ruszt podłogowy

Daniel
Kontakt:

ruszt podłogowy

Post autor: Daniel » sob gru 26, 2009 11:13 am

witam mam pytanie co sadzicie o plastykowych rusztach wysokich (10cm) popularnych ostatnio na wystawowych stoiskach. głównie chodzi mi czy golebie nie uszkadzaja sobie palców nog chodzac po takich kratkach.pozdr.

krzysiek
Kontakt:

Re: ruszt podłogowy

Post autor: krzysiek » sob gru 26, 2009 11:56 am

Wydaje mi się, że plastikowy ruszt jest bardziej "przyjazny" dla nóg ptaków niż metalowy. W okresie mrozów plastik nie jest tak zimny, jak metal, którego temperatura dostosowuje się do temperatury otoczenia, poza tym wydaje mi się , że raczej metalowy ruszt bardziej spowoduje zranienia nóg u ptaków niż plastik.

sygit12345
Kontakt:

Post autor: sygit12345 » sob gru 26, 2009 7:53 pm

Na pewno plastikowy jest bardziej trwalszy i dłużej ci posłuży nisz drewno i metal bo drewno spróchnieje a metal może z korodować a poza tym zimno od niego ciągnie. Więc polecam plastikowe ale ruszty plastikowe są bardzo drogie. :lol:

Awatar użytkownika
darecki
Kontakt:

Post autor: darecki » sob gru 26, 2009 8:16 pm

Wiadomo,że w gołębniku najważniejsza jest sucha podłoga :!:
Ruszt podłogowy wymyślili leniwi hodowcy,którym nie chce się sprzątać po swoich pupilkach :P :P
Dla gołębi łapciatych taka podłoga to mordęga..........

sygit12345
Kontakt:

Post autor: sygit12345 » sob gru 26, 2009 9:12 pm

Tu się zgadzam z kolegą darecki dla łapciatych to mordeńga. Ale z drugiej strony ruszt zapewnia trochę większą higienę w gołębnikach ponieważ gołębie nie chodzą po swoich odchodach

Awatar użytkownika
lewap125
Kontakt:

Post autor: lewap125 » ndz gru 27, 2009 12:19 am

Próbowałem już posypywania piaskiem , ciętą słomę, grube wióry, grity zbrylające i doszedłem do wniosku że najlepsze jest sprzątanie podłogi (drewnianej) 2-3 razy w tygodniu jesienią i zimą , latem można rzadziej :lol: Posypuję jeszcze kredalem , daje zapach i wizualną czystość

Awatar użytkownika
darecki
Kontakt:

Post autor: darecki » ndz gru 27, 2009 4:14 pm

sygit12345 pisze:Tu się zgadzam z kolegą darecki dla łapciatych to mordeńga. Ale z drugiej strony ruszt zapewnia trochę większą higienę w gołębnikach ponieważ gołębie nie chodzą po swoich odchodach
Jak może zapewniać większą higienę w gołębniku skoro cały czas odchody w nim zalegają :?: (jeszcze ukryte pod rusztem).Jest to świetne miejsce do rozmnażania sie bakteri i zarazków..........Higiena w gołębniku nie polega na tym ,aby utrzymać w czystości nogi golębi..............
Jeśli sprzątamy dzień w dzień ,nawet co dwa dni mamy hodowlę pod kontrolą.
Przy takim sprzątaniu widzimy świeże odchody i tym samym możemy wykryć chorobę w najwcześniejszym jej stadium....(90% chorób zaczyna się od nieprawidłowego kału
Po sprzątnięciu rozsypuję na podłodze BIANKO lub KREDAL i zmiatam dosyć dokładnie sztywną szczotką ( raz w tygodniu ) W SOBOTĘ ŻEBY NA NIEDZIELĘ BYŁO PIĘKNIE :P :P :P :P

Awatar użytkownika
SETER
Kontakt:

Post autor: SETER » ndz gru 27, 2009 5:29 pm

Witam,
miałem kiedyś zamiar położyć sobie drewniany ruszt w gołębniku, ale jak pomyślałem sobie, co by się działo (zapach, higiena), gdyby takie gówienko poleżało z 5 dni przy deszczowej pogodzie, to dałem sobie spokój :lol: (zaoszczędziłem sporo forsy i nerwów).
Generalnie ruszta podłogowe są przewidziane do gołębników, gdzie kał spada bezpośrednio na ziemię pod gołębnikiem - mało jest gołębników z na tyle dobrym mikroklimatem, aby można było tam kłaść ruszt na podłodze "stałej".
Niedawno były solidne mrozy, w związku z czym "zmarzlina" nie była sprzątana przez około tydzień - wrażenia estetyczno-zapachowe po "rozmrożeniu" - BEZCENNE :lol:
A to był kał zdrowych gołębi...
Kaszanka forever !!

