Forum portalu GOŁĘBNIK.PL

Aby zarejestrować się przeczytaj regulamin i wyślij swój login na adres admin@golebnik.pl

Regulamin forum
Dzisiaj jest pn lis 12, 2018 7:24 pm

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 121 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Tzw.Scinka
Awatar użytkownika

Witam mam pytanie jakie rasy nadaja sie najlepiej do tzw scinki miedzy sasiadami,jak je nalezy trenowac na co zwracac uwaga podczas lotu i jaki jest najodpowiednieszy golebnik dla tych ras.Jesli by ktos posiadal jakies artykuły na ten temat lub jakies filmy to prosilbym o wrzucenie na forum.
Z gory dzienkuje

Wyświetl profil Wyślij prywatną wiadomość  

Tytuł: Re: Tzw.Scinka
Awatar użytkownika

Temat z innego forum z artykułem
http://rasowegolebie.pl/forum/topics32/ ... vt1086.htm

Awatar użytkownika

po pierwsze musisz zwrócić uwagę na ilość posiadanych gołębi przez sąsiadów
co do ras to każda rasa lotna nadaję się do ścinek pod warunkiem że faktycznie są trenowane regularnie, przy zakupie gołębi muszą pochodzić wszystkie z jednego gołębnika, nie może to być zbieranina że tam kupisz 5 szt a tu 10 szt, musisz zwracać uwagę na lotność ptaków nie może być żadnych maruderów w stadzie pod tym kątem trzeba prowadzić ostrą selekcję i regularnie je trenować, co do drugiej sprawy to tyczy się mądrość ptaków to już sąsiedzi czy niepotrzebne osobniki które nie będą odchodzić to zlikwidują i sam musisz na to zwracać uwagę jeżeli raz ptak usiądzie u sąsiada to mógł się pomylić ale jak zrobi to drugi raz to też wtedy jest do usunięcia, a reszta już zależ od ciebie a i jeszcze jedno będziesz miał bardzo krótki okres rozrodczy przy takim stadzie do ścinek

Ścinki to bardzo stara metoda i praktykowana przez hodowców ras lotnych prawie na całym świecie. Arabscy hodowcy wystawiają do ścinki ogromne stada. Umawiają się na przykład całą dzielnicą i na dany sygnał idą w powietrze setki, nieraz nawet tysiące gołębi. Nazywają tą metodę wojną gołębi ( pigeons war). Zwycięża ten, kto nie tylko nie straci swoich ptaków ale jeszcze powiększy swoje stado o ptaki przybłąkane z innych stad.Oczywiście taka ścinka ma swoje zasady, sędziów i przyjmujących konkretne zakłady bukmacherów. W ciągu jednego lotu hodowca może stracić stado i wyłożoną na zakłady sporą sumę, a ktoś inny może się solidnie wzbogacić.Co do lęgów, to arabscy lub rosyjscy hodowcy, zwłaszcza hodujący rasy akrobatyczne najpierw sprawdzają ptaki w locie. Niektóre rasy akrobatyczne dość długo rozwijają swoją sprawność lotową. U niektórych bijów osiągnięcie właściwego stylu lotu trwa ok. trzy lata, dlatego aby mieć pewność , że ptak lata stylowo i nie przekaże niepożądanych cech na potomstwo, hodowcy z Kaukazu nie dopuszczą do rozpłodu ptaków młodszych niż trzyletnie. Do tego czasu siedzą one w gołębnikach lotowych, osobno samce, osobno samice i codziennie są ganiane. Tylko tak sprawdzony w lotach gołąb idzie do rozpłodu. Podobnie postępują hodowcy z Turcji, Egiptu, Iranu czy Pakistanu.Ptaki tamtejszych ras trafiające w ręce europejskich hodowców to głównie eliminowane z hodowli odpady hodowlane. Za dobrego lotnika trzeba zapłacić naprawdę konkretne pieniądze. Mało kogo u nas stać na to, by za ptaka do lotu zapłacić kilka tysięcy dolarów.

