Lotne Zamojskie

Awatar użytkownika
dred
Kontakt:

Re: Lotne Zamojskie

Post autor: dred » pn wrz 13, 2010 2:26 pm

Opal chyba nie czytasz ze zrozumieniem, interpretujesz innych wypowiedz w dziwny sposób, wrzucasz do jednego wora, a później przetwarzasz na swoje hmmm, można i tak. Może odpowiesz mi na moje pytanie bo jak tak mówisz o jednej ujednoliconej rasie i o wzorcu(jak to jest z tym Tipplerem Zagłębiowskim bo wzorzec mówi o kawowym a ten co jest wystawiany i brany do punktacji nie jest kawowy tylko barwy żółtej, chyba że ja już tracę wzrok albo staje się daltonistą :shock:

edek3
Kontakt:

Post autor: edek3 » pn wrz 13, 2010 2:49 pm

Witam.Marcin ktoś kto chce nabyć ptaki zamoiskie ,to kupuje zamoiskie i wierzy w to ze to mają być zamojskie.Skąd odrazu ma mieć taką wiedzę o tej całej bzdurnej plątaninie co opisujesz.

opal
Kontakt:

Post autor: opal » pn wrz 13, 2010 3:13 pm

Witam.Dred ja nie piszę o jednej ujednoliconej rasie.Ja piszę o tym,że pod jedną nazwą jest upchnięte tyle różnych (wygląd,lot) ptaków.Nie staram się też oceniac czy Twoje ptaki lepiej latają czy to Sławek ma lepsze lotniki..Jednak gdyby na moim dachu usiadł gołąb Sławka i Twój to mimo,że jestem laikiem to bym powiedział,że ten Sławka to jakiś rasowy(mimo,ze widzę takiego po raz pierwszy na oczy).A Twojego oceniłbym jako mieszańca..To od razu rzuca się w oczy.Mimo,ze nie znam ras wysokolotnych to na pierwszym zdjęciu(dwa ptaki),które zamieściłeś, doszukiwałbym się krwi budapeszta.Jednak mogę się mylic.Pozdrawiam..

Awatar użytkownika
zbiter
Kontakt:

Post autor: zbiter » pn wrz 13, 2010 3:45 pm

Po wyglądzie to możesz sobie oceniać kariery ,niestety wygląd gołębia wysokolotnego nigdy nie idzie w parze z jego lotnością. Liczy się jego zdolność lotowa ,w górze i tak wszystkie maja podobny kolor
Szukaj a znajdziesz

opal
Kontakt:

Post autor: opal » pn wrz 13, 2010 4:06 pm

Witam.Masz rację Zbychu.Moim zdaniem 20-30 lat temu,gdy jeszcze nie importowano budapesztów ,tiplerow czy innych ras lotnych z zagranicy,to wiekszośc ptaków lotnych w lubelskim,wyglądała tak jak ptaki Sławka.Były jeszcze orliki o ile dobrze pamiętam z Peterfiego.Ptaki zagłębiowskie były prawdopodobnie też bardziej ujednolicone.Sokół gdański 30 lat temu i dziś to podobne ptaki.Zasadnicza różnica to taka,że te dzisiejsze nie latają.A pokrojowo zmieniły się tylko szczegóły.Jednak tak jak pisze Marcin zaczęto mieszac i tworzyc hybrydy.A dodatkowo jakiś cwaniaczek stworzył wzorzec,który można potłuc o kant dupy.A jeszcze podejmowane są próby stworzenia zamojskiego wyglądowego.Pomieszanie z poplątaniem.Pozdrawiam.

Marcin128
Kontakt:

Post autor: Marcin128 » pn wrz 13, 2010 8:15 pm

Edku3 ja o tym doskonale wiem że jest wielu małolatów gdzie sie nasłuchali ze zamojskie rypią na niebie po 10h dzien w dzien.Tylko ja i kilku miłosnikow tej rasy chce temu jakos zapobiec,więc wpadliśmy na pomysł by stworzyć rasę nazwać ją zamojskie wyglądowe.A Ty widzę lubisz tylko marudzić,daj lepiej jakis pomysł co zrobić by ludzie słabo w temacie sie nie nacieli.Moze Twoim pomysłem by rozwiązać ten problem bedzie wykasowanie wszystkich zamojskich tych co są hodowana na wygląd :idea: ,pomijając to że hodowców pod względem wyglądu jest wiecej niż tych do lotu.Zaraz sie pewnie trafi ktoś co napisze że to dla kasy ,być moze i tak ja do nich sie nie zaliczam.Gdyby były rasy zamojski lotny i zamojski wyglądowy to laicy w temacie by mieli wieksze szanse coś sie dowiedzieć;wystawy,książki.Gość widzi samca na alegro za kilka dni trafia sie samica,okazuje sie ze samiec super lotnik samica z lini hodowanej 15lat pod wzgledem wyglądu a koleżka liczy na lot młodych 10h.Tak własnie załamany koleś krytykuje i wali pod jedno kopyto wszystkie zamojskie,nabija sie z tej rasy na internecie festynach i odpustach :cry: Chciałbym usłyszeć od jakiegoś filozofa przynajmniej jeden powód by nie tworzyć rasy o nazwie zamojski wyglądowy.Ptaki w takim pokroju hodowane są juz przez wiele lat, młode po nich nie odbiegają od rodziców(cechy są przekazywane)hodowców na zamojszczyźnie jest wiecej niż w np w Krakowie hodowców srebrniaków czy perłowych.Na temat zamojskich krzyżowanych z np tiplerami sie nie wypowiadam bo mnie takie ptaki nie interere.Ale jak są miłosnicy i takich a młode po wielu latach zaczną przekazywać cechy rodziców to niech sobie stworzą nową rasę o nazwie np perskie tiplery :roll: Z tego co wiem to PZHG jest zadowolony jak przybywa nowych ras :lol: .Czasami sie tak zastanawiam czy jest w Polsce jeszcze taki rejon jak Zamojszczyzna pod wzgledem wiernosci tej jedynej rasie.Ze stylami lotu u zamojskich to jest też tak jak z orlikami jedni lubią piękne(bogate)skrzydło ale na 20minut a inni ładne ale już napewno nie tak ładne jak te na 20minut tych drugich ptaki wiszą kilka godzin.Zawsze jest coś za coś.Dam tu jeszcze przykład gołebi o potocznej nazwie ,,Boki Tomaszowskie"przez wielu wysmiewane na internecie ze nie ma takiej rasy i tu sie wszystko zgadza wiele lat do tyłu było dużo mniej ras.Ale tak jak wcześniej wspomniałem że mam 32 lata a te boki już były przed moimi narodzinami.Przez te wszystkie lata mają ten sam pokrój styl i długość lotu i tą samą mapę w głowie.Tak na szybkiego naświetle że ptaki te pochodziły z Lublina od zakonników i były to gołebie Nikołajewskie,dodano do nich krymskie biale.Wszystko to było poczęte długo jeszcze przed moim przyjsciem na świat i jak by sie tym ktoś zainteresował to już wiele lat temu mieli bysmy dodatkową rasę.Ptaki te są zgłoszone w Tomaszowskim związku do konkursu lotności.Może nie długo będą jako oficjalna rasa.Opal na ten nr tel to rok próbuje sie dodzwonic ale jak jajami o parapet :oops: 603 ... ... .
Ostatnio zmieniony pn paź 18, 2010 4:59 pm przez Marcin128, łącznie zmieniany 1 raz.

opal
Kontakt:

Post autor: opal » pn wrz 13, 2010 8:33 pm

Witam.785-571-172.Prosic Krzysztofa.

edek3
Kontakt:

Post autor: edek3 » pn wrz 13, 2010 8:57 pm

Marcin tak się składa ze ja znam twoje strony i jeszcze nawet przed twoimi narodzinami.Wspomniałeś o bokach Tomaszowskich owszem były boki Tomaszowskie i były to świetne lotniki.Boków tomaszowskich praktycznie juz nie ma jak są to już nie takie .Tomaszów Lubelski tez doskonale znam i mam wielu znajomych, i u twojego taty też byłem widziałem hodowle.Boki tomaszowskie zostały przywiezione z Krakowa przez jednego hodowce,i w Tomaszowie Lubelskim rozpowszechnione.Własnie przez takich kombinatorów wyglądowych cechy rasowości zostały kompletnie wyeleminowane.Pozostały tylko wspomnienia. i tak samo będzie z zamojskimi.

