Lotne Zamojskie

Slawek

Re: Lotne Zamojskie

Post autor: Slawek » czw sty 28, 2010 10:12 pm

Co w tym ,artykule jest niezwykłego??? Chyba to ,że ktoś plut trzy po trzy..

Marcin128
Kontakt:

Post autor: Marcin128 » sob sty 30, 2010 2:13 pm

Ciekawy opis,powinno sie jak najwięcej pisać o tej cudownej rasie.Z moich obserwacji wnioskuje że przez ostatni czas wzrosło zainteresowanie hodowlą gołębi zamojskich lotnych jak i wyglądowych w Polsce.W Tomaszowie Lub.powstał ostatnio Klub Hodowców Gołebi.

Szakal
Kontakt:

Post autor: Szakal » sob sty 30, 2010 4:39 pm

Akurat na Zamojskich to ja się tam nie znam, ale bardzo mi się w nich podobają te różnokolorowe oczy :mrgreen: (tak jak w galerii pana Janusza ). Pozdrowienia dla hodowców gołębi zarówno lotnych, jak i tych wolierowych :)

Dispar
Kontakt:

Post autor: Dispar » sob sty 30, 2010 6:02 pm

Z racji tego, że przed chwilą wymądrzyłem się :D w innym temacie to chciałbym wypowiedzieć się w temacie o gołebiach zamojskich na których się absolutnie nie znam.
Jak to jest koledzy, że gołebie z zasady niezbyt ładne i niezbyt latające wzbudzaja na tym forum tak dużo kontrowersji, kłótni i sporów???
Ze względu na te kłótnie promocja tej rasy w kraju odniosi odwrotny skutek. Kilku fanatyków upiera się, że te gołebie lataja a hodowcy z kraju którzy hodowali różne długolotne rasy gołebi uważają, że ta rasa w locie niczym szczególnym się nie wyróżnia a straty gołebi w lotach są spore.
Zaraz mi napiszecie, że trzeba się znać, że trzeba 5 lat tą rasę hodować, że ze stada 100 gołębi trzeba wyselekcjonować te które dobrze latają (a zostaje z tego stada dwa gołębie), że trzeba dobrej pogody na ich lot, może i długotrwałych modłów :D .
Czy jest jakiś szczególny powód, żeby to forum zaśmiecać kłótniami i sporami o tej rasie???.
Czy to może tylko taki już charakter hodowców z tego rejonu???

Janusz3
Kontakt:

Post autor: Janusz3 » sob sty 30, 2010 10:46 pm

Dispar pisze:Czy jest jakiś szczególny powód, żeby to forum zaśmiecać kłótniami i sporami o tej rasie???.
Czy to może tylko taki już charakter hodowców z tego rejonu???
Dispar tak się składa że wszyscy w tych kłotniach mają racje i nic na to się nie poradzi. Jeżeli ktoś kupi w miare czysto rasowe zamojskie to będą latały po pare godzin .Ale gdy sie kupi zamojskie z dolewką wielu ras to wtedy zaczynają się schody, w poprzednich postach jest napisane jakie rasy należy dodać aby uzyskać ładne zamojskie z dziobami według upodobań każdego hodowcy. Każdy z nich ma inną wizje jak ma wyglądać zamojski i stąd są te kłótnie.
Nurtuje mnie jedno pytanie , słyszałem że można spotkać {nie wiem czy to nazwać zamojskie} z trzęsącymi szyjami może ktoś to potwierdzić?
klub-akrobatyczne.pl

Slawek

Post autor: Slawek » ndz sty 31, 2010 12:06 pm

Zamojskie oraz mikolajewskie to stare polskie rasy szlacheckie.. Najzabawniejsze jest to ,że wypowiadają się o tych rasach ludzie którzy nie mają bladego pojęcia lub zaczeli hodować te gołębie od niedawna .. Darkowi się nie dziwię, bo pisze chłop to co myśli i bardzo dobrze .. Natomiast nie mam zamiaru tolerować szkodników .. Internetowa szwędaczka ,a rzeczywistość to dwie odmienne sprawy.. Na tym forum tylko Edek zna się na gołębiach zamojskich , na mikołajowskich oraz gołębiach o locie stójkowym ,można pogadać z Mirkiem.
Taka jest prawda smutna prawda....

