Lotne Zamojskie

Awatar użytkownika
MiRasM
Kontakt:

Re: Lotne Zamojskie

Post autor: MiRasM » ndz lut 14, 2010 9:40 am

Niewątpliwie Sławek stanowi wdzięczny obiekt do rozmów i sporów...Łatwo go opluć, a potem dla zmyłki trochę pochwalić. Przypomina mi to zabawę z psem którego drażni się kijem wyzwalając w nim agresję. Koniec tej zabawy jest zawsze taki sam...pies gryzie drażniącego i nie dlatego,że jest groźny czy z natury zły..on nie ma innego wyjścia. Nagonka na Sławka powoduje takie, a nie inne jego zachowanie. Przykład? Wyżej podsumował zamojskiego...w sposób konkretny...cyt.
"Jeśli do lotu odradzam.. gołąb pozbawiony cech lotno-wyglądowych. Długi, płaski, krotka szyja mocno umięśnione nogi.. Przez,, chodowców "nazywany szkapiżak .... nie mylić ze szkaplerzakiem.. bo zupełnie inna bajka. Prawidlowa nazwa tej odmiany barwnej to siwo- łysy."...i jest to zaczątek jakiejś polemiki. A co na to witek-git...też cyt.
"Kolego Sławek nie osimieszaj sie twoja wiedza na temat golebi zamojskich jest zerowa . Nie wiadomo czy sie smiac czy plakac. " Jeśli jesteś kolego takim znawcą to wydaj swoją opinię na temat tego ptaka...bo o niego tu chodzi, a nie o Sławka...pozdrawiam.

Janusz3
Kontakt:

Post autor: Janusz3 » ndz lut 14, 2010 10:51 am

Swego czasu miałem zamojskie,latały od 4 do 7 godz z przyczyn osobistych musiałem sprzedać . Po pewnym czasie jak nowy właściciel oblatał moje zamojskie zadzwonił z podziękowaniami że jeszcze nie miał tak pięknie latających zamojskich . po trzech miesiącach dzwonie do niego z ciekawości jak się sprawują moje zamojskie a on z żalem w głosie że zamojskie nabyte ode mnie przestały latać ale nabył z innego żródła to dopiero latają , po pewnym czasie ja dzwonie do niego i pytam, jak latają nowo nabyte zamojskie,tak jak się spodziewałem odpowiedz była taka że( coś przestały latać ).Morał z tego taki że dla niektórych sprzeda się najlepsze lotniki to i tak zrobią z nich dachowców a póżniej wypisują że ta rasa zatraciła zdolności lotne.Są jeszcze ludzie co mają bardzo dobre lotniki i nie są zarejestrowani na tym forum .Pochodzę z Lubelszczyzny i nie jednego zamojskiego albo orlika widziałem w locie
klub-akrobatyczne.pl

Slawek

Post autor: Slawek » ndz lut 14, 2010 12:22 pm

Ostatnia dekada to rozwój oraz powszechny dostęp do internetu.. W ślad za tym wysyp krętaczy i oszołomów.. pierwsi ostro wzięli się za handel ,drudzy uwierzyli ,ze są prawdziwymi hodowcami oraz jedynymi spadkobiercami wielowiekowej tradycji..
Rzeczywistość okazała się bezlitosna ... zamojski trochę latał ,ale miał łeb tiplera ,żeby był ładny i handlowy musiał mieć wyłupiaste oczy i kanciastą główkę maściuszka . Dziś na takie klimaty niema frajerów , albo tam takie bredzenie po pijaku w gazecie .

Janusz 3 jeżeli jesteś z Lubelszczyzny to tutaj używa się określenia szaryk ,jest to nazwa kresowa dla gołębie latających stylem stójkowym , mikołajowskie oraz lubelskie.. Natomiast szarik w białostockim oznacza coś zupełnie innego, są to gołębie latające po okręgu i nienależny dopatrywać się jako protoplasty gołębia mikołajowskiego

Janusz3
Kontakt:

Post autor: Janusz3 » ndz lut 14, 2010 1:53 pm

Celowo napisałem orlik , a to że mówi się w lubelskim i nie tylko w lubelskim na te gołębie szaryki to też fakt
klub-akrobatyczne.pl

Awatar użytkownika
wscekly4405
Kontakt:

Post autor: wscekly4405 » ndz lut 14, 2010 4:31 pm

Slawek pisze: Natomiast szarik w białostockim oznacza coś zupełnie innego, są to gołębie latające po okręgu i nienależny dopatrywać się jako protoplasty gołębia mikołajowskiego
faktycznie na orliki białostockie u nas mówi się szarik a na lubelskiego orlik choć tak naprawdę to nie jestem pewien że lubelski jeszcze istnieje bo są tak pokrzyżowane z nikolajewskimi że ciężko jest odróżnić te dwie rasy,a najciekawsze że podobno są orliki na locie sierpiastym śmiech na sali
golebie-akrobatyczne

