Sposoby sypania podlug w golebniku

Awatar użytkownika
jan kowalczys
Kontakt:

Post autor: jan kowalczys » ndz maja 28, 2006 10:02 pm

Ja gniazda wysypuje Suchomixem a do misek daje im pociete siano a one nosza tyle ile im potrzeba. :!: :shock:

kornel
Kontakt:

Post autor: kornel » pt cze 02, 2006 7:48 pm

Mietal to proszek o zapachu miety,sam go stosuje i jestem zadowolony. Mialem obawy ze jak poswpie na podloge betonowa to jak golegie beda fruwaly to bedzie tuman kurzu , ale to jest ciezkie i jest oki. W golebniku jest przyjemny zapach miety,posypalem wokol misek legowych i to wysusza odchody nie moge sprzatac codziennie .Robie to raz w tygodniu wiem ze za rzadko ale przy pomocy tego preparatu morzna utrzymac kulture w celach legowych.

Mich@ł
Kontakt:

Post autor: Mich@ł » wt gru 05, 2006 9:13 pm

Ja sprzatam co sobota ... Nie mam czasu w tygodniu ... Czym najlepiej wysypac golebniki ?? Suchomixem ,Mietal czy Bianco ?? A mozna stosowac np wszystko razem ? Albo suchomix z Bianco ?? Do cel legowych co nalepiej wsypywac ??

Prosze o Pomoc .... :)

Z Gory dziekuje ... :D :)

Srebniak
Kontakt:

Post autor: Srebniak » wt gru 19, 2006 10:15 am

Moim zdaniem najleiej podloge golebnika wysypac biankiem a prucz tego plukanym piaskiem co powinno idealnie zapobiegac wilgoci oczywiscie przy odpowiednim harmonogramie sprzatania:)

Awatar użytkownika
wojtek_pi
Kontakt:

Post autor: wojtek_pi » wt gru 19, 2006 2:54 pm

NAJLEPIEJ jest wysypac podloge piaskiem, i 2-3 razy w roku DEZYNFEKOWAc GOleBNIK, obojetnie jakim srodkiem, wazne zeby dzilalal:)
Wojciech Piotrowski

Awatar użytkownika
Norbi.hodowca karierow.
Kontakt:

Post autor: Norbi.hodowca karierow. » pt sty 26, 2007 8:26 pm

Witam
Ja na beton sype proszek odkazajacy, ktory rowniez wchlania wilgoc. Natomiast w celach jest nastepujaco: Podczas wysiadywania jaj az do drugiego tygodnia zycia pisklat stosyje miski legowe (gipsowe lub plastikowe), gdy wylegna sie mlode to co 4 dni czyszcze miski i posypuje Mietalem. Po trugim tygodniu zycia mlodych zamiast misek daje do cel slome i tez co jakis czas czyszcze cele i posypuje Mietalem, daje nowa slome. Wedlug mnie tak jest najlepiej. Pozdrawiam. Norbi

Awatar użytkownika
Norbi.hodowca karierow.
Kontakt:

Post autor: Norbi.hodowca karierow. » pt sty 26, 2007 8:32 pm

Witam
Jesli chodhi o piasek to ja go nie stosuje poniewaz golebie najpierw na niego oddaja kalomocz a potem go jedza. Moze to byc przyczyna roznych infekcji tzn. chorob. Dlatego moim znajomym hodowca go odradzam. Lepiej zrobic tak jak ja podaje piasek w karmniku na mineralia i jest ok. A podloge odkazac jakims proszkiem ktorego golebie nie beda jadly. Pozdrawiam. Norbi

Awatar użytkownika
mkDragon
Kontakt:

Post autor: mkDragon » czw wrz 25, 2008 4:30 pm

można dawać do gołębnika nie pociętą słomę?
gdzie można kupić mietal?
i mam pytanie nie na temat
do czego służą te miski lęgowe?
i gdzie można je kupić?