Awatar użytkownika
wscekly4405
Kontakt:

Post autor: wscekly4405 » ndz sty 31, 2010 5:59 pm

od kiedy nikolajewskie to polska rasa
golebie-akrobatyczne

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » ndz sty 31, 2010 6:42 pm

Właśnie, też się nad tym zastanawiam. Literatura rosyjska podaje, ze to ich rodzima rasa. Co do pochodzenia, to jest raczej niejasne.Przynajmniej mnie nie udało się niczego na ten temat wyszukać. Zwróciłem jednak uwagę na uderzające podobieństwo wielu linii kaftar irani do nikołajewskich. Gdyby nie styl lotu, no wygląd trudno je odróżnić. przypadek, czy może irańce są przodkami nikołajewskich? Wracając do zamojskich, nie mogę zgodzić się z Dareckim, że to gołębie nie odznaczające się ani lotem, ani wyglądem, wręcz brzydkie. Coś w nich jednak jest.Mają coś takiego w wyglądzie, co przyciąga oko. Mnie się te ptaki zawsze podobały. Mam kilka parek. Latają , choć bez rewelacji, ale u mnie są ozdobą gołębnika. Ganiam je razem z orlikami wileńskimi i tarczowymi wysokolotnymi.

Awatar użytkownika
SETER
Kontakt:

Post autor: SETER » ndz sty 31, 2010 8:03 pm

Slawek pisze:Zamojskie oraz mikolajewskie to stare polskie rasy szlacheckie.. Najzabawniejsze jest to ,że wypowiadają się o tych rasach ludzie którzy nie mają bladego pojęcia
Bzdury. Dobrze, że Ty masz pojęcie :lol:
Zacznijmy od o nazwy - Nikołajewski wysokolotny, od portowego miasta Nikołajew (obecnie Mikołajów na Ukrainie).
Nikołajów, to miasto założone przez Rosjan w 1784 r. - ważny port morski i ośrodek handlowy (co sprzyja również wymianie hodowlanej - w tym przypadku gołębi) - jak wszystkie tego tupu miasta zamieszkałe było przez wiele narodowości (w II poł. XIX w. było tam 8 cerkwi prawosł., 2 kościoły, 2 synagogi, oraz meczet) - możliwe więc, że te gołąbki przybyły do Rosji ze Wschodu.
Co prawda w okolice miasta po 1864 r. (powstanie styczniowe) przesiedlono kilka tys. Polaków z Litwy i Wołynia (hrubieszowszczyzna to część historycznego Wołynia) - sądzę, że po pewnym czasie część zamieszkałych tam (w okolicach Nikołajewa) Polaków mogła powrócić w rodzinne strony, przywożąc ze sobą gołębie (nikołajewskie), ale na pewno nie jest to polska rasa gołębi...
Reasumując - Nikołajewski wysokolotny, to rasa rosyjska, ale o wschodnich (tureckich, może bliskowschodnich ?) "korzeniach".
Podobnie Zamojski wysokolotny, inaczej "Perski" ma korzenie bliskowschodnie, a jedyne co się udało naszym hodowcom (do pewnego czasu), to nie spartaczyć ich lotności krzyżówką z rasami "miejscowymi" - tj. mówiąc po ludzku z "czymkolwiek" (czyli tym, co polskie "tygrysy" potrafią najlepiej).
Takie jest moje zdanie - interesują mnie fakty, a nie ludowe "bajkopisarstwo".
Przepraszam, że trochę ponudziłem historią - ale to było nieuniknione w związku z wywodami Sławka.
Pozdrawiam
D.Ł.
Kaszanka forever !!

