MEWKA POLKA I STARONIEMIECKA

pocztowy
Kontakt:

MEWKA POLKA I STARONIEMIECKA

Post autor: pocztowy » wt lut 06, 2007 8:13 pm

Witam!!
chcialbym sie dowiedziec cos wiecej o tej rasie co sadzicie i tych ptaszkach zaczelem je hodowac od kilku dni zakupilem 5 parek i chce sie dowiedziec czegos wiecj??? czekam na odp
pozdro
:-)

Awatar użytkownika
dymek_32
Kontakt:

Post autor: dymek_32 » pn lut 12, 2007 10:03 pm

Witam!
Ja hoduje te rase golebi. Jak chcesz to mozemy o nich pogadac moj numer gg 250126.
Pozdrawiam :D

carbaloy
Kontakt:

Post autor: carbaloy » wt lut 13, 2007 3:34 am

Mewka Polska jest moja ulubiana rasa ,jest bardzo wesola ,nie plochliwa a wrecz zalotn :wink: o zywym temperamecie. :lol:

pocztowy
Kontakt:

Post autor: pocztowy » czw lut 15, 2007 2:07 pm

panie dym,en z mila checia z panem pogadam wymienie sie pogladami pozdroawiam moje gg 692134
:-)

Awatar użytkownika
oko_pilata
Kontakt:

Post autor: oko_pilata » pt mar 23, 2007 10:59 am

heh... tez mam mewki polskie... sa takie fajniutkie i malutkie ale troche szkoda ze sa tylko tarczowe... takie troche monotonne...

jack
Kontakt:

Post autor: jack » pt mar 23, 2007 11:16 am

Witam. Jest tez odmiana biala mewki polskiej - szapotle. Pozdrawiam JZ.

Awatar użytkownika
Piotrek :)
Kontakt:

Post autor: Piotrek :) » wt mar 25, 2008 8:36 am

Posiadam samca Mewki Polskiej białej jest śliczny. http://images30.fotosik.pl/182/337bc1cab8f54fc2.jpg
MeWkA PoLsK@ :-)

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » wt mar 25, 2008 9:23 am

Niezły samczyk. Troszkę zbyt zaokrąglona głowa i ciut za słaby żabot, ale to chyba wpływ orłowskich, widoczny u większości szapotli. W sumie całkiem przyjemny gołąbek. Powodzenia w hodowli.

Awatar użytkownika
Kontakt:

Post autor: Piotrek :) » wt mar 25, 2008 10:05 am

Gołąbek teraz pierzeje dlatego mam mniejszy żabot.Główkę ma chyba ładną bo jak był na wystawie był chempionem i za głowe nie miał odjętych punktów. :lol:

Awatar użytkownika
Kontakt:

Post autor: Piotrek :) » wt mar 25, 2008 10:07 am

Ten gołąb nie ma we krwi Białego orłowskiego(mewki orłowskiej) Posiadam również te gołąbki. :D

Awatar użytkownika
Kontakt:

Post autor: Piotrek :) » wt mar 25, 2008 10:19 am

A dzięx , też życzę powodzenia w hodowli. 8)

Awatar użytkownika
Lukezi
Kontakt:

Post autor: Lukezi » wt mar 25, 2008 10:19 am

Ja posiadam mewki staroniemieckie i też sa to bardzo wesołe ptaszki

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » wt mar 25, 2008 10:27 am

Sory, Piotrek, ale się nie zrozumieliśmy. Nie twierdzę, że tego akurat ptaka masz z krzyżówki z orłowskim. Po prostu jest sytuacja mewki polskiej białej wygląda w ten sposób, ze większość populacji ma domieszkę krwi orłowskich. Kiedy zaczęto pracę hodowlaną nad ratowaniem szapotli, czysto rasowych osobników było zbyt mało by hodowlę prowadzić w czystej rasie. Wtedy zaczęto prowadzić pracę hodowlaną w oparciu o krzyżówkę z orłowskim białym. Zwiększyło to populację mewek białych, ale wpłynęło ujemnie na ich pokrój. Dlatego szapotle mają w porównaniu z mewkami tarczowymi trochę zmienioną sylwetkę, mniej obfite upierzenie, bardziej zaokrągloną głowę i tendencję do tracenia żabotu. Populacja tej odmiany jest jednak na tyle liczna, ze jest już na czym prowadzić pracę hodowlaną, by te negatywne czynniki w następnych pokoleniach wyeliminować. Nie hoduję mewek, ale mam kontakt z ich hodowcami i wiem, że najwięcej trudności sprawia im dopracowanie zabotu. Niektórzy próbują krzyżować szapotle z bardzo rozjaśnionymi żółtopłowymi, najlepiej takimi z samymi pasami i to niedorysowanymi, bo po nich najlepiej wrócić do czysto bialej barwy, a poprawia się struktura upierzenia szyi i w ogóle jakość upierzenia całego ptaka.