Awatar użytkownika

krzysiek zejdźmy trochę na ziemię, do polskich reali, co fakt zgodzę się z tobą ale u nas to całkiem inaczej wygląda niż zagranicą.
co do ras to też musisz zobaczyć co mają sąsiedzi ale jak dla mnie do ścinek najlepsze są srebrniki, murzyny lotne i bociany.
Następna sprawa musisz się dowiedzieć jakie panują zasady, jakie sąsiedzi mają kraty, klapowe czy zaciągane.
A co najważniejsza sprawa musisz stosować pełną profilaktykę zdrowotną i dbać oto żeby gołębie były w jak najlepszej kondycji zdrowotnej

Awatar użytkownika

Mam takie pytanie, czemu ma służyć ta ścinka?? Co wam to daje? Złapiesz gołębia "koka" za 5zł i tylko syfa możesz sobie sprowadzić do gołębnika i stracić pół swojego stada. Dla mnie to jest bezsensu.

Awatar użytkownika

vice pisze:
Mam takie pytanie, czemu ma służyć ta ścinka?? Co wam to daje? Złapiesz gołębia "koka" za 5zł i tylko syfa możesz sobie sprowadzić do gołębnika i stracić pół swojego stada. Dla mnie to jest bezsensu.

Lepiej kisić gołębia w wolierze całe życie, dać na wystawę ptaka za np. 1000 zł i sprowadzić sobie "syfa" z wystawy - po którym to "syfie" pada prawie całe stado - z czego najtańsza sztuka kosztuje kilkaset złotych.
Czy taki sens jest bardziej sensowny od sensu "ścinkowego" ?
Od hodowli gołębi w wolierach tańsza jest hodowla kanarków (przynajmniej mniej zeżrą i nie potrzeba mamek) - to jest sens wszystkich sensów :wink:
Jaki sens lotować gołębiami pocztowymi ? - zero zysku, a przy tym ciągłe utrapienie z chorobami przywleczonymi z kabiny transportowej - może lepiej zamknąć w wolierze i podniecać się ich rodowodem ? :lol:

Awatar użytkownika

Widzę, że kogoś uraziłem, racja hoduje w wolierze, ale mamki latają, mam orliki, gdańskie wysokolotne i pełno koków, i bardzo lubię patrzeć jak latają, ale obce gołębie nie mają prawa przebywać z moimi, jak zobaczę, że coś siedzi to od razu wyganiam.

Ścinka to sport, tak samo jak loty gołębi pocztowych, wysokolotnych czy akrobatycznych.Znam fanatyków ganiających stada po kilkaset sztuk, rekordzista ma przeszło 500 ptaków do lotu, same winery i budapeszty.

Witam. Ten co hoduje ozdobne nielatające (wolierowane) i nigdy nie miał do czynienia z gołębiami sportowymi, akrobatycznymi lub wysokolotnymi, i nie poczuł dreszczyka emocji związanego z tym sportem, to nie zrozumie hodowców tych ptaków. Ścinka jest też w jakimś stopniu sportem gołębiarskim, która rządzi się swoimi zasadami.Pozdrawiam.

Awatar użytkownika

Zgodze sie Arkadem2007.A moze wiecie jaka role odgrywaja wyszfance lub inne rasy ktore nie sama biale bo kilka razy widzialem stada złorzone np.80 budapesztow i 2 czarne wyszfance

