Gołębnik murowany

edek3
Kontakt:

Re: Gołębnik murowany

Post autor: edek3 » śr gru 30, 2009 3:52 pm

Witam,jakie to ma znaczenie z czego i z jakich materiałów będzie wybudowany gołebnik, To nie ma znaczenia, na jaki kogo stac niech taki wybuduje, można i ulepić z gliny też będzie się nadawal .Najwazniejsze aby był wygodny dla hodowcy i gołebi , a przede wszystkim szczelny z wentylacją,Zadnych nabijania dodatkowych desek ani plyt na sciany nie polecam powstają szczeliny w których namnażają się krwiopijcy.Gołebnik murowany nie ma zadnych ubocznych walorów, moim zdaniem najwygodniejszy,wytynkować od srodka sciany aby nie było zadnych szpar. wybielić co roku gaszonym wapnem i żadna zaraza się nie czepi.

arbiter
Kontakt:

Post autor: arbiter » śr gru 30, 2009 6:42 pm

Jestem tego samego zdania co edek3, nie będę niczym wykładał wnętrza to tylko podniesie koszty, mam dwa murowane gołębniki i młode się chowały bardzo dobrze miałem drewniany i było tak samo w drewnianym były szpary i była wentylacja w murowanym są okna duże do tego wentylacja i też jest OK jeden i drugi gołębnik bieliłem sypałem wapno na podłogę itp. poza tym to jest jednak działka na której jeszcze nie będę mieszkał więc jednak murowany jest troszkę bezpieczniejszy wiadomo jak chcą coś ukraśc to nie ma mocnych.

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » czw gru 31, 2009 6:37 pm

Złodzieja najbardziej kusi solidne zabezpieczenie.Kiedyś miałem solidne drzwi do gołębnika zamykane na zamek, obite blachą, do tego duża kłódka. Dwa razy wykradli mi gołębie.Teraz mam w gołębnikach oszklone lub osiatkowane drzwi bez żadnych zamków czy kłódek i od tego czasu nic mi nie ginie.Widocznie złodzieje sądzą, że jak coś nie jest solidnie zabezpieczone, to nie warto tam nic ukraść.Druga sprawa, to dobre psy.Często nie ma mnie na działce, więc psy chodzą po obejściu luzem, oczywiście wewnątrz ogrodzenia.Na początku, jak się wprowadziłem na nowe miejsce z moją hodowlą, jeździły po okolicy w nocy i późnym wieczorem samochody, potem się to uspokoiło. Pewnego dnia przyjechałem z pracy, patrzę, brama uchylona, pod bramą ślady opon jakby ruszającego ostro samochodu, tuż obok poszarpana nogawka od spodni. Do dzisiaj mam spokój, chociaż minęło już parę lat.

arbiter
Kontakt:

Post autor: arbiter » pt sty 01, 2010 10:27 pm

Pies to najmniejszy problem, najważniejszy jest sąsiad czujny :)

arbiter
Kontakt:

Post autor: arbiter » wt lut 23, 2010 9:18 pm

I jednak zmiana planów :)
Po wielu konsultacjach rozważaniach ZA i PRZECIW postanowiłem budować gołębnik cały z drewna lub płyty OSB w zależności co taniej wyjdzie. Jak tylko śniegu puszczą i ziemia będzie trochę odmarznięta zabieram się za kopanie fundamentu 8 m długi 3 szeroki i 2 wysoki nie wiem czy nie porywam się z motyką an słońce budując taki duży gołębnik ale to się jeszcze okaże możliwe że jeszcze go nieco zmniejszę chociaż bardzo bym tego nie chciał. Co do mojej zmiany zdania podyktowana była względami finansowymi i umiejętnościami :) murować nie potrafię a z drewnem sobie poradzę a jak nie to znajomy sam budował gołębnik drewniany dokładnie o takich wymiarach jak ja chcę i wyszedł mu bardzo dobrze ale On jest budowlańcem więc nie dziwota :) a co do aspektu finansowego to jednak murowany wyszedł by mnie drożej sam materiał wyszedł by ponad 2 tys gdzie przy drewnianym coś około 1800 zł materiał.

kudłaty
Kontakt:

Post autor: kudłaty » pn mar 01, 2010 6:02 pm

Witam,arbiter....dobrze, ze zrezygnowałes z murowanego,ja obecnie mam golebnik w budynku gospodarczym(piętrowy na parterze były kiedys chłodnie),jest to moj trzeci gołebnik i najgorszy,latem OK a zima zimna wilgoc,pierwszy gołębnik był na altanie z pazdziezowki a drugi strychowy ...o wiele lepsze,przede wszystkim suche!Planuje za dwa,trzy lata stawiac goł ogrodowy drewniany,na betonowych bloczkach tak z 50cm nad ziemie i rusztem otwartym,sciany z podbitki dachowej,grubosci 16-18mm teraz cena metra2 to 15zł a od wewnatrz dac płyte wiorowa 8-12 bez ocieplenia przerwa miedzy zew a wew scianka 5cm wymiary podobne jakie TY planujesz 10m /2,20 szerokosci/2 wys,zobacz sobie na tym linku http://www.metershop.nl/dezwartevogel/g ... hp?album=2 moze cos zmodyfikujesz w swoich planach, pozdrawiam

arbiter
Kontakt:

Post autor: arbiter » pn mar 01, 2010 7:30 pm

Wielkie dzięki za linka mniej więcej coś takiego będę budował http://www.metershop.nl/dezwartevogel/g ... =2&pos=140 ale oczywiście dopasowane do moich potrzeb i do warunków na mojej działce ( warunki zabudowy mnie ograniczają trochę).

Dispar
Kontakt:

Post autor: Dispar » pn mar 01, 2010 10:37 pm

Bardzo dobra decyzja. Wczoraj byłem u dwóch znajomych którzy maja gołebniki murowane i czuć było w nich dość mocno chłód i wilgoć gdy na zewnątrz była juz prawie wiosenna pogoda.
Przy okazji jak masz czas to przejrzyj te galerie bo jest tu sporo dość ciekawych gołebników drewnianych:
http://www.zloteskrzydlo.pl/ododane.php

arbiter
Kontakt:

Post autor: arbiter » śr mar 03, 2010 8:12 pm

Dzięki Dispar.

Jeśli ktoś będzie chciał budować gołębnik podobny do mojego zamieszczam wstępny kosztorys samych materiałów do budowy, nie liczę młotka i piły którą kupiłem oraz 3 wierteł:)

Deski(z racji tego, że gołębnik jest dość spory 8x3x2 deski musiały być pocięte u sprzedawcy z dwóch powodów, nie mam prądu na działce a nie chcę się prosić sąsiadów żeby podłączyć piłę a piłą ręczną nie uśmiecha mi się ciąć takiej ilości desek po drugie chciałem zbić go jak najszybciej z tego powodu deski są pod wymiar gołębnika dobrane) wymiary desek 4 i 4,5 m długości, 2,5 cm grubości, 20 cm szerokości są sezonowane ponad rok czasu więc mi się nie rozejdą tak bardzo jak mokre - same deski kosztowały 1500 zł

Belki+Krokwie ( tak samo jak deski są cięte pod wymiar i są sezonowane ponad rok i zabezpieczone jakąś chemią przed robalami wziąłem kilka belek z zapasem bo mogą się przydać) wymiary krokwi 5x10 cm długość 3,5 m, belki 2 metrowe 10x10 cm i 2 sztuki 3 metrowych 10x10 cm całość kosztowała 800 zł

Kotwy + łączniki + gwoździe (u mnie belki będą mocowane do fundamentu za pomocą kotw z wąsem kupiłem różnego rodzaju kotwy na rogach są większe w środku mniejsze) całość kosztowała 280 zł

Okna (kupiłem Niemieckie okna aluminiowe z rozbiórki w bardzo dobrym stanie) 160x80 3 sztuki kosztowały 300 zł

Nie mam jeszcze Drzwi ale już znalazłem w Castoramie za 300 zł metalowe do tego brak mi jeszcze papy, podkładu pod fundament no i cementu :) pręty do fundamentu już mam od kolegi więc zawsze to taniej do tego w planach jest woilera ale to około maja dopiero jak się kasa uskłada :)

Ceny takie mniej więcej obowiązują we Wrocławiu.

Awatar użytkownika
darecki
Kontakt:

Post autor: darecki » śr mar 03, 2010 8:35 pm

Jeśli nie zamierzasz wykańczać środka płytami proponowałbym takie deski
fot016.jpg
Zwykłe deski nawet jeśli leżakowały po jakimś czasie i tak się trochę rozejdą ........

arbiter
Kontakt:

Post autor: arbiter » śr mar 03, 2010 8:47 pm

Środek zamierzam wykańczać płytami tylko ich jeszcze nie kupiłem :) patrzyłem na te deski ale drogo mnie wyszły jak sobie podliczyłem. Ja będę jeszcze gołębnik od zewnątrz ocieplał styropianem i dawał na niego tynk akrylowy.

