wentylacja

krzysiek
Kontakt:

Re: wentylacja

Post autor: krzysiek » wt lut 07, 2012 3:33 pm

Też mam gołębniki , zarówno drewniane, jaki i murowane z pustaków i jeden strychowy, na domu z cegły, pod dachem z eternitu. teraz, gdy jest duży mróz rzeczywiście marzną pojniki we wszystkich, jednak przy niewielkim mrozie, takim 2 -4 stopnie w murowanym woda zamarza warstwą ok. 1-2 cm, w strychowym lód o połowę cieńszy a w drewnianym jest jedynie mała lodowa powłoczka.Gdy w dzień jest powyżej zera a w nocy do -2 stopni, w drewnianym woda nie zamarza w ogóle.

Blusmen

Post autor: Blusmen » wt lut 07, 2012 5:06 pm

Decyduje współczynnik przenikalności dla danego materiału .
Współczynnik Lambda..
Drewniana deska ciepło szybko przyjmuje i równie szybko oddaje.. dla przykładu podam: blacha ma współczynnik przenikalności ciepła zerowy- wiadomo jak jest pod blachą w lecie :!: w zimie jak w Ruskim czołgu
Obojętnie gołębnik murowany czy drewniany temperatury się wyrównają.
Ciepły gołębnik w zimie może być tylko ogrzewany.. murowany jest stabilny jeżeli chodzi o utrzymanie ciepła w drewnianym panują warunki takie jak na zewnątrz

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » wt lut 07, 2012 5:21 pm

Dobrze Sławku, jesteś budowlańcem, sprawiasz wrażenie , że wiesz, co piszesz. Z fachowcem się nie dyskutuje, zwłaszcza, że nie mam w tym temacie takiej wiedzy Jak Ty. Wytłumacz mi więc, jak to jest z drewnianymi domami. Są drogie jak diabli, o wiele droższe niż murowane, a wybierają je głównie ludzie zamożni. Twierdza, że w drewnianym domu wychodzi mniej opału niż w murowanym, jest cieplejszy i przyjaźniejszy. Jak więc to jest?

syrtyr
Kontakt:

Post autor: syrtyr » wt lut 07, 2012 9:28 pm

Happek pisze:Nie koniecznie usunąć,myślę że różnica między temp na dworze a w gołębniku jest znikoma, tzn na dworze jak jest cieplej to całe nic więc czy to ma takie znaczenie? Na jesienni za to jest pewnie cieplej sporo więcej w gołębniku.
Jeśli poprawiłeś wentylacje to może i temp będzie się wyrównywać.

Kiedyś znalazłem taki schemacik i teraz go wstawię...dwa możliwe rozwiązania wentylacji, niby z domu ale i to i to pomieszczenie jakieś.

Obrazek

bardziej prawidłowa jest ta w kuchni .na jednej ścianie więc przeciągu nie ma,a w tym drugim pomieszczeniu powietrze musi pokonać całą szerokość pomieszczenia by z powrotem ujść

Awatar użytkownika
Happek
Kontakt:

Post autor: Happek » wt lut 07, 2012 9:42 pm

syrtyr pokonuje całą długość przez co niby jest lepsza wymiana powietrza (bynajmniej tak mi się wydaje) i zabiera kurz po całej długości ale może robić się przeciąg.
To tak na zasadzie gdybania, nie testowałem więc jak jest w praktyce to nie wiem.

syrtyr
Kontakt:

Post autor: syrtyr » wt lut 07, 2012 10:03 pm

No właśnie może być przeciąg więc nie ryzykowałem zrobiłem to na jednej ścianie , a nad sufitem w tylnej ścianie w najwyższym punkcie będzie kominek by przy większym rozsunięciu sufitu kurz nie osiadał na płytach tylko był usuwany. Myśle że większy ciąg przyda się podczas pierzenia.

