Forum portalu GOŁĘBNIK.PL

Aby zarejestrować się przeczytaj regulamin i wyślij swój login na adres admin@golebnik.pl

Regulamin forum
Dzisiaj jest śr lis 21, 2018 3:17 am

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 98 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Kalina

do setera
ten fragment pochodzi z oficjalnego wzorca krakusa - i jak widac rozne sa odcienie czerwieni - potrzeba tylko wiecej wyobraÂźni i tolerancji a mniej zacietrzewienia. Dogmat o "marchewkowatym" , poczeciu nie jest swiadectwem czystosci rasy a ma zupelnie inne podloze.

Nogi:
Wysokie, uda widoczne, nie schowane w piorach podbrzusza, wyprostowane, nieznacznie zgiete w kolanach, skoki nieopierzone, o barwie pomaraĂączowo-czerwonej, paznokcie jasne.

Wyświetl profil Wyślij prywatną wiadomość  

Tytuł:
Awatar użytkownika

SETER pisze:
Witam
Do Matiano: ta rasa wyginela i to dosc dawno, juz w okresie miedzywojennym byla rzadka, w moim rejonie - (woj. podkarpackie), pojedyncze osobniki mozna bylo spotkac jeszcze w latach 60-tych.
Rozmawialem z wieloma starszymi hodowcami, i sa co do tego zgodni.
Nie rozumiem obsesji Pana Zbigniewa Gilarskiego, co do "ratowania" ras ktorych juz nie ma...
Tak jak z tymi (za przeproszeniem) "turczynami", ktorych zdiecia sa na stronie Pana Gilarskiego. To nic innego , jak Masciuch polski (kiepskiej jakosci) pomieszany z Brodawczakiem polskim. I to ma byc "turczyn"? :lol: . Proponuje troszeczke samokrytyki :wink: .
Pozdrawiam
D.l

Czy to co robi Z?byszek Gilarski mozna nazwac obsesja? Jesli wiekszosc polskich ras jest caly czs niemczonych a pseudohodowcy przechodza kolo tego obojetnie to to jest w porzadku czy w Poslce musi dla stawaka polskiego obowiazywac wzorzec niemiecki a rys musi byc toorny i glupi jak king? wtedy jest dobrze? Tylko niestety takie postawy jak kolego to nie rzadkosc a efektyu widac na niejednej wystawie gdzie to co polskie traktowane jest po macoszemu - dlaczego poniewaz ocena tych ptakow wymaga WIEDZY. A jesli kolega uwaza ze przedstawione na stronie Klubu Masciucha Polskiego turczyny to prosze to poprzec konkretna wiedza m- opracowaniami. Kalina wyginela a jej kuzyn olbrzym wegierski ciszyt sie ogromnym powodzenim dlaczego bo tam szanuja to co jest ich i podkresla ich tozsamosc narodowa.
A naszym celem w akcji SOS nie jest walenie piesciami kazdego kto ma odmienne zdanie i nie mamy zadnej obsesji na tym punkcie - robimy to bo szanujemy to co polskie i piekne.

Tytuł:
Awatar użytkownika

Czemu nikt nie odpowiada na mojego posta?! Czy jest to dobra droga do odbudowania kaliny? A moze wydaje sie to tak bezsensowne, ze nikt niechce zabrac glosu i woli posprzeczac sie o kolor nog u innego golebia?

