ILE KOSZTUJE BUDOWA GOŁĘBNIKA???

Kamil23
Kontakt:

ILE KOSZTUJE BUDOWA GOŁĘBNIKA???

Post autor: Kamil23 » czw gru 02, 2010 2:06 pm

Witam

Planuje wybudować nowy murowany gołębnik na wiosnę i chciałbym się dowiedzieć ile mniej więcej kosztowała by budowa tego gołębnika.Gołębnik będzie miał wymiary 5m długości na 3 m szerokości i 2,20 m wysokości powinien pomieści ze 100 sztuk gołębi i wszystko w środku obłożyć płytą OSB (oprócz podłogi) żeby buło cieplej zimą.

A mam jeszcze jedno pytanie jaki byłby lepszy gołębnik drewniany czy murowany ???
Osobiście mam drewniany gołębnik ale zimą sprowadzają się gryzonie i robią mi dziury w nim :(

Pozdrawiam Kamil23

arbiter
Kontakt:

Re: ILE KOSZTUJE BUDOWA GOŁĘBNIKA???

Post autor: arbiter » czw gru 02, 2010 2:28 pm

2,20 za wysoki wystarczy 2 m chyba, że masz wzrostu 215 cm :) chodzi o to żeby gołębie nie latały Ci nad głową jak wejdziesz do środka.
Umiesz sam murować ?? jeśli tak to wyjdzie taniej jeśli nie to dolicz kasę na murarza do tego musi być betoniarka itp bo w taczce jak masz zamiar mieszać zaprawę to się zajedziesz przy tych wymiarach budynku (aha musisz dostać od gminy warunki zabudowy na taką budowlę chyba, że jest uchwalony dla Twojej miejscowości MPZP to tam masz opisane jak się ma sprawa co do takich budynków i mała podpowiedź jeśli będziesz składał dok. do gminy to pisz Budynek gospodarczy np na kosiarkę :) chyba, że budujesz i liczysz, że nikt na Ciebie nie doniesie).
Druga sprawa to jaki materiał użyjesz jak już chcesz murowany to polecam albo cegłę MAX lub w ostateczności suporex inne albo są droższe albo bardziej pracochłonne jest budowanie.
Co do środka obłóż płytą HDF wyjdzie taniej niż OSB w murowanym i tak będzie zimno i tak więc nie ma różnicy czy OSB czy HDF.

Moja opinia co do gołębników murowany czy drewniany jest taka, co do zdrowotności to się nie wypowiadam bo jak ktoś dba to i tu i tu jest czysto i "zdrowo" ale jeśli chodzi o sam mikroklimat wewnątrz to drewniany jest na duży plus w porównaniu do murowanego. Mam obecnie i drewniany i murowany gołębie chowają się u mnie tak samo w tym i tym ale np w drewnianym jest cieplej mimo, że nie jest ocieplony.
Jeśli masz problem z gryzoniami w drewnianym kup blachę w arkuszach obij od dołu na wysokość około 50 cm i masz spokój.

Drewniany ma ten plus, że jesteś sam w stanie go postawić.

Jak zabierałem się do budowy to też rozważałem między drewnianym a murowanym zrobiłem kosztorys i drewniany wyszedł mnie taniej a do tego w tej chwili jestem z niego bardziej zadowolony niż z murowanego.
Pozdrawiam

Kamil23
Kontakt:

Post autor: Kamil23 » czw gru 02, 2010 5:15 pm

Arbiter wysokość jest dobra bo ja mam 1,95 to 25 cm nad głową nie będzie stwarzała żadnego problemu, jeśli chodzi o ten gołębnik to nadal nie wiem co wybrać jeżeli o drewniany to słyszałem że jest 100 razy cieplejszy od murowanego ale mur to mur czy szczur czy złodziej to będzie miał większe problemy dostać się do gołębi tylko mnie zniechęca ta robocizna przy budowie i pozwolenia (wole wszytko legalnie robić bo wszystko jest możliwe :)) a z drugiej strony mam drewniany i jest cały obity blachą ale i tak gdzieś się przegryzły szkodniki jedne :( tylko że te koszty też nie są mi obojętne drewnianych postawił bym 2 i koszty by wyszły jak 1 murowany.

