Wentylacja - ale jak??

matisliwa
Kontakt:

Wentylacja - ale jak??

Post autor: matisliwa » pn wrz 22, 2008 6:31 pm

Witam. Gdy wszedłem dzisiaj do gołębnika to poczułem wilgoć. Nadchodzi jesień. Coraz częstsze będą opady, a co za tym idzie?? Wzrośnie wilgoć w gołębniku. Mam problem z zrobieniem odpowiedniej wentylacji. Otóż, gdy wywpierciłem dwa otwory o średnicy 5 cm zaraz nad podłogą to juz pojawił się mały przeciag. Nie wiem co zrobić z tym fantem. Chce zrobić kominek, ale nie wiem czy przyniesie to efekt, a nie chcę psuć dachu. Gołębnik jest cały murowany. Myślałem także, aby wykuć dużą dziurę w ścianie o średnicy 10/15 cm i założyć taki specjalny kominek.

Co wy na to powiecie??

Awatar użytkownika
golebiewski
Kontakt:

Post autor: golebiewski » wt wrz 23, 2008 2:47 pm

Cóż idzie jesień, wilgoci w powietrzu będzie coraz więcej a tym samym i w gołębniku. Na to niewiele się poradzi. Gołębie oddychają i też dodatkowo wydzielają parę wodną a jak ich jest jeszcze dużo jak zazwyczaj bywa po udanym sezonie to zaraz może jakieś cholerstwo się przyplątać. Duży gołębnik i mało gołębi to połowa sukcesu aby podłoga była sucha, druga to prawidłowa wentylacja. Wydawać by się mogło, że to jest prosta sprawa ale czy tak jest?
W jednym gołębniku zastosowałem następujące rozwiązanie: okna umiejscowione nad podłogą są od dołu uchylne a w dachu umieściłem 6 kominków wentylacyjnych po 50 cm wysokości, zbite z desek o szerokości 10cm. Z góry założyłem siateczkę stalo o oczkach 1cmx1cm a nad tym daszek. podobne rozwiązania spotyka się u nas na fermach drobiu. Jast to takie sobie rozwiązanie. Wadą jest, trudność uszczelnienia przy wejściu kominka w dach. Daszek nad kominkiem trzeba zrobić dość duży, gdeż przy opadach z silnym wiatrem można mieć w środku kałużę.
Teraz robiąc kolejny gołębnik mam zamiar zastosować dwa rodzaje wentylacji. Jedną tuż nad podłogą drugą pod dachem. Znajomy weterynarz w stopniu dr nauk wet. powiedział, że największe nagromadzenie cholerstwa jest na podłodze co jest oczywiste chyba dla wszystkich, więc należałoby mieć też wentylację z zaciąganiem tuż nad podłogą. Zamierzam to zrobić kanałem na zewnątrz gołębnika zrobiony z rury pcv przytwierdzonej do ściany i wyprowadzonej ponad dach. Druga wentylacja pod sufitem, łatwiejsza do wykonania ale mniej wydajna. Ciąg zależy przecież od długości kanału a stercząca wysoko nad gołębnik rura nie wygląda zbyt ciekawie. Krótka ma słaby ciąg. Wypróbuję więc rozwiązanie jakie można zobaczyć na kominkach wentylacyjnych na dachach budynków. Są tam nakłaski w kształcie litery H . Do końca rury wentylacyjnej poziomo jast założona rura gdzieś 50 cm a na końcach do niej pionowo rury też ok 50 cm.
Może już ktoś takie rozwiązanie zastosował, ciekawe jak zdaje egzamin?
Moja wentylacja w starym gołębniku chyba srednio zdaje egzamin ale ciągnie gdyż co jakiś czas muszę czyścić kratkę na wylocie kominka bo odkłada się na niej pył.
golebiewski

ODPOWIEDZ