Gołębnik murowany

arbiter
Kontakt:

Gołębnik murowany

Post autor: arbiter » pn lis 23, 2009 11:14 am

Witam wszystkich
Na wiosnę będę budował gołębnik murowany z cegły Max (288/220/188) wiem, że wszyscy polecają gołębniki z płyty OSB, drewna lub grubej sklejki bo są ciepłe, zdrowe itp. ja będę budował z maxa bo zostało mi sporo cegły z budowy domu i teraz moje pytanie. Czy ktoś już budował gołębnik z tego rodzaju materiału jeśli tak to proszę o jakąś konkretną wypowiedz jak się sprawuje taki gołębnik, dodam jeszcze, że mój gołębnik będzie ocieplony styropianem 5 cm i na to tynk, dach będzie jedno spadowy kąt nachylenia 8 stopni przód gołębnika 220 cm tył 180 cm całość będzie na fundamencie. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
stasiek
Kontakt:

Re: Gołębnik murowany

Post autor: stasiek » wt lis 24, 2009 6:04 pm

Chyba nachylenje dachu do przodu bo jak do tylu to na dachu nie bedzie nic widac .Cegłe w srodku na scianach przykryc plytą i podloge z drzewa

arbiter
Kontakt:

Post autor: arbiter » wt lis 24, 2009 9:31 pm

Przepraszam nie napisałem wystarczająco jasno.

Nachylenie będzie ku tyłowi bo gołębie będą w woilerze przebywać. Cegła dość sporo wyniesie jeśli chcę wybudować 8 m długi 3 szeroki i wysoki na max 220 cm więc ten materiał odpada od razu.

Awatar użytkownika
stasiek
Kontakt:

Post autor: stasiek » śr lis 25, 2009 7:56 am

sama cegła to nie dobrze ,bedzie wilgoć

arbiter
Kontakt:

Post autor: arbiter » śr lis 25, 2009 8:50 am

Przecież napisałem, że nie wybuduje z cegły bo drogo wyniesie.

Awatar użytkownika
golebiewski
Kontakt:

Post autor: golebiewski » śr lis 25, 2009 1:13 pm

O tych wymiarach to raczej tanio nie wyjdzie. Z deski 0,25 z obiciem płytą pilśniową jak nic 5000 zł. Ponad 3 m3 desek po 700zł, ze 100 m2 płyty po min 7zł za m2, ok. 100 mb kantówkipo min 2 zł za mb , a kraty, a okna, drzwi, zamki, malowanie, pokrycie dachu, gniazda, siodełka o wolierze nie wspomnę. Oj chyba 5000
będzie mało.
Ostatnio zmieniony czw lis 26, 2009 9:06 am przez golebiewski, łącznie zmieniany 1 raz.
golebiewski

arbiter
Kontakt:

Post autor: arbiter » śr lis 25, 2009 10:34 pm

Licząc na sam materiał do murowania mówię o cegle MAX wyniesie mnie mniej więcej 450 sztuk jakieś 900 zł + zaprawa (tutaj nie wiem ile to wyniesie) do tego drewno krokwie i deski na dach jakieś 500 zł ( i oczywiście papa) okna będą dwa 90x60 można używane kupić za 100 zł, drzwi w Castoramie metalowe z zamkiem kosztują 250 zł + futryna 100 zł to taki wstępny kosztorys nie liczę tutaj robocizny tzn człowieka do budowy bo sam to zrobię z kolegą. Aha zapomniałem o fundamencie który sam wyleję więc też będzie taniej. Kraty w okna są zbędne jeśli będą chcieli się włamać i tak się włamią i to nie oknem a gołębnik jest na mojej posesji i będzie założony alarm :). Co do woilery chyba posłużę się moją stara woilera muszę tylko zobaczyć czy się jeszcze nada do czegoś. Oczywiście jeszcze wszystko dokładnie przelicze i jak się okaże,że przeinwestowałem to będą Cięcia :)

Awatar użytkownika
golebiewski
Kontakt:

Post autor: golebiewski » czw lis 26, 2009 10:09 am

Trochę złe podejście masz pisząc, że jak się będą chcieli włamać to włamią. To prawda ale nie robiąc kraty na okno to tak jakbyś wysyłał zaproszenie dla złodzieja. Alarm, dobra rzecz ale czy wyjdziesz z domu nie wiedząc na kogo się natkniesz? Policja, czy przyjedzie jak ją powiadomisz? Ja robiłem gołębnik tak, żeby złodziej nie widział w nim zaproszenia do ,,zwiedzania"
golebiewski

arbiter
Kontakt:

Post autor: arbiter » czw lis 26, 2009 11:14 am

Podejście mam dobre bo widziałem co zrobili w moim poprzednim gołębniku co miałem na działce, były kraty w oknach to podważyli dach lewarem do podnoszenia Tirów nawet drzwi nie zniszczyli bo byli tak "mili" :/ ale tak czy owak kratę już mam an okna :) Ale nadal się waham co do tych pustaków/cegieł MAX cena kusi. Chyba muszę z budowlańcem porozmawiać jak ten materiał w praktyce się sprawuje.