Jednak zostanę przy murowanym wole wydać więcej i spać spokojnie niż drewnianym i rano znajdywać poranione sztuki przez szczury

Arbiter jak myślisz zmieściłbym się w kwocie 5000zł ???

placek
Kontakt:

Post autor: placek » czw gru 02, 2010 6:31 pm

Witam, radziłbym zrobić drewniany jest dużo ''zdrowszy'' i łatwiej zbudować , a żeby gryzonie miały utrudniony dostęp to zrobiłbym go na kołkach tak z 50-70 cm nad ziemią. Kołki można obić blachą i po śliskim nie wejdą. Nie będzie wilgotno od podłoża i zawsze pies czy kot wejdzie i przepłoszy gryzonie.
Pozdrawiam.

arbiter
Kontakt:

Post autor: arbiter » czw gru 02, 2010 8:19 pm

Powinieneś się w 5 tys zmieścić ale ja i tak bym wolał drewniany, na złodzieja nie patrz ja mam tylko siatkę w oknach bo jak będą chcieli podpierdzielić to dach lewarem podważą i wejdą tak zrobili mojemu znajomemu. Co do pozwoleń to nie jest trudne i wypełniasz jedną kartkę jeśli nie ma MPZP a jeśli jest to tylko wyciągasz MPZP dla swojej miejscowości co kosztuje około 130 zł i nic więcej nie robisz :) (stosujesz się tylko do zaleceń w nim zawartych i finito).

I tak polecam drewniany namyśl się jeszcze :) przeanalizuj wszystko masz jeszcze kilka miesięcy na to.

Kamil23
Kontakt:

Post autor: Kamil23 » czw gru 02, 2010 9:15 pm

Dzięki arbiter i placek za wskazówki jeżeli wy uważacie że drewniany będzie lepszy to chyba zrobię jak mi polecacie.Pomyślałem że mój stary gołębnik już wypełnił swoje zadanie ponieważ służył mi z 7 lat (wiem że to nie wiele ale jest w kiepskim stanie).Pomyślałem że wybuduje drewniany gołębnik ale za to piętrowy, żeby był równy z budynkami gospodarczymi.Stary drewniany rozbiorę i miałem jeszcze na poddaszu też gołębnik i musiałem latać jak głupi na górę i na dół a teraz w zimę to mam ciężka drogę żeby gołębie obrządzić.W ten sposób upiecze 2 pieczenie na 1 ogniu:D.Pomyślałem że mógłbym go jeszcze dać styropian pomiędzy deski zewnętrzne a płyty OSB zawsze cieplej :)i obije podłogę i ściany blacha jak mi placek poradziłeś.
Myślę że ten gołębnik wyniesie mnie z 4000zł

arbiter
Kontakt:

Post autor: arbiter » czw gru 02, 2010 10:15 pm

Nie styropian a watę szklana wtedy myszy się nie zalęgają. Całego gołębnika nie obijaj bo w lecie sie mocno nagrzeje wystarczy tak 50-70 cm od dołu i nic nie wejdzie.

Kamil23
Kontakt:

Post autor: Kamil23 » czw gru 02, 2010 11:05 pm

Zrobiłem kosztorys tego wszystkiego i wyniosło mnie koło 4000 zł to jednak lepiej się opłaca drewniany robić bo za te pieniądze nie postawiłbyś murowanego gołębnika a drewniane masz 2 :D.
W tym gołębniku na pewno woda nie zamarznie zimą i nie będę musiał zmieniać jej 5 razy dziennie :)
Jeżeli ktoś też chce wybudować gołębnik 2 piętrowy to napisze wam koszty budowy :
(wymiary 1 piętra to 5m szer. na 3m dł. na 2,20m wys. a 2 piętro to kolejne 2,20 czyli 4,40m)

Deski 2m3(1m3 pokryje bez odpadów 40m2) =1300zł
gwoździe=około 200zł
kantówki 1m3(na szkielet itp.) =600zł
wata szklana =390zł
papa =130zł
płyty osb = 750zł
wylewka na podłogę = około 200zł
blacha(gołębnik będzie obity na wys.1,25m) = 550zł
RAZEM =3940zł

W takim 2 piętrowym gołębniku spokojnie zmieści się 200 gołębi (na moje potrzeby to w sam raz :D)

arbiter
Kontakt:

Post autor: arbiter » pt gru 03, 2010 7:56 am

Na papę troszkę mało przeznaczyłeś, zazwyczaj na deski kładzie się najpierw papę podkładową która wyrównuje deski a później kładziesz papę właściwą.
Papa podkładowa 20 m2 kosztuje jakoś 56 zł w Castoramie czyli na dach Ci jedna rolka nie wystarczy.
Papa właściwa najtańsza jaką znalazłem 76 zł rolka 8 m2.

