Inteligencjia i możliwości umysłowe gołebi

perros
Kontakt:

Inteligencjia i możliwości umysłowe gołebi

Post autor: perros » wt lut 05, 2013 8:45 am

Chciałem podrzucić temat innego spojrzenia na gołębie niż rasy, kolory czy długość lotu. Czytałem wcześniej o eksperymentach w skrzynce Skinnera które udowadniają że gołębie potrafią myśleć pojęciowo. Natknąłem się ostatnio na artykuł na ten temat więc chce się nim podzielić i podaje link, może kogoś zainteresuje

http://maciejtrojan.natemat.pl/49429,co ... owac-bomba

pozdrawiam

emir
Kontakt:

Re: Inteligencjia i możliwości umysłowe gołebi

Post autor: emir » wt lut 05, 2013 12:19 pm

Na razie naukowcy udowodnili że gołębie myślą, :) ale żeby gołębie wykorzystać do pomocy człowiekowi to jeszcze daleka droga.

perros
Kontakt:

Post autor: perros » wt lut 05, 2013 12:26 pm

Nie do końca, mi jako człowiekowi pomagają się zrelaksować i zapomnieć o problemach dnia codziennego :) a tak na poważnie to nie wiem czy nie przekręcę ale gołębie pomagają lub przynajmniej pomagały pomagać w szukaniu rozbitków na morzu z samolotu ponieważ mają o wiele lepszy wzrok niż człowiek. Kiedyś też gołębie były używane na stadkach do rozpoznawania terenu czy w pobliżu jest stały ląd.

Awatar użytkownika
Jarek Siedlecki
Kontakt:

Post autor: Jarek Siedlecki » wt lut 05, 2013 2:01 pm

Z tymi rozbitkami to fakt. :mrgreen:
Gołąb był umieszczany w specjalnej klatce, w której uczono go, że gdy zapali się pomarańczowa lampka trzeba dziobnąć w płytkę i wtedy wylatuje ziarno kukurydzy. Tak wytresowany gołąb był zabierany na pokład samolotów poszukujących rozbitków na morzach i oceanach. Gołąb dzięki wspaniałemu wzrokowi z daleka zauważał na wodzie pomarańczowy skafander (ew. ponton) rozbitka, dziobał wtedy w płytkę sygnalizacyjną co uruchamiało sygnał dźwiękowy dla załogo samolotu. 8)
Dirko

emir
Kontakt:

Post autor: emir » wt lut 05, 2013 2:12 pm

Poszukiwanie rozbitków na morzu z pomocą gołębi zakończyło się na etapie eksperymentów.
A potopu chyba na razie nie będżie i dlatego gołebie do poszukiwania lądu nie będą potrzebne. :)

Można by jeszcze inaczej.
Pasją mojego znajomego jest łapanie obcych gołębi, złapał ich już tysiące i zarobił na nich trochę pieniędzy, to też jest zysk.

Awatar użytkownika
Marekjot
Kontakt:

Post autor: Marekjot » wt lut 05, 2013 5:04 pm

Emir ciszej z tą sprzedażą bo w końcu nas opodatkują :)
A co do gołąbków to potrafią również liczyć, ale w tej dziedzinie ich możliwości kończą się dość szybko oraz rozróżniać barwy podobnie jak człowiek. Jednak najwyższą skuteczność mają przy rozróżnianiu kolorów żółtych i zielononiebieskich.
Odróżniają też od siebie niektóre kształty

perros
Kontakt:

Post autor: perros » wt lut 05, 2013 5:17 pm

z tego co wyczytałem z tego artykułu wydaje mi się że nie tylko kształty ale pojęcia. A co do pomagania ludziom to nie można zapomnieć o gołębiach pocztowych które niewątpliwie to robiły

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » wt lut 05, 2013 5:55 pm

Eee. Przesada. One tylko miały silnie rozwinięty zmysł powrotu do gołębnika. Cecha zresztą do dzisiaj z powodzeniem wykorzystywana.

