Kalina polska

krzysiek
Kontakt:

Re: Kalina polska

Post autor: krzysiek » ndz lis 13, 2016 8:22 pm

Zagłębiłem się w temat i kilkunastu hodowców w Rumunii i Mołdawii już ok kilku lat nad nimi pracuje. mają nawet osobniki nosoczube. Co prawda jeszcze wielkość i rysunek nie takie, sylwetki też różnią się od ptaków pokazywanych na zdjęciach z lat 80-tych, ale idzie im nieźle, na pewno lepiej niż nam z kalinami. Rumuni niedobitki swoich olbrzymów znaleźli na Węgrzech, gdzie w pobliżu rumuńskiej granicy hodowana jest ich koroniasta ( bez czubka nad dziobem) forma. Występują tam pod nazwą gołąb węgierski ( Magyargalamb) i służą jako mamki dla olbrzymów węgierskich lub rosołowce. Gdyby tak te ich gołębie pomieszać z naszymi górnośląskimi koroniastymi w płowych tonacjach, to może by coś na kształt kaliny wyszło. Przeglądając ich stronki natrafiłem na hodowane w Besarabii ( Mołdawia) słabe olbrzymy węgierskie sylwetką przypominające bardzo nasze dawne olbrzymy polskie. Brakuje im tylko tak wypiętej piersi, jak na rysunkach przedstawiających nasze olbrzymy i szyje mogłyby mieć ciut dłuższe.

LESYEK
Kontakt:

Post autor: LESYEK » ndz lis 13, 2016 9:39 pm

Krzysiek ,jest jakiś opis o tych gołębiach ?Chodzi mi o to jak fruwają i tak dalej ,wiesz o charakter (mam na myśli Olbrzyma z Salonty)

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » ndz lis 13, 2016 11:03 pm

Jest ale po rumuńsku. Tłumacz Google "tłumaczy" tak, że można wyć z rozpaczy, ale w ogólnym zarysie to latają nie najgorzej, niegdyś, jak i u nas to bywało, żerowały w polach, dość spokojne, nie są agresywne wobec innych ras.

Chińczyk
Kontakt:

Post autor: Chińczyk » wt lis 15, 2016 9:53 am

Krzysiu moje plowe klakiery są najbliżej z rysunku do kaliny

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » wt lis 15, 2016 10:13 pm

Tak, kolorem i rysunkiem pasowały by idealnie, ale budowa zupełnie inna. Kalina to był duży gołąb, wielkości saarlandzkiego czy skowronka koburskiego , inny też styl lotu.

LESYEK
Kontakt:

Post autor: LESYEK » pn gru 12, 2016 8:49 pm

jest w śród nas jakiś fachowiec ,co by zechciał to zdjęcie fachowo obrobić i nadać mu kolor
Załączniki
kal.p.png

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » pn gru 12, 2016 11:45 pm

Byłem w weekend na węgierskiej wystawie krajowej w Dabas i przegapiłem okazję. Koledzy hodowcy mówili mi, że ktoś na giełdzie sprzedawał olbrzymy z Salonty, podobno piękne , w kolorze niebieskim i płowym. Gdy byłem na początku giełdy, jeszcze ich nie było, gdy wyszedłem ponownie z wystawy ok. 12-ej , ich właściciel zdążył już odjechać. Żałuję że nie mogłem ich przynajmniej w realu zobaczyć.

LESYEK
Kontakt:

Post autor: LESYEK » wt gru 13, 2016 8:05 pm

Wielka szkoda że nie widziałeś ,a jak byś przywiózł coś do polski było by fajnie .Krzysiek wiesz jak się mierzy gołębie,długość ogona, lotek i całego gołębia ?

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » wt gru 13, 2016 10:25 pm

Długość ogona od nasady do końca środkowych sterówek, długość lotek - najdłuższe. Długość skrzydła - po jego wyprostowaniu - od styku ramienia z tułowiem do końca najdłuższej lotki. Rozpiętość - na wyprostowanych skrzydłach między najdłuższymi lotkami. Długość od piersi do końca ogona - wiadomo - jak w opisie. Wysokość nogi ( noga wyprostowana)- od styku z podbrzuszem do podłoża. Praktycznie będzie to od stawu kolanowego w dół. Nie mylić ze stawem zwanym potocznie "kolanem", bo w praktyce u ptaka jest to staw skokowy. Długość gołębia całkowita, od końca dzioba do końca ogona - przykładamy miarę do obydwu tych punktów i mamy wynik. To najlepiej robić we dwóch, samemu niemal niewykonalne. Obwód piersi - przy złożonych skrzydłach mierzymy w części ramieniowej - w najszerszym miejscu.

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » wt gru 13, 2016 10:27 pm

[quote="LESYEK"]Wielka szkoda że nie widziałeś ,a jak byś przywiózł coś do polski było by fajnie .Krzysiek wiesz jak się mierzy gołębie,długość ogona, lotek i całego gołębia ?[/quote] Właśnie z myślą o Tobie się nimi zainteresowałem. Hodowca który je oglądał mówił, że czasami pojawiają się na giełdzie w Monorze, ma kupić kilka sztuk, jeśli na nie trafi.

LESYEK
Kontakt:

Post autor: LESYEK » wt gru 13, 2016 10:40 pm

chętnie bym odkupił ,to mierzenie na przykład długości gołębia to szyja ma być wyciągnięta ?

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » śr gru 14, 2016 3:17 pm

Z tego co się orientuję to postawa powinna być w miarę możliwości naturalna. Trudne, ale przecież kiedyś był to obowiązkowy element oceny gołębia, więc musi być wykonalne.

Awatar użytkownika
merx
Kontakt:

Post autor: merx » ndz gru 18, 2016 12:12 am

W zasadzie w pojedynkę można tylko zmierzyć długość gołębia. Miarka na stół i przykładamy rozciagnietego golebia pociagajac za dziób aż szyja się wyciągnie oczywiście z umiarem :P .Tak mierzylem rysie. Co do długości nogi to spotkałem się też z takim opisem że należy mierzyć do końca środkowego palca.

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » ndz gru 18, 2016 12:04 pm

Po takim mierzeniu to te rysie bardzo duże miałeś :D

Awatar użytkownika
merx
Kontakt:

Post autor: merx » ndz gru 18, 2016 2:27 pm

Zapewniam że nic nie chrupało :) .

LESYEK
Kontakt:

Post autor: LESYEK » ndz gru 18, 2016 6:13 pm

W ten sposób dojdziemy do ustalenia jak to się robi .Jak myślicie ,gdyby się okazało że kalina istnieje znaleźli by się chętni do jej hodowli ?

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » ndz gru 18, 2016 9:07 pm

Gdyby się okazało że istnieje, to obowiązkiem polskich hodowców jest przywrócić rasie jej dawną świetność. Udało się to już raz, przeszło 100 lat temu, to i teraz udać się powinno. To samo dotyczy olbrzyma polskiego.

Awatar użytkownika
merx
Kontakt:

Post autor: merx » czw gru 22, 2016 10:08 pm

Sam te gołębie chciałem hodować kiedy zachłysnąłem się golebiarką. Niestety kiedy kupilem pierwsza książkę na temat gołębi jakieś 18 lat temu nic nie wspominali że rasa już wymarła. Z pewnością na nią znalazł bym miejsce u siebie tym bardziej że gołąb ten wywodzi się z małopolski.

LESYEK
Kontakt:

Post autor: LESYEK » pt gru 23, 2016 6:47 pm

merx ,Nie bardzo rozumiem twój post:
Sam te gołębie chciałem hodować kiedy zachłysnąłem się golebiarką"

Awatar użytkownika
merx
Kontakt:

Post autor: merx » pt gru 23, 2016 8:46 pm

To inaczej. Za malolata kiedy zająłem się hodowlą gołębi nie było dostępu do internetu.Jako młody adept hodowli gołębi postanowiłem zaopatrzyć się w jakaś książkę o tej tematyce.Wcześniej znane mi były tylko rysie i pawiki. Wtedy to odkrywalem jak różnorodny jest świat gołębi. Oraz to że w Polsce wyhodowano sporo ras gołębi w tym olbrzyma i kaline. Obie rasy zwróciły moja uwagę że względu na ozdoby strukturalne z piór. Zwłaszcza kalina która posiadała białą głowe co bardzo mi się wtedy podobało w gołębiach. Dalej pisać nie muszę .

LESYEK
Kontakt:

Post autor: LESYEK » pt gru 23, 2016 9:32 pm

Gdybym miał wiedzę na temat gołębi w latach osiemdziesiątych taką jak mam teraz ,już nie wspomnę o internecie to Kalina Polska by istniała .W mojej bezpośredniej okolicy liczyły się tylko gołębie pocztowe ,a jak miał obrączkę to już był najmądrzejszy na świecie ,ciemnota totalna .Gołębie które były cokolwiek podrasowane najczęściej wcześniej czy później były zabijane .Mit o gołębiach pocztowych ,częściowo prawdziwy siedzi w głowach do dnia dzisiejszego nawet u ludzi nic nie wiedzących o gołębiach .Prawda jest taka że gołębiarz trzymający gołębie pocztowo podobne myśli że są najmądrzejsze na świecie ,a naprawdę większość zginęła by na trzydziestu kilometrach. Sam kiedyś myślałem tak samo,dopóki nie za czołem interesować się innymi rasami.Moja teoria na temat ginących ras gołębi jest następująca .(wine za wyginięcie niektórych ras polskich ponosi gołąb pocztowy ,legendy i mity powstałe po obu wojnach na temat gołębi pocztowych ,spowodowały coś w rodzaju amoku ,brak wiedzy na temat innych ras spowodowały zapaść w hodowli ras które dziś by były wartościowe ) Nie tak dawno rozmawiając z gołębiarzem na temat jakie rasy hoduje odpowiedział ,JA DZIADOSTWA NIE TRZYMAM ,MAM SAME POCZTOWE .Jak w takim myśleniu nie dojdzie do zatracania ras innych gołębi.
WESOŁYCH ŚWIĄT

Awatar użytkownika
merx
Kontakt:

Post autor: merx » sob gru 24, 2016 6:38 pm

Napisałeś to tak jakby gołąb pocztowy był gatunkiem inwazyjnym co najmniej.Osobiście hoduje i lotuje. Ja twierdzę że z takich hodowców trzymaczy nic nie ma,żadnego pożytku w rozwoju danej rasy. Żeby rasa się utrzymała czy rozwijała potrzebni są pasjonaci znający temat,czym więcej tym lepiej . Najlepiej gdy jest to zorganizowana praca hodowlana najlepszym przykładem tego w Polsce jest srebrniak i podobne.Wesołych świąt.

LESYEK
Kontakt:

Post autor: LESYEK » sob gru 24, 2016 7:08 pm

Mój opis dotyczy ludzi którzy gołębie pocztowe trzymają amatorsko .Natomiast mam szacunek do gołębi pocztowych które są lotowane ,i podziwiam ludzi którzy zajmują się lotowaniem gołębi na poważnie ,bo wymaga to dużo pracy i pieniędzy .

ODPOWIEDZ