Tytuł:
Awatar użytkownika

Witam
Do Studzianka:
Jesli juz chce Pan sie popisac elokwencja, to prosze nie pisac ze „wiekszosc polskich ras golebi jest niemczona”, bo „niemczona” jast raczej mniejszosc… :wink:
Do Columbusa 53:
Dyskusje na temat Sroki polskiej (krakusa) przenosze do tematu „Sroki krakowskie”, aby nie robic balaganu.
Co do Rysia, Stawaka i kilku innych ras, zgadzam sie zupelnie, ale to glownie sedziowie ponosza wine za to, ze Rys stal sie „kingowaty”.
Zamiast na prestizowej wystawie np. w Poznaniu, zdyskwalifikowac kingowatego „rysia”, golebie te otrzymuja wysokie lokaty… Czesto takie golebie wystawiaja np. hodowcy z Niemiec, ale rowniez z Polski. Zamiast „lizac tylki”, kolegom z zza Odry, powinno sie te „kingowate” rysie zdyskwalifikowac (brak oceny), jesli chca, to takie „kury” moga sobie wystawiac w Niemczech i nawet nimi wygrywac wystawe… Dotyczy to rowniez polskich hodowcow, zafascynowanych „kura” tzn. Rysiem polskim w „wydaniu” niemieckim…
Podobna sytuacja dotyczy Stawaka polskiego.
Co to Turczyna, to uwazam, ze nie ma sensu kontynuowac tego tematu - z 2 powodow.
1. Zarowno Pan Zbigniew Gilarski jak i ja (i nie tylko ja), mamy dostep do materialow dotyczacych tej rasy (np. czasopism typu: „Hodowca golebi”- z okresu miedzywojennego), wiec nie ma sensu sprzeczac sie o interpretacje.
2. Podejrzewam, ze nikt (albo malo kto), nie posiada wystarczajaco dobrej jakosci zdiec Turczynow, np. z okresu miedzywojennego, aby potwierdzic lub zaprzeczyc czy te golebie powinny wygladac tak, a nie inaczej… Uwazam, ze ryciny nie sa wystarczajacym dowodem, gdyz moze byc w nich blad, moga byc zbyt malo szczegolowe itp. Tylko zdiecie wiecej niz jednej sztuki, moze byc przekonywujacym dowodem.
A co do „obsesji”, coz w jezyku polskim jest wiele wyrazow bliskoznacznych do slowa „obsesja” (bynajmniej nie obraÂźliwych) np. natrectwo itp., akurat tak mi sie napisalo, to wszystko. Nie mialem zamiaru nikogo obrazac, tylko zwrocic uwage, (na moim zdaniem) irracjonalne postepowanie.
Pozdrawiam
D.l

Tytuł:
Awatar użytkownika

Chcialbym przedstawic wirtualny wizerunek kaliny.
Mam nadzieje, ze zainteresowanym tym tematem sie spodoba i zacheci do pracy nad ta zaginiona rasa.
Obrazek

Tytuł:

widze ze twoja kalina powsala z mewki staroniemieckiej. A w rzeczywistosci powinna byc wieksza, :D ale fajnie to zrobiles :P

Tytuł:
Awatar użytkownika

Niestety podstawa tej "kaliny" nie byla mewka staroniemiecka :wink:
Jest to kombinacja trzech ras. Ale to juz tajemnica 8)

Tytuł:
Awatar użytkownika

widze ze latwiej odtworzyc kalinie wirtualnie :D

Tytuł:
Awatar użytkownika

SETER pisze:
Witam
Mam nadzieje, ze post nie zostanie "zdiety", poniewaz moze byc troszke nie na temat :wink: .
Przechwalki Pana Gilarskiego nie robia na mnie wrazenia, a co do wkladu w rozwoj golebiarstwa na Podkarpaciu, to raczej takiego, poza swoim golebnikiem :wink: , nie mam (poniewaz nie jestem "dzialaczem").
Z tym "ratowaniem" polskich ras golebi, w Pana wykonaniu, to nieco bym polemizowal... :lol:
Na temat "masciuchow" z Pana hodowli wypowiedzialo sie wystarczajaco duzo osob obeznanych w "temacie", ja powstrzymam sie od komentarza :lol: .
Na swojej stronie internetowej, przedstawil pan Sroki polskie (krakusy) jako rase ginaca... Szanowny Panie !, z calym szacunkiem, ale chyba w Pana regionie...
Krakus jest rasa regionalna, ale raczej (w chwili obecnej), na szczescie jest daleki od wyginiecia... To prawda, ze osobnikow wysokiej klasy jest malo, ale w ktorej rasie jest ich duzo ?. Moze u srebrniakow.
Na Pana stronie internetowej sa zdiecia czerwonych "srok polskich" z pana hodowli... I maja one czerwone nogi..., tutaj wyszlo na wierzch PaĂąskie "znawstwo", i umiejetnosc ratowania polskich ras...
Jako przyklad niech posluzy ten artykul: http://www.faunaflora.com.pl/archiwum/2006/maj/maj.php Ciekawy…, ale niech koledzy hodowcy zwroca uwage, jakie ten "krakus" (z hodowli Pana Gilarskiego) ma nogi i i brew... :lol: Czerwone nogi, i zolta brew u Sroki polskiej... :?: :idea: :lol: . Bez komentarza…
Popieram idee akcji „S.O.S ratujmy polskie rasy”, ale nie w takim wykonaniu…
Gdyby Pan sie nie osmieszal, takimi „kwiatkami”- jak czerwone nogi u „krakusow” i takimi „masciuchami” jak Pan zaprezentowal, to doprawdy, mialby duzo Pan wieksze poparcie…
Pozdrawiam
D.l

Skoro sroki sa tak popularne to dlaczego w Poznaniu byly na wystawie same "anorektyczki" lowickie i niemieckie - jest ich tak duzo i tak wspanialych ze sa poza zasiegiem czy moze zaczyna ich brakowac???