Falkos17
Kontakt:

Post autor: Falkos17 » wt lut 05, 2013 10:02 pm

W czasie wojny gołębie pocztowe byly czesto używane w celu przenoszenia informacji. A nawet słuzyły jako spiegi

Awatar użytkownika
SETER
Kontakt:

Post autor: SETER » wt lut 05, 2013 10:03 pm

perros pisze:Nie do końca, mi jako człowiekowi pomagają się zrelaksować i zapomnieć o problemach dnia codziennego :) a tak na poważnie to nie wiem czy nie przekręcę ale gołębie pomagają lub przynajmniej pomagały pomagać w szukaniu rozbitków na morzu z samolotu ponieważ mają o wiele lepszy wzrok niż człowiek. Kiedyś też gołębie były używane na stadkach do rozpoznawania terenu czy w pobliżu jest stały ląd.
To nie tak...
Podczas II wojny światowej, załogi angielskich samolotów bombowych typu Vickers Wellington (patrolujących Atlantyk w poszukiwaniu U-Bootów) zabierały często ze sobą na pokład gołębie pocztowe - w razie awarii samolotu przyczepiano gołębiom karteczkę ze współrzędnymi (w oparciu o dane nanoszone przez nawigatora) - dzięki temu załogi kutrów patrolowych, ewentualnie innych statków, miały ułatwione zadanie przy poszukiwaniu rozbitków - kilka załóg uniknęło przez to śmierci na morzu.
Natomiast samodzielne poszukiwanie morskich rozbitków przez gołębie, to zwykła bzdura rozpowszechniana przez nieuków.
PS
Podobno gołębie były używane (ze statków) już przez Fenicjan (zresztą najmądrzejszy etnos, jaki kiedykolwiek stąpał po Ziemi) - ale głównie w celach informacyjno-handlowych.
Kaszanka forever !!

Awatar użytkownika
Jarek Siedlecki
Kontakt:

Post autor: Jarek Siedlecki » śr lut 06, 2013 4:44 pm

SETER pisze: Natomiast samodzielne poszukiwanie morskich rozbitków przez gołębie, to zwykła bzdura rozpowszechniana przez nieuków.
Nikt w tym wątku nie napisał, że gołębie potrafią samodzielnie poszukiwać morskich rozbitków.
Nie wiadomo co gorsze? Nieuctwo czy brak rozumienia tego, co się czyta. :mrgreen:
Dirko

Awatar użytkownika
SETER
Kontakt:

Post autor: SETER » śr lut 06, 2013 5:14 pm

Jarek Siedlecki pisze: Nikt w tym wątku nie napisał, że gołębie potrafią samodzielnie poszukiwać morskich rozbitków.
Proszę mi pokazać, gdzie ja w tym wątku napisałem, że ktoś z forumowiczów (tj. osób wypowiadających się w tym temacie) napisał coś podobnego ? - wyrwałeś zdanie z kontekstu i szukasz sensacji.
Jarek Siedlecki pisze: Nie wiadomo co gorsze? Nieuctwo czy brak rozumienia tego, co się czyta. :mrgreen:
No właśnie 8)
Kaszanka forever !!

Dispar
Kontakt:

Post autor: Dispar » śr lut 06, 2013 9:50 pm

Falkos17 pisze:W czasie wojny gołębie pocztowe byly czesto używane w celu przenoszenia informacji. A nawet słuzyły jako spiegi
Czego najlepszym przykładem jest "James Bond" Braci Janssen - to był największy szpieg :lol:
Z tą ingteligencją u gołebi to rewelacji nie ma i sami o tym dobrze wiecie.

Awatar użytkownika
Jarek Siedlecki
Kontakt:

Post autor: Jarek Siedlecki » czw lut 07, 2013 10:28 am

SETER pisze:... wyrwałeś zdanie z kontekstu i szukasz sensacji.
Proszę mi nie imputować złych intencji.

To Twoja lakoniczna uwaga o nieukach jest wyrwana z kontekstu i sprawia wrażenie dezawuowania interlokutorów.

PS ... "chęć zabłyśnięcia jest jak miłosierdzie boże - nieograniczona." :mrgreen:
Dirko

ODPOWIEDZ