Slawek

Post autor: Slawek » ndz sty 31, 2010 9:33 pm

Zarys historyczny możne być interesujący, ale tyle już o tym było.
Mikołajewskie regionalnie zawsze były przypisane dla mieszkańców kresów wschodnich ,co nie oznacza ,ze byli to Polacy . W większości byli to obywatele Rzeczypospolitej , narodowości Ukraińskiej.. Obecne terytorium Polski pokrywa się z przedwojennym tylko w 1/4. Także wiele by można o o regionalnych tradycjach hodowlanych.. Gołębie mikołajowskie to temat rzeka , w dalszym ciągu zabawne jest to ,ze wypowiada się ktoś kto nigdy tych gołębi nie trzymał..
Zamojskich nigdy nie nazywano ,, Perskimi'.. Poprawne określenie to górny ,albo po-prostu zamojski ,lub w odmianie barwnej.
Krzysiek słusznie zauważył, że podstawa u zamojskich to nienaganny wygląd i coś w tym jest. Gdzie jest powiedziane że zamojski ma latać 15godz. Ta rasa ma cieszyć wyglądem postawą i określonym stylem lotu .. Tyle dla koneserów....
A tu dla relaksu. http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/123 ... 8d23e.html

Awatar użytkownika
Jarek Siedlecki
Kontakt:

Post autor: Jarek Siedlecki » ndz sty 31, 2010 10:44 pm

Nic tak nie potrafi ośmieszyć i skompromitować hodowli gołębi wysokolotnych jak działalność literacka Sławka. :x
Dirko

Slawek

Post autor: Slawek » pn lut 01, 2010 8:38 am

A tobie co wiadomo??? Klepiesz jedno i to samo na tym forum...
Z litości oszczędzę ci kilku szczegolów :oops:

Awatar użytkownika
wscekly4405
Kontakt:

Post autor: wscekly4405 » pn lut 01, 2010 5:20 pm

krzysiek pisze: Zwróciłem jednak uwagę na uderzające podobieństwo wielu linii kaftar irani do nikołajewskich. Gdyby nie styl lotu, no wygląd trudno je odróżnić. przypadek, czy może irańce są przodkami nikołajewskich?
jednak w locie irańców i nikolajewskich są też znaczące podobieństwa pionowy start i lądowanie są też odmiany nikolajewskich bijące w skrzydła także twoje krzysiek wywody mają też jakieś uzasadnienie w naturze
golebie-akrobatyczne

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » pn lut 01, 2010 7:05 pm

Właśnie na podstawie obserwacji moich ptaków przyszło mi to do głowy. Mam też kilka par mikołajewskich i obserwując je oraz irańskie podobieństwo bardzo rzuciło mi się w oczy.

Awatar użytkownika
MiRasM
Kontakt:

Post autor: MiRasM » pn lut 01, 2010 9:21 pm

Panowie..:) może zamiast pisać to raczej poczytajcie..http://pigeons.phorum.pl/viewtopic.php?t=12

Slawek

Post autor: Slawek » wt lut 02, 2010 9:39 pm

Nie wiem dlaczego podałeś ten link , tam jest groch z kapustą

Awatar użytkownika
MiRasM
Kontakt:

Post autor: MiRasM » wt lut 02, 2010 10:07 pm

Podałem ten link bo treść tych artykułów odzwierciedla w jakimś sensie obecny stan ras na temat których się przekomarzacie ...i każdemu z was wydaje się że ma rację. Może czasami warto przeczytać co napisali wcześniej inni... zastanowić się i wyciągnąć wnioski... pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Lukezi
Kontakt:

Post autor: Lukezi » śr lut 03, 2010 4:39 pm

Osobiście nie hoduje żadnej lotnej rasy ale jestem pod dużym wrażeniem tego co napisał tam Pan Bogdan
DARMOWE nagrody priv

Slawek

Post autor: Slawek » śr lut 03, 2010 9:25 pm

To były czasy ,gdzie za kocwaja ze wschodnim rodowodem żądano 100 euro plus nawiązka za przeszmuglowanie przez granicę.. Proceder trwał krótko bowiem szybko okazało się ,że wschodnie wysokolotne ,latają nisko i krótko lub wcale nie chciały latać .