Tytuł:
Awatar użytkownika

Do Setera
Mam pytanie na: skoro polskie rasy "w mniejszosci" ulegaja wplywom niemickim to dlaczego wiekszosc golebi jest w tej chwili hodowana pod wzorce niemieckie i dlaczego wzorzec np stawaka jest wziety praktycznie w calosci od Niemcow, czemu sokol gdaĂąski ma wzorce niemieckie, czemu rysie polskie [te z wystaw]tak mocno przypominaja kingi - bo "mniejszosc" hodowco stosuje w hodowli typowo polski i tradycyjny material hodowlany?
A jesli chodzi o kaline - bo moim zalozeniem bylo zbieranie informacji o niej to chyba jednak warto odtworzyc rase polska. Bo golab to nie wykopany gdzies historyczny medal, ale goleb to zywa historia ktoa nalezy pielegnowac i tworzyc, zeby nie doszlo do tego ze golebie beda istnialy tylko wirtualnie.

Tytuł:
Awatar użytkownika

Witam
Do Studzianka:
Pan wymienia 3 rasy, a polskich ras golebi jest jednak „troszke” wiecej :wink: :lol: – brakuje tu troszke logiki i konsekwencji.
Co do Sokola gdaĂąskiego, to jesli by sie Panu chcialo troszeczke wiecej czytac, albo przynajmniej uwazal by Pan w szkole na lekcjach historii, to wiedzial by Pan, ze GdaĂąsk przez dlugie lata byl miastem niemieckim. Nawet w czasach, gdy znajdowal sie na terenie Rzeczypospolitej, mieszkalo tam bardzo duzo Niemcow. Czytal Pan moze, kto zapoczatkowal hodowle Sokolow gdaĂąskich ?. Bynajmniej nie Polak, a na wszelki wypadek napisze, ze i nazwisko mial rowniez „niepolskie”.
A co do braku Krakusow na wystawie w Poznaniu, to na Pana pytanie odpowiem: nie wiem…
Z Malopolski czy Podkarpacia do Poznania jest dosyc daleko, a jak chce Pan ogladac Krakusy na wystawie, to zapraszam do Rzeszowa albo do Krakowa. Na grudniowej wystawie w Rzeszowie bylo zaprezentowanych kilkanascie sztuk tej rasy w 4 kolorach.
W tych regionach, jest „tradycja” hodowli Sroki polskiej, wiec jak Pan chce te golabki ogladac, to wystarczy sie pofatygowac, albo zaczac hodowac samemu.
A co do Sroki lowickiej…, tyle sie mowi o tym, ze to Niemcy „rabneli” nam kilka naszych ras golebi, a sami nie widzimy, ze to nasi hodowcy, i nasz szanowny zarzad, „rabnal” Niemcom, Sroke niemiecka, troszke ja „poprzerabiali” i JEST „polska rasa”… - Sroka lowicka :lol: .
Aha, mam prosbe, prosze mi nie imputowac, ze napisalem jakoby Srok polskich bylo bardzo duzo, pisalem, ze jest ich sporo w moim regionie (Podkarpacie) oraz, ze nie jest to (na szczescie) rasa zagrozona wyginieciem. ÂŚmiesza mnie, wypowiedzi osob, ktore o pewnych sprawach nie maja pojecia, a w dodatku wprowadzaja w blad innych. Doprawdy, nie wiem dlaczego chca zrobic wokol siebie tyle „szumu”.
Pozdrawiam
D.l

Tytuł:

tylko zeby ta odtworzona kalina nie wygladala jak ten odtworzony turczyn, mysle ze szkoda byloby zmarnowanego czasu, lepiej popracowac nad rasami, ktore sa mocno zdegradowane i zajac sie eliminowaniem z hodowli materialu miernej jakosci, wyginely dinozaury, gina i rasy golebi, a osobiscie uwazam ze powinno sie poswiecic czas na zapobieganie wyginieciu niz odtwarzaniu.

