robót budowlanych przejeły Starostwa Powiatowe w przypadku gmin, a w przypadku miast zostało to bez zmian, czyli Prezydenci miast. Do 25m2 można zgłosić budowę budynku gospodarczego na działce zlokalizowanej w granicach administracyjnych miasta lub gminy. Warunki są cztery : musi to być budynek parterowy, wolnostojący, realizowany na każde 500m2 powierzchni działki ( jak działka ma 15a no to możemy postawić 3 takie budynki ) i lokalizacja jego na działce nie może naruszać zarówno ustaleń planu jak i warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Realizacja tego budynku jest możliwa na gołej ( pustej ) działce.
Teraz co do 35m2 - również zgłoszenie, ale : realizacja jego ma stanowić uzupełnienie istniejącego siedliska rolniczego ( istniejącej zabudowy na działce i to jest warunek najważniejszy ), budynek ma być związany z produkcją rolną ( bynajmiej w nazwie w zgłoszeniu ), nie musi być wolnostojący, czyli może być dostawiony do innego istniejącego budynu na działce Inwestora, no i rozpietość jego w świetle konstrukcji nie większa niż 4,8m ( czyli po zewnątrz np. 5m - w zależności od gruności zastosowanego budulca ( materiału ) ).
Wprzypadku wszelkich budynków gospodarczych związanych z produkcją rolną nie musowo ( zgodnie z przepisami ) ale można wyposażyć obiekt w przyłącza, zewnętrzne i wewnętrzne instalacje.
Biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy prawa budowlanego jak i w/w warunków technicznych to realizacja i lokalizacja obiektów omawianych w tym temacie może być i może nie być połączona trwale z gruntem, w zależności od życzenia klienta lub opatentowanej technologii realizacji gołębinka przyjznego ptactwu jak i hodowcy oraz stosunków sąsiedzkich.
W razie niejasności, pytać..........
Pozdrawiam...........
Grzesiek

arbiter
Posty: 1244
Rejestracja: czw lis 19, 2009 9:41 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: gołębnik przyjazny ptakom i hodowcy.

Post autor: arbiter » śr sty 19, 2011 8:45 am

Z tym, że u mnie się zgłasza to do Gminy i oni popychają sprawę dalej, co do MPZP są tam określone warunki dla budynków GOSPODARCZYCH (chodzi tu głównie o dach i kąt nachylenia)bo pod taki bym podciągnął gołębnik w końcu nikt nie musi wiedzieć, że w bud. gosp. trzyma się ptaki.
Przy przekroczeniu 25m2 trzeba wystąpić o pozwolenie mniejsza z tym gdzie czy do starostwa czy do gminy to już nie ma znaczenia ale potrzebne jest posiadanie papierka, przy nie przekraczaniu i tak trzeba powiadomić gminę, starostwo o zamiarze postawienia budynku gospodarczego lecz nie trzeba żadnych pozwoleń na budowę. Jeszcze jedno jeśli Gmina ma MPZP nie potrzeba zgłaszać postawienia Bud. Gosp. do 25m2 wystarczy wyciągnąć MPZP z Gminy i trzymać się wytycznych w nim podanych.
I tutaj nie zgodzę się z kolegą, że w MPZP nie ma podanych wytycznych dla bud. gosp. bo musi być jakakolwiek wzmianka chociażby z takiego powodu, że trzeba wiedzieć jakie odległości zachować od granicy działki wiem, że prawo bud. określa takie odległości z tym, że Gmina może ustalić inna i one będą obowiązywały jeżeli czegoś takiego nie ma to chciałbym wiedzieć kto ustala takie MPZP.
OK teraz doczytałem, że chodzi Ci o DECYZJĘ :) u mnie jest tak, że musisz do wniosku o budowę bud. gosp. dołączyć rysunek szkic itp. i faktycznie nie narzucają w DECYZJI jaki ma być dach jedynie określają kąt nachylenia z tym, że w MPZP jest to już jasno określone akurat u mnie w MPZP dopuszczają dachy płaskie chociaż pewnie co Gmina to inne zapiski.

Wszelkie rozbieżności w tym co ja napisałem i co napisał kolega mogą być spowodowane tym, że niestety przepisy prawa różnie interpretują w różnych częściach Polski co jest jak dla mnie niedopuszczalne (sprawdzone na mnie i na moim koledze).

