wzorzec budapeszta

Awatar użytkownika
gumis9107
Kontakt:

wzorzec budapeszta

Post autor: gumis9107 » śr kwie 25, 2007 9:42 pm

witam interesuje mnie wzorzec popularnego budapeszta. na stronie co prawda jest wzorzec budapesztanskiego krotkodziobego ale to chyba troche inny ptak.... bardzo prosze o pomoc gdyz czasami trudno odroznic winera od budapeszta :D

Awatar użytkownika
dred
Kontakt:

Post autor: dred » śr kwie 25, 2007 10:12 pm

Awatar użytkownika
stasiek
Kontakt:

Post autor: stasiek » czw kwie 26, 2007 6:22 am

Dred :mrgreen: ty wszystko umiesz znalezc :lol:

Awatar użytkownika
gumis9107
Kontakt:

Post autor: gumis9107 » czw kwie 26, 2007 2:33 pm

wielkie dzieki dred :D

matianto
Kontakt:

Post autor: matianto » pt kwie 27, 2007 11:53 am

A dlatego odroznic bo teraz budapeszty czesto sa parowane z tzw. winerami i czesto mozna spotkac na allegro golebia wygladajacego jak budapeszt a podpisanego "winer" i na odwrot .

Awatar użytkownika
orcio10
Kontakt:

Post autor: orcio10 » pt kwie 27, 2007 7:02 pm

A budapeszty czerwone lub zolte bialoboki to tez wysokolotne i pieknie ubarwione jest na nie wzorzec bo czytalem wzorzec budapeszta i nie ma tam wzmianki o jednokolorowych bialobokach Milego wypoczynku w dlugi wekend serwus

peszt11
Kontakt:

Post autor: peszt11 » wt sty 22, 2008 10:35 pm

zgadzam sie z kolego Matiano.tak wiec prosze dobrze podchodzic do kupna co do rasy budapesztow.pozdrawiam

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » śr sty 23, 2008 9:52 am

Witam. Sądzę, że koledzy Orcio i Matiano troszkę się pomylili. Budapeszteński białotarczowy jest rasą pokrewną do wysokolotnego, ale jednak to odrębna rasa i ma swój własny wzorzec. Co do ptaków zbliżonych wyglądem do budapeszta, przynajmniej na pierwszy rzut oka, a podpisanych jako winery, to są to prawdopodobnie wiedeńskie wysokolotne zwane po niemiecku wiener hochflieger, rasa będąca materiałem wyjściowym do wyselekcjonowania wiedeńskich lotnych w ich obecnej formie i prawdopodobnie będąca jednym z przodków budapesztów.

Awatar użytkownika
lukasz Imiolek
Kontakt:

Post autor: lukasz Imiolek » pn lis 17, 2008 1:33 pm

Witam, kolego Krzysiek - interesuje mnie wzorzec budapeszteńskiego białotarczowego i prawdę powiedziawszy, nie potrafię go odnaleźć. Czy na pewno ta rasa posiada swój wzorzec (pytanie do wszystkich w temacie)? Dzięki i pozdrawiam

Awatar użytkownika
MiRasM
Kontakt:

Post autor: MiRasM » pn lis 17, 2008 9:51 pm

Białotarczowe budapesztańskie noszą też nazwę kameleonów ze względu na zmianę upierzenia, odpowiednio do wieku...
Głowa tych ptaków jest kulista, gładka, czoło i kark niemal kanciaste, dziób średnio długi, gruby, skierowany do dołu, czarnoniebieski u odmiany czarnej, a jasny u odmian czerwonych i żółtych białotarczowych. Woskówka mała, gładka, biała. U ptaków czerwonych i żółtych tęczówka jest biała. Obwódki powiekowe podwójne, gładkie, u obu ostatnich odmian żółte jak masło lub blado żółte. Szyja cienka i krótka. Pierś szeroka i wysunięta do przodu. Grzbiet prosty z lekkim skłonem do tyłu. Skrzydła są krótkie, końcami lotek noszone na ogonie, który jest wąski i zwarty. Nogi średnio wysokie i bose.
Bialotarczowe budapesztańskie są ptakami drobnymi o postawie pełnej wdzięku: całe upierzenie jest czarne, czerwone lub żółte prócz pokryw skrzydeł( tarcze), które są białe.
W uzupełnieniu dodam jeszcze że z odmian budapesztańskich wysokolotnych są jeszcze bociany budapesztanskie zwane przez polskich hodowców"perklami", budapesztańskie łapciate, budapesztańskie z wianuszkiem na szyi, lotne z Csepel, oraz budapesztańskie bociany ozdobne.Z nowych odmian na uwagę zasługuje budapesztański tarczowy( inaczej lotny z Zugló ). Z odmian budapesztańskich wysokolotnych uznanie budzi odmiana lotna deresze z Budapesztu ( uwaga bo jest też deresz ale odmiana ozdobna ), a odmianą dereszy jest szymel z białym pasem.
O tym która z odmian jest lotna, a która ozdobna decydują niuanse w budowie gołębia. Piszę o tym dlatego, że ostatnio sprowadza się dużo " budapesztów" tzw orginałów z Węgier, a nie każdemu psu Burek...:). To, że jest z Węgier nie znaczy, że będzie super latał bo może stanowić odmianę ozdobną. Dlatego wypowiadając się czy też wyrażając opinie o danej rasie należy ja gruntownie poznać, a nie opierać się na opiniach pseudo hodowców. Polecam tę piękną rasę gołębi wysokolotnych jako niezawodnych lotników. Wytrzymują 6-8 godzin lotu na dużej wysokości.
Większość wiadomości zaczerpnąłem z "Hodowli Gołębi"prof.dr. Stefana Peterfiego...pozdrawiam wszystkich hodowców i..oby do wiosny...:).

Awatar użytkownika
lukasz Imiolek
Kontakt:

Post autor: lukasz Imiolek » wt lis 18, 2008 8:33 am

Dzięki kolego MiRasM, na pewno ktoś z tych informacji skorzysta. Ja akurat Peterfiego posiadam więc ten opis był mi znany. Poza tym mam w swoim gołębniku zarówno budapeszty z wiankiem, jak i białotarczowe. W moim pytaniu chodziło bardziej o to, czy istnieje zatwierdzony wzorzec tego gołębia, oraz co za tym idzie czy może on być oceniany na wystawach. Dzięki jeszcze raz i pozdr. Łukasz

Awatar użytkownika
matt__
Kontakt:

Re: wzorzec budapeszta

Post autor: matt__ » ndz mar 08, 2009 9:54 pm

Witam, czy mógłby mi ktoś podać link do wzorca deresza? Szukałem, lecz niestety bez rezultatów. Z góry dziękuję. :)

Zjak
Kontakt:

Post autor: Zjak » pn mar 09, 2009 6:09 pm

matt__ pisze:Witam, czy mógłby mi ktoś podać link do wzorca deresza? Szukałem, lecz niestety bez rezultatów. Z góry dziękuję. :)
Z tego co wiem, to nie ma u nas przyjętego wzorca deresza.

Pozdr.
golebie.wombat.fc.pl

Awatar użytkownika
adi
Kontakt:

Post autor: adi » pt maja 27, 2011 9:26 pm

Moje pytanie czy budapesztańskie białotarczowe mogą występować koroniasty?

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » sob maja 28, 2011 8:20 am

Mogą. W Zgierzu w zeszłym roku było tego pełno. Ktoś naściągał koroniastych z Węgier i rozmnożył. W tym roku już ich tak nie widać.

krzysiekR
Kontakt:

Post autor: krzysiekR » sob maja 28, 2011 11:15 am

krzysiek pisze:Mogą. W Zgierzu w zeszłym roku było tego pełno. Ktoś naściągał koroniastych z Węgier i rozmnożył. W tym roku już ich tak nie widać.
juz widzialem wszystkich odmianach budapeszta koronki i czubki nawet

ODPOWIEDZ