Tytuł:
Awatar użytkownika

Nie rozumiem tych atakow. Dlaczego zabrania sie i wysmiewa czyjes postepowanie? Dlaczego Pan Gilarski nie moze sobie poodtwarzac tych ras. Jesli ma checi i wiedze to niech to robi, niech poswieci sie temu w 100%. Przeciez nikomu to nie przeszkadza. Tylko jak mu sie to uda, to juz widze innych, ktorzy beda sie pod tym czynem podpisywac.
A co do pozostalych ras, ktore kuleja. W wiekszosci za slowami nie ida czyny. Nie ma silnej, niezawislej ogolnopolskiej instytucji, ktora by sie wziela za ustalenie niepodwazalnych wzorcow. Dlatego jedna rasa wyglada inaczej na pomorzu, a inaczej na podkarpaciu.

Tytuł:

Widyn pisze:
dlaczego zabrania sie i wysmiewa czyjes postepowanie? Dlaczego Pan Gilarski nie moze sobie poodtwarzac tych ras.

dlaczego nie moze sobie? dlatego ze to nie sa rasy jednego czlowieka, tylko calej Polski.
a poza tym jak najbardziej moze, przeciez Pan Gilarski odtworzyl turczyna i uratowal masciucha, tylko czy naprawde uwazasz tak jak piszesz "poodtwarza sobie te rasy", a czy to sa klocki lego, zeby sobie tak po prostu odtwarzac?

dziwi mnie ze wladze PZHGRiDO nie zajmuja stanowiska w tej jakze kontrowersyjnej sprawie odtwarzania ras.

Tytuł:
Awatar użytkownika

Nie, nie sa to klocki Lego lecz ciezka, zmudna i wieloletnia praca.
Ale dlaczego Panu tak to sie nie podoba? Jesli nikt nie chce Panu Zbigniewowi pomoc to niech zostanie to jego "prywatna" sprawa, wtedy moze nikomu to nie bedzie przeszkadzac. Tylko dla niego wowczas zostanie satysfakcja z tego co dokonal. Takie podejscie jednak jest chyba nie wlasciwe. Tacy ludzie zasluguja na szacunek i uznanie dla ich pracy.

Tytuł:
Awatar użytkownika

Witam
Nikt, nikomu, niczego nie zabrania :!: :idea: .
Moja krytyka (nie wiem jak jest u innych osob), wynika z tego, ze "ratowanie" rzadkich ras, w wykonaniu Pana Zbigniewa Gilarskiego jest po prostu "parodia" ratowania... Przynajmniej jesli chodzi o Sroke polska i Masciucha polskiego. Golebie jakie prezentuje ten Pan na zdieciach (w jego przekonaniu ptaki wysokiej klasy) - to po prostu ÂŻENADA.
Mowie tylko o tych dwoch rasach, "Turczyna" nawet nie chce mi sie komentowac... :lol: .
Gdyby Pan Gilarski zaprezentowal swoje golebie, jako normalne fotografie swojej hodowli, to jego prywatna sprawa - i nic mi do tego. Ale gdy pokazuje mierne golebie, pod hucznym szyldem "ratowania polskich ras" - i podaje te golebie jako jeden z przykladow takiego "ratowania", to ktos musi zareagowac na te paranoje... :shock: . Taka "akcja" to kompromitacja :wink: :lol: .
Pozdrawiam
D.l

Tytuł:

Dobry wieczor.
Czytam uwaznie wszystkie wypowiedzi i musze stwierdzic, ze ja tu czegos nie rozumiem. Nie chce sie wypowiadac na temat ich tresci, ale wypada pare zdaĂą napisac. Prosze powiedziec co z tej polemiki wynosi poczatkujacy hodowca tej rasy. Pan Gilarski stworzyl galerie, nie mowie ,ze to sa wzorcowe masciuchy, ale tez nie znajduje innych zdjec do porownania. Moja propozycja , to stworzyc galerie masciuchow prawidlowych wg ustalonego wzorca, zatwierdzona przez odpowiednie grono. Zaniechajmy zlosliwosci , to naprawde nikomu to nie przynosi korzysci. Pozdrawiam

Tytuł:
Awatar użytkownika

Popieram w 100%, aby wyjasnic raz na zawsze takie sprawy. Zdjecie wzorcowe duzo i lepiej wyjasni, a nie jak do tej pory rysunek.
Ale przy tym trzeba zapomniec o wszystkich kolezeĂąskich sporach, aby nie bylo pozniej kolejnych niejasnosci. Trzeba byc neutralnym. ÂŻeby nie bylo: "Dlaczego ten golab a nie moj?" "Moj jest lepszy" itp.