Dispar
Posty: 1099
Rejestracja: pn sie 27, 2007 2:55 pm
Kontakt:

Re: gołębnik przyjazny ptakom i hodowcy.

Post autor: Dispar » śr sty 19, 2011 10:25 pm

Żeby mieć zbyt na takie gołębniki to trzeba opracowac dwa plany budowy. Jeden dla hodowców gołębi ozdobnych, a drugi dla pocztowych i myślę, że tych będzie większość. Co do długości i szerokości to wydaje mi się, że powinna to być wielokrotność połowy jego szerokości. Moje mają szerokość 2,50 m i wydaje mi się, że dla gołebi ozdobnych jest to szerokość odpowiednia (są zbyt szerokie dla pocztowych). Przyjmując 2,50 szer. długość może być nstp: 3,75, 5,0, 6,25, 7,50. Kłopot z dachem bo ja nie wyobrażam sobie takiego gołębnika z płaskim dachem.

adammo87
Posty: 990
Rejestracja: sob mar 13, 2010 6:34 am
Kontakt:

Re: gołębnik przyjazny ptakom i hodowcy.

Post autor: adammo87 » śr sty 19, 2011 10:54 pm

Dispar pisze:. Z drugiej strony słyszałem kiedys takie dobre powiedzenie - wszyscy wiedzieli, że sie nie da tego zrobić aż przyszedł w końcu ktoś kto tego nie wiedział i to zrobił :D .
:D .
Ah ten Poranek Kojota

bolo
Posty: 22
Rejestracja: śr lis 16, 2005 12:17 am
Lokalizacja: Belzyce,k.Lublina
Kontakt:

Re: gołębnik przyjazny ptakom i hodowcy.

Post autor: bolo » czw sty 20, 2011 1:42 am

Witam, lokalizację wszelkich budynków lub obiektów budowlanych na działce określają warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie i to jest dla projektantów jak PISMO ŚWIĘTE. Natomiast co do warunków MPZP, oczywiśćie mogą okreslać inne odległości co do usytuowania ich na działce budowlanej, ale i tak dla organu wydającego pozwolenie na budowę najważniejsze będą te zawarte w w/w warunkach technicznych. Dlaczego tak jest? Ano dlatego, że najpierw obowiązują przepisy te co ustanowił ustawodawca ( rząd, minister właścowy co do resortu ) a dopiero na szarym końcu to co dopuszcza miejscowy plan. Ustalenia, które są zawarte w MPZP Miasta lub Gminy piszą, kopiują z innych planów, przerabiają i Bóg jeden wie co im do głowy przychodzi nie ma pokrycia z przepisami ustawodawczymi. Często jest tak, że jedne dopuszczenia wykluczają inne, ale dużo tego aby pisać. Nie mam dobrego zdania o urbanistach, czy osobach opracowujących te nieszczęsne plany miejscowe, bo napiszą co chcę, radni przyklepią a póżniej zwykły szary człowiek ma niezłą drogę przez mękę. Osoby,które w danej gminie odpowiadają za ten referat nie angażują się wogóle w ustalenia lub udogodnienia na rzeczy możliwości rozwoju gospodarczego danej gminy lub miasta - nie ich problem, nie ich sprawa, a tak wogóle to nie wiem, nie znam się, jestem zarobiony.
Pozdrawiam
Grzesiek

arbiter
Posty: 1244
Rejestracja: czw lis 19, 2009 9:41 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: gołębnik przyjazny ptakom i hodowcy.

Post autor: arbiter » czw sty 20, 2011 8:07 am

Zgadzam się z Tobą ponieważ testuje na sobie te wypisane w MPZP bzdury.

bolo
Posty: 22
Rejestracja: śr lis 16, 2005 12:17 am
Lokalizacja: Belzyce,k.Lublina
Kontakt:

Re: gołębnik przyjazny ptakom i hodowcy.