Awatar użytkownika
golebiewski
Kontakt:

Post autor: golebiewski » czw lis 26, 2009 2:56 pm

Zawsze warto zabezpieczyć jak najlepiej, żeby później nie pluć sobie w brodę. Pomysłowość złodzieji jest wielka. Ale można im ,,utrudnić pracę". Ja mam między innymi lampę z czujnikiem ruchu jak nawet kot przechodzi obok gołębnika to się włącza i świeci mi w okno. Kabel oczywiście w ziemi, zeby zbyt łatwo nie dało się odciąć. I stosuję ważną zasadę, im mniej osób wie gdzie trzymam tym bezpieczniej.
A co do murowanego gołębnika, to musisz faktycznie porozmawiać z dobrym budowlańcem jak zrobić, żeby uniknąć wilgoci. To jest największy problem. Koledzy moi którzy trzymają w murowanych gołębnikach narzekają na wilgoć no i chłód od jesieni aż do wiosny. Zachorowalność gołębi też jest u nich wyższa. Kolega, który przeniósł gołębie ze strychu do wymurowanego specjalnie gołębnika od tamtej pory jest stałym klientem weterynarzy. Podejrzewam, że ma źle zrobiony gołębnik. Sam go robił i zapewne nikt mu nie doradził jak prawidłowo go zrobić.
golebiewski

Dispar
Kontakt:

Post autor: Dispar » czw lis 26, 2009 4:28 pm

W lato jak byłem w delegacji nad Zalewem Zegrzyńskim to w okolicy z dość dobrze zabezpieczonego murowanego gołębnika złodzieje ukradli gołębie w trakcie silnej burzy po prostu rozbijając tylną ścianę.
Arbiter - sprzedaj kolego tą cegłę, dołóż ,,parę złotych" i zbuduj gołębnik drewniany. Bardzo widzę nastawiłeś się na zbudowanie gołębnika murowanego a ten jako ochrona przed złodziejami też nie spełni swojego zadania. Bardzo podobał mi się gołębnik który ogladałem swego czasu w Sokołowie Podlaskim. Był drewniany, nieżle wyposażony ale szpary w podłodze miały 0,5 cm a w ścianach pewnie nawet i 1 cm, Kolega hodował w nim szeki polskie - staluchy i to dobrej jakości. Gołębie była tak zdrowe, że aż miło było na nie popatrzeć a w gołębniku murowanym nie osiągniesz takiego efektu (zresztą gdzieś już taki temat na forum jest opisany i warto by był go odnależć). Za to gołębniki murowane strychowe podobno już bardzo dobre pod warunkiem dobrze zrobionej wentylacji - najlepsza w takich gołebnikach wentylacjia to dach pokryty dachówką ceramiczną. W jednym z gołębników mam podłogę zrobioną z betonu i ciągle czuć tam wilgoć i pleśń - ale stoi już pusty bo gołebie usunąłem z niego. To będzie tak jak pisze kolega golebiewski- wilgoć, chłód i ciągle niedomagające gołębie.

arbiter
Kontakt:

Post autor: arbiter » czw lis 26, 2009 7:51 pm

Hmm może i macie rację chociaż już miałem gołębniki murowane i wilgoci nie miałem a powiem więcej miałem też drewniany i był tak samo dobry jak murowany. Zależy jak kto zaizoluje fundamenty i ściany. Ale przelicze ile będzie kosztował drewniany i murowany zobaczymy, do wiosny mam jeszcze troszkę czasu.

Awatar użytkownika
SETER
Kontakt:

Post autor: SETER » czw lis 26, 2009 8:33 pm

Witam,
zgadzam się z przedmówcami - gołębnik murowany, to niezbyt dobry pomysł.
Osobiście mam gołębnik strychowy - chociaż jest nieźle "odpicowany" to i tan nie to samo co drewniany (chodzi o mikroklimat, zwłaszcza jesienią i zimą).
Opis ciekawego gołębnika znalazłem na tej stronie:
http://piotrpatas.bloog.pl/?ticaid=692cd - temat "Młody utalentowany hodowca"
Po latach obserwacji odnoszę wrażenie, że dobry mikroklimat w gołębnika, to podstawa dobrego zdrowia gołębi - jeśli gołębnik jest "niezdrowy", to żadne warzywa, zioła, szczepienia, kuracje ani immunostymulacje nie pomogą... :wink: (co najwyżej nie zaszkodzą).
Kaszanka forever !!