Tak z ciekawości po co chcesz iść tak bardzo w górę z tym gołębnikiem ??

Kamil23
Kontakt:

Post autor: Kamil23 » pt gru 03, 2010 11:11 am

Hmm może i masz racje z tą papą:) a gołębnik stawiam 2 piętrowy z 4 powodów:
1.Nie ma za bardzo miejsca na rozbudowę takich gołębników(przecież nie zbuduję gołębnika za budynkami muszę mieć go na podwórku)
2.Przy moich budynkach gospodarczych 1 piętrowy gołębnik wygląda jak buda dla psa niż gołębnik
3.Łatwiej oblatać czy ewentualnie złapać gołębia który usiądzie na stodole.Wiem co mowie ponieważ mój stary ma 2m wysokości i jak oblatuje gołębie to nie zawsze chcą zlatywać na niego :( a obcego też będzie łatwiej złapać bo nie będę musiał czekać aż zleci.Szwagier ma podobny gołębnik i bardzo go chwali
4.Ładnie będzie wyglądać :)

bazant
Kontakt:

Post autor: bazant » ndz gru 05, 2010 4:04 pm

Co do ceny gołebnika wszystko zalezy i zgadzam się tutaj w 150 % z kolegami. Można zrobić przwie że za darmo ze zalegającego materiału. Ja mam całą stodołę starych desek, skrawków siatek itp. Mój wujek miał tendencje do gromadzenia wszystkiego. Jednak jak budowałem swój gołębnik to i tak siatke kupowałem nową, bo szkoda pracy na łatanie starej siatki plecionej i malowanie jej. Przesłałem do kalkulacji do sklepu www.hodowlany.pl i wyszło że za elehancką siatkę na wolierę zapłace 150zł, a męczenie się ze starą zajęło by mi 2 dni.

To samo z poidłami, karmidłami.

TOMEK95
Kontakt:

Post autor: TOMEK95 » ndz gru 05, 2010 5:11 pm

Witam... Jak dla mnie gołębnik murowany jest równie dobry co drewniany pod warunkiem, że będzie posiadał on dobrą wentylację... Ja już posiadam jeden gołębnik murowany i nie narzekam. Wiosną zamierzam postawić drugi też murowany takich rozmiarów ja twój... Koszt takiego gołębnika to : -około 3000zł na pustaki(ja mam zamiar stawiać z pustaków 12 cm) - około 200 zł na cement(na posadzkę i jako klej do pustakow) - około 400 zł na drzewo na dach i pape trzeba doliczyć jeszcze koszt okien, drzwi itp... Życzę powodzenia w budowie, jak i w hodowli. Pozdrawiam
Gołębie naszą pasją

Kamil23
Kontakt:

Post autor: Kamil23 » ndz gru 05, 2010 9:08 pm

TOMEK95 mam pytanie jakim cudem wyszły ci tak małe koszty budowy murowanego gołębnika ???. Ten gołębnik będzie już gotowy do oblatywania gołąbków czy może to jest surowa budowla ???
Napisz mi kosztorys takiego gołębnika :wink: Jestem ciekawy ,ale i tak zbuduje drewniany bo przekonał mnie do tego arbiter :mrgreen:

TOMEK95
Kontakt:

Post autor: TOMEK95 » ndz gru 05, 2010 9:29 pm

Witam. Jak wolisz drewniany to zrób drewniany... Ja tylko zasugerowałem. Mam nadzieję że wszystko pójdzie po twojej myśli... Kosztorys: na budowę gołębnika o tych wymiarach potrzebował byś około 500 pustaków o wysokości 24 cm długości 59cm i grubości 12 cm czyli standardowe dwunastki koszt jednego to około 5 zł. A na 500 wydał byś góra 3000 zł, potrzebował byś około 15 worków cementu czyli jakieś 200 zł i drzewo na dach i papa jakieś 600 zł... Jeszcze koszty cel gniazdowych, siodełek, okien i drzwi... Grubość pustaków 12 cm wystarczy jeśli będzie to dobrze i prosto wymurowane... Pozdrawiam
Gołębie naszą pasją

