wentylacja

Awatar użytkownika
bartekw94
Kontakt:

Re: wentylacja

Post autor: bartekw94 » pt paź 07, 2011 9:32 pm

Dzięki wielkie !

:)

Awatar użytkownika
bartekw94
Kontakt:

Post autor: bartekw94 » pt paź 14, 2011 8:45 pm

Zapomniałem wcześniej dopisać, czy te otwory wentylacyjne mogą być zasłonięte siatką 13mm X 13mm z drutu 0,8mm ?
Czy może można gdzieś kupić siatkę gęstą i z grubego drutu ?

Dispar
Kontakt:

Post autor: Dispar » sob paź 15, 2011 2:40 pm

W sklepie - najlepiej ogrodniczym :D .
Moim zdaniem powinieneś wyciąć otwory na dole przedniej ściany gołebnika. Od środka daj zabezpieczenie z siatki takiej zeby ci myszy do środka nie właziły a od przodu wstaw uchylne go góry okienka - ramka z szybą. Będziesz mógł odchylać je mniej lub więcej w zależności od potrzeby oraz dostarczysz światło do gołębnika. Otwory wylotowe nie mogą być po przeciwległej ścianie. Metr przed celami lęgowymi nie może być przewiewu.
Wszystkie otwory jakie wytniesz nie mogą być zbyt duże- koledze przez taki mały otwór wsadzili sześciolatka który od środka otworzył zasuwy gołebników. Wolierę planujesz dać z przodu czy z boku tej izotermy ?

Awatar użytkownika
bartekw94
Kontakt:

Post autor: bartekw94 » sob paź 15, 2011 4:03 pm

Woliera będzie ze szczytu izotermy na ścianie 2.5 X 2.5, ale w tym roku wątpię czy dam rade ją zrobić.

To gdzie zrobić te otwory wylotowe, skoro na przeciwległej ścianie nie mogą być, odrazu mówię że na dachu odpada.

Awatar użytkownika
lewap125
Kontakt:

Post autor: lewap125 » sob paź 15, 2011 8:37 pm

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/251 ... e15e4.html

Ja , otwory wentylacyjne (wlotowe i wylotowe ) mam , na tej samej ścianie , ale zrobię jeszcze dodatkowo w suficie,gdyż latem po nocy jest trochę za ciepło.

Awatar użytkownika
bartekw94
Kontakt:

Post autor: bartekw94 » ndz gru 18, 2011 4:29 pm

Znalazłem fotkę jak powinna wyglądać wentylacja.
Tutaj wylot powietrza jest na dachu.
jdv1298205022a.JPG
Ja nie mogę mieć wylotu na dachy, ponieważ dach mam z jakiegoś prawie przeźroczystego materiału podobnego do pleksi, plus jest taki że jest widno, a minus że w taką pogodę jaką mamy teraz skrapla się woda.
Trochę przerobiłem tę fotkę i wlot zrobiłem na ścinanie przy podłodze
A wylot na ścianie ze szczytu.
Czy może być na ścianie wylot powietrza ?
Długość gołębnika to 7m, i wlot powinien być na całej długości przy podłodze? , a wyloty na ścianach szczytowych ?
Czy będzie wtedy prawidłowa wentylacja ?
wentylacja.jpg

arbiter
Kontakt:

Post autor: arbiter » ndz gru 18, 2011 7:59 pm

Ja mam na dole i na górze po przeciwnej stronie bo cele mam na bokach.
Ale tak czy owak to i tak nie ma znaczenia bo u mnie okno jest otwarte cały rok i mam zimny wychów bydła :D :D

syrtyr
Kontakt:

Post autor: syrtyr » sob lut 04, 2012 7:42 pm

Witam.Jestem nowy na tym forum.prosiłbym o pomoc. Poruszany był nie jedno krotnie temat wentylacji, jednak chciałbym ja poprawić bo jest coś nie tak. W Lipcu zbudowałem nowy gołębnik o wymiarach 4x2,20.Uznałem że najlepszym rozwiazaniem będzie wentylacja sufitowa i tak też zrobiłem Jednak nie umieszczałem żadnych kratek na dole gołębnika z dopływem świeżego powietrza tylko uchylałem okienka. Jednak problem się rozpoczoł gdy pojawiły sie pochmurne deszczowe dni okienka musiały byc zamykane ponieważ troche zacinało. I teraz te niskie temperatury. wloty gołębnika są skierowane na północ ponieważ nie miałem innej możliwości. Chce teraz umieścić kratki obok okienek o wym 15/15 czy na taka powierzchnie nie będzie to mało? jak na zdjęciu http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... 90856.html i kratki w szczytowych ścianach od zachodu i wschodu to nie jest zaznaczone na focie wtedy był by większy ruch powietrza nad sufitem i może wtedy był by lepszy ciąg. A może zastosować w zime takie rozwiązanie. Kratki na dole i kratki 4 okrągłe w suficie jak na focie http://images43.fotosik.pl/1346/779e387b34b239f3gen.jpg i również kratki w ścianach szczytowych nad sufitem a sufit zasunięty, Może jakieś własne obiekcje jak poprawić tą wentylacje. sam już nie wiem jak będzie lepiej. przysłaniacie wloty świeżego powietrza czy zostawiacie otwarte jak latem. Problem napewno jest z wentylacją ponieważ ptaki zaczeły psikać i mają szczeline na podniebieniu do połowy zatkaną. widać że ciężko im się oddycha. Więc zanim podam im coś musze zlikwidować przyczyne. Napewno ma ktoś wentylacje sufitową i wie jak ją odpowiednio używać w różnych warunkach. Jeśli miał by ktoś chęć bardzo proszę podesłanie fotek na besa4@op.pl. a druga sprawa to że jest zimno w gołębniku chociaż jest ocieplony temperatura w środku czasami jest niższa niż na zewnątrz też jeśli mogli byście coś poradzić. Z góry dziękuje i czekam na propozycje.

adammo87
Kontakt:

Post autor: adammo87 » sob lut 04, 2012 10:26 pm

nie baw sie w smieszne otwory 15x15 tylko walnij na calej dlugosci golebnika 15cmX400cm, zrob na zewnatrz okap nad tym otworem. Siatka to oslon, od srodka zrob jakiegos rodzaju suwane elementy albo klapki zebys mogl kontrolowac ile powietrza naplywa. W suficie zrob 4-6 otworow, powsadzaj kominki...

- a ja bym powiedzial ze golebie ci "psikaja" bo masz golebnik ocieplony albo PRZEocieplony...
wejdz na strone szymex'a, sa tam zdjecia ich golebnikow, cos wykwimisz. Dobra wentylacja by sie tym pawikom przydala, moze nie tyle pawikom co ich ogonkom :)

Dispar
Kontakt:

Post autor: Dispar » ndz lut 05, 2012 5:40 pm

Gołębnik jest fajny ale z takim dachem są kłopoty z prawidłową wentylacją. Tutaj możesz jedynie w dach wstawić 2-3 kominy z daszkiem. Nie bój się regulacji powietrza poprzez te okienka które już masz - u mnie są otwarte od wiosny do jesieni. Wszystkie otwory zabezpiecz siatką metalową.

syrtyr
Kontakt:

Post autor: syrtyr » ndz lut 05, 2012 9:08 pm

Witam dziękuje za rady mam jeszcze jeden pomysł ale musze go przemyśleć wtedy napisze co o takim rozwiązaniu myślicie a wracając do ocieplenia myśle że nie tylko ja ocieplam ołębnik i też sie tak dzieje czym to jest spowodowane jak można to poprawić?

adammo87
Kontakt:

Post autor: adammo87 » ndz lut 05, 2012 9:22 pm

syrtyr pisze:Witam dziękuje za rady mam jeszcze jeden pomysł ale musze go przemyśleć wtedy napisze co o takim rozwiązaniu myślicie a wracając do ocieplenia myśle że nie tylko ja ocieplam ołębnik i też sie tak dzieje czym to jest spowodowane jak można to poprawić?
Przepisz tego tasiemca. Uzyj kilka przecinkow bo polapac sie nie idzie...

syrtyr
Kontakt:

Post autor: syrtyr » pn lut 06, 2012 1:54 pm

Witam. Dziękuje za rady mam jeszcze jeden pomysł ale muszę go przemyśleć wtedy napisze . A wracając do ocieplenia, myśle że nie tylko ja ocieplam gołębnik. Jaka powinna być różnica temperatury gołębnika ocieplonego a temp. zewnętrzną. Ja mam w środku styropian 5 i nabitą na wierzch płyte meblową białą ,a temperatury są praktycznie jednakowe, a w dzień czasami jest niższa niż na dworze. czym to może być spowodowane i ewentualnie jak można to poprawić. Przepraszam za wcześniejszą odp. źle sformułowałem zdanie dlatego tak zabrzmiało chaotycznie.