Łukasz nic niestracileś .. Pan Bogdan pisze na tym forum..

kwaku91
Kontakt:

Post autor: kwaku91 » czw lut 04, 2010 8:32 pm

korzystajac z tematu to chciałbym spytac czy ktos mial by parke takich zamojskich latajacych na wolnosci na sprzedarz?? GG 4710606
Załączniki
img_4190.jpg

Slawek

Post autor: Slawek » pt lut 05, 2010 8:49 am

Jeśli do lotu odradzam.. gołąb pozbawiony cech lotno-wyglądowych. Długi, płaski, krotka szyja mocno umięśnione nogi.. Przez,, chodowców "nazywany szkapiżak .... nie mylić ze szkaplerzakiem.. bo zupełnie inna bajka. Prawidlowa nazwa tej odmiany barwnej to siwo- łysy

Witek_git
Kontakt:

Post autor: Witek_git » sob lut 13, 2010 6:16 pm

Kolego Sławek nie osimieszaj sie twoja wiedza na temat golebi zamojskich jest zerowa . Nie wiadomo czy sie smiac czy plakac. :shock: :lol:

edek3
Kontakt:

Post autor: edek3 » sob lut 13, 2010 6:56 pm

Witek_git .Wyskoczyłeś jak Filip z konopi masz takie mądrosci o zamoiskich to uzasadnij to w jakimś stopniu wykaż się najpierw, a potem urągaj bezmyslnie .

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » sob lut 13, 2010 7:27 pm

Zgadzam się z kol. Edkiem3. Czytając posty Sławka, przyznam, że nieraz bardzo kontrowersyjne, zaobserwowałem, że wiedzę na temat zamojskich i gołębi stójkowych ma i to niemałą. Inna rzecz, że nie chce, czy też sposób bycia sprawia, iż wiedzy swojej przekazać nie potrafi.A szkoda. Wiedza hodowlana, której nie przekaże się innym, przepada. Było w moich stronach kilku wspaniałych hodowców, prawdziwych pasjonatów, speców , jakich mało. Niestety odeszli już,a ponieważ nie mieli następców, ptaki z ich hodowli rodziny sprzedały przypadkowym ludziom, wiedzy hodowlanej nikomu nie przekazali i w ten sposób dorobek hodowlany tworzony przez wiele dziesięcioleci przepadł bezpowrotnie.To forum jest po to, by dzielić się wiedzą i doświadczeniem z innymi. Tyle słyszę narzekań na temat spadku zainteresowania hodowlą gołębi. Gdyby się sprawie dobrze przyjrzeć, to może wielu doświadczonych hodowców po trochu się też do tego przyczynia. Młodzi pytają, bo chcą wiedzieć,czasami ich pytania są niedorzeczne, czasami denerwujące, ale jeśli nie nauczą się od starszych, bardziej doświadczonych kolegów, to od kogo. Ja sam sporo się uczę właśnie tu, na forum. Mam 42 lata, gołębie mam prawie od zawsze, bo od ósmego roku życia, na forum jestem od 4lat i przyznam się, że przez całe życie nie dowiedziałem się tyle o gołębiach i ich hodowli, co tu na forum.Trochę też dowiedziałem się od Sławka, chociaż przeważnie sens jego postów układa się w hasło "ja wiem, ale nie wam powiem".

Awatar użytkownika
Jarek Siedlecki
Kontakt:

Post autor: Jarek Siedlecki » sob lut 13, 2010 8:08 pm

Na temat wiedzy hodowlanej Sławka trudno mi się wypowiadać. Jeżeli o wiedzy ma świadczyć totalnie krytyczny stosunek do gołębi innych hodowców to wiedzę ma ogromną. :wink: Jednakże wydaje mi się, że o hodowcy najlepiej mówią wyniki jego gołębi. :roll: Niestety Sławek nie dał nam możliwości oceny lotności jego gołębi bowiem nie wziął udziału w żadnym z konkursów lotów organizowanych przez P-WKHGW, którego był członkiem. :?
Dirko

ODPOWIEDZ