Awatar użytkownika
stasiek
Kontakt:

Post autor: stasiek » czw wrz 25, 2008 6:49 pm

Słome daje sie jak sa legi bo wtedy zbieraja na gniazdo.Mietal mozesz kupic w sklepie z akcesorjami dla golebi i tam tez miski .W miskach wysiaduja jajka golebie

Awatar użytkownika
mkDragon
Kontakt:

Post autor: mkDragon » czw wrz 25, 2008 7:15 pm

a skrzynka to to samo?

Żałoba
Kontakt:

Witam!

Post autor: Żałoba » wt wrz 30, 2008 9:05 pm

U mnie jedynie sucha wylewka betonowa. Po każdym gruntownym sprzątaniu odkażam nobactelem!!! Gruntowne sprzątanie raz na 3 miesiace, doraźne raz na miesiąc!! Pewnie większości z Kolegów wyda się to dość rzadko, ale wg mnie sterylne środowisko , na dłuższą metę, przynosi więcej szkody niż korzyści. Jest jednak kilka rzeczy niezbędnych dla utrzymania stada w dobrej kondycji:
1. dobrze zbilansowana, urozmaicona karma- stosownie do sezonu,
2. stosowanie wymiennie kilku poideł, czysta i świeża woda jest bardzo ważna,
3. odpowiednia wentylacja gołębnika, brak przeciągów i dużych skoków temperatur,
4. odpowiednia obsada gołębnika tj. 4x4 metry podłogi x 3 metry wysokości - nigdy więcej niż 50 szt. po sezonie, przed 20 szt.,
5. okresowe badania profilaktyczne 2 razy w roku: kał, wymaz z wola, dopiero wówczas jeśli trzeba farmaceutyki,
6. stały monitoring stada nie koniecznie weterynaryjny (choć na pewno nie zaszkodzi, jeżeli tylko wet odróżnia gołębia od prosiaka), hodowcy z pewnym doświadczeniem wystarczy jeden rzut oka aby stwierdzić ze coś jest nie tak i wtedy należy działać!
W moim gołębniku staram się przestrzegać ww. zasad i jeszcze paru innych i proszę mi wierzyć silne i zdrowe gołębie dają sobie doskonale radę nawet w "tak rzadko" sprzątanym gołębniku.
Wracając do tematu w okresie lęgów wykładam słomę owsianą i łodygi grochu- chętnie noszą do misek!! Pozdrawiam!!

piotr trynka
Kontakt:

sposoby sypania podłóg w gołębniku

Post autor: piotr trynka » czw paź 30, 2008 6:44 pm

A co Szanowni Koledzy sądzicie o torfie. (Gdzieś kiedyś czytałem, że jest bakteriobójczy)

Dispar
Kontakt:

Post autor: Dispar » czw paź 30, 2008 7:06 pm

Torf jest bakteriobójczy (oczywiście nie zabija wszystkich bakterii) a wynika to z bardzo niskiegi Ph które wynosi 3,5 a nawet mniej. W tak kwaśnym środowisku mało co przeżyje. Absolutnie się nie nadaje na podłogę ze względu na to, że zapylenie gołębnika jego drobinami będzie bardzo duże.

chwedor93
Kontakt:

Post autor: chwedor93 » pt paź 31, 2008 8:06 am

ja u siebie zawsze na podloge sypie sianem na pólki lęgowe z resztą tez i nie mam problemu z robactwem bo raz w tygodniu sprzątam :D

Satynet
Kontakt:

Post autor: Satynet » pn lis 03, 2008 9:12 am

Witam. Ja po dokładnym posprzątaniu wykładam podłogę tekturą falistą
Po tygodniu zwijam w rulony i unicestwiam razem z ewentualnymi zarazkami. Mam duże poczucie czystości w moich gołębnikach. Polecam.
satynet

MILO
Kontakt:

Post autor: MILO » pn lis 03, 2008 9:51 pm

:arrow:
Ostatnio zmieniony ndz wrz 26, 2010 9:20 pm przez MILO, łącznie zmieniany 1 raz.