Awatar użytkownika
lewap125
Kontakt:

Post autor: lewap125 » ndz gru 27, 2009 5:39 pm

No to widzę że mamy wspólne zdanie co do sprzątania gołębnika :) .Darecki a w niedzielę rano aż się chce zajrzeć do gołębnika :D :D :D

Awatar użytkownika
Gemu$
Kontakt:

Post autor: Gemu$ » ndz gru 27, 2009 6:02 pm

Witam
Ja tez chciałem założyć ruszta na podłodze i w pulkach ale rozmawiałem z jednym z hodowców gołębi i odradził mi to ponieważ niszczyły by sobie lacze no i kwestia higieny,wolałem zostać przy tradycyjnym sprzątaniu codziennie.

Tomekprzasnysz
Kontakt:

Post autor: Tomekprzasnysz » ndz gru 27, 2009 7:11 pm

Witam. Popieram ale jest pewne ale. Codziennie sprzątanie poza sezonem lęgowym jest ok ale w sezonie lęgowym to chyba nie bardzo bo gołębie się wroszą i schodzą na ten czas z jajek i młodych. Codzienna taka sytuacja może doprowadzić do tego, że jajka będą oziębione więc w lato chyba nie sprzątacie codziennie????

Awatar użytkownika
Gemu$
Kontakt:

Post autor: Gemu$ » ndz gru 27, 2009 7:22 pm

W lato jest inaczej nie trzeba sprzątać codziennie bo jest ciepło i wszystko schnie,w lato sprzątam co 3 dzień.

Awatar użytkownika
darecki
Kontakt:

Post autor: darecki » pn gru 28, 2009 4:50 pm

Tomekprzasnysz pisze:Witam. Popieram ale jest pewne ale. Codziennie sprzątanie poza sezonem lęgowym jest ok ale w sezonie lęgowym to chyba nie bardzo bo gołębie się wroszą i schodzą na ten czas z jajek i młodych. Codzienna taka sytuacja może doprowadzić do tego, że jajka będą oziębione więc w lato chyba nie sprzątacie codziennie????
Tomku..Po pierwsze mniemam ,że nie posiadasz zamykanych cel gniazdowych,skoro po wejściu do golębnika wszystkie twoje ptaki uciekają z gniazd :?:,albo masz gołębnik 1m na 1m .. Po drugie rozmawiamy raczej o czystej podłodze ................
Codzienne czyszczenie trzech podłóg o powierzchni łącznej 30 metrów kwadratowych zajmuje mi 15 minut,a przy letnich temperaturach jaja tak szybko się nie wyziębiają :wink: :wink:

Awatar użytkownika
piobar
Kontakt:

Post autor: piobar » pn gru 28, 2009 6:17 pm

ja mam inne zdanie co do rusztu, położyłem go w jednym gołębniku <6m2 podłogi> i jestem z niego bardzo zadowolony (gołębie nie maja kontaktu z odchodami, wydaje mi sie iż jest zachowana większa higiena gołębnika)
a mówienie że ruszt jest dla leniwych jest trochę uogólnieniem, gdyż ja sprzątam 2x w tygodniu, mimo ze nie mam za dużo wolnego czasu to dla ptaków zawsze sie znajdzie

minusem jest dodatkowa praca przy sprzątaniu - składanie i rozkładanie rusztu :) ale to mnie nie przeraża

Awatar użytkownika
Gemu$
Kontakt:

Post autor: Gemu$ » pn gru 28, 2009 6:58 pm

piobar pisze:ja mam inne zdanie co do rusztu, położyłem go w jednym gołębniku <6m2 podłogi> i jestem z niego bardzo zadowolony (gołębie nie maja kontaktu z odchodami, wydaje mi sie iż jest zachowana większa higiena gołębnika)
a mówienie że ruszt jest dla leniwych jest trochę uogólnieniem, gdyż ja sprzątam 2x w tygodniu, mimo ze nie mam za dużo wolnego czasu to dla ptaków zawsze sie znajdzie

minusem jest dodatkowa praca przy sprzątaniu - składanie i rozkładanie rusztu :) ale to mnie nie przeraża

a czy twoje gołębie są łapciate??

Dispar
Kontakt:

Post autor: Dispar » pn gru 28, 2009 7:51 pm

Nie wszyscy na tym forum hodują mocno łapciate rasy gołębi :D .
Gdybym miał idealnie równe podłogi i czas na sprzątanie 1-2 razy dziennie to wywalił bym wszystkie ruszta z gołebnika. Ale nie mam jednego jak i drugiego i dlatego na cztery gołębniki ruszta mam w trzech :D . Pod rusztami sprzątam nie rzadziej niż raz na miesiąc.
Piobar -bardzo dobrze się spisuje taka bardzo twarda szczotka na długim trzonku do czyszczenia wierzchu rusztów - używasz ?

