Artykuł FiF

krzysiek
Kontakt:

Re: Artykuł FiF

Post autor: krzysiek » czw mar 14, 2013 1:50 pm

W tym temacie, podobnie jak w temacie turczyna trzeba przyznać autorowi rację. Rzeczywiście niektóre białogłowe częstochowskie z białymi lotkami, gdyby jeszcze miały czerwoną brew, nie różniły by się niczym od bagdety norymberskiej. Z kolei "turczyny" zgodne z nowym wzorcem to marnej klasy praskie krótkodziobe z domieszką podobnej klasy maściucha polskiego. Mam artykuł Władysława Chwałka o turczynach. Pisał go rodowity Lwowianin, znający te ptaki, bo były hodowane w jego czasach. Jest tam wyraźnie napisane, że miały brew czerwoną. Jednak ptaki, nazywane turczynami, jakie spotykałem w latach 80-tych miały brew jasną. Bardziej do nich podobne były turczyny p. Gilarskiego, mające brew jasną. Trudno teraz rozstrzygać, kto miał rację, jednak na pewno wynalazki prezentowane obecnie pod nazwą turczynów na pewno turczynami nie są.

Awatar użytkownika
Lukezi
Kontakt:

Post autor: Lukezi » czw mar 14, 2013 7:41 pm

Po co ktoś tworzy takie wynalazki??
DARMOWE nagrody priv

Awatar użytkownika
bleki
Kontakt:

Post autor: bleki » pt mar 15, 2013 12:23 am

To tak dla sprostowania jeżeli chodzi o garloka,był nazywany garlokiem z racji swoich rozmiarów,w czasach gdy powstała ta nazwa nie było większego ptaka powszechnie dostępnego niż wspomniany garlok,porównywanie go z olbrzymem rzymskim mija się z celem,to garłacz i optycznie jest większy,ptaki te to grupa dosyć niespotykana,bo pomimo swoich rozmiarów są dość dobrymi lotnikami,biją w lota tak że cieśla z młotkiem na dachu ma nie lada konkurencję :D ,ptaki składają się również do pozycji widełek,swoją drogą nie mogę skumać jak to się stało że te ptaki zginęły z Polskich hodowli,ale to nic straconego,praca,praca i jeszcze raz praca,takich perełek jest mnóstwo na polskich wsiach,przede wszystkim garłacze wywrotne które można podzielić na dwie grupy ze względu na ich lot,tak że powalczyć jest o co,jak pisało kiedyś na drzwiach w toalecie w pewnej wiejskiej dyskotece ;w kupie siła,w kupie moc;wydaje mi się że monopol na rację skończył się ww.autorytetowi :D

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » pt mar 15, 2013 9:31 am

Celowo użyłem porównania do olbrzyma rzymskiego. Każdy niemal wie, jak rzymian wygląda, ale tylko nieliczni mieli okazję widzieć prawdziwego garloka. Nie mam na myśli giełdowych wynalazków po różnego rodzaju garłaczach z dorobionymi łapciami, bo te przy garlokach wyglądały by jak cukrówki. Ze znanych obecnie ras porównanie z olbrzymem rzymskim wydało mi się najbardziej trafne. Garłacz staroniemiecki jest podobnej wielkości ale zbyt niski i ma zbyt długie lotki oraz sterówki, z kolei pomorski jest zbyt wysoki i ma o wiele większe łapcie.Z jednym p. Gilarski ma rację: obecnie pod nazwą garlok pojawiło się mnóstwo wynalazków i wszelakich mieszańców nie mających z tą starą rasą nic wspólnego. Przeważnie są to miksy stawaków, pomorskich i morawskich siodłatych. wszystko co ma garło i opierzone nogi a nie da się sprzedać jako garłacz czeski lub pomorski wciskane jest laikom jako garlok. Mimo wszystko z tej masy badziewia idzie wyłuskać jakieś perełki. Niestety są to bardzo sporadyczne przypadki.