Awatar użytkownika
Happek
Kontakt:

Post autor: Happek » pn lut 06, 2012 6:03 pm

Styropian to izolator, izoluje tak samo ciepło jak i zimno.
Każdy budynek przez jakiś czas utrzymuje ciepło z lata nawet nie ogrzewany nigdy, potem przemarza. (Doskonałym przykładem jest to że mrozy po -20 stopni raczej nie powodują zamarzania wody w słabo ogrzewanym budynku jeśli są w grudniu ale za to w lutym po 2 miesiącach zimy , taki budynek od razu przemarza i wody niet).
Mamy teraz luty więc Twój gołębnik jest przemarznięty, w nocy temp spada identycznie jak na dworze i nie ma na to siły, w dzień temp na dworze jest wyższa lecz nie wiele, świeci słońce coś tam trochę ogrzewa lecz warstwa izolatora ( u Ciebie styropianu) trzyma wewnątrz zimno z nocy a nie przepuszcza aż tak szybko mało znaczącego ciepła z dworu.
Dlatego potem masz zimniej w środku jak na zewnątrz. Styropian to pomaga Ci w październiku jak są małe mrozki a nie teraz po taki długim zimnie.
Trochę namieszałem lecz może wszyscy zrozumieją o co mi chodzi.

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » pn lut 06, 2012 6:21 pm

Dlatego wolę gołębniki drewniane. Z obserwacji wiem, że woda w gołębniku murowanym zamarza dużo szybciej niż w drewnianym, nawet w nieogrzewanym.

syrtyr
Kontakt:

Post autor: syrtyr » pn lut 06, 2012 8:57 pm

Happek pisze:Styropian to izolator, izoluje tak samo ciepło jak i zimno.
Każdy budynek przez jakiś czas utrzymuje ciepło z lata nawet nie ogrzewany nigdy, potem przemarza. (Doskonałym przykładem jest to że mrozy po -20 stopni raczej nie powodują zamarzania wody w słabo ogrzewanym budynku jeśli są w grudniu ale za to w lutym po 2 miesiącach zimy , taki budynek od razu przemarza i wody niet).
Mamy teraz luty więc Twój gołębnik jest przemarznięty, w nocy temp spada identycznie jak na dworze i nie ma na to siły, w dzień temp na dworze jest wyższa lecz nie wiele, świeci słońce coś tam trochę ogrzewa lecz warstwa izolatora ( u Ciebie styropianu) trzyma wewnątrz zimno z nocy a nie przepuszcza aż tak szybko mało znaczącego ciepła z dworu.
Dlatego potem masz zimniej w środku jak na zewnątrz. Styropian to pomaga Ci w październiku jak są małe mrozki a nie teraz po taki długim zimnie.

czyli co usunąć go? czy jest inne wyjście.Nowoczesne gołębiki też ocieplają również tak sie w nich dzieje?

syrtyr
Kontakt:

Post autor: syrtyr » pn lut 06, 2012 9:25 pm

bartekw94 pisze:Woliera będzie ze szczytu izotermy na ścianie 2.5 X 2.5, ale w tym roku wątpię czy dam rade ją zrobić.

To gdzie zrobić te otwory wylotowe, skoro na przeciwległej ścianie nie mogą być, odrazu mówię że na dachu odpada.
Mnie doradził hodowca tak. Wloty świeżego powietrza pod okienkami ok 15- 20 cm nad podłogą 2szt (jeżeli są) doradził mi kratki takie jak sie montuje w drzwiach łazienkowych i 2 szt wylotowe w linii na tej samej ścianie w najwyższym punkcie ściany np nad wlotami. Tak zrobiłem i wydaje mi się że jest ok gołębie przestały mi kichać widać poprawę. Powiedział mi że wentylacja ma być w pionie nie inaczej wtedy działa prawidłowo.