arbiter
Kontakt:

Post autor: arbiter » czw lis 26, 2009 9:27 pm

Z tym, że ja nie będę montował okien wtedy będzie bardzo dobra wentylacja. Wytnę jedynie otwory pod okna 90x60 i założę kraty tak jak napisał Golebiewski.

edek3
Kontakt:

Post autor: edek3 » czw lis 26, 2009 9:34 pm

Witam .Mi sie wydaje że jak gołebie są w wolnym oblocie, to golebnik nie ma tak wielkiego wplywu na rozwoj, i hodowle,Ja mam gołebnik murowany duzy,nad komurką, dach z desek pokryty papą. Prosze mi wierzyc.gołebie howają i mają się bardzo dobrze,legi i odhów młodych mozna powiedziec na 100%,Nie zauwżam zadnych uchybien względem murowanego gołebnika żadnego ujemnego wpływu,

Awatar użytkownika
stasiek
Kontakt:

Post autor: stasiek » czw lis 26, 2009 9:38 pm

Moze byc murowany zle w srodku wybic drzewem

arbiter
Kontakt:

Post autor: arbiter » pt lis 27, 2009 7:37 pm

Właśnie tak myślałem żeby środek wyłożyć deskami.

Awatar użytkownika
stasiek
Kontakt:

Post autor: stasiek » pt lis 27, 2009 7:40 pm

i bedzie bardzo dobrze

Janusz3
Kontakt:

Post autor: Janusz3 » pt lis 27, 2009 9:56 pm

Zgadzam się z EDEK3 może być murowany po co wybijać deskami od środka zrób dach drewniany ,wentylacje i podłogę drewnianą nie koniecznie szczelną na wysokości od ziemi około40 cm tak aby pod podłogą mógł hulać wiatr jak podłoga będzie sucha to o resztę niema co się martwić a jak pisano we wcześniejszym poscie że okna będą z krat bez szyb to dobrze u mnie zima-lato nie zasłaniam okien z siatki i gołębie mają się dobrze wszystkie okna mam skierowane na wschód. Dzięki takim oknom jest minimalne zapylenie w gołębniki i stała temperatura ta na zewnątrz jak i w gołębniku .Mam znajomych którzy robią podłogi całe z siatki tak jak zaleca KULBACKI dla pocztowych
klub-akrobatyczne.pl

Kangur
Kontakt:

Post autor: Kangur » sob lis 28, 2009 6:17 pm

ze względu na to iż nie chce zakładać nowego tematu na forum postanowiłem tu sie wprosić,
ponieważ mam pytanie:
czy mogę cele lęgowe pomalować jakąś farbą brązowa czy czymś?
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
SETER
Kontakt:

Post autor: SETER » sob lis 28, 2009 9:42 pm

Kangur pisze:ze względu na to iż nie chce zakładać nowego tematu na forum postanowiłem tu sie wprosić,
ponieważ mam pytanie:
czy mogę cele lęgowe pomalować jakąś farbą brązowa czy czymś?
Pozdrawiam
Po co ?
Jeżeli cele będą robione z surowej płyty wiórowej (bez okleiny) to nie trzeba ich niczym malować.
Płyt wiórowych z okleiną nie polecam, ze względu na higienę (słabe wysychanie odchodów) i wygodę gołębi (będą się na tym ślizgać).
Natomiast cele z drewna (desek), można pokryć pokostem - tylko musi to dobrze wywietrzeć, zanim wpuścisz gołębie.
Kaszanka forever !!

Kangur
Kontakt:

Post autor: Kangur » pn lis 30, 2009 8:01 pm

kolego SETER chciałem pomalować ponieważ deski z których chce to wykonać nie wyglądają za ciekawie.
podłogę w celach zrobię z płyty z okleina lecz żeby się nie ślizgały położę na to ruszt.
Myślę że przez okleinę będę miał łatwiejsze sprzątanie a przez ruszta gołębie nie będą się ślizgać.

arbiter
Kontakt:

Post autor: arbiter » wt gru 29, 2009 10:12 am

A oto mój gołębnik który będzie stawiany na wiosnę :)

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e54 ... cba9e.html

Awatar użytkownika
Jarek Siedlecki
Kontakt:

Post autor: Jarek Siedlecki » wt gru 29, 2009 2:05 pm

:shock: Ja bym zawadzał głową o sufit. :mrgreen:
Dirko

arbiter
Kontakt:

Post autor: arbiter » wt gru 29, 2009 2:07 pm