Tytuł: KALINA

Witam
Sadzilem ,ze merytoryczna dyskusja na temat polskich ras zagrozonych oraz tych co juz wyginely , zastanie przeniesiona na nasze forum SOS, tam sa fotki i ryciny i opisana jest historia tych ras.
Nie mam zamiaru toczyc jalowej dyskusji z anonimowymi osobnikami do ktorych nie trafiaja zadne argumenty i ktorzy nigdy nie zrozumia sedna sprawy. Postawa setera to zachowanie typowego psa ogrodnika .......
WyraÂźnie widac ,ze seterowi brak jest argumentow i czepia sie tych samych detali jak rzep ogona - dlatego nie jest on dla mnie ani oponentem ani tez partnerem do powaznej dyskusji o polskim golebiarstwie. Czasami zastanawiam sie skad w niektorych ludziach tyle
zawisci , nietolerancji i negacji wszystkiego czego nie potrafia zrozumiec.
Od wielu miesiecy na stronie Zwiazku bialostockiego w galerii "masciuchow" jest cala kolekcja mieszĂącow i jakos nikt na nie nie "szczeka"
pozdrawiam

Tytuł:
Awatar użytkownika

Witam
Do Columbusa 53:
Wlasnie dlatego, na internetowych forach nie podaje sie przewaznie nazwisk, tylko „nick”, aby ktos przypadkowy tego nazwiska nie szargal. Pan upublicznil swoje nazwisko w Internecie, jako patronat akcji „S.O.S – ratujmy polskie rasy”, poniewaz smieszne bylo by, poslugiwanie sie w takim wypadku internetowym „pseudonimem”. Aluzje do „setera- psa ogrodnika” zrozumialem :wink: , jest nawet dosyc zabawna :lol: .
Niestety piszac o „zawisci, nietolerancji” – myli sie Pan, a do negacji sie przyznaje, ale w przypadku PaĂąskiego podejscia do Masciucha polskiego i Sroki polskiej. Czepiam sie tych samych detali - poniewaz na sugestie i uwagi (bynajmniej nie zawistne), odpowiada Pan w sposob nie merytoryczny, lecz ambicjonalny, czy wrecz oburza sie Pan, ze inni maja inne zdanie niz PaĂąskie.
Poza tym, ja krytykuje Pana dzialania; brak konsekwencji, brak znajomosci tematu (np. w sprawie Sroki polskiej), a nie brak znajomosci tematu w ogole – zanim sie Pan zacznie obrazac, prosze dokladnie czytac, czyjes uwagi. Nie rozumiem, dlaczego Pan uwaza, ze osoby krytykujace Pana postepowanie (w niektorych tylko sprawach), sa negatywnie do Pana nastawione – ja (nie wiem jak inni), jestem do Pana nastawiony pozytywnie, krytykuje tylko pojawiajace sie tu i owdzie dyletanctwo, to wszystko.
A co do strony bialostockiego zwiazku – to brak krytycznych uwag, byc moze zwiazany jest z tym, ze na tym Forum, nikt nie zachwala tych „masciuchow”, i nie stawia ich za przyklad ratowania ginacej rasy.
Jesli chodzi, o pana okreslenie „szczeka” – to sam Pan nim sobie wystawia pomnik swojego poziomu kultury.
Czasem zastanawiam sie, czy odpowiadac na takie zaczepki, ale nie moge patrzec, jak ktos faszeruje kogos, bzdurami np. na temat tego, ze „Krakus” powinien miec czerwone nogi…
Pozdrawiam
D.l

Tytuł: kalina

Powyzsza wypowiedÂź setera pozostawiam bez komentarza - dyskusja powinna byc merytoryczna - a to mi pachnie dzieciniada.