Marcin128
Kontakt:

Post autor: Marcin128 » pn wrz 13, 2010 10:24 pm

Edku nie w tym kosciele dzwonia.

Janusz Wawryn
Kontakt:

Post autor: Janusz Wawryn » pn wrz 13, 2010 11:21 pm

Po długim okresie postanowiłem odwiedzić forum i chciałbym również wyrazić swoje zdanie. Czytając część wypowiedzi widzę mądre, wyważone takie jak arkad2007, opal, marcin128; i złośliwe o których szkoda gadać. Nie da się ukryć że jedynym sposobem aby uniknąć wojny na inwektywy jest stworzenie drugiego wzorca (nie nowego, żeby uspokoić zwolenników teraźniejszego) gołębia zamojski wyglądowy. Osobiście trzymam jedne i drugie i oboje cenię sobie na równi, ale u mnie nawet te lotne zachowują wzór, umaszczenie i wygląd gołębia zamojskiego, jaki to wzorzec znam od 40 lat swej hodowli. U mnie gołąb lotny od wyglądowego różni się jedynie łebkiem, reszta tj forma, upierzenie, maść pozostają te same. Jestem wrogiem krzyżówek gołębi zamojskich zarówno w jedną stronę tj z maściuchami, kiszyniowskimi, ale również i w drugą stronę co się teraz nagminnie dzieje tj krzyżowanie z tipplerami angielskimi, budapesztami i pocztowymi. Stąd zauważyłem nagły wysyp różnej maści pryskańców, murzynów itp, które formą i umaszczeniem niczym nie przypominają gołębia zamojskiego. Tu całkowicie zgadzam się z wcześniejszymi wypowiedziami opala. Osobiście wiem, że będzie nam bardzo trudno stworzyć wzorzec zamojskiego wyglądowego gdyż nie wiem czemu ale istnieje zacietrzewienie niektórych osób w tej sprawie. Być może następnym razem dam konkretny przykład takiego postępowania.

edek3
Kontakt:

Post autor: edek3 » wt wrz 14, 2010 7:54 am

Witam To co Pan jeszcze chce stworzyć przecież z Pana opisu wynika że juz są zamojskie wyglądwe i Pan je hoduje. Stworzyć wzorzec mieszancow po co .Widziałem wczesniej fotki .Gołębie mieszance nie ujednolicone przypominające maściuchy.Znowu Pan sie powtarza z tymi mieszańcami.
Ostatnio zmieniony wt wrz 14, 2010 11:01 am przez edek3, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
dred
Kontakt:

Post autor: dred » wt wrz 14, 2010 9:49 am

opal pisze:Witam.Dred ja nie piszę o jednej ujednoliconej rasie.Ja piszę o tym,że pod jedną nazwą jest upchnięte tyle różnych (wygląd,lot) ptaków.Nie staram się też oceniac czy Twoje ptaki lepiej latają czy to Sławek ma lepsze lotniki..Jednak gdyby na moim dachu usiadł gołąb Sławka i Twój to mimo,że jestem laikiem to bym powiedział,że ten Sławka to jakiś rasowy(mimo,ze widzę takiego po raz pierwszy na oczy).A Twojego oceniłbym jako mieszańca..To od razu rzuca się w oczy.Mimo,ze nie znam ras wysokolotnych to na pierwszym zdjęciu(dwa ptaki),które zamieściłeś, doszukiwałbym się krwi budapeszta.Jednak mogę się mylic.Pozdrawiam..

Aj miałem już nie pisać ale muszę Ci Krzyśku(Opal) zaskoczyć i co powiesz ten damski Samiec
http://ifotos.pl/zobacz/Obraz-008_spreaa.jpg/ jest po tym Samcu http://www.flog.pl/media/foto/1069507.jpg i po tej samicy z filmiku http://www.youtube.com/watch?v=Ca-5Cogo ... r_embedded która jest na półce między Samcem niebieskim Zamojskim a samicą Tipplera Zagłębiowskiego czarną. Powiem Ci że ojciec tej samicy białej która ma plamkę siwą na plecach jest prawie identyczny jak ten młody który przypomina Ci Budapeszta, nie wiem jak Ty widzisz tu w tym gołębiu Tipplera czy Budapeszteńskiego, bo żebym chciał się wysilić to nie pasuję Mi do żadnej z tych ras :mrgreen: mało tego ta młoda samiczka http://www.flog.pl/media/foto/1572626.jpg i ten Samczyk który mi zginął w locie http://www.flog.pl/media/foto/1572623.jpg także jest po tej Samicy z białej z plamką i samcem czerwonym z białymi lotami To teraz chce znać opinie. Dziś zrobię zdjęcia jednogniazdków które są po murzynach jeden murzyn a drugi furs na białym dziobie z muszką, a różnią się diametralnie a rodzice ich są prawie identyczni, i też chce znać opinie :)
Ostatnio zmieniony wt wrz 14, 2010 9:54 am przez dred, łącznie zmieniany 1 raz.