JOHNY11
Kontakt:

Post autor: JOHNY11 » pn sty 05, 2009 9:12 pm

A co powiecie na ruszta w gołębniku?? Co o nich sądzicie?

Slawek

Post autor: Slawek » wt sty 06, 2009 1:00 pm

A co powiesz na to co jest pod rusztem i zalega tam tygodniami

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » wt sty 06, 2009 9:00 pm

Witam. Sławek utrafił w sedno. Ruszt to zastępcze rozwiązanie np. dla kierowców, którzy z racji pracy nie mogą często sprzątać, jednak należy się liczyć ze zwiększoną obecnością pasożytów i zagrożeniem występowaniem grzybicy, którą u gołębi bardzo trudno wyleczyć. Kiedyś na kasecie o hodowli gołębi pocztowych w Belgii widziałem ciekawe rozwiązanie. Gołębniki-drewniane pawilony z drewnianym rusztem miały jako podłogę wysuwane na rolkach platformy wykonane z blachy kwasówki, miały one położenie z lekkim spadem do przodu pawilonu, podobnie jak ma to miejsce w piętrowych klatkach dla królików. Pracownik obsługujący hodowlę wysuwał podłogę codziennie, zeskrobywał odchody,zmywał blachy myjką ciśnieniową i gdy obeschły wsuwał z powrotem. Kosztowne, ale skuteczne i funkcjonalne rozwiązanie.Jednak tylko w takim przypadku widzę sens skutecznego i bezpiecznego stosowania rusztu. Ruszt tradycyjny, z zalegającymi długo odchodami to zagrożenie dla hodowli.

Awatar użytkownika
SETER
Kontakt:

Post autor: SETER » czw sty 08, 2009 6:26 pm

Witam,
niezupełnie się zgodzę z kol. Krzyśkiem i Sławkiem.
Otóż posiadanie rusztów podłogowych nie zwalnia hodowcy od myślenia, oraz sprzątania gołębnika :idea:
Tak jak wspomniał kol. Krzysiek, ruszta podłogowe, to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu na codzienne sprzątanie gołębnika.
Ale na chłopski rozum - co lepsze - "klasyczny" gołębnik nie sprzątany dwa tygodnie, czy gołębnik z rusztem, gdzie gównienko nie ma kontaktu z karmą ? :wink: - no Panowie, myślcie, myślcie :wink:
Natomiast chlew pod rusztami, to już inna sprawa kaloszy - źle wykonane ruszta podłogowe, mają więcej wad niż zalet. Wiadomo, że jak nie będzie tam sprzątane z miesiąc albo więcej, a gołębie dostaną np. biegunki, to jedyną radą na to jest miotacz ognia :lol:
Posprzątanie pod rusztami np. raz na dwa tygodnie, chyba nikogo nie zabije :wink: , a jeśli nie możemy poświęcić gołębiom kilku godzin raz ta tydzień lub dwa, to lepiej zająć się np. filatelistyką.
Pozdrawiam

Warcraft
Kontakt:

Post autor: Warcraft » czw sty 15, 2009 11:51 pm

Jeśli chodzi o wysypywanie podłóg w gołebniku to mysle sprawdzonym preperatem za którym bym sie opowiadał jest bianco pod warunkiem że w gołębniku jest sucho!!:)

Awatar użytkownika
bru4
Kontakt:

Post autor: bru4 » ndz lut 22, 2009 8:42 pm

Witam ja mam dwa gołębniki w jednym mam podłogę wyścieloną słomą natomiast w drugim żwirek. Słomę wymieniam raz w tygodniu wysprzątana podłogę posypuje kredalem ( środek osuszający i dezynfekujący). Stosuję tą metodę już 2 lata i jakoś nie mam problemu z pasożytami. Odnośnie podłogi posypanej żwirem sprzątam tam co 2 dni (10 minut i posprzątane). A jeśli chodzi o to czy gołębie jedzą żwirek to bardzo rzadko się zdarza. Dostają witaminy gryty i wcale nie interesują się żwirem.

ODPOWIEDZ