Trening gołębi lotnych przy pomocy przenośnej skrzynki

Awatar użytkownika
no53k
Kontakt:

Trening gołębi lotnych przy pomocy przenośnej skrzynki

Post autor: no53k » czw lis 01, 2012 7:30 pm

Witam.
W moim poscie chciałbym nawiazac do tematu o powyższym tytule. Ten rodzaj "sportu" opisał w swojej książce Zbigniew Gilarski. Polega on na treningu lotnych w różnych miejscach, zakończonego powrotem do klatki do której ptaki były przyzwyczajane przed ich wypuszczeniem.
(...) "Gołębie przeznaczone do lotów z przenośnej skrzynki powinny być odpowiednio wyselekcjonowane i następnie systematycznie szkolone. Niestety, do tego rodzaju sportu nie da się przyzwyczaić starych gołębi, które wcześniej poznały „smak wolności”, czyli spróbowały swobodnego lotu. Specjaliści rozpoczynają szkolenie młódków jeszcze przed ich wylotem z gniazd wkładając około 25-dniowe gołębie do przenośnej skrzynki tak, aby ją zaakceptowały i uznały za swój dom. Szkolenie podstawowe obejmuje niewielkie stadka złożone z młodych nielotnych jeszcze gołębi w równym wieku, które umieszczane są na skrzynce (lub w skrzynce). Pamiętajmy, aby szkolenie rozpoczynać tylko z gołębiami, które jeszcze nie potrafią latać." (...)

Czy ktoś z Was koledzy próbował uskuteczniac takie cos?

krzysiek
Kontakt:

Re: Trening gołębi lotnych przy pomocy przenośnej skrzynki

Post autor: krzysiek » pt lis 02, 2012 10:32 am

Próbowałem z taklami.Teraz mam mało czasu, ale w przyszłym sezonie znów zamierzam spróbować.

emir
Kontakt:

Post autor: emir » pt lis 02, 2012 10:52 am

To może być ćiekawa zabawa kiedy zbierze sie wiecej hodowców z takimi wytrenowanymi gołębiami. Wtedy mogą zrobić sobie zawody w jednym miejscu.
Trenowańie gołebi w takiej klatce dla samego śiebie wydaje mi sie że jest bez sensu.

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » pt lis 02, 2012 1:25 pm

Gdyby tak było, nikt by tego nie robił. Loty z klatki organizuje się po to, by grupy gołębi konkursowych, wysokolotnych, tipplerów lub akrobatycznych mogły rywalizować ze sobą w jednym miejscu i w podobnych warunkach.

Awatar użytkownika
kamil.
Kontakt:

Post autor: kamil. » pt lis 02, 2012 4:51 pm

Interesujący pomysł :D
Ja też spróbuję :D
Hodowca Budapesztów.

Awatar użytkownika
stasiek
Kontakt:

Post autor: stasiek » pt lis 02, 2012 5:00 pm

Barszo dawno temu po Wisle pływała barka na niej był gołębnik i gołębie były wypuszczane i pilnowały sie barki jak zerwały się to nad barką latały,jak stała przycumowana to gołebie na brzeg latały żerować.Znałem tez cyganow co mieli kiedyś barakowozy i wozy na nich gołębnik jak przemieszczali sie to razem z nimi i też gołębie były wypuszczane

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » pt lis 02, 2012 7:09 pm

Ja tego nie pamiętam, ale gdy mój ojciec był młody, zatrzymywali się koło naszego domu Cyganie i też mieli na wozach. gołębie. Ptaki latały tam gdzie stanęli i wracały do wozu, niezależnie od tego, dokąd jeździli.

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » pt lis 02, 2012 7:46 pm

Sport lotowy przy pomocy przenośnej klatki i zawody konkursowe opisał kiedyś p. Maciej Koliński na łamach "Gołębnika". Był to bardzo obszerny artykuł, ukazał się chyba w dwóch kolejnych numerach, jeśli się nie mylę. Loty konkursowe z przenośnej klatki są bardzo popularne na zachodzie. W Anglii lotują tak przeważnie tipplery i rollery angielskie, we Francji, Belgii, Holandii i Niemczech głównie rasy akrobatyczne.Hodowcy jeżdżą w sezonie po kilkanaście razy na zawody, nieraz po całej Europie. Wielu ma przenośne gołębniki w przyczepkach lub specjalnie wykonane, przypinane z tyłu samochodów terenowych,skonstruowane na podobnej zasadzie co zaczep do rowerów.Z czasem sport zaszczepiony na Zachodzie przez tureckich i arabskich imigrantów, wywodzący się z czasów koczowników trzymających gołębie na wozach i w namiotach, stał się sportem wyczynowym, mającym spisany regulamin, sędziów, oceny i nagrody. Niektórzy biorą udział w lotach zawodowych, gdzie stawką są duże nagrody pieniężne.

Jan
Kontakt:

Post autor: Jan » pt lis 02, 2012 8:18 pm

http://pigeonsport.pagesperso-orange.fr/pigeonnier.htm opis klatki, przyczepki, jak trenować niestety po francusku i angielsku, ale są zdjęcia i można użyć translatora

Jan
Kontakt:

Post autor: Jan » pt lis 02, 2012 8:21 pm

Opis treningu w "Fauna i flora 7/2005 8/2011 9/2011"
Mogę wysłać na priv, ale dopiero za kilka dni. Brak czasu.

Awatar użytkownika
no53k
Kontakt:

Post autor: no53k » pt lis 02, 2012 9:18 pm

ja w tym roku probowalem ze starymi to robic... 3 pary byly karmione w skrzynce codziennie, co 2gi dzien w niej spaly przez miesiac, lecz kiedy je puscilem 2-3 km od golebnika przejawialy zainteresowanie skrzynka, lecz znikome. Wracały do gołębnika. Od nowego sezonu probuje z młódkami

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » pt lis 02, 2012 9:25 pm

Ze starymi to się nie uda. Trzeba młódki od wyjścia z gniazda przyzwyczajać do klatki.

ODPOWIEDZ