arbiter
Kontakt:

Post autor: arbiter » czw mar 04, 2010 10:21 am

Potrzebuję małej podpowiedzi od Was nie wiem jaką grubą płyta wyłożyć środek czy 8 mm wystarczy czy lepiej dołożyć trochę kasy i kupić 10 mm lub 12 mm ? Cele lęgowe nie będą wisiały na ścianie tylko grzybki będą przymocowane.

arbiter
Kontakt:

Post autor: arbiter » czw mar 18, 2010 2:20 pm

No i prze tą naszą piękną pogodę jestem pół miesiąca w plecy z budową samice już chcą jaja składać a tu, że tak powiem dupa zbita :?

Dispar
Kontakt:

Post autor: Dispar » czw mar 18, 2010 9:34 pm

Jutro nie umieramy i jeszcze zrobisz wszystko - pośpiech tylko przy łapaniu pcheł :D .
Pokaż jakieś fotki z budowy tego gołębnika jak już zaczniesz.

arbiter
Kontakt:

Post autor: arbiter » czw mar 18, 2010 10:14 pm

Będę dokumentował od wykopania fundamentów po sam dach :D

arbiter
Kontakt:

Post autor: arbiter » czw kwie 08, 2010 7:32 am

No i fundamencik wykopany i oczywiście przez deszcz zalany teraz mogę sobie kaczki w nim hodować :/ no nic czekam aż woda zejdzie i wtedy ruszam ponownie do boju.

arbiter
Kontakt:

Post autor: arbiter » pn lip 05, 2010 7:25 am

Fundament wykopany ponownie zaizolowany folią, szalunek położony dzisiaj przyjeżdża grucha i lejemy beton :)

No i wylane poszło 3m3 betonu !! kotwy osadzone teraz czekam aż wyschnie i czas zacząć stawiać konstrukcję :)
Ostatnio zmieniony pn sie 09, 2010 12:23 pm przez arbiter, łącznie zmieniany 1 raz.

arbiter
Kontakt:

Post autor: arbiter » pn sie 09, 2010 12:23 pm

Lanie betonu:
Obrazek

Wylany fundament:
Obrazek

Konstrukcja belki pionowe:
Obrazek

Konstrukcja zakończona SUKCES :) w szczególności, że 85% prac robiłem sam bez pomocy nikogo:
Obrazek

Pierwsza ściana:
Obrazek

Widok z tyłu:
Obrazek

Okno własnoręcznie oprawione :)
Obrazek

Dalsze oprawianie
Obrazek

Ściana frontowa:
Obrazek

Prawie skończone:
Obrazek

Na tą chwilę dach jest już położony i wstawione drzwi teraz wykończenie środka pozostaje i wybudowanie woilery. Zastanawiam się też czy nie obić tego z zewnątrz jeszcze cienką płytą OSB wtedy nie będzie żadnych szpar.

Neshi
Kontakt:

Post autor: Neshi » pn sie 09, 2010 4:11 pm

Mogłeś od razu robić z OSB, taki solidny gołębnik i teraz w tych deskach wygląda jak zbita z byle czego szopa. Ale jakieś zewnętrzne wykończenie by się przydało :)

arbiter
Kontakt:

Post autor: arbiter » pn sie 09, 2010 8:04 pm

OSB jest średnio zdrowe lepsze są deski.

Awatar użytkownika
darecki
Kontakt:

Post autor: darecki » pn sie 09, 2010 9:32 pm

arbiter Świetna robota .........od środka daj watę szklaną i cienką PŁYTĘ WIÓROWĄ ,NA PODŁOGĘ TROCHĘ GRUBSZĄ( ŚWIETNIE SIĘ SPRZĄTA I ZAWSZE JEST SUCHA )
Pomyśl od razu o wentylacji .......

Fundament lałes legalnie :?: :D

arbiter
Kontakt:

Post autor: arbiter » pn sie 09, 2010 11:10 pm

Tak właśnie myślałem żeby zrobić jak mówisz darecki dodatkowo styropian na podłogę, wentylacja już jest przemyślana.
Pełen legal postawione jako Budynek Gospodarczy :)

kudłaty
Kontakt:

Post autor: kudłaty » wt sie 10, 2010 1:14 am

Witam,dobra robota jak na pierwszy raz :) troche moich uwag niestety juz za pozno..strasznie to wszystko masywne,ten fundament mogles wyciagnac troche wyzej nad grunt(chociaz wyglada ,ze teren w miare suchy)i dac na gore fundamentu pasek papy by odizolowac od konstrukcji no ale coz,deski tez lepiej nabic w pionie,no ale jest jak jest co do szpar to moglbys nabic na laczenia listwy 5cm szer tylko nie wiem czy bedzie woda sciekac i to wszystko pomaluj drewnochronem albo kolorowym albo bezbarwnym,na izolacje tak jak darecki radzi welna nie musi byc mineralna w podobnej cenie jest "ekologiczna" z wlukien drzewnych no i wentylacja jak ma wygladac?a tak to powinno wygladac prawidlowo na zakladke tanio i dobrzehttp://www.zloteskrzydlo.pl/userphotoga ... o_id=23785za deski to zaplaciles sporo jakies 70m2to 20zl za m2+stowka za ciecie,ja planuje cos takiego chyba najtaniej http://allegro.pl/item1141121693_podbit ... zl_m2.htmlz ciekawosci ile kosztowala ta grucha? :shock:pozdrawiam
Ostatnio zmieniony wt sie 10, 2010 3:35 am przez kudłaty, łącznie zmieniany 1 raz.

kudłaty
Kontakt:

Post autor: kudłaty » wt sie 10, 2010 2:58 am

mam jeszcze chwile to napisze,styropian sie utleni i bedzie d..pa a jak wate to powinienes dac folie wiatroizolacyjna nphttp://allegro.pl/item1176960657_folia_ ... ratis.html od sciany zewnetrzej,bez tego wilgoc wejdzie,ja to proponuje dac od wewnatrz grubsza plyte wiorowa 1,8 lub 2,2 bez zabawy w ocieplanie,ale moze ktos zna inne rozwiazanie,a i staraj sie mocno wypuscic dach za obrys budynku co uchroni sciany przed zacinaniem deszczu,jak deski sa w miare jednakowej grubosci to nabij listwy gorna krawedz mozesz zeszlifowac troche zeby byla pod katem,woda bedzie lepiej splywac,zycze powodzenia :wink:

arbiter
Kontakt:

Post autor: arbiter » wt sie 10, 2010 8:28 am

Ad. kudłaty---> Robota dobra jak na 3 raz :) wygląda to jak wygląda ponieważ środki finansowe miałem mocno ograniczone i musiałem zdecydować czy kupić np: grubsze deski czy coś innego.
Wszystko masywne bo tak miało być, fundament jest dobrze wylany ponieważ wierzchnia warstwa ziemi będzie zbierana i fundament będzie wystawał. Pod każdą z belek jest dana folia budowlana złożona w kwadrat(około 6 warstw wtedy wychodzi) więc konstrukcja nie ma styku z betonem, deski nie mogłem nabić w pionie z tego powodu, że były cięte na wymiar i je tylko zbijałem mało co docinałem na miejscu jedynie belki były docinane. Całość będzie jeszcze obite OSB tak jak pisałem żeby nie było widać szpar. Wentylacja będzie zrobiona jak skończę dach do końca i podzielę gołębnik w środku na razie za wentylację się nie biorę bo jeszcze nie ma za co :) Co do tego linka ze Złotego Skrzydła nie chciałem robić na zakładkę. Wyżej wypisałem co mnie ile kosztowało deski wyszły 1500 zł grubość 22 mm z tym, że ja płaciłem za metr bieżący desek czy miała 30 cm szerokości czy miała 15 cm szerokości bo takie były najwęższe więc z tej podbitki co pokazałeś jak bym budował możliwe, że by drożej wyszło poza tym miałem deski sezonowane 2 lata nie budowałem z mokrych lub leżakowanych 3 tyg.

Gruszka kosztowała 800 zł 192 zł m3 betonu kosztował i do tego dojazd + koszt a raczej jakaś kara, że grucha nie była pełna i musieli lecieć na pusto praktycznie :)

Styropianem nie będę obijał ani wkładał między ściany odradzili mi to i tutaj na forum (dzięki wściekły) i znajomi, dam watę mineralną o tej "ekologicznej" nie słyszałem.
Krawędzie dachu są wypuszczone po ponad 20 cm ale to i tak nic nie da jeśli będzie zacinało u nas od Zachodu zawsze zacina więc czy wypuszczę 20 cm czy 50 cm będzie to samo, jedynie ten płot z tyłu mnie chroni więcej od zachodniego wiatru.
Co do środka jeszcze do końca nie zdecydowałem jakiej grubości płytę dam to w dużej mierze zależy od funduszy już i tak żona krzyczy, że buduję sobie domek na lato :)

Dzięki za wszystkie podpowiedzi.

ODPOWIEDZ