opal
Kontakt:

Post autor: opal » wt wrz 14, 2010 9:53 am

Witam.Zbyszek napisał,że lotnego nie ocenia się po wyglądzie.Zgadzam się z tym stwierdzeniem.Jednak tylko w połowie.Bo konkretną rasę lotnych rozpoznajemy po wyglądzie i to wygląd decyduje o przynależności do danej rasy.Nikt mi nie wmówi,że budapeszt i sokół gdański to to samo.Chociaż i budapeszty to lotne i sokół kiedyś taki był.Nie hoduję i nie hodowałem lotnych ale może właśnie ten fakt umożliwia mi trzeżwe spojrzenie na sprawę.Bo jestem bezstronny i nie mam żadnego interesu w tym by popierac,którąś ze stron konfliktu.Rarek nie napisał jeszcze,że inteligencja to wyciąganie prawidłowych wniosków z obserwacji czy dyskusji.Czy moje wnioski są prawidłowe, ocenicie Wy ,czyli hodowcy zamojskich.Były sobie ptaszki..Rasa ta nie była zarejestrowana ale była ujednolicona pokrojowo i wyselekcjonowana na lot.Hodowano je w okolicach Zamościa a ich protoplastę przywiózł Hr.Zamojski z Persji.Wszyscy w okolicy wiedzieli jak wygląda i lata zamojski i nie mylili ptaka z innymi rasami.Podobnie jest teraz. Jest kilka ras nie mających wzorca ale hodowcy w całej Polsce wiedzą jak wygląda widyn,winer,czy srebrniak wylot i nie mylą ich z innymi rasami.Potem nastąpiło otwarcie na zachód.Sprowadzono sporo, innych ras lotnych np.tiplery czy budapeszty.I zaczęło się poprawianie i kaleczenie rasy.Wielu z tych co trzymali zamojskie nie mieli pojęcia co to jest hodowla na pokrój i selekcja na lot.To trwa lata a nieraz pokolenia.A im się spieszyło oni chcieli miec wyniki tu i teraz.Bo założyli kluby wysokolotnych i chcieli zaimponowac kolegom.Natworzyli koków mieszając zamojskie z tiplerami i budapesztami.Bo i to lotny i to lotny.Czy osiągnęli efekt poprawienia lotności.Sławek i Rarek twierdzą,że nie.Że zamiast polepszyc, pogorszyli.Najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to,że hodujący te koki upierają się,że to w dalszym ciągu jest zamojski.Tylko dlatego,że mieszkają na lubelszczyżnie.To mamy już dwa zamojskie.Z tego co napisał Marcin to znalazł się cwaniaczek,który kupił kilka takich koków,wyrównał ich pokrój i zgłosił jako nową rasę.To już trzeci zamojski.Kilku hodowców postawiło sobie za cel stworzenie zamojskiego wyglądowego ,skrócili dziób,popracowali nad okiem i ogłosili oto czwarty zamojski.Co Wam się tak podoba w tym określeniu(zamojski),że pchacie wszystko do jednego worka ? Możecie mi odpowiedziec na to pytanie? Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
dred
Kontakt:

Post autor: dred » wt wrz 14, 2010 10:09 am

Mało tego dla Ciebie zabiorę te ptaki na Wystawę Krajową do Warszawy, Ty na własny koszt zaprosisz Tomka S. i on pobierze im krew do badania i zrobi test DNA na zgodność genów i będziesz miał czarno na białym czy to są rodzice tych ptaków co pisałem wyżej. Nie będzie Mi nikt kitu wciskał o mieszańcach miedzy rasowych :) Pozdrawiam Paweł Z.