Jak dla mnie to każdy rodzaj hodowli gołębi ma sens! Nie mam woliery chociaż hoduję garłacze górnośląskie, większość hodowców tej rasy których znam nie wypuszcza swoich ptaków na wolny oblot. Nie mam problemów z jastrzębiami może dlatego, że wokół mnie prawie wszyscy hodują gołębie pocztowe. Oprócz garłaczy mam gołębie pocztowe kilka par na mamki kilka par na loty. Loty gołębi pocztowych a hodowla gołębi rasowych to jak dla mnie całkiem co innego, jak dla mnie loty to coś niezwykłego wielkie emocje, ale z garłaczy nie mógłbym zrezygnować bo to też coś wyjątkowego. Gdybym był bogaty (w totka jeszcze nie wygrałem :/) to na pewno miałbym z 500 gołębi rasowych, wysokolotnych, akrobatycznych i pocztowych, uważam, że wszystkie są wyjątkowe i mają to coś w sobie.

Cytuj:
Jaki sens lotować gołębiami pocztowymi ? - zero zysku, a przy tym ciągłe utrapienie z chorobami przywleczonymi z kabiny transportowej - może lepiej zamknąć w wolierze i podniecać się ich rodowodem ?

To fakt, zero zysku, ale z tymi chorobami to nie przesadzaj. Dawałem na większość lotów starych i na wszystkie loty młodych i żadnej choroby z kabiny moje ptaki nie przywlokły, wszystkie były/są zdrowe jak ryby :). Można by popodniecać się ich wyglądem bo choć nie są "wystawowe" to też piękne. Mnie jakoś rodowody nie zachwycają :roll:
Ścinka też wydaje mi się dosyć fajnym sportem, chociaż za bardzo nie wiem o co w niej chodzi :D.
Po oblocie moje pocztowe zawsze ściągają na dach jakiegoś koka, nie mam krat ani nic w tym stylu więc raczej jak już im się znudzi na dachu to sobie odlatują. Czasem coś wejdzie do gołębnika to chociaż kuna ma co jeść :).

O tym właśnie pisałem. Niektórym wydaje się, ze jest to nasz lokalny, polski wynalazek , tymczasem są w błędzie. Jeszcze zanim nasi hodowcy stworzyli rysie, a gołębie w Polsce i innych krajach europejskich hodowano jako zdrowe i tanie źródło mięsa i nikt nie znał jeszcze pojęcia rasa , w krajach arabskich od dawna hodowano stada ras lotnych specjalnie do ścinki.Stamtąd rasy lotne sprowadzili Turcy, od nich trafiły one do Austrii i na Węgry a dopiero sporo później dotarły do Polski.Nasi hodowcy przystosowali tą dziedzinę sportu gołębiarskiego do naszych lokalnych warunków i swoich upodobań.

Awatar użytkownika

vice pisze:
Widzę, że kogoś uraziłem

Nikogo nie uraziłeś, tylko widzisz: głupie pytanie = głupia odpowiedź 8)
Cytuj:
Jaki sens lotować gołębiami pocztowymi ? - zero zysku, a przy tym ciągłe utrapienie z chorobami przywleczonymi z kabiny transportowej - może lepiej zamknąć w wolierze i podniecać się ich rodowodem ?

Garłacze :) pisze:
To fakt, zero zysku, ale z tymi chorobami to nie przesadzaj. Dawałem na większość lotów starych i na wszystkie loty młodych i żadnej choroby z kabiny moje ptaki nie przywlokły, wszystkie były/są zdrowe jak ryby :).

To było pytanie retoryczne - a co do zdrowia gołębi pocztowych, to zależy ono bardzo od podejścia hodowców z danej sekcji czy oddziału (wkładanie na lot gołębi chorych, nie jest bynajmniej rzadkością).
PS
Krzyśku - nie pisz proszę więcej niż wiesz :wink:, ponieważ do Polski gołębie docierały m.in. szlakami: Wołoskim, Kuczmańskim, Czarnym i Murawskim - a żaden z nich nie prowadzi ani przez Austrię, ani przez Węgry (trochę historii i człowiek się gubi).
Pozdrawiam

teraz Seter i Krzysiek pozostaje wam tylko przedstawić dowody na potwierdzeńie waszej wiedzy. My

Przepraszam ale cos wcisnolem nie tak,dalej mialo byc -Myśle ze moze to byc bardzo ciekawa lektura.