Post autor: bolo » pt sty 21, 2011 6:19 pm

Witam, co do wypowiedzi Dispar-a dotyczącej szerokości i długości analizowanego przez wszystkich zainteresowanych ( większość chyba nie chce zdradzać swoich lub przyjętych rozwiązań funkcjonalno - użytkowych ) gołębnika, uważam że szerokość i długość to powinien być wymiar, który otrzymamy zestawiając poszczególne cele lęgowe w regał lub zespół siodełek. Wiadomo, że w zależności od rodzaju hodowanych lub preferowanych ptaszków wymiary w/w cel będą inne, więc trudno jest na dzień dzisiejszy z góry założyć, ze będzie to np. 2,50m szerokości. W/w wymiary powinny być ( a wg mnie muszą być ) dostosowane do istniejących warunków miejscowych, jakie panują u potencjalnego zainteresowanego, i tu należało by uwzględnić w pierwszej kolejności miejsce ( wskazane przez Inwestora ) docelowego usytuowania obiektu na działce, następnie strony świata, następnie warunki atmosferyczne ( operowanie słońca, kierunek wiatrów i opadów ) oraz obszar oddziaływania zarówno naszego ( projektowanego ) jaki i istniejących obiektów budowlanych. Obszar oddziaływania w/w obiektów względem siebie będzie warunkował warunki bytowe ( dla ptaszków jak i ludzi ) jakie będą panowały w danym obiekcie.

Jakoś opornie ( myślę, że nam ) idzie analiza tego tematu, a temat ciekawy i warty większego zaangażowania. Myślę, że łatwiej byłoby rozmawiać nad konkretnym przykładem i wyciąganie '' jego '' za i przeciw. Pomyślcie Panowie ( i Panie jeśli są ), gdyby zebrało się kilku zapaleńców i zaprojektowało i wykonało takie '' cudo '',czy nie było by chętnych aby zobaczyć co tam jak tam, jak to zrobili, a jak to rozwiązali, pokazanie się szerszemu gronu wielbicieli np. na wystawie lub wystawach. Może warto............?

Pozdrawiam
Grzesiek

opal
Posty: 2655
Rejestracja: ndz kwie 16, 2006 5:32 pm
Kontakt:

Re: gołębnik przyjazny ptakom i hodowcy.

Post autor: opal » pt sty 21, 2011 6:43 pm

Witam.Dobra Bolo przyjmijmy,że na jednej(dłuższej ścianie będą drzwi wejściowe i dwa okna.Na ścianie przeciwnej,regały lęgowe.4 rzędy regałów a pod nimi 40 cm wolnej przestrzeni,między wiszącym regałem a podłogą.Dwie krótsze ściany to siodełka.Wysokość jednej celi to też 40 cm.Czyli gołębnik musi mieć wysokość 2,4 m.Policz ile cel musi być przy 20 parach.Zakładamy,że cele będą na tyle długie by ptaki w tej samej celi gdzie maja młode zniosły następne jajka.Jest to najkorzystniejsze rozwiązanie bo młode są blisko wysiadującego jaka samca czy samicy.Dajmy jednak z 8-10 cel na zapas by nie dochodziło do bójek.Wylicz co Ci wyszło .To przeliczymy wtedy dokładny metraż ścian i policzymy ile będzie kosztował materiał.Cele z płyty MDF.Pozdrawiam.

Dispar
Posty: 1099
Rejestracja: pn sie 27, 2007 2:55 pm
Kontakt:

Re: gołębnik przyjazny ptakom i hodowcy.

Post autor: Dispar » pt sty 21, 2011 6:51 pm

bolo pisze:uważam że szerokość i długość to powinien być wymiar, który otrzymamy zestawiając poszczególne cele lęgowe w regał lub zespół siodełek.
Zupełnie o tym nie pomyślałem :shock: .Ale co dwie głowy to nie jedna, a co trzy to nie dwie :D

bolo
Posty: 22
Rejestracja: śr lis 16, 2005 12:17 am
Lokalizacja: Belzyce,k.Lublina
Kontakt:

Re: gołębnik przyjazny ptakom i hodowcy.

Post autor: bolo » pt sty 21, 2011 7:15 pm

A co powiecie gdyby nasz gołębnik wyglądał tak : http://www.domywstylu.eu/projekty/letniskowe/klif/. Przyznam się, zboczenie zawodowe, aby człowiek zobaczy to myśli co by z tego przerobić.
Grzesiek

Awatar użytkownika
lewap125
Posty: 1108
Rejestracja: pn mar 24, 2008 5:03 pm
Lokalizacja: Radzymin
Kontakt:

Re: gołębnik przyjazny ptakom i hodowcy.