opal
Kontakt:

Post autor: opal » wt wrz 14, 2010 10:40 am

Witam.Paweł nie mam pojęcia dlaczego tak się irytujesz.Przecież to tylko dyskusja akademicka.A po co te badania genetyczne ? Przecież tym nic nie udowodnisz.Bo mieszanie ras nastąpiło na długo przed tym zanim Ty zacząłeś hodowac te ptaki.Gdy u mnie po karierach wychodzi inny kolor niż ten,który wynika z założeń genetycznych to wiem,że moje ptaki nie są czyste genetycznie jeżeli chodzi o kolor.I nie staram się nikomu udowodnic,że jest inaczej.Gdy po dobrej parze karierów wychodzi nagle młody niczym kariera nie przypominający(a miałem takie przypadki i to po ptakach czołowego hodowcy) to wiem,że ktoś przy tych ptakach majstrował i dodawał obcą rasę.I taki karier to dla mnie kok.Nie tylko młody ale i ten stary.Bo w rasie nie liczy się pojedynczy gołąb czy gołębie,tylko ciągłośc linii hodowlanej a wnuczek ma byc taki jak dziadek lub od niego lepszy.A jeżeli tak nie jest to oznacza to,że nie masz czystych genetycznie ptaków..Pozdrawiam.Ps.Tylko nie pisz mi nic o krzyżowaniu uszlachetniającym(wprowadzającym) bo to co się dzieje w zamojskich to nie jest takie krzyżowanie.Tu bardziej pasuje krzyżowanie twórcze.A to jest już tworzenie nowej rasy.I nie można takich ptaków nazywac zamojskimi bo ta nazwa została dawno temu nadana ptakom w typie ptaków Sławka.To tak jak byś każdego mieszańca chciał nazywac winerem czy widynem.

Awatar użytkownika
dred
Kontakt:

Post autor: dred » wt wrz 14, 2010 11:20 am

Opal czy Ja się irytuje, no wiesz co ja spokojny jak baranek jestem. Coś piszesz że nie ma Lini gołębi no cóż dam Ci przykład słynnych szczepów gołębi pocztowych dalekodystansowych, Mnie i Ciebie na świecie nie było, jak te czy inne szczepy średnio czy krótko dystansowe powstały różnią się budową a są gołębiami pocztowymi :mrgreen: proszę przykład http://www.dobrylot.pl/najslynniejszesz ... aleki.html, http://www.dobrylot.pl/najslynniejszesz ... rotki.html, http://www.dobrylot.pl/najslynniejszesz ... redni.html

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » wt wrz 14, 2010 1:34 pm

Moim zdaniem wzorzec zamojskiego o porażka. Stworzył go zapewne jakiś dyletant nie mający o tej rasie pojęcia. Zamojski lotny jaki jest, wiedzą wszyscy , którzy z tą rasą się zżyli i obcują z nią od dziecka. Dla innych to tylko nazwa świetnej niegdyś rasy wysokolotnej. To, że ktoś kiedyś, gdzieś nabył ptaki nazywane zamoijskimi i postanowił zrobić na nich biznes a najlepszą do tego drogą było zostać wystawcą nowej rasy, sprawiło, że powstał "wynalazek"", ktory oglądamy na wystawach. W moich stronach nikt niemal nie zna się na zamojskich. Dlatego miejscowi kupowali wszystko, co dostali pod tą nazwą, wystawowe, lotne, wyglądowe, mieszańce też. Jedynym kryterium był lot. Co nie latało, szło do kasacji ( przeważnie z powrotem na targowisko). Wiem jedno, zamojskie latają, przynajmniej te hodowane nielicznie u nas. Latają kupowane od handlarzy lotne, nawet wyglądowe często latają i to całkiem dobrze. Nigdy nie widziałem latającego "zamojskiego" typu wystawowego. Nie wiem, z czego te "wynalazki" stworzono, ale to typowe nieloty.

opal
Kontakt:

Post autor: opal » wt wrz 14, 2010 2:04 pm

Witam.Nie powinienem zabierac głosu w tej dyskusji.I wiem,że moje wypowiedzi to tylko lużne spostrzeżenia.Jednak trochę poczytałem o kojarzeniach i ogólne pojecie o tym mam.A ten problem to problem kojarzeń dokonanych ostatnio i przed wiekami.Miałem kilka telefonów.Każdy rozmówca przekonywał mnie do swoich racji.Nie poprę żadnej ze stron ale opiszę jak ja to widzę.Wnioski wyciągnijcie sami.Załóżmy ,że prawdą jest to,że protoplastą zamojskich był gołąb przywieziony z Persji przez hr.Zamojskiego.Został on skojarzony z gołębiem miejscowym.Czy juz powstała rasa ? Nie,te młode to były koki.Jednak to co wyszło komuś się spodobało.Chciał miec więcej takich gołąbków.Kojarzył te młode miedzy sobą oraz z ojcem lub matką.Musiał miec wizje tego co chce osiągnąc. By do tej wizji się zbliżyc dokonywał selekcji młodych.Kojarzył takie,które do tej wizji pasowały.Powstała rasa o wyrównanym pokroju przekazywanym na młode.Nie jest istotne czy ten Pers miał w genach dobrą lotnośc czy dobrym lotnikiem był ptak z nim skojarzony.Ważne jest to,ze powstała grupa ptaków o określonym wyglądzie i dobrej lotności.Nazwano je zamojskimi,by uhonorowac ich przodka przywiezionego przez Zamojskiego.Czy nie mogło byc kilku innych linii.Oczywiście,że mogły takie powstac.Jednak drugą linię czy kilka innych linii musiałby stworzyc ten sam hodowca.Właściciel ptaka przywiezionego z Persji.By to osiągnąc musiałby skojarzyc tego ptaka z kilkoma różnymi pokrojowo samicami i wykorzystując potomstwo każdej takiej krzyżówki tworzyc oddzielne linie.I takie linie miałyby prawo do jednej nazwy.Zamojski.Bo w czystej linii pochodziły od jednego ptaka.Bo linie można załozyc tylko na konkretnego ptaka.A ten sam ptak może byc przodkiem kilku linii .Czy tak było nie wiem.To Wy lepiej znacie historię tej rasy.Teraz sprawa kojarzeń z ostatnich lat.Powiedzmy,że ktoś kojarzy zamojskiego z tiplerem.Jeżeli jest to kojarzenie wprowadzające(uszlachetniające) tzn.chce tylko porawic jakiś element (w tym przypadku lotnośc )to jego działanie jest następujące.Daje zastrzyk krwi tiplera zamojskim.Potem hoduje tak by ten ptak był w dalszym ciągu zamojskim z poprawioną lotnością.Osiąga to drogą kojarzeń wsobnych.Ma cel bo chce miec zamojskiego o lepszej lotności.Jednak pierwsze młode z takiej krzyżówki to koki.Dopiero ten młody kok skojarzony z zamojskim da pokolenie bardziej zbliżone pokrojem do zamojskich.Co się stanie gdy zaczniemy kojarzyc te młode koki z innymi rasami.Czy to będzie nowa linia zamojskich ? Nie to będą koki.Sprawy tego wzorcowego nie będę wcale omawiał bo nie ma o czym mówic.Ostatni problem to problem zamojskiego wyglądowego.Czy to w dalszym ciągu zamojski.Widzę to tak.Ktoś lubi ptaszki z krótkimi dziobami.Postanowił sobie,że stworzy zamojskie z krótkimi dziobami.Jakiej rasy użył do kojarzenia uszlachetniającego,czy to był maściuch czy inny z krótkim dziobem,nie jest istotne.Chciał miec zamojskiego z krótkim dziobem i tak pracował aby to osiągnąc.Selekcjonował młode z krótkimi dziobami aż osiągnął cel.Czy to jest zamojski.Tak to jest zamojski z krótkim dziobem.Identycznie jak zamojski z poprawioną tiplerem lotnością. Czy istnieją inne linie.Tak linia na konkretnego ptaka.Tu podoba nam się konkretny ptak z danej rasy (kolor,umaszczenie czy lotnośc) i chcemy miec takich ptaków więcej.Wtedy zakładamy linię na tego konkretnego ptaka.Rozstrzygnięcie problemu jakie Wy macie ptaki, pozostawiam Wam.Ja tego nie ocenię bo musiałbym znac historię każdej hodowli..Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony wt wrz 14, 2010 4:04 pm przez opal, łącznie zmieniany 1 raz.