Awatar użytkownika
Kontakt:

Post autor: Piotrek :) » wt mar 25, 2008 12:01 pm

Ok, rozumiem. :D,może się myle
Ostatnio zmieniony śr mar 26, 2008 4:31 pm przez Piotrek :), łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Lukezi
Kontakt:

Post autor: Lukezi » wt mar 25, 2008 1:45 pm

krzysiek także słyszałem o tej metodzie otrzymywania szapotli. na początku ponoć wychodzą kiepskie młode ale w którymś pokoleniu wychodzą już czysto białe ale tak jak mówiłes tracą niektóre cechy mewki.

quatro
Kontakt:

Post autor: quatro » wt mar 25, 2008 3:55 pm

Piotrek pisze:Gołąbek teraz pierzeje dlatego mam mniejszy żabot.Główkę ma chyba ładną bo jak był na wystawie był chempionem i za głowe nie miał odjętych punktów. :lol:
jeśli można spytać to na jakiej wystawie ten ptaszek zdobył championat i kto go oceniał?

quatro
Kontakt:

Post autor: quatro » wt mar 25, 2008 3:57 pm

Piotrek pisze:Ten gołąb nie ma we krwi Białego orłowskiego(mewki orłowskiej) Posiadam również te gołąbki. :D

orłowski nie jest odmianą mewki, prędzej jest wywrotkiem, choć wywraca pewnie tak samo jak maściuch polski

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » wt mar 25, 2008 8:19 pm

Orłowskie białe są odmianą rosyjskich wywrotków krótkodziobych, tzw. turmanów. Są spokrewnione z orłowskimi brodatymi, tzw. borodunami i krótkodziobymi smoleńskimi ( graczami). Do tej grupy rosyjskich wywrotków należą także moskiewskie szare, tulskie żuki, krótkodziobe sroczki moskiewskie, tulskie żarowe i krymki tulskie. W wyniku selekcji ukierunkowanej na wygląd i na krótki dziób większosć z tych ras zatraciła swą sprawność lotową i nieliczne osobniki potrafią wywracać. W wyniku krzyżówek orlowskich z mewkami Rosjanie wyhodowali swoje rasy mewek. Z krzyżówki z mewką polską tarczową otrzymali bardzo podobną mewkę rosyjską, a po orłowskim i m.in. mewce niemieckiej wyhodowali mewkę moskiewską gładkogłową.

quatro
Kontakt:

Post autor: quatro » wt mar 25, 2008 9:19 pm

krzysiek pisze:Orłowskie białe są odmianą rosyjskich wywrotków krótkodziobych, tzw. turmanów. Są spokrewnione z orłowskimi brodatymi, tzw. borodunami i krótkodziobymi smoleńskimi ( graczami). Do tej grupy rosyjskich wywrotków należą także moskiewskie szare, tulskie żuki, krótkodziobe sroczki moskiewskie, tulskie żarowe i krymki tulskie. W wyniku selekcji ukierunkowanej na wygląd i na krótki dziób większosć z tych ras zatraciła swą sprawność lotową i nieliczne osobniki potrafią wywracać. W wyniku krzyżówek orlowskich z mewkami Rosjanie wyhodowali swoje rasy mewek. Z krzyżówki z mewką polską tarczową otrzymali bardzo podobną mewkę rosyjską, a po orłowskim i m.in. mewce niemieckiej wyhodowali mewkę moskiewską gładkogłową.
kwintesencja, nono :D

Dispar
Kontakt:

Post autor: Dispar » wt mar 25, 2008 9:47 pm

Krzysiek - coraz częściej spotykam się z opinią, że w Kaliszu macie bardzo dobre hodowle mewek. Wiesz coś na ten temat? Przymierzam się do hodowli tej rasy od jesieni. Dużo łatwiej zdobędę dobry materiał do hodowli mewki polskiej niż maściucha polskiego - przynajmniej tak mi się wydaje.

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » śr mar 26, 2008 11:57 am

To prawda, mewki z Kalisza są znane i cenione w całej Polsce i za granicą. Przyjeżdzają po nie hodowcy z Rosji i Ukrainy, zwłaszcza ze Lwowa. Mewki zdobywające czołowe miejsca na krajowych wystawach przeważnie również swój rodowód mają w Kaliszu, szkoda tylko, że większość ich właścicieli się do tego nie przyznaje. W środowisku hodowców gołębi krótkodziobych takie nazwiska jak Nadera, Wałyniec, bracia Mazurowie, Lewandowski są uznaną marką, a ich ptaki są bardzo cenione.

Awatar użytkownika
Kontakt:

Post autor: Piotrek :) » śr mar 26, 2008 4:29 pm

Mewka orłowska napisałem w nawiasie ponieważ potocznie ją tak nazywają w moich stronach. Niewiem kto go oceniał ja go kupiłem a oceniany był podomierz w Tomaszowie Mazowieckim.

Ludzie odczepcie się odemnie. :evil:

quatro
Kontakt:

Post autor: quatro » śr mar 26, 2008 5:44 pm

Dispar pisze:Krzysiek - coraz częściej spotykam się z opinią, że w Kaliszu macie bardzo dobre hodowle mewek. Wiesz coś na ten temat? Przymierzam się do hodowli tej rasy od jesieni. Dużo łatwiej zdobędę dobry materiał do hodowli mewki polskiej niż maściucha polskiego - przynajmniej tak mi się wydaje.
zdecydowanie łatwiej, no ale nie mów że chcesz iść na łatwiznę :D , to prawda widziałem dużo dobrych mewek w Kaliszu, ale już nie tylko, chyba na każdej wystawie w Polsce można zobaczyć już ciekawe mewki, są w Rzeszowie, Białymstoku, Wrocławiu, Bydgoszczy, Gorzowie itd

Piotrek ja się nie czepiam, poprostu interesuję się tą rasą i byłem ciekaw gdzie ten mewek został Championem i w czyich oczach jest doskonałym.

Awatar użytkownika
Kontakt:

Post autor: Piotrek :) » śr mar 26, 2008 6:29 pm

ok,spoko :) a ten mewek niemiał 100 punktów tylko 93 podomierz

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » śr mar 26, 2008 7:36 pm

Widywałem ostatnio na wystawach sporo takich białych mewek. Były to ptaki z Kalisza, Quatro pewnie wiesz od kogo.

ODPOWIEDZ