Slawek

Post autor: Slawek » ndz lut 14, 2010 4:59 pm

Szaryk a szarik.. Tu jest zasadnicza różnica.
Szaryk jest to potoczna nazwa gołębi latających stójkowo ..... wyróżniamy rożne style tego lotu. tradycja hodowli tych gołębi jest głęboko zakorzeniona w kulturze kresów wschodnich ,,Lwowskich baciarówi itd.
Szarik z charakterystycznym akcentem na pierwszą spółgłoskę na tzw ,, sledźia' to gołąb pozbawiony stójkowego latania a prawdopodobnie nigdy go niemal.
Są to :wielenskie .bialostockie, ptw.
U nas pod katem latania prowadzona jest ostra selekcja , zrobi kolo już go niema , . dlatego te gołębie przetrwały do dziś

Awatar użytkownika
wscekly4405
Kontakt:

Post autor: wscekly4405 » ndz lut 14, 2010 5:07 pm

ja zawsze słyszałen na określenie orlika białostockiego szaryk nie szarik może dlatego że jestem z byłego łomżyńskiego i akcent troche jest inny niż w białymstoku
golebie-akrobatyczne

Janusz3
Kontakt:

Post autor: Janusz3 » ndz lut 14, 2010 5:41 pm

Sławek z twoich postów wynika że zamojskich już nie ma a jak są to same badziewie , natomiast orlików lubelskich(szaryków) są tylko na lubelszczyżnie bo tu tylko robią selekcje pod względem lotu a w innych rejonach Polski lub Europy już nie jest robiona selekcja.To jest tylko moja sugestia ja tak to odbieram
klub-akrobatyczne.pl

Awatar użytkownika
wscekly4405
Kontakt:

Post autor: wscekly4405 » ndz lut 14, 2010 6:57 pm

moim zdaniem to najlepsze orliki są na śląsku bo lubelskie to już mają więcej z nikolajewskiego niż z orlika
golebie-akrobatyczne

Awatar użytkownika
MiRasM
Kontakt:

Post autor: MiRasM » ndz lut 14, 2010 8:10 pm

Andrzej... (wściekły4405)...:) pisząc, że najlepsze orliki są na śląsku masz na myśli też lubuskie, którego część historycznie zawsze należała do śląska...pozdrawiam z lubuskiego...:)
A tak na poważnie...przeczytajcie sobie dokładnie wzorzec orlika polskiego (lubelskiego) http://www.golebnik.pl/wzorce/grupa9/orlik%20polski.htm i mikołajewskiego http://www.golebnik.pl/wzorce/grupa9/mikolajowski.htm... i co?. Okazuje się, że nie ma różnicy...no może ta, że u mikołajów jest do 16 sterówek, a w orlikach do 14. I taki też dylemat mieli ci którzy po raz pierwszy zobaczyli orlika na wystawie w Bukareszcie w 1964r jako nową rasę (wtedy jeszcze do 16 sterówek). I jak pisze Peterfi w swojej książce wątpliwości były oparte na porównaniu pokroju gołębi polskich z pokrojem nikołajewskich, ale u gołębi lotnych decydują cechy fizjologiczne, a nie morfologiczne...inaczej mówiąc nie wygląd, a styl lotu.A charakterystyczna cecha orlika polskiego jest jego lot z bardzo szeroko rozpostartymi do przodu wysuniętymi skrzydłami, które wspólnie z rozpostartym ogonem stanowią jedną płaszczyznę o dużej powierzchni nośnej. W zależności od sposobu wznoszenia się orlików do lotu i i utrzymania się ich w powietrzu mówi się o sztorcakach,półsztorcakach i płaskolotnych.Zawisanie w bezruchu oraz pionowe opadanie i wznoszenie się jest właściwością orlików lubelskich. Nikołajewskie wznoszą się powoli na dużą wysokość i szybują na podobieństwo ptaków drapieżnych (sierpiastyje), opuszczają się też na dół z podniesionymi do góry skrzydłami.
W tej chwili to się tak wymieszało, że amatorom tych ras życzę tylko, żeby bez wnikania w szczegóły posiadali takie gołębie które same podrywają się do góry i latają po kilka godz sprawiając tym radość sobie i hodowcy. Jak będzie latał lotem sierpiastym ...macie nikołajeskiego, a jak sztorcowym to orlika lubelskiego... chociaż być może nabywaliście odwrotnie...:). A już dla koneserów tej rasy mam pytanie...jaka jest różnica między orlikiem polskim typu lubelskiego, a orlikiem polskim typu zagłębiowskiego...sukcesów w hodowli.