Cytuj:
wkładanie na lot gołębi chorych, nie jest bynajmniej rzadkością

To niestety przykra prawda :roll: Ale jeśli szczepimy gołębie /paramykso, katar, ospa i nasze gołębie są zdrowe przed lotem/ to większość chorób mamy z głowy, no jedynie zostaje problem adeno czyli cirko ale mi jak na razie udaje się unikać tej choroby młodych.

Widzę że nikt nie odpowiedział momo1351 po co te dwa czarne w stadzie gołebi gonionych do ścinki - ano jak sie popularnie mówi w świadku gołębiarzy "na kolor" stado białych i tylko 2 czarne lub czerwone . Jest jeszcze takie powiedzenie "ptaki pod kij" może ktos powie co to znaczy? Wiekszosc chyba wie.

Pozdrawiam ze Szczecina gdzie juz prawie nie zobaczysz na niebie słynnych ścinek robiony przez hodowców i przez ptaki "pod kij" dzięki likwidacji prawie wszystkich hodowli (to znaczy hodowli niezrzeszonych hodowców) na terenie miasta. Ustawa Porządkowa gdzie są zapisy o zakazie hodowli gołębi na terenie gminy i odległości gołebnika od granicy sąsiedniej działki w zabydowie jednorodzinnej 30 m, a w zabudowie wielorodzinnej 20 m od budynku. Wywalczyliśmy jako hodowcy zrzeszeni w PZHGP i PZHGRiDO mniejsze odległości ale w dobie demokracji gdzie wszyscy muszą byc równo traktowani Wojewoda zakwestionował to i jest jak jest -CZYSTE NIEBO NAD MIASTEM ale w miescie tysiące gołebi chorych brudnych łażących po centrum po ulicach ale to żadnemu Radnemu oczywiście nie przeszkadza i to jest demokracja .

Dwadzieścia lat temu tylko na trzech sasiądujących u nas ulicach gołębie miało 17 hodowców z czego 10 trzymało je dla "ścinki" Teraz jest pięciu a ścinkuje dwóch :x . Miałem stado 110-120 gołębi w których było około 70-80 srebrniaków, około 20 bocianów, kilka murzynków lotnych i dziesięć winerów oraz dwa czarne wiszfany. Gołębie nie odlatywały zbyt daleko od gołebnika ale podnosiły się wyżej niż gołebie sąsiadów i myśle, że dzięki winerom które kręciły w powietrzu mniejsze kółka. Rano gołebie były "ganiane przed pracą a po pracy to czasami i ze trzy razy. W niedzielę były w powietrzu dość często bo wszyscy ganiali gołębie i nie honor był jak się swoich niezgoniło. Gołąb który nie trzymał się stada był likwidowany lub sprzedany a najczęściej łapało się lub traciło nowo doniesione do stada gołębie. Najlepszą ścinkę miałem ze swoim byłym wspólnikiem - trafiłem go o 5 rano jak oblatywał swoje gołebie. Ścinka była na 350 gołębi bo on miał ze 200 a ja 150 sztuk. Jego gołębie nie wytrzymały kondycyjnie i wypadały z tej ścinki pojedyńczo lub po kilka ale i tak złapałem mu wtedy 7 sztuk. Długo się z niego podśmiewywano w mieście a ja miałem wtedy swoje "chwile". Miałem też sąsiada który ganiał około 350 gołebi i udało mi się nie ześcinkować z nim ani razu :oops: Miałbym spore braki bo miał fantastycznie latające i mądre gołębie. Do dziś ma zapiski na drzwiach gołębnika sprzed kilku lat gdy innemu sąsiadowi przez jeden rok złapał 64 gołebie.Takie tam rzewne wspominki :wink:

Tzw. "kolor" w ganianych gołebiach miał za zadanie pokazać przy sprzyjającej pogodzie pozycje stada gołębi na niebie. Zdarzało się tak, że na białawych chmurach gołebie zlewały się z nimi i nie bardzo było je widać - widziało się wtedy tylko te dwa czarne wiszfany.