Awatar użytkownika
wscekly4405
Kontakt:

Post autor: wscekly4405 » pn gru 06, 2010 1:11 pm

TOMEK95 pisze:Witam. Jak wolisz drewniany to zrób drewniany... Ja tylko zasugerowałem. Mam nadzieję że wszystko pójdzie po twojej myśli... Kosztorys: na budowę gołębnika o tych wymiarach potrzebował byś około 500 pustaków o wysokości 24 cm długości 59cm i grubości 12 cm czyli standardowe dwunastki koszt jednego to około 5 zł. A na 500 wydał byś góra 3000 zł, potrzebował byś około 15 worków cementu czyli jakieś 200 zł i drzewo na dach i papa jakieś 600 zł... Jeszcze koszty cel gniazdowych, siodełek, okien i drzwi... Grubość pustaków 12 cm wystarczy jeśli będzie to dobrze i prosto wymurowane... Pozdrawiam
pustak 12 cena około 3,75 pustak 24 cena około 7,20 czyli biorąc 12 to jest 500x3,75=1875 pozdrawiam
golebie-akrobatyczne

WojtekZF
Kontakt:

Post autor: WojtekZF » pn gru 06, 2010 2:09 pm

@wsciekly, piszesz o pustakach czy suporeksie? bo ceny suporeksu podałeś...
gg: 20619770

arbiter
Kontakt:

Post autor: arbiter » pn gru 06, 2010 2:23 pm

A Ty o jakim pustaku mówisz ?? bo pustaków jest od ciula i ciut ciut

Awatar użytkownika
wscekly4405
Kontakt:

Post autor: wscekly4405 » pn gru 06, 2010 6:48 pm

WojtekZF pisze:@wsciekly, piszesz o pustakach czy suporeksie? bo ceny suporeksu podałeś...
12x24x59 to jest wymiar gazobetonu zdaje się
golebie-akrobatyczne

TOMEK95
Kontakt:

Post autor: TOMEK95 » pn gru 06, 2010 7:28 pm

Witam... Mi również chodziło o gazobeton tak dla wiadomości. Pozdrawiam
Gołębie naszą pasją

Kamil23
Kontakt:

Post autor: Kamil23 » wt gru 07, 2010 8:20 pm

To i tak nie zmieściłbym się w 3000 zł jak mówiłeś może na surowo bym gołębnik postawił ale i tak trzeba dodać kolejne 2000-3000 zł na drobiazgi :(

arbiter
Kontakt:

Post autor: arbiter » śr gru 08, 2010 7:44 am

Zbuduj z drewna (desek, OSB) i będzie taniej.

Kamil23
Kontakt:

Post autor: Kamil23 » śr gru 08, 2010 12:04 pm

Już na pewno zbuduje gołębnik drewniany jednak dobrze mi doradziłeś arbiter za co dziękuję :)

hubert1109
Kontakt:

Post autor: hubert1109 » wt maja 15, 2012 4:45 pm

Witam wszystkich.Zamierzam w wakacje zbudować gołębnik drewniany o wymiarach 2,5 na 3m,i wysokość 2,5m gdzie na wys 0,5m będzie podłoga.Pokryty będzie papą dwa razy,a od dołu do połowy obity blachą.Chodzi mi o to ile mniej więcej zapłacę głównie za deski i blachę bo papę mam?,pozdrawiam

Awatar użytkownika
czeskikret
Kontakt:

Post autor: czeskikret » wt maja 15, 2012 5:13 pm

To zadzwoń do tartaku i się zapytaj po ile deski, a o blachę do jakiegoś składu budowlanego. Ja zrobiłem na wiosnę gołębnik 4m x 3m i wysoki na 2m i koszt całego gołębnika to jakieś 600zł.
czeskikret.flog.pl

Awatar użytkownika
golebiewski
Kontakt:

Post autor: golebiewski » wt maja 15, 2012 8:27 pm

Coś za mało podałeś. Na taki gołębnik potrzeba 2 m szescienne desek 25 i to pod wymiar. A kupując jak leci i biorąc pod uwagę odpady to przynajmniej ze 2,5 m trzeba kupić. U mnie takie deski tartak po 600 zł sprzedaje, czyli 2,5 m 1500 zł. To same tylko deski a to nawet nie połowa kosztów.
golebiewski

ODPOWIEDZ