Post autor: lewap125 » sob sty 22, 2011 1:13 am

Witam . Może i ja wtrącę swoje trzy grosze :D . Uważam że szerokość i długość była by dobra taka jaką proponuje Darek , długość i szerokość płyty OSB to 2,5x1,25m , w ten sposób możemy poszerzać ,wydłużać gołębnik o 1/4, 1/2 ,3/4 długości , lub szerokości płyty i co za tym idzie nie będzie odpadów. Jako materiał na stelaż wybrał bym kontr łaty o wym. 4/5 takie jak stosuje się na dachy (cena chyba coś ok. 60-70gr.za 1mb , w środek wełna mineralna z rolki (w promocji gr.5cm nie jest droga)i łatwo dociąć .
Ściany zewnętrzne proponuję wykonać z saidyngu , zalety wg. mnie to ;lekki,tani (biały) ok.17-18zł m2 ,długość 2.7mb , co daje minimum odpadu, łatwo umyć, nie próchnieje ,estetyczny wygląd, łatwo przymocować do drewnianego stelażu (takier), odporny na warunki atmosferyczne.
Wysokość,uważam że nie większa jak 2,1 m , zaleta ?masz gołębie w zasięgu ręki i górne cele w zasięgu wzroku (po wyżej za dopłatą), odpad z płyty ok. 40cm możemy wykorzystać przy budowie cel.
Podłoga;z zewnątrz ,deska tzw.podłogowa 1,25 cala na felc, na stelażu z kantówki 5cm. / 10cm.w poziomie, od środka sklejka wodo odporna.(najcięższy element)
podstawowy model powinien mieć wym. zewn.szer. 2,5m / dł.2,6m (dochodzi gr.ścian) , wym. wew.szer.2,4m / dł.2,5m. co daje nam 6m2 podłogi.
Cele umiejscowił bym na dłuższej ścianie na przeciwko okien i drzwi , wym.cel szer.62cm(razy 4 daje 2cm luzu na montaż)/ gł.40cm/ wys.40cm. (łączna wysokość 1,6m i50cm luzu od dołu) zawieszone od góry ,w 4 rzędach po 4, a na ścianach krótszych siodełka , lub regały spoczynkowe
Okna wedle uznania mogą być kulo odporne "świat bez krat"
Dach ,Krzysiek robisz z tego reklamy, taki dwu kanałowy przezroczysty lub matowy ,tylko ja nie wiem jak to się ku.....o nazywa :D i chyba nie jest tanie :?: (ja dostałem odpady 2,3/2,4m
Wentylacją może niech się zajmie jakiś "szpec" :D od klimatyzacji .
Na koniec w takim gołębniku umieściłbym do 15 par gołębi (w zależności od rasy jaką hodujemy).Pozdrawiam i tak jak dispar czekam na swoje procenty :lol: :lol: :lol:

kudłaty
Posty: 109
Rejestracja: czw kwie 09, 2009 8:21 pm
Kontakt:

Re: gołębnik przyjazny ptakom i hodowcy.

Post autor: kudłaty » sob sty 22, 2011 2:24 am

Witam....to poliwęglan komorowy najtanszy (zalezy od grubości) chyba40zł m2,zadaszanie wiat,ogrody zimowe,przeswietlanie dachow hal, a nawe szklarnie.Nadaje się jako bezpieczne wypaelnienie okien i drzwi-jak dla mnie to dach tylko 2spadowy kryty dachowka karpiowka około36sztuk na m2 nowa 1,20zł rozbiorkowa od 20gr do1zł...a dlaczego 2spadowy,przede wszystkim zwieksza metry3 a do tego poddasze izoluje nam gołebnik od gory.Sciany z kruciakow calowych350-400złm3okoł40m2,na zakładke lub podbitka18mm w cenie 12-15zl-przebarwiona,od zewnatrz a od wewnatrz najtaniej płyta wiorowa.Kantowki 4x8 a jak sie upierac przy ociepleniu wełna to trzeba dac folie od zewnatrz wiatroizolacyjna(lub dachowa membrana,moze dotykac izolacji) a od wewnatrz paroiz...http://www.szkielet.com.pl/domy_szkiele ... plne&id=10.a tu jak to wyglada http://www.szkielet.com.pl/domy_z_bali. ... nych&id=21Sam mysle na idealnym gołebnikiem wiec rozgladam sie troche i analizuje materiały i ceny.Pozdrawiam

ODPOWIEDZ