Awatar użytkownika
bleki
Kontakt:

Post autor: bleki » pt mar 15, 2013 10:42 am

Myślę że nie trzeba mi tłumaczyć jak wygląda garlok :D ptaki po prostu trzeba zacząć nazywać inaczej,ja swoje nazywam garłaczami staropolskimi łapciatymi,sam garłacz staropolski to za mało bo co chwilę na allegro pod tą nazwą sprzedawane są inne mixy

Awatar użytkownika
Lukezi
Kontakt:

Post autor: Lukezi » pt mar 15, 2013 11:59 am

No Ja jako młody hodowca niestety nie miałem okazji sie spotkać ze wspomnianymi garlokami. Kolego belki mógłbyś pokazać zdj swoich garłaczy, sam mam stawiaki polskie.
DARMOWE nagrody priv

Awatar użytkownika
bleki
Kontakt:

Post autor: bleki » pt mar 15, 2013 12:16 pm

Jutro coś wrzucę jak będzie czas,planowałem jutro wypuścić ptaki ale pogoda pokrzyżowała mi plany,powrót zimy :shock:,obiecałem też nagrać filmik z garlaczami wywrotnymi jednemu koledze z forum,niestety też trzeba będzie to przełożyć :D mam nadzieję że śnieg zniknie tak szybko jak się pojawił

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » pt mar 15, 2013 12:16 pm

[quote="bleki"]Myślę że nie trzeba mi tłumaczyć jak wygląda garlok :D ptaki po prostu trzeba zacząć nazywać inaczej,ja swoje nazywam garłaczami staropolskimi łapciatymi,sam garłacz staropolski to za mało bo co chwilę na allegro pod tą nazwą sprzedawane są inne mixy[/quote] Marcin, nie Ciebie miałem na myśli, ale większość nie ma pojęcia o czym jest temat, dlatego to porównanie.

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » pt mar 15, 2013 12:23 pm

Jeszcze jedna ciekawostka. Na zdjęciu w artykule jest gołąb podpisany: Buldog, czyli typowy brodawczak podkarpacki" . Gołąb ma oczy czerwone, a mnie hodowcy tej rasy, którzy podkarpackie hodowali przez wiele lat ( od końca lat 70-tych) wpajali, że jedynie białe mogą mieć oko ciemne, wszystkie inne odmiany barwne podkarpackich muszą mieć oko białe.

Awatar użytkownika
Lukezi
Kontakt:

Post autor: Lukezi » pt mar 15, 2013 1:21 pm

No to kolego czekamy na zdjęcia:) i na filmik też oczywiście ;D
DARMOWE nagrody priv

grand.ix
Kontakt:

Post autor: grand.ix » pt mar 15, 2013 7:36 pm

Witam . Czy mógłby ktoś wrzucić skan artukułu o którym pisze krzysiekR "Bardzo polecam z marca zagadnienia prawne Hodowla gołębi -zagadnienia prawne napisane przez pana Łukasza Kosiński prawnik i hodowca gołębi są tam opisane problemy i kary jakie możemy ponieść za nie przestrzeganie prawa budowlanego cywilnego itd". Bardzo byłbym wdzięczny.

krzysiekR
Kontakt:

Post autor: krzysiekR » sob mar 16, 2013 10:31 am

grand.ix pisze:Witam . Czy mógłby ktoś wrzucić skan artukułu o którym pisze krzysiekR "Bardzo polecam z marca zagadnienia prawne Hodowla gołębi -zagadnienia prawne napisane przez pana Łukasza Kosiński prawnik i hodowca gołębi są tam opisane problemy i kary jakie możemy ponieść za nie przestrzeganie prawa budowlanego cywilnego itd". Bardzo byłbym wdzięczny.
To kolega Zjak może nam wkleić tą stronę . Ja mogę podać meila do p. Kosińskiego kosinski_l@interia.pl gdzie można zadać pytanie

Awatar użytkownika
bleki
Kontakt:

Post autor: bleki » sob mar 16, 2013 11:57 am

Coś pstryknąłem na szybko z rana :)Biały samiec z grzywką,pod nim dla porównania samiec czerwony stawak ,drugie zdj.samiec czarny:mnich' i płowy samiec,trzecie zdj.czerwona para,siwa para
Załączniki
siwe.JPG
czerwone.JPG
Zdjęcie0905.jpg
Zdjęcie0908.jpg
Zdjęcie0908.jpg (22.11 KiB) Przejrzano 2270 razy

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » sob mar 16, 2013 1:33 pm

Niestety tego stawaka niemal nie widać, bo fotkę pstryknąłeś pod światło i został w głębokim cieniu. Dlatego porównanie nie wyszło. Niemniej zamysł był słuszny. Sorry, że krytykuję, taka już moja natura. Jak na mój gust to siwe są najsłabsze z tego zestawu. Samiec widzi mi się za krótki a samica ma za duże łapcie. Szkoda, że ptaki nie maja nadmuchanych gardeł, wtedy pokazały by pełną klasę.

Awatar użytkownika
bleki
Kontakt:

Post autor: bleki » sob mar 16, 2013 1:52 pm

Krzyśku,zdj.siwych jest z jesieni,samica faktycznie ma zbyt duże łapcie,samiec to ptak 2012r.z lata,kiedy go kupiłem garła praktycznie nie miał,teraz pokazuje powoli na co go stać,samica ma piękne garło,z tego zestawienia mam nadzieję uzyskać już coś dobrego,wiesz jak jest,jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma :) siwe to ptaki nie do dostania jeśli chodzi o garloki,więc ja się cieszę że mam przynajmniej te,ale ty praktycznie znasz wszystkie moje ptaki,postaram się zrobić dobre zdj.siwka,może zmienisz zdanie :D,zdj.ze stawakiem jest faktycznie słabe,ale zarys ptaka widać,chciałem pokazać wielkość garloka a nie detale stawaka
Załączniki
stawak wywrotny.JPG

Awatar użytkownika
Lukezi
Kontakt:

Post autor: Lukezi » sob mar 16, 2013 2:15 pm

No gołąbki ładne. Nie obraź sie kolego ale przypominają garłacze pomorskie;) Oczywiście nie znam sie także nie bijcie mnie;) Stawiaki ładne. Jakie posiadasz kolory???
DARMOWE nagrody priv

Awatar użytkownika
bleki
Kontakt:

Post autor: bleki » sob mar 16, 2013 2:30 pm

Ja się nie obrażę bo nie mam o co,jedynie może ci się dostać od hodowców pomorskich :lol: mógłbyś też napisać że są podobne do czeskich,hanackich, holenderskich,musisz się troszkę podszkolić :P stawaki mam czerwone,żółte,kawowego samca,parę czarnych białolotów i białą samicę przy czym wszystkie moje stawaki są wywrotne,jestem w trakcie załatwiania czarnych wywrotnych

Awatar użytkownika
Lukezi
Kontakt:

Post autor: Lukezi » sob mar 16, 2013 6:04 pm

Powiem szczerze że ten kawowy samczyk bi mi pasował jak złoto:P
DARMOWE nagrody priv

Zjak
Kontakt:

Post autor: Zjak » sob mar 16, 2013 7:50 pm

Panowie! Wątek dotyczy artykułu w "fif", a tu się rozwija inna tematyka. Trzeba coś z tym zrobić, niech będzie, ale w innym dziale. Będę musiał usunąć posty niezwiązane z tematyką wątku.

krzysiekR - chyba wypadałoby zapytać p.Kosińskiego, czy wyraża zgodę na zamieszczenie skanu jego artykułu na forum.

Pozdr.
golebie.wombat.fc.pl

LESYEK
Kontakt:

Post autor: LESYEK » sob mar 16, 2013 9:48 pm

Aczy w tych garlokach niepłynie czasami krew kaliny polskiej ? Bo mam wrażenie że są bardzo duże ,kto wie z czego ta rasa powstała

LESYEK
Kontakt:

Post autor: LESYEK » sob mar 16, 2013 9:54 pm

Jeszcze jedno czemu je tak barwisz ,czy tak lubisz ,czy to od jastrząbia ?

Awatar użytkownika
bleki
Kontakt:

Post autor: bleki » sob mar 16, 2013 9:54 pm

Lepiej to usnąć bo zaczyna się robić program"kalambury'jest też możliwość że pochodzą od np.maściuchów bo mają skrzydła :)

LESYEK
Kontakt:

Post autor: LESYEK » sob mar 16, 2013 10:05 pm

To usuń jak się boisz rozmowy

Awatar użytkownika
bleki
Kontakt:

Post autor: bleki » sob mar 16, 2013 10:35 pm

Zarzuciłeś mi coś koleszko od czego nigdy nie stronię,uwielbiam pisać o tym co Kocham,ptaki mają zabarwione lota w celu odstraszenia ataków drapieżników,ja w zeszłym sezonie zauważyłem dużą różnicę na znikających ptakach,mało tego,trzy razy widziałem na własne oczy jak drapieżnik odbija od ptaków parę metrów od nich,pewnie tylko ćwiczył ignorancie,co nie :shock: jeśli masz jeszcze coś do mnie to pisz

Awatar użytkownika
Lukezi
Kontakt:

Post autor: Lukezi » ndz mar 17, 2013 11:00 am

Panowie kol. Zjak ma racje, temat zaczyna zjeżdżać nam na boczne tory.Proponuje aby posty dotyczące garloków przerzucić do działy rasy gołębi i wszystko będzie ok.
DARMOWE nagrody priv

ODPOWIEDZ