Awatar użytkownika
SETER
Kontakt:

Post autor: SETER » ndz lut 14, 2010 8:17 pm

Slawek pisze: Szaryk jest to potoczna nazwa gołębi latających stójkowo ..... wyróżniamy rożne style tego lotu. tradycja hodowli tych gołębi jest głęboko zakorzeniona w kulturze kresów wschodnich ,,Lwowskich baciarówi itd.
Dopiero pisałeś, że Nikołajewskie, to "stara polska rasa szlachecka" - a tu kolejny "kwiatek"...
Szaryki owszem pochodzą z Kresów, ale nie z Galicji - lwowskie "batiary" mieli z nimi tyle wspólnego, co Izba Lordów z izbą wytrzeźwień... - hodowcy lwowscy "kochali się" w rasach krótkodziobych; szekach, staluchach, maściuchach (wywrotnych), brodawczakach, ganclach (wywrotnych), oraz krakusach (w tym wywrotnych) a także srebrniakach.
O "szarykach" we Lwowie przed wojną prawie nikt nie słyszał... - popytaj ostatnich żyjących hodowców ze Lwowa i okolic, albo poczytaj nieco na ten temat, bo to nie pierwsza mitomańska bajeczka w twoim Sławku wykonaniu.
PS
przepraszam, że piszę to w temacie o Zamojskich, ale są pewne granice "bajkopisarstwa", których przekraczać nie wypada :wink:
Pozdrawiam
D.Ł.
Kaszanka forever !!

Slawek

Post autor: Slawek » śr maja 19, 2010 5:51 am

Sezon lotowy czas zaczynać !!!

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » śr maja 19, 2010 1:05 pm

W taki deszcz?

arbiter
Kontakt:

Post autor: arbiter » śr maja 19, 2010 1:29 pm

Moczysz gołębia w silikonie i lata nawet w deszcz ;)

opal
Kontakt:

Post autor: opal » śr maja 19, 2010 1:54 pm

Witam. Impregnowany zamojski A jakie są rekordowe loty takich nieprzemakalnych?Pozdrawiam.

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » śr maja 19, 2010 9:10 pm

To zależy od indywidualnych predyspozycji posiadacza takiego okazu. Ktoś dobrze wysportowany jest w stanie rzucić dosyć daleko.

Slawek

Post autor: Slawek » śr maja 19, 2010 9:32 pm

Krzysiek u Ciebie coś lata??? Sezon lotowy trwa określony czas . sadzę ,ze pierwsze młode huczki ,powinny wykonywać loty bez samców wozaków.

Awatar użytkownika
zbiter
Kontakt:

Post autor: zbiter » śr maja 19, 2010 10:01 pm

Sezon lotowy trwa cały rok ,taki muszą latać w różnych warunkach
Szukaj a znajdziesz

opal
Kontakt:

Post autor: opal » śr maja 19, 2010 10:07 pm

Witam.Sławek Twoje posty trzeba czytac bardzo szybko.Jak się nie wyrobię to patrzę"czerwona kartka" i post znika.Kto się tak na Ciebie uwziął?Kto Cię tak autuje?Toż to niezgodne z konstytucją.To zamach na swobodę wypowiedzi. :cry: :cry: :cry: Czytałem dzisiej pozostałe posty o rekordach lotu.Mam pytanie do Pako.Czy jesteś przekonany,że Kluby faktycznie zrzeszają tylko dobrych i bardzo dobrych hodowców wysokolotnych(dotyczy to także innych ras)?Bo ja śmiem wątpic.Wielu zapisuje się tam ze snobizmu i po to by podnieś wartośc swoich ptaków."Jak pan śmie wątpic w moje ptaki toż ja do Klubu należę,panie drogi, a tam przyjmują tylko najlepszych hodowców" :D :D :D .Jest wielu dużo ale to dużo lepszych poza klubami.Ba większosc z nich nie należy i nigdy nie należała do związku.Sama przynależnośc do Klubu nie czyni z gołębiarza "miszcza".Więc dziwią mnie takie zaczepki. Jak masz dobre ptaki to zapisz się do klubu i pokaż jak latają.A po co ?A może komuś to nie odpowiada i zwyczajnie to olewa?A może mu się nie chce ,a może chowa ptaki dla siebie a nie na pokaz?A może ma te wszystkie kluby zakladane przez kilku cwaniaczków(oczywiście są wyjątki) chcących ubic na tym dobry interes głęboko w d.... Brałeś taką opcję pod uwagę?Pozdrawiam.

Slawek

Post autor: Slawek » czw maja 20, 2010 5:51 am

Witam. Zychu nic bardziej mylnego goniąc gołębie przez okrągły rok ,po prostu je przegonisz.
dla zamojskich chmury i noc są zabójcze. Sezon lotowy trwa do okresu pierzenia wystarczająco długo aby wszystkie młode przetestować. Kiedyś myślałem ,że wszystko powinno latać , nic bardziej mylnego... Musi być gołębnik rozpłodowy i lotowy ,wypełniając przy tym kalendarz profilaktyczny ,szczepienia ,pasożyty ,karma itp

Arkad2007
Kontakt:

Post autor: Arkad2007 » czw maja 20, 2010 11:30 am

Witam.Chciałbym odnieść się do postu opala, odnośnie przynależności do klubu wysokolotnych.W zupełności się zgadzam że ,,Jest wielu dużo ale to dużo lepszych poza klubami.Ba większosc z nich nie należy i nigdy nie należała do związku.Sama przynależnośc do Klubu nie czyni z gołębiarza "miszcza"". W każdej grupie są osoby, które po przez swoje wypowiedzi,chęć pochwalenia się na szerszym forum mają skłonności do mitomanii.Nie wiem czy kolega opal zauważył pewną zależność,otóż od powstania klubu gołębi wysokolotnych na prawie wszystkich forach związanych z gołębiami wysokolotnymi jest coraz mniej,a wręcz zniknęły wypowiedzi w stylu ,,bo moje gołębie latają po 8-10h i dłużej, itd i itp" - co w każdym wypadku jest łatwe do weryfikacji po przez możliwośc wzięcia udziału w konkursie.Ja mogę tylko dodać ze swojej strony, iż zapisując się do klubu nie snobowałem się na wielkiego hodowcę i ,,miszcza",ale żeby mieć satysfakcję z rywalizacji,wyniki podawane publicznie,obserwatorzy na każdym locie konkursowym.Nikt nikogo nie zmusza do zapisania się do klubu, a tym bardziej do udowodnienia czegoś- komuś,chyba że samemu sobie.Pozdrawiam.

opal
Kontakt:

Post autor: opal » czw maja 20, 2010 12:01 pm

Witam.Zgadza m się z Tobą Arkad.Klub wysokolotnych posłużył mi tylko i wyłącznie za przykład.We wszystkich klubach są także dobrzy i etyczni hodowcy.Gdybym myślał inaczej byłbym idiotą.Jednak wszędzie też trafiają się tacy o jakich pisałem.Zapisują się do klubu nie po to by wymieniac się doświadczeniami czy materiałem hodowlanym ale po to by promowac swoje ptaki.Zbiera się kilku cwaniaczków rejestrują klub i pierwsze co zaczynają robic to majstrują przy wzorcu.Po co to robią.Tylko po to aby ich koki zrobiły się nagle wzorcowe przykładem klub kariera, lub klub brodawczaka polskiego.Proste?Jak drut.Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
wscekly4405
Kontakt:

Post autor: wscekly4405 » czw maja 20, 2010 12:45 pm

a w związku wygrywają najlepsi czy ci co mają kolegę sędziego klub wcale nie jest gorszą instytucją od związku wręcz przeciwnie
golebie-akrobatyczne

opal
Kontakt:

Post autor: opal » czw maja 20, 2010 1:07 pm

Witam.Wściekły(na kogo) ,jeżeli chodzi o sędziowanie i związki to poczytaj moje stare posty a będziesz wiedział na czym stoisz zaczynając polemikę ze mną.Ryba zawsze zaczyna się psuc od głowy.Czy to w związku czy to w klubie to zawsze wierchuszka uwikłana jest w poczynania moralnie wątpliwe.Szeregowy szaraczek ma płacic składki i wykonywac polecenia góry.Czy nie ma na to metody.Jest.Jak tylko poczujesz smród pisz o tym na forum.Nie bój się operowac funkcjami czy nazwiskami.To działa.Sam to wypróbowałem z dobrym skutkiem.Był sędzia,który po moich postach chciał zdawac legitymację,był znany hodowca i wielbiciel ras polskich,który po starciach ze mną pokazał wszystkim,ze nawet nie zna wzorca gołębia o którym pisze.Tylko tak możemy się bronic przed kantami i aferami.Pisząc prawdę i waląc słowem w pysk.Innej metody nie ma.Pozdrawiam.

Arkad2007
Kontakt:

Post autor: Arkad2007 » czw maja 20, 2010 2:41 pm

Witam ponownie.Nie wiem jak sprawy się mają w innych klubach czy stowarzyszeniach,ale w P-WKHGW jak na razie nie odnotowano żadnego przekrętu (z tego co ja wiem-szeregowy szaraczek).Wyniki lotów konkursowych jakie można zaobserwować na stronach klubowych oddają w pełni rzeczywiste czasy lotów,i tylko to się liczy(przynajmniej dla mnie).Jednak są hodowcy czy raczej pseudo, którym taki stan rzeczy się nie podoba.Nie wiem dlaczego? Być może klub zakłócił im sielankę i stworzony przez siebie mit o swoich ,,osiągnięciach" lotowych? Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