Blusmen

Post autor: Blusmen » śr lut 08, 2012 3:01 pm

krzysiek pisze:Dobrze Sławku, jesteś budowlańcem, sprawiasz wrażenie , że wiesz, co piszesz. Z fachowcem się nie dyskutuje, zwłaszcza, że nie mam w tym temacie takiej wiedzy Jak Ty. Wytłumacz mi więc, jak to jest z drewnianymi domami. Są drogie jak diabli, o wiele droższe niż murowane, a wybierają je głównie ludzie zamożni. Twierdza, że w drewnianym domu wychodzi mniej opału niż w murowanym, jest cieplejszy i przyjaźniejszy. Jak więc to jest?
Bez przesady nie jestem żadnym budowlańcem... robiłem kiedyś dobry klimat wokół tematu.
Moja dziedzina to raczej termodynamika oraz folk rock. :) .
Dom drewniany dawniej to dom z brusa ,obowiązkowo starodrzew gdzie impregnatem naturalnym była żywica, podwalina dębowa, na zimę w takich domach robiono zagatę –starsi wiedzą o co chodzi..
Dom drewniany dziś to wymysł ,fanaberia bogatych próżniaków czyt.(zadłużonych na 30 lat)
Ława fundamentowa tak jak dla budynku murowanego, drewno impregnowane, wełna od wewnątrz 30cm(sama natura) :!: :idea: .. Poza tym materiały wykończeniowe i instalacyjne takie same jak dla budynku murowanego . Pytam gdzie sens i logika :?: :?: .
Nie wspomnę o wykonaniu dawniej cieśla postawił dom praktycznie bez jednego gwoździa , wszystko na zamkach , podstawowe narzędzia to świder i dłuto

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » śr lut 08, 2012 4:54 pm

Właśnie niedaleko ode mnie jest firma, która stawia takie domy z bali , budowane metodą tradycyjną, na wzór kanadyjski. Drewno sprowadzają z krajów skandynawskich i z Rosji.Zamówień mają więcej, niż drzewa do budowy domów.

syrtyr
Kontakt:

Post autor: syrtyr » wt mar 06, 2012 5:00 pm

opal pisze:Witam.Najpierw sprawdż czy masz odpowiednią wilgotnośc.Optymalna wilgotnośc to 50-60 %.Ponadto sprawdż dobową różnicę temperatur w gołębniku.Trzeba albo wykonac dwa pomiary:jeden w dzień (wtedy gdy jest najwyższa temperatura) drugi nad ranem(gdy temperatura jest najniższa) albo kupic termometr ,który ma w sobie te funkcje(czyli notuje najwyższą i najniższą temperaturę w ciągu doby).Na allegro są do kupenia takie termometry razem z wilgotnościomierzem.Koszt 35-40 zł.Różnica temperatur w gołębniku nie może byc większa niż 5-7 stopn na dobę.Siatka w drzwiach to nie wentylacja.To wietrzenie.Prawidłowa wentylacja ma miec wyloty umieszczone w najwyższej części gołębnika(na ścianie) i wloty umiejscowione na przeciwległej ścianie ,15-20 cm nad podłogą.Na 1mb ściany gołębnika jeden wlot i jeden wylot.Jeżeli dach jest dwuspadowy,wyloty umieszczasz w zwieńczeniu dachu.Kominki wentylacyjne mają wystawac 50 cm nad najwyższy punkt dachu.Wtedy będzie prawidłowy ciąg.Dopiero taka wentylacja jest w stanie wymienic całe zużyte powietrze na świeże.A co za tym idzie, pomóc hodowcy w utrzymaniu prawidłowej wilgotności.Pozdrawiam.

wloty umiejscowione na przeciwległej ścianie- czyli jeżeli wloty są na frontowej ścianie jak to zwyle bywa to wyloty na bocznych ścianach gołębnika bo sam się już pogubiłem -równoległa ,przeciwległa

syrtyr
Kontakt:

Post autor: syrtyr » śr mar 28, 2012 9:30 pm

Witam. Pytanie dotyczy kominków.Ile trzeba by zrobić takich kominków u mnie 4x2,20x2,10.2 pyt Gdzie je umieścić , czy centralnie nad otworami? http://rasowegolebie.pl/forum/files/thu ... it_607.jpg Na każdym otworze jest zasuwa. 3\ Jaki przekrój tej rury 100, 160?I ostatnie pytanie skierowane do panów którzy maja kominki w gołębnikach. Dużo czytałem i dopytywałem ludzi na ten temat,podpowiadano mi bym kominek został ocieplony czyli rura ponieważ żimą może być jego odwrotne działanie, Czy to prawda? Macie ocieplane rury nad dachem? I to chyba będzie wszystko co chciał bym wiedzieć na dzień dzisiejszy. Z góry dziękuje.

