Turczyn

Awatar użytkownika
Widyn
Kontakt:

Turczyn

Post autor: Widyn » śr lut 07, 2007 7:20 pm

Poruszony historia wymierajacych ras chcialbym przedstawic swoje "fotomontaze" na temat turczyna.
Co o nich sadzicie koledzy? Czy tak mogl wygladac turczyn?
Pozdrawiam.
Obrazek
ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
amcane
Kontakt:

Post autor: amcane » śr lut 07, 2007 8:01 pm

Witam
Tak, tak wedlug mnie mogl wygladac, szczegulnie pierwsze zdjecie najlepiej go odzwierciedla :idea:
POZDRAWIAM amcane

Awatar użytkownika
merx
Kontakt:

Post autor: merx » śr lut 07, 2007 8:39 pm

jak dla mnie to chyba ma za bardzo ''kostkowata'' glowe.

Awatar użytkownika
studzianek
Kontakt:

Post autor: studzianek » śr lut 07, 2007 9:40 pm

www.golebiesos.xt.pl jest kilka fotek turczyna i artykul o tej rasie. Zapraszam
Pozdrawiam z Torunia
Michal

Awatar użytkownika
Widyn
Kontakt:

Post autor: Widyn » śr lut 07, 2007 10:15 pm

Jeszcze jedna wersja turczyna:
Obrazek

Awatar użytkownika
amcane
Kontakt:

Post autor: amcane » śr lut 07, 2007 10:38 pm

W tej "wersji" lepsza jest glowa, na poprzednich zdjeciach rzeczywiscie jest zbyt kostkowa, ale co do figury to obstaje za pierwszym foto :wink:
POZDRAWIAM amcane

quatro
Kontakt:

Post autor: quatro » śr lut 07, 2007 11:51 pm

nie no Panowie, dajcie na luz, z tym ratowaniem ras, ktore juz dawno wyginely, lepiej zajac sie tymi ktore gina i sa tak mocno zdegradowane, ze kazdy egzemplarz wyglada inaczej (mam na mysli glownie masciucha), przez takie bezmyslne odtwarzanie pojawia sie coraz wiecej ptakow ras niewiadomych (mieszaĂącow), bezsensownym jest dla mnie dorabianie brodawek ocznych miernej jakosci masciuchowi, najpierw budapesztaĂąko-polskiemu, a na drugim prawie polskiemu, dla mnie jest to nic innego jak PROFANACJA

Awatar użytkownika
amcane
Kontakt:

Post autor: amcane » czw lut 08, 2007 10:56 am

quatro pisze: ratowaniem ras, ktore juz dawno wyginely, lepiej zajac sie tymi ktore gina i sa tak mocno zdegradowane, ze kazdy egzemplarz wyglada inaczej
Zgadzam sie calkowicie z wypowiedzia kol. quatro a szczegulnie z cytujacym fragmentem :idea: Natomiast zdjecia kol. Widyna nalezy potraktowac jako zabawe o naszych wyobrazeniach na temat tego ladnego kiedys ptaka :wink:
POZDRAWIAM amcane

Awatar użytkownika
Widyn
Kontakt:

Post autor: Widyn » czw lut 08, 2007 2:44 pm

Nie popadajmy w skrajnosci... Nie chcialem niczego profanowac tylko przedstawic swoje wyobrazenie na temat tej rasy. Skorzystalem ze zdjec do ktorych latwiej bylo mi "dorobic brodawki oczne" nie przygladajac sie jakosci golebi bo nie oto mi chodzilo. Miala to byc po prostu zabawa, wirtualna proba odtworzenia golebia, ktorego moze juz niema.
Nie wiem rowniez po co poraz kolejny poruszac drazliwa kwestie masciucha, nie po to sluzyl moj maly fotomontaz.
Uszanowanie Michal 'Widyn'.

quatro
Kontakt:

Post autor: quatro » czw lut 08, 2007 8:08 pm

wszystko rozumiem, nie chodzilo mi o Ciebie kolego Widyn, poniewaz Twoje fotki to zabawa, ale jest kilka osob, ktore za wszelka cene tworza lub odtwarzaja rasy i wychodzi z tego niezla kolomyja, a o temat masciucha musialem sie otrzec poniewaz nie moglem sie powstrzymac, zobaczcie masciucha na allegro, sprzedajacy pisze ze jest to piekna samiczka masciucha

http://allegro.pl/item164853216_piekna_ ... obacz.html,

czy to nie jest profanacja?

ja naprawde nie mam nic do tego co ludzie hoduja, kazdy moze miec takie golebie jak chce i jakie mu sie podobaja, ale po co wprowadzac w blad ludzi, ktorzy na golebiach sie jeszcze nie znaja, ogladaja fotki i staraja sie zrozumiec o co w tym chodzi, jedna rasa a kazdy golab wyglada inaczej

Awatar użytkownika
amcane
Kontakt:

Post autor: amcane » czw lut 08, 2007 8:53 pm

Witam
Twoj link kolego nie wchodzi ale mysle ze chodzilo Ci o to :wink:
http://www.allegro.pl/item164853216_pie ... obacz.html
POZDRAWIAM amcane

Awatar użytkownika
merx
Kontakt:

Post autor: merx » czw lut 08, 2007 9:34 pm

w ksiazce pt.Golebie Miroslawa Huszcza (czytalem recenzje na temat tej ksiazeczki,pewien recenzent nie poleca jej nawet poczatkujacym hodowca gdyz jego zdaniem mogla by im zaszkodzic!!) natrafilem na opis turczyna i jego rysunek.Ten turczyn ma biale obwodki i jest ptakiem duzym o dlugosci ok 45 cm?Ma glowa bardziej owalna niz kostkowa.Wiec jak to jest z tym turczynem?

quatro
Kontakt:

Post autor: quatro » czw lut 08, 2007 10:14 pm

dokladnie amcane o to mi chodzilo.
natomiast jesli chodzi o publikacje to roznie z nimi jest, ostatnio ogladalem jakis mega album z plyta cd z wydawnictwa Pietka no i faktycznie fotki tam przedstawione sa tragiczne (masciuchy, brodawczaki), a jesli chodzi o turczyna to zawsze myslalem ze ma miec czerwona brew i glowe bynajmniej kostkowa,dosc masywny ak na swoje gabaryty, krotkie nogi, ale rozne zrodla podaja rozbiezne informacje, nowa strona internetowa poswiecona masciuchowi pokazuje ilustracje jeszcze inne, ktore wedlug moich przekonaĂą nie do konca sa ilustracjami turzczyna, ja tam widze wyraznie dwie rasy maciucha i brodawczaka polskiego, no ale coz co kraj to obyczaj, na temat turczynow nie chce za wiele sie wypowiadac bo nigdy nie widzialem na oczy czysto rasowych turczynow, natomiast masciuchy widzialem i moge co nieco powiedziec

quatro
Kontakt:

Post autor: quatro » czw lut 08, 2007 10:21 pm

a jesli chodzi o mlodych hodowcow (niedoswiadczonych) to nie uwazam ze powinni hodowac wystawowe ptaki , ale powinni wiedziec jak takie ptaki maja wygladac (choc z nimi tez roznie jest), , a przez ten balagan jaki panuje w polskim golebiarstwie nie bardzo maja taka mozliwosc, miedzy innymi to jest przyczyna degradacji niektorych ras

Michu_83
Kontakt:

turczyn

Post autor: Michu_83 » czw lut 08, 2007 10:30 pm

Na poczatku lat 70-tych w lodzi na czerwonym rynku '' Chojny'',kupowalem obecne brodawczaki jako turczyny.

