Ratujmy polskie rasy golebi!!!!!!!

Bernal

Ratujmy polskie rasy golebi!!!!!!!

Post autor: Bernal » pn sty 02, 2006 1:00 pm

Hodowcy!!!!!!!!Zacznijcie hodowac Polskie golabki!!!Sa przeciez bardzo piekne!!!!!! Kto z was hoduje rase zagrozona wyginieĂąciem??????????!!!!!!!!!!prosze o odpowiedzi.
Cudze chwalicie ,swego nie znacie!!!!

Warcraft
Kontakt:

Post autor: Warcraft » pn sty 02, 2006 2:49 pm

Ja hoduje polska rase :D:D:D:D koroniarz koĂącaty:D:D:D

Awatar użytkownika
Poganin
Kontakt:

Post autor: Poganin » pn sty 02, 2006 4:05 pm

Tu nalezy poprzec apel Bernala...coraz mniej hoduje sie Polskich ras...ginacych ras dodam.W styczniowym numerze czasopisma Fauna i Flora bija na alarm w sprawie rasy Bialogon Polski i maja racje...jeszcze kilkanascie lat temu bylo ich dosc duzo a teraz patrzac na hodowle moich przyjaciol spostrzegam ze jest ich coraz mniej.Druga taka rasa ktorej nawet na oczy nie widzialem a chcial bym miec jest Grzywacz Polski...chetnie kupie czysto rasowa pare jak ktos ma...ale pomarzyc dobra rzecz :?
Pozdrawiam - Andrzej :)

Awatar użytkownika
zbiter
Kontakt:

Post autor: zbiter » pn sty 02, 2006 6:21 pm

Zdaje mi sie Andrzeju ze jakas para grzywaczy sie znajdzie dla Ciebie w brata golebniku .
Szukaj a znajdziesz

Awatar użytkownika
pigeon
Kontakt:

Post autor: pigeon » wt sty 03, 2006 3:14 pm

popieram zdanie kol. Bernarda :D ,
ja rowniez w swojej hodowli posiadam owe ptaszki polskiej rasy, jak krymki,wiadymki,bociany(mlode mam juz bardziej podobne do dolnoslaskich bialych lapciatych, ale jakos bardziej przywyklem do nazwy bocian :wink: ),
oraz kol. Andrzej poruszyl temat wysokolotnych, te ptaszki sa wyjatkowo piekne, a wg. mnie chyba najladniejsze i chyba o jednym z dluzsyzch lotow sa ZAMOJSKIE, przynajmniej o nie bac sie nie musimy,bo ich jest duzo....
wracajac do Grzywaczy, to chyba raz na fotce widzilaem wyjatkowo ladna parke i tu chyba nie musze mowic w czyjej hodowli :wink:
pozdrawiam :wink:