krzysztofk85
Kontakt:

Post autor: krzysztofk85 » wt wrz 14, 2010 3:59 pm

Dawno nie bralem czynego udzialu w duskusji na tym forum poniewaz juz wczeniej pare osob zachowywalo sie bardzo nie grzecznie i obrazalo innych uzytkownikow. Niepokoi mnie to ze ta sytuacja sie powtarza. Ja osobiscie jestem za tym zeby rozdzielic golebie zamojskie, lotne osobno a wygladowe osobno. W swojej chodowli mam an chwile obecnaq 15 golebi zamosjkich ktore selekcjinuje na wyglad, zdaje sobie z tego doskolale sprawe ze jak bym je pocil to by niektore siadaly gdzie popadnie. Mi to nie przeszkadza 6 lat temu zaprzestalem trzymania golebi lotnych. Cieszy mnie tez ze powstaje w woj. Lubelskim coraz wiecej stowarzyszen chodowcow golebi zamojskich i mysle czy nie zalozyc takiego w lublinie gdzie mieszkam. Wiec prosze wszystkich o minimum kultury osobistej zeby nie obrazac innych. Pozdrawiam wszystkich i zycze wielu sukcesow chodowlanych jak i w osoaganiu coraz wiekszych sukcesow w lotach golebi pozrdrawiam kk. a to link to mojej strony www.ptakizamosjkie.flog.pl

Pogromca40

Post autor: Pogromca40 » wt wrz 14, 2010 8:57 pm

Witam Panów Śledzę od jakiegoś czasu tą dyskusję chwilami irytująca,chwilami zabawna,wiec postanowiłem dodac swoje trzy grosze należę od dłuższego czasu do związku we WROCŁAWIU,i z gołębiami zamojskimi mam raczej nie wiele wspólnego.Ale znam paru hodowców którzy hodują tą rase i nieraz przysłuchiwałem sie dyskusji nie wiem czy maja dobre te ptaki czy nie,lecz zainteresował mnie sposób o jakim mówili,a mianowicie chodziło o powstawanie gołębia zamojskiego wygladowego(osobiście wolał bym nazwe wystawowy ale to tylko moja sugestia)otóż ci hodowcy w swoich wypowiedziach twierdzili że powstały one z zamojskich lotnych w skutek wieloletniej selekcji pod względem budowy głowy i postawy,prawdą jest że straciły w ten sposób swoją lotność,lecz tak to już bywa że zawsze jest coś za coś,podobno za jednego takiego gołębia można kupić całe stado gołębi lotnych.panowie sprzeczacie się o nazwę czy lotność jak by te dwie rasy nie mogły żyć obok siebie? jako zamojskie lotne i zamojskie wyglądowe(wystawowe).Ktoś napisał że jakaś tam nazwa jest zarezerwowana (chyba RAREK)PANOWIE DO PÓKI NAZWA NIE JEST ZAREJESTROWANA TO ZAREZERWOWAĆ MOŻNA SOBIE KOLEJKĘ PO PIWO W WIEJSKIM SKLEPIKU.Jakies dwa lata temu ci właśnie hodowcy poprosili mnie o transport na Zamojszczyznę(nie maja samochodu)przyznam że nie bardzo miałem ochote bo ptaki nie bardzo mnie interesują,oczywiście ta rasa,lecz po namowach zgodziłem sie po długiej podróży dotarliśmy w końcu do chodowcy o którym słyszeli że ma lotne ptaki dobrej jakosci.I faktycznie ptaki bardzo ładnie latały nie pamietam jak długo bo mnie to nie interesowało.Lecz jakież było moje zdziwienie kiedy w wolierze zobaczyłem ptaki podobno lecz na pierwszy rzut oka można było zauważyć różnice chciałem zapytać gospodarza co to za rasa że taka jest podobna,lecz nie zdążyłem bo właśnie wyszedł syn gospodarza stwierdził że to są jego gołębie i nazywają sie zamojskie wygladowe.Spytałm jak udaje im sie pogodzić Ojciec -Syn jedno podwórko on stwierdził że to wszystko zależy od kultury,inteligencji i zrozumienia drugiego człowieka.I tak właśnie poznałem MARCINA128 z którym utrzymuje kontakt do dnia dzisiejszego.Marcin pozdrowienia dla TATY.A wy panowie w swoich zadumach i twierdzeniach że to wlaśnie moje są te prawidłowe doprowadzacie do tego żeby ten temat skończył jak poprzednim razem!!!mam nadzieję że nikogo nie obraziłem Pozdrawiam.

arbiter
Kontakt:

Post autor: arbiter » wt wrz 14, 2010 9:02 pm

BRAWO Pogromca40 !!!!
Popieram w 100%.
Nie wiedziałem, że jesteś z moich stron ...