Awatar użytkownika
amcane
Kontakt:

Post autor: amcane » czw lut 08, 2007 10:57 pm

Do tej pory u nas jeszcze niektorzy tak mowia na wszelkiego typu brodawczaki :wink:
POZDRAWIAM amcane

quatro
Kontakt:

Post autor: quatro » czw lut 08, 2007 11:06 pm

amcane pisze:Do tej pory u nas jeszcze niektorzy tak mowia na wszelkiego typu brodawczaki :wink:
dokladnie, u nas tez

Awatar użytkownika
Widyn
Kontakt:

Post autor: Widyn » czw lut 08, 2007 11:31 pm

Prosze nie robic zamieszania.... W ksiazce M.Huszcza nie ma slowa o turczynie. Chodzilo ci Merx o golebia tureckiego na tablicy nr.14 rys 4, jest to wogole inna rasa. Niejasnosci wobec niektorych ras wprowadzaja wlasnie niedoswiadczeni ludzie, ktorzy nie siedza w temacie. Przykladem jest ta samiczka z Allegro. Ktos poprostu wystawia golebia pod chwytliwa nazwa. Do doswiadczonych hodowcow nalezy szerzenie wiedzy wsrod poczatkujacych i pokazywanie im wlasciwej drogi. Nie nalezy wprowadzac "pieniactwa".

Awatar użytkownika
amcane
Kontakt:

Post autor: amcane » czw lut 08, 2007 11:41 pm

Zgadza sie, tez przewertowalem te ksiazke :wink:
POZDRAWIAM amcane

Awatar użytkownika
merx
Kontakt:

Post autor: merx » pt lut 09, 2007 9:57 am

z tego o ile mi wiadomo forum jest poto by zadawac pytania i wyrazac swoje opinie.na koncu swojego postu zadalem pytanie jak to jest z tym turczynem?(golab przedstawiony na tamtej tablicy nim nie byl ok.)to prawda jestem niedoswiadczonym hodowca hoduje golebie od 1999 roku wiec ani kalinki polskiej ani turczyna nie mam na sumieniu.a chcialbym podjac sie ratowanie lub odtworzenia z kims jakiejs rasybo jestem milosnikiem ras polskich wiec widyn tonuj swoje slowa bo nimi mozesz zrazic nie ktorych mlodych (czyt.nie doswiadczonych) hodowcow i ginace rasy bedziesz ratowal sam,az w koncu przeminiesz.

Awatar użytkownika
Widyn
Kontakt:

Post autor: Widyn » pt lut 09, 2007 7:21 pm

Nie, prosze nie robic ze mnie jakiego tyrana.... Moje wypowiedzi zazwyczaj sa skierowane do ogolu, nie staram sie nikomu przyczepic jakis "etykietek" tzn. zly lub dobry. Czesto poprostu dziala przyslowie "Uderz w stol a nozyce sie odezwa." A zeby ratowac jakies rasy trzeba poznac ich historie i zwiazane z nia zawiklania i przeklamania, tak jak w przypadku turczyna.

columbus53
Kontakt:

Turczy

Post autor: columbus53 » sob lut 10, 2007 4:37 pm

Witam
Wszystkich watpiacych zapraszam na nasza strone SOS , juz dzisiaj w galerii porownawczej powinny sie znaleÂźc fotki golebi ,kore przez mniej zorientowanych w tym nielatwym temacie , mylone sa z turczynem.
Nie traktujcie tez jako wyroczni wzmianki w "Golebniku" /8/2006/ , dot. turczyna - opis ten jest "kombinacja" a nawet niewielka manipulacja i dotyczy zupelnie innej rasy pochodzenia tureckiego - nawet rycina jest zapozyczona z starej niemieckiej literatury - E.A. Terlecki opisujac te golebie w 1907 roku , opieral sie na niemieckich autorach /G.Prutz , J. Bugartz/, w okresie miedzywojennym rase ta na sile probowal "spolszczyc" W.Chwalek, a pan A.Z. probuje to uwiarygodnic naciagajac fakty.
pozdrawiam

