Pytanie o obraczki

adammo87
Kontakt:

Pytanie o obraczki

Post autor: adammo87 » pn wrz 02, 2013 2:02 am

Chcialbym wiedziec jak wyglada sprawa obraczek zwiazkowych. Jestem zielony w tym temacie.
Czy kazdy hodowca zrzeszony w dowolnym zwiazku dostaje obraczki z ta sama seria co roku czy seria sie zmienia? czy litery zmieniaja sie dla tego samego hodowcy co roku? co oznaczaja litery przed ostatnimi cyframi? czy po numerze mozna sprawdzic do kogo nalezaly golebie?
AB###
AK##
F###

ORNITECH
Kontakt:

Re: Pytanie o obraczki

Post autor: ORNITECH » pn wrz 16, 2013 10:06 pm

Przesyłam link do strony PZHGRiDI z wykazem obrączek: http://www.pzhgridi.pl/wykaz_obraczek.php
Obrazek

Awatar użytkownika
lewap125
Kontakt:

Post autor: lewap125 » ndz wrz 22, 2013 12:33 am

Obrączki ze zdjęcia to obrączki rynkowe, a taki sam wykaz tylko rozbity już na konkretne nazwiska i nr. Od-Do, jakie dostał pan X, lub Y powinien znajdować się w każdym związku. Wtedy bez problemu można byłoby namierzyć hodowcę od którego pochodzi obrączka, nie gołąb :lol: bo znając życie to obrączki często trafiają do ludzi nie należących do żadnego związku.

Awatar użytkownika
vice
Kontakt:

Post autor: vice » pn lip 07, 2014 12:30 pm

Witam mam pytanie odnośnie rozmiaru obrączek. Chodzi o obrączki na szeki polskie. We wzorcu jest napisane 6.5 gdy zamawiałem obrączki w swoim związku powiedzieli, że już nie ma 6.5, że teraz trzeba obrączkować 6 więc zamówiłem 6 zaobrączkowałem już trochę młodych. Wszedłem w wykaz obrączek na str PZHGRiDO i zauważyłem, że są obrączki 6.5. W tym roku planowałem wystawić swoje szeki na wystawie czy zostaną ocenione z obrączką 6? Czy związek, do którego należę wprowadził mnie w błąd?

syrtyr
Kontakt:

Post autor: syrtyr » ndz lip 13, 2014 2:39 pm

By nie zaśmiecał dołączę się z pytaniem. Ma ktoś z kolegów do sprzedania z 10 obrączek EE -8

Awatar użytkownika
golebiewski
Kontakt:

Post autor: golebiewski » wt lip 15, 2014 9:17 am

Vice na wystawie nie powinieneś mieć kłopotów z 6. Zasadą jest, że dyskwalifikuje się gołębie z obrączkami ponadwymiarowymi z wiadomych powodów. Zresztą różnica pomiędzy 6 a 6,5 jest niewielka, dla niektórych nawet niezuważalna.
golebiewski

Awatar użytkownika
vice
Kontakt:

Post autor: vice » wt lip 15, 2014 1:26 pm

Dzięki za odp, w zasadzie rozmiar jest niemalże taki sam porównując ze sobą obie obrączki, ale dziwi mnie to, że w związku, do którego należę powiedzieli, że nie ma 6.5, że tylko 6 teraz są, a w wykazie obrączek widziałem że były 6.5.

Piotr Kędzierski
Kontakt:

Post autor: Piotr Kędzierski » wt lip 15, 2014 6:18 pm

Kolego Vice każdy sędzia oceniając gołębie ma prawo nie ocenić ( dyskwalifikacja) gołębia z nie regulaminową obrączką, a taka jest obrączka o rozmiarze 6 czy 6,5 w obecnym regulaminie EE obowiązują obrączki na gołębie od 7 - 15.
W 2012 na krajowej młodych hodowcom sędzia nie ocenił gołębie bo miały za małą numeracje obrączek, hodowcy złożyli protest i otrzymali wyjaśnienie:

http://www.golebietrojmiejskie.pl/downl ... rsztyn.pdf

Awatar użytkownika
vice
Kontakt:

Post autor: vice » wt lip 15, 2014 11:08 pm

Ok dziękuję za informację, w zeszłym roku miałem szeki na 7 -masakra....