Jeszcze jedno pytanie: ile ta rura na być wpuszczona do gołębnika

Dispar
Kontakt:

Post autor: Dispar » śr mar 28, 2012 10:44 pm

Kolego sartyr
Moim zdaniem powinienes zakupić tą ksiązke bo jest w niej wiele ciekawych spraw na które szukasz odpowiedzi:
http://allegro.pl/piotr-patas-dobry-gol ... 90565.html
Na tematy wentylacji i temperatur w gołebniku jest tam wiele ciekawych wniosków.Miałem ta książkę ze trzy lata temu ale poszła w świat i nie wróciła :roll: .

adammo87
Kontakt:

Post autor: adammo87 » czw mar 29, 2012 3:28 am

popieram Dispar'a. Trzy razy przeczytalem te ksiazke... jesli historie w niej zawarte sa prawdziwe (odnosnie pocztowych) to jak bede stawiac golebnik to zaplanuje go od gory do dolu tak jak p. Patas to opisal... poniemiecka dachowke juz mam, starczy na jakies 50m dlugosci golebnika :)

syrtyr
Kontakt:

Post autor: syrtyr » pt mar 30, 2012 9:41 pm

słyszałem że książka jest warta uwagi, i na pewno ja zakupię. Jednak teraz nie mam czasu na czytanie lektur. Muszę szybko wstawić zanim ptaki zaczną na dobre szaleć z jajkami.

adammo87
Kontakt:

Post autor: adammo87 » śr maja 09, 2012 9:15 am

http://golebnik.pl/odzily/bielsko_biala/biuletyn/14.pdf strona 17; Podstawowe warunki zoohigieniczne w gołębniku

Cezar
Kontakt:

Post autor: Cezar » pn wrz 10, 2012 2:50 pm

Witam panowie mam duży problem z kurzem w gołebniku. Ten gołebnik mam na poddaszu jakies 4mx2,5m. jest w nim okno w szczycie budynku i przy podłodze na bocznej scianie dziura do wchodzenia na dwór dla gołębi. Moje pytanie brzmi jak zlikwidować ten wzbijajacy sie kurz jest on tragiczny i nawet po sprzataniu nie da sie go dobrze zlikwidowac. Na allegro widziałem jonizatory powietrza czy to by pomogło??? jaka jest zasada zrobienia prawidlowej wentylacji??? Prosze o pomoc

syrtyr
Kontakt:

Post autor: syrtyr » pn wrz 10, 2012 9:04 pm

na dole wloty świeżego powietrza ,najlepiej od wschodu a na przeciwległe ścianie w najwyższym punkcie gołębnika wyloty. nie napisałeś jaka wysokość gołębnika jest. Najlepsza była by fotka poddasza.

Cezar
Kontakt:

Post autor: Cezar » pn wrz 10, 2012 9:12 pm

tam jest nie ciekawie ponieważ jest to na poddaszu i dwie sciany sa skośne pomieszczenie jest wybite plyta osb i w najwyzszym punkcie ma okolo 2,5 m, a w zime chyba te wloty musza byc zasłoniete???

syrtyr
Kontakt:

Post autor: syrtyr » pn wrz 10, 2012 9:40 pm

ja na dzień zamykam, wystarczy że są otwarte okienka wylotowe. A na noc troche uchylam by jednak to świeże powietrze wpływało do środka. Myślę że kominy by cie ratowały w szczycie dachu, albo okna dachowe ze 2 sztuki

syrtyr
Kontakt:

Post autor: syrtyr » pt kwie 08, 2016 8:59 pm

Panowie coś się pokręciło z wentylacją u mnie, mianowicie robi się przeciąg nawet przy zamkniętych wlotach powietrza i otworze w suficie 15cm szer i 60 dł x2 (są to zasuwy. Poniżej wstawię fotki. Przez okres 2 lat było ok a teraz od 2 tyg próbuję się uporać z tym problemem. Czy może to być spowodowane nie ocieplonymi kominkami ? front gołębnika pół-wschód ,podłoga pełna, kominy tego typu http://allegro.pl/kominek-wentylacyjny- ... 74021.html
chodzi o gołębnik przy którym jest woliera w tym obok jest ok http://www.zloteskrzydlo.pl/images/phot ... 190582.jpg , http://www.zloteskrzydlo.pl/userphotoga ... o_id=67149 . Kratki na razie są zamknięte , reguluję napływ powietrza okienkami

ODPOWIEDZ