Awatar użytkownika
Happek
Kontakt:

Post autor: Happek » pn lut 06, 2012 10:39 pm

Nie koniecznie usunąć,myślę że różnica między temp na dworze a w gołębniku jest znikoma, tzn na dworze jak jest cieplej to całe nic więc czy to ma takie znaczenie? Na jesienni za to jest pewnie cieplej sporo więcej w gołębniku.
Jeśli poprawiłeś wentylacje to może i temp będzie się wyrównywać.

Kiedyś znalazłem taki schemacik i teraz go wstawię...dwa możliwe rozwiązania wentylacji, niby z domu ale i to i to pomieszczenie jakieś.

Obrazek

adammo87
Kontakt:

Post autor: adammo87 » pn lut 06, 2012 11:40 pm

syrtyr pisze:
Happek pisze:Styropian to izolator, izoluje tak samo ciepło jak i zimno.

czyli co usunąć go? czy jest inne wyjście.Nowoczesne gołębiki też ocieplają również tak sie w nich dzieje?
nowoczesne golebniki sa robione z walkow drewnianych 3-4cm grubosci na pioro i wpust, zadnego ocieplania, dach dwuspadzisty ze strychem i wentylacja kaleniczna.

Blusmen

Post autor: Blusmen » wt lut 07, 2012 6:45 am

Dla poprawniej działającej wentylacji niezbędna jest różnica temperatur( działa grawitacja)..
To co proponujecie to zwykle przeciągi :!: :idea:

W budynkach mieszkalnych do niedawna projektowano - jedno pomieszczenie jeden kanał wentylacyjny.. Okazało się ,ze dla poprawnie działającej wentylacji trzeba zużyć około 30% opału więcej..
Obecnie wentylacje projektuje się w takich pomieszczeniach jak kuchnia ,łazienka z inteligentnym systemem odzyskiwania ciepła .. w pozostałych pomieszczeniach wystarczy mikro wentylacja w oknach lub zwykłe rozszczelnienie..

arbiter
Kontakt:

Post autor: arbiter » wt lut 07, 2012 8:10 am

krzyśku mam gołębnik murowany i drewniany zamarza w nim woda tak samo nie ma to znaczenia jedynie ustawienie gołębnika względem stron świata ma znaczenie.

griszaa-1975v
Kontakt:

Post autor: griszaa-1975v » wt lut 07, 2012 9:23 am

Arbiter co ty piszesz? U mnie jeden kolega trzyma gołębie w gołębniku z białej cegły to mu w kwietniu woda zamarza tak zamróz z zimy siedzi a na ścianach ślizgawka.Tak jak biała cegła to wcale się na gołębniki nie nadaje.To samo z wszelkimi gołymi betonami.Tu się z Panem Krzysztofem w 100% zgadzam że tylko jak się daje to drewno na gołębnik.

arbiter
Kontakt:

Post autor: arbiter » wt lut 07, 2012 1:20 pm

Wiem dokładnie co piszę mam dwa obok siebie więc też nie podważaj mojego słowa jeśli sam tego nie sprawdziłeś.
Pustak do tego na zewnątrz i wewnątrz tynk, żadne ocieplenie itp do tego klimat srogi bo górzysty obok drewniany gołębnik i tak samo zamarza.
Region Polski jest ważny a drewno i pustak dla mnie nie ma znaczenia.. latem jest różnica zimną tu i tu tak samo.
I ten co mówi w drewnianym lepiej się gołębie chowają... też bym się spierał.

Dispar
Kontakt:

Post autor: Dispar » wt lut 07, 2012 2:21 pm

To kwestia zawilgocenia takiego murowanego gołebnika.

jack
Kontakt:

Post autor: jack » wt lut 07, 2012 2:25 pm

arbiter pisze:Wiem dokładnie co piszę mam dwa obok siebie więc też nie podważaj mojego słowa jeśli sam tego nie sprawdziłeś.
Pustak do tego na zewnątrz i wewnątrz tynk, żadne ocieplenie itp do tego klimat srogi bo górzysty obok drewniany gołębnik i tak samo zamarza.
Region Polski jest ważny a drewno i pustak dla mnie nie ma znaczenia.. latem jest różnica zimną tu i tu tak samo.
I ten co mówi w drewnianym lepiej się gołębie chowają... też bym się spierał.
Mam murowany i drewniane gołębniki.
I tak jak mówi arbiter nie ma różnicy, przynajmniej aż tak zauważalnej . A chowają się w jednym czy drugim podobnie.

ODPOWIEDZ