Janusz Wawryn
Kontakt:

Post autor: Janusz Wawryn » wt wrz 14, 2010 10:22 pm

Witam na początek odniosę się do edek3, trzymam gołębie już ponad 40 lat. Jestem hodowcą zamojski z dziada pradziada i nie życzę sobie aby jakaś ciemnota nazywała moje gołębie mieszańcami. Chcesz wiedzieć czemu tak sądzę? Otóż gdybyś miał choć trochę inteligencji i był prawdziwym hodowcą to nie odnosiłbyś sie tak w stosunku do czyjegoś dorobku hodowlanego. Jeśli chcesz się czegoś nauczyć w hodowli to przeczytaj sobie dwie ostatnie wypowiedzi opala i pogromcy może to cię czegoś nauczy.
Do dreda, wyluzuj nie zawarłem ani słowa pod twoim adresem, odniosłem się ogólnie do określonego trendu w hodowli a ty od razu odebrałeś to do siebie.

Awatar użytkownika
dred
Kontakt:

Post autor: dred » śr wrz 15, 2010 10:02 am

krzysiek pisze:wynika, że zamojski wyglądowy to nie krzyżówka tylko wynik selekcji na wygląd i skrócony dziób
I to jest prawda, nawet w tym temacie było to już poruszane, przez Pana Janusza W. prowadziliśmy polemikę na ten temat. Jeśli robi się coś z głową i wie się czego chce się osiągnąć to(nie mówię iść po trupach ) jest to ogólnie przyjęte i chwalone, ale do tego trzeba mieć wiedzę nie usłyszaną tylko wypracowaną prze kilka lat doświadczeń. Co do tych osób którzy nie rozumieją o czym mowie proszę sobie zakupić podstawy genetyki książkę i poczytać ze zrozumieniem. Jakie są plusy i minusy kojarzeń, zawsze coś za coś, bo nie można mieć wszystkiego na raz :mrgreen: .

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » śr wrz 15, 2010 10:24 am

Nabyłem kilka zamojskich podchodzących pod wyglądowe, po nich część młodych wychodzi z dłuższym dziobem, jak typowy zamojski, część ze skróconym. Na razie nie mam co pokazać na fotkach, to jeszcze robota na lata, zanim uda mi się czegoś dorobić. Postawiłem sobie może zbyt ambitne zadanie. chcę hodować ptaki ze skróconym dziobem i o wydłużonej sylwetce, ale jednocześnie chcę, żeby nadal latały, a to trudne. Myślałem z początku o krzyżówce, nawet wypatrzyłem w necie kilka ras bułgarskich o bardzo zbliżonym wyglądzie, przy pewnym wysiłku można by je sprowadzić przy pomocy znajomych z Rumunii, ale po lekturze tematu zamojskich wygladowych na forum wysokolotnych zrezygnowałem z tego. Nie pójdę na skróty, tylko postaram się selekcjonować z tego, co jest u mnie i u znajomych w czystej (mam nadzieję) rasie.

edek3
Kontakt:

Post autor: edek3 » śr wrz 15, 2010 12:24 pm

Będąc na wystawie w listopadzie gołębi młodych w Poznaniu.Wykupiłem oczko i za chwile przyszedł jakiś hodowca i tez mial wykupione obok mnie oczko.Powykładal gołebie . Tak patrze głowa oczy niczym masciuch tył jakby zamojskiego. Pytam Panie co to , a on ze to zamojski.Pytam , panie a lata to. A on ,, cytuje" z dumu ma chliw a z chliwa na dum. I to ma być dzisiejszy zamojski . Dla mnie jest to wytwór chorej wyobrazni niezgodne z wszelkimi zasadami i sprzcznoścćami w tym przypadku dotyczacej rasy jaką jest zamojski

ODPOWIEDZ