Awatar użytkownika
golebiewski
Kontakt:

Post autor: golebiewski » śr lip 16, 2014 3:29 pm

Zgodnie z wzorcem szek powinien być obrączkowany obrączką 6,5. W przypadku tej rasy to jest podstawą do oceny zarówno pod względem wyglądu jak i obrączkowania. Nie można nazwać inaczej jak idityzmem obrączkowanie szeka taką samą obrączką jak np gdańskiego. 3 lata kiedyś hodowałem szeki i 7 mogłem założyć dla dorosłego szeka. Rodziło to możliwość różnych przekrętów. Regulamin EE nie zwalnia z logicznego myślenia. Dobry logiczny dawny zapis, że gołąb nie może mieć obrączki przeciętej, ponadwymiarowej i nie rozprowadzanej przez Związek zastąpiono nowym zapisem, niekoniecznie złym ale trzeba rozumieć sens po jaką cholerę stosuje się obrączki. O ile obrączka ponadwymiorowa nie gwarantuje ,,oryginalności" pochodzenia gołębia to nieco mniejsza z całą pewnością tak. I to jest główny cel obrączkowania.
golebiewski

Awatar użytkownika
vice
Kontakt:

Post autor: vice » pt lip 18, 2014 1:22 pm

W takim razie nie wiadomo, trudno, jeżeli wystawię i dostaną B.O za obrączkę, a punkty ujemne będą wpisane to będę znał chociaż poziom swoich ptaków. Pisałem do Polskiego Związku, to odpisano, że mój prezes będzie mógł mi szczegółowo odpowiedziec na to pytanie. Problem z tym, że jak zamawiałem obrączki to powiedział, że 6.5 już nie ma, że 6 na szeki.

Piotr Kędzierski
Kontakt:

Post autor: Piotr Kędzierski » pt lip 18, 2014 11:15 pm

Kolego Vice przy ocenie sędzia na karcie ocen wpisze BO ,,nie wymiarowa obrączka" i to wszystko nawet Ci go nie oceni, a przez to nie poznasz poziomu swoich ptaków. Ja mam podobny problem tylko w drugą stronę hoduję dolnośląskie białe łapciate i w/g wzorca obrączka jest 11 ale miałem przypadki że musiałem młodym ścinać obrączki bo były za małe i po rozmowie z czołowymi hodowcami tej rasy zakładam 12 powyżej kolana. Za każdym razem jak daję na wystawę to ma obawę że spotka mnie to co napisałem na wstępie.
O ile pamiętam w którymś poście pisałeś że należysz do stowarzyszenia w malborku a tam jest nowy prezes który jest sędzią porozmawiaj z nim o tej sprawie na pewno Ci pomoże.

carbaloy
Kontakt:

Post autor: carbaloy » sob lip 19, 2014 4:43 am

nie rozumiem . :( zwiazek sprzedaje obraczki 6.5 a potem ,ten sam zwiazek je dyskfalifikuje ? szeki jak siegam pamiecia zawsze mialy zakladane obraczki numer 6.5. we wszystkich opisach tej rasy zawsze podkreslano ze szek polski jest jednym z najmniejszych golebi to jest jedna z wazniejszych cech odruzniajaca go od szeka budapesztanskiego

Awatar użytkownika
vice
Kontakt:

Post autor: vice » śr lip 23, 2014 9:22 pm

Taką odpowiedź uzyskałem od Pana Edwarda Gersztyna:
Proszę Pana rasa Krótkodzioby Polski powinna być obrączkowana obrączką nr. 7, na wystawach w Polsce dopuszczona jest ocena z numerem 6,5. Natomiast Pana gołębie będą miały zabrane jeden punki za opiekę ponieważ mają za małą obrączkę. Na świecie są dwie Federacje, Federacja Stanów Zjednoczonych i Federacja Europejska, które ustaliły że na gołębie zakładamy od 7 do 15. Chcąc wystawiać za granicą Krótkodziobego Polskiego musi być obrączkowany nr. 7 , a w Polsce dopuszcza się na własne życzenie Hodowcy 6,5. Ja też trzymam Krótkodziobe Polskie i Mewkę Polską które obrączkuję numerami 7.

Z poważaniem
Edward Gersztyn

Awatar użytkownika
golebiewski
Kontakt:

Post autor: golebiewski » czw lip 24, 2014 9:53 am

Iście salomonowa odpowiedź, punkt karny za opiekę. Co prawda to nie dyskwalifikacja ale nie wiem czy to może satysfakcjonować hodowców. Przy kolekcji aż 4 punkty do tyłu a to tylko z tego powodu, że nasz związek zbyt słabo albo w ogóle nia zajął się sprawą, lub taką ma pozycję w federacji, że się z nim nie liczą.
golebiewski

carbaloy
Kontakt:

Post autor: carbaloy » pt lip 25, 2014 6:22 am

Pn Giersztyn sie myli szeki polskie mozna wystawiac na wystawach w USA na obraczkach 6.5 bez zadnych restrykcji, a dlatego zeby wlasnie podkreslic roznice pomiedzy szekiem polskim a szekiem wegierskim ,ktory jest bardziej znany , pozdrawiam

Arko47500
Kontakt:

Post autor: Arko47500 » wt sie 05, 2014 3:15 pm

Witam. Jak wygląda sprawa z obrączkami dla Garłaczy Pomorskich ? Nadal pozostają 12 ? Słyszałem od jednego hodowcy tej rasy że powinno się już obrączkować 13.

ODPOWIEDZ