Daniel
Kontakt:

Post autor: Daniel » wt gru 29, 2009 8:38 am

witam. a co z palcami lub nogami golebi łapciatych jak i bosych bo wiem ze u kingów po dluzszym kilku letnim chodzeniu po ruszcie robia sie odciski ale one sa ciezkie. ja choduje śląskie tarczowe i swifty egipskie i wydaje mi sie ze przy tych pierwszych moze byc taki problem.a i widzialem w klatce wylozonej kratka golebie sie potykaja i chacza palcami ale moze to wymaga nauki i bedzie juz ok. pozdr. i dzieki za porady.

Awatar użytkownika
piobar
Kontakt:

Post autor: piobar » wt gru 29, 2009 8:52 am

Gemu$- nie, nie mają łapci i nie wiem jak by sie ruszt sprawdził przy takich gołębiach gdyż takich nigdy nie hodowałem

Dispar- ja używam miotły miękkiej <w sumie to śmiotki> i szpachelki, ale to ruszt plastikowy i łatwo to idzie

Carloss
Kontakt:

Post autor: Carloss » śr gru 30, 2009 10:15 am

Witam, nie mam doświadczeń odnośnie rusztu na podłodze. Odziedziczyłem gołębnik po ojcu z otwartą podłoga wysypaną około 20 cm warstwą żółtego piasku. Na początku było nieciekawie bo poziom podłogi w gołebniku był duzo niżej niz poziom gruntu i po średniej wielkości burzy zalewało mi gołębnik, a wtedy dramat chorobowy był gotowy. Podniosłem więc poziom podłogi w gołebniku ponad poziom gruntu, natomiast wciąż zostawiłem piasek na podłodze. Popracowałem równiez nad wentylacją gdyż miałem nieco problemów z pyłem gołębim który unosił sie w powietrzu. Na dzień dzisiejszy bierzące odchody z cel, półek i siodełek sprzątam codziennie rano, a jak to pisali wczesniej koledzy "na niedzielę" zgrabiam odchody z podłogi. Hoduję zarówno rasy łapciate jak i bez łapci, nie mam problemów ani z wilgocią, ani z odchodami zalegającymi na podłodze, łatwo się sprząta i przyjemnie, a cały zabieg trwa do 30 minut. Jajka golębi latem wymagają tez odrobiny wentylacji i nawet zejście z gniazda na kilka minut przy zewnętrznych upałach w żaden sposób nie wpływa na zdolności lęgowe. Np. sroki łowickie z tego co zaobserwowałem nie obsiadują w całości swoich jajek. Poza tym gołebie znające swojego hodowcę i przyzwyczajone do sprzątania wcale tak chętnie nie uciekają z cel (nie mam zamykanych cel). Nie planuję zatem w najbliższej przyszłości stosowania rusztów podłogowych.
Karol.

jack
Kontakt:

Post autor: jack » czw gru 31, 2009 9:20 am

Ten temat był poruszany kiedyś na tym forum. Ja powtórzę tylko co mi kiedyś powiedział stary hodowca gołębi pocztowych : sprzątaj codziennie albo raz na pół roku.

Awatar użytkownika
Garłaczek
Kontakt:

Post autor: Garłaczek » ndz kwie 11, 2010 2:03 pm

Witam, Ja dopiero zaczynam swą drugą przygodę z gołębiami wiec nie jestem za bardzo w temacie. Lecz przeszło 18 lat temu na podłogę gołębnika wysypywałem bardzo cienką warstwę żółtego piasku i jak dla mnie zdawało to egzamin, ponieważ raz w tygodniu zgrabiałem odchody.Kiedyś nie było gniazd lęgowych, a gołębie robiły sobie gniazda na podłodze. Wentylacja była dobra, bo odchody zawsze były suche, a piasek wymieniałem raz na dwa- trzy tygodnie. Teraz gdy powróciłem do hobby też chyba zastosuje tę metodę. Nie chcę się bawić w żadne ruszty ani wysypki żadnymi pierdołami, a cele lęgowe będę także wysypywał minimalną warstwą piasku, którą będę wymieniał raz na tydzień.

Moim zdaniem nie ma co się bawić w żadne wysypki żwirami, ani innymi rzeczami tego typu. Ja mam podłogę betonową, nie do końca równą (była wylewana jakieś 25 lat temu) i moim zdaniem piasek w 100% będzie komfortowy dla mnie, jak i dla mych gołąbków.
Gołębie=Przyjaciele

Awatar użytkownika
wscekly4405
Kontakt:

Post autor: wscekly4405 » ndz kwie 11, 2010 2:18 pm

piasek jest lepszym rozwiązaniem niż ruszt tylko ruszt z szufladą z której często usuwa się odchody jest w stanie utrzymać zdrowie i higienę piasek,słoma są dobrymi wyściułkami do gołębnika tylko muszą być wymieniane raz w tygodniu pod piasek oraz słomę dobrze jest podsypać wapno budowlane ale tylko pod nieobecność gołębi
golebie-akrobatyczne

ODPOWIEDZ