Awatar użytkownika
SETER
Kontakt:

Post autor: SETER » sob lut 10, 2007 7:35 pm

Witam
Do Columbusa 53:
Jesli uwaza Pan, ze Eugeniusz Adolf Terlecki, mial bardziej skape informacje na temat „Turczyna” niz Pan, to prosze nas oswiecic, i opowiedziec skad Pan takie „rewelacje” bierze ?.
W artykule w "Golebniku" /8/2006/ ma Pan dokladny skan z „Hodowcy golebi” z sierpnia 1926 r. , wiec nie ma nawet o czym dyskutowac. Chyba, ze zna Pan jakas „wrozke”, ktora przekazuje Panu takie informacje :wink: :lol: .
Pozdrawiam
D.l

columbus53
Kontakt:

turczyn

Post autor: columbus53 » sob lut 10, 2007 8:27 pm

Witam
PaĂąska wypowiedÂź traci wyjatkowym dyletanctwem - otoz E.A.Terlecki w swoim opracowaniu powolal sie na oryginalna bibliografie niemieckojezyczna z ktorej korzystal i przy wzmiankowanej rasie nie wspomina nawet jednym slowem ,ze chodzi mu o turczyna - na str. 205 opisuje on golebia "berberyjskiego" , / indyjczyka - indiana/ i w tekscie doslownie powoluje sie na opisy niemieckie./Proponuje poczytac w oryginale "Illustriertes Muster-Tauben-Buch" (1886 r) i "Taubenbenrassen" , z tamtad tez Terlecki "skopiowal" berberyjczyka a Chwalek zrobil plagiat w 1926 i to cala tajemnica , ktora nawet w malym stopniu nie dotyczy turczyna. Natomiast w 2006 r "manipulacji" dopuscil sie autor tekstu opublikpwanego w Golebniku. Ponadto pan A.Z. zupelnie ignoruje opis sp. A.Tenety ,ktory oparty jest na wiarygodnych Âźrodlach i opisuje turczyna z wyraÂźna BIAla BRWIa"- tak samo opisuje turczyna sp. W.Stolf /Biuletyn/
Natomiast u Terleckiego na str. 209 jest rodzial poswiecony turczynowi i tez jest to "plagiat" z literatury niemieckiej /lacznie z rycina turczyna/ - jak widac zarowno autorzy niemieccy jak i Terlecki rozgraniczali te rasy.

Opisuje to dokladnie w nadziei ,ze moze kiedys zrozumie pan problem ras pochodzenia tureckiego - ktore w "marszu na zachod" , mialy czasowe postoje na terenie Polski.
Tak mam taka "madra wrozke" - a ta wrozka jest wiedza ,ktora staram sie zdobywac z roznych Âźrodel - zycze aby w swoich poszukiwaniach prawdy natknal sie pan na taka czarodziejke.[/b]

Awatar użytkownika
SETER
Kontakt:

Post autor: SETER » sob lut 10, 2007 10:11 pm

Witam
Ksiazke czytalem, ale w mojej wypowiedzi chodzilo, o inny rodzaj wiadomosci...
Pan Eugeniusz.A Terlecki, zyl w czasach kiedy ta rasa istniala, wiec nawet jesli sie posilkowal inna ksiazka, to i tak raczej widzial te golebie na oczy, wiec kolor brwi chyba jednak byl czerwony, podobne spostrzezenia mial Antoni Teneta. Sadze, ze jesli przedstawil by wzorzec nieprawidlowy, to w dalszych publikacjach czasopisma "Hodowca golebi", ktos by zareagowal.
Mam takowe egzemplarze przed soba, i nie ma tam zadnych "sprostowaĂą" odnosnie wzroca "Turczyna".
Pozdrawiam
D.l

ODPOWIEDZ