W SOS , sa galerie , prosze zaprezentowac swoje idealne sroki oraz wzorcowe masciuchy - a takze podpisac to wlasnym nazwiskiem - niech golebiarska Polska zobaczy to co najpiekniejsze.

pozdrawiam

Tytuł:
Awatar użytkownika

Witam
Czy ja kiedys twierdzilem, ze mam idealne Krakusy ? :lol: .
Nie ma hodowli "idealnych", znam hodowcow, ktorzy maja duzo lepsze Sroki polskie niz ja, jednak z takich czy innych powodow, nie publikuja ich zdiec. Pozatym nie posiadam aparatu cyfrowego, aby ewentualnie sfotografowac swoje golebie. Moze gdy uda mi sie pozyczyc, wtedy da sie cos zrobic. Moge natomiast przeslac zdiecia z rzeszowskiej wystawy, sa na nich bardzo ladne golebie, niestety czesc golebi nie ma na zdieciach wlasciwej postawy - "Krakus" jest plochliwym golebiem, wiec trudno go sfotografowac w odpowiedniej pozycji.
A Masciuchow polskich nie hoduje, wiec opowiesci o mojej "zawisci" nie maja sensu. Mam natomiast mozliwosc ogladac wzorcowe Masciuchy polskie "na zywo", wiec mam porownanie, sa to golebie hodowcy, ktory nie jest zrzeszony w PZHGR.
Uwazam, ze pomysl Pana Zbigniewa Gilarskiego jest dobry, zwlaszcza jesli chodzi o niedopuszczanie mieszaĂącow "masciucha" przy ocenie na wystawach. Jednak z wizja Sroki polskiej wg. Pana Gilarskiego nie moge sie zgodzic w zadnym wypadku.
Pozdrawiam
D.l
PS. Przepraszam Forumowiczow, ze troszke odbieglismy od tematu.

Tytuł:

Witam.Mam pytanie.Czy ktorys z Panow widzial lub przynajmiej zna kilka osob ,ktore na 100% widzialy lub hodowaly kaline?Jezeli nie to uwazam pomysl i cala dyskusje za bicie piany i popisywanie se swoja wiedza w temacie.Tylko naoczni swiadkowie dadza wam jakas szanse na odtworzenie zaginionej rasy.Jezeli uwazacie inaczej to mam kilka rycin tura,moze sprobujecie?Pozdrawiam.

Tytuł:
Awatar użytkownika

Do setera
Sokol gdañski nazywa sie "GDAÑSKI" i poki co wiekszosc jego mieszkañcow uwaza ze ma polskie korzenie przynajmniej Ci ktorych znam
I dlatego chcialbym zeby Niemcy nie wtykali siedo polskiego sokola.
Jesli chodzi o historie to akurat moglbym o niej dlugo dyskutowac ale nie jest to tematem tego forum
Jesli zas chodzi juz o moja elokwencje to powiem tylko tyle ze ja odrozniam krytyke od krytykanctwa - na pewno Pan nie uprawia tego pierwszego. Zreszta w swoich wywodach i uprawianiu krytykanctwa nie jest Pan osamotniony.
TUTAJ DYSKUTUJEMY O KALINIE i jesli beda koledzy tak dobrzy nie odbiegajmy od tematu. Jesli chodzi o odtwarzanie polskich ras to chyba ludzie ktozy siena tym znaja maja do tego prawo i powinni to robic. Dziekuje tutaj Widynowi, ktory ma wspaniale pomysly i pomaga w zobraowaniu naszej dyskusji.
Informuje rowniez, ze jesli w tym temacie beda pojawiac sie posty nie zwiazane z tematem KALINA POLSKA i przesycone falszywym krytykanxtwem w stosunku do osob trzymajacych to zwroce sie z prosba do Administratora o usuwanie ich postow - NE RoBMY Z NASZEGO PIeKNEGO HOBBY SEJMU

Tytuł:

Witam.Jestem jak najbardziej za ratowaniem i odtwarzaniem polskich ras.Jezeli chodzi o ratowanie ras nielicznych ale wciaz istniejacych nie widze problemu.Kilku hodowcow ,jak najwiecej ptakow zblizonych do wzorca ,wzorzec przed nos i do roboty.Mozna tylko pogratulowac.Sprawa zaczyna sie komplikowac gdy probujemy odtworzyc rasy tylko na podstawie rycin czy pisanego przed laty wzorca.Moim zdaniem tylko odnalezienie kilku golebi a w ostatecznosci kilku wiarygodnych hodowcow ,ktorzy widzieli lub hodowali te ptaki pozwoli Wam Panowie nazwac stworzonego przez Was ptaka kalina polska.Jezeli poszukiwania zawioda, nie macie takiego prawa.Mozecie stworzonego ptaka nazwac kalina ala studzianek i tyle.Pozdrawiam.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 98 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.