A tak zmieniając na chwilę temat słyszeliście, że mają wprowadzić u pocztowych testy antydopingowe ?

A co do ścinek jeśli ktoś chce oglądnąć prawdziwe stada pod kij proponuję Częstochowę jechałem ostatnio pociągiem (za dużo nie mogłem widzieć ale i to mi wystarczyło) i przejeżdżałem przez jakieś działki i obok zakładów jakiś małych i uwierzcie mi, że tam co działka to stała buda i na zakładach stały budy z kratami, siedziały jasne pod kij do ganiania część bujało swoje stada wędkami ehhhh pikne to było.

Drugie miasto gdzie się jeszcze goni stada to Warszawa chociaż już nie samo centrum tylko obrzeża (chociaż ciul wie co znaczy obrzeże w Wawie) i tam panowie dalej gonią. Często widzę latem jak jadę na Żerań obwodnicą to po prawej i lewej stronie w pewnym momencie obwodnicy są działki i stoją budy z ptakami i z rana samego stada się ścinają nad samym środkiem obwodnicy ehhh i znowu łezka w oku się kręci.

Awatar użytkownika

A tak na marginesie to chcialbym podzienkowac za pomoc

Ostatnio zmieniony pt mar 09, 2012 11:05 am przez momo1351, łącznie zmieniany 2 razy

Kiedyś w Kaliszu też, zwłaszcza na starych dzielnicach ganiali gołębie. Na Jabłkowskiego,na Podgórzu,Ogrodach, Cmentarnej czy starych Winiarach, co ulica było kilkanaście gołębników i wszyscy ganiali. Bywało, że na podwórku przy kamienicy było kilka gołębników. Teraz niemal nie ma hodowców, dawni właścicieli poodbierali kamienice i zakazali hodowli gołębi.Widuję jeszcze bujane stada i ścinki, gdy jeżdżę do Zgierza lub Zduńskiej Woli.

W moim przekonaniu ścinka służy do zaboru cudzego mienia, czyli to zwykłe złodziejstwo, bo jak nazwać inaczej złapanie czyjegoś gołębia, potem jego sprzedaż na najbliższej giełdzie, a jak nie pójdzie to ukręcenie mu łba bo to gołąb wroga. Hodowli w tym celu gołębi nie wymyślili jak słusznie zauważyliście nasi rodacy. Zajmowali się tym od wielu wieków hodowcy z Indii, Bliskiego Wschodu, basenu Morza Śródziemnego itd. Wśród hodowców w każdym miejscu i czasie byli ludzie bardzo bogaci, średnio bogaci i biedni. Niezależnie od statusu majątkowego można było spotkać zawsze ludzi uczciwych i nieuczciwych lub wręcz z marginesu społecznego. Tak jest zresztą do dziś i będzie też w przyszłości. Zaznaczam, że nie jest moim celem obrażanie zwolenników tej metody hodowli gołębi, lecz opisanie zjawiska, które nie przez współczesnych zostało wymyślone, jednocześnie nie musi się wszystkim podobać.

Ale jeśli ludzie ścinkują to godzę się na zabór więc to nie złodziejstwo.

Awatar użytkownika

Zlodziejstwo to bardziej kradziez golebi z gołebnika.A przewaznie chodowcy niemaja do siebie pretesji o zlapanego golebie podczas scinki(bo sa dobrymi kolegami dla ktorych jest to sport i hobby) i chyba nikt nie bedzie plakal przez golebia za 5-10zl.Oczywiscie nie mowie tu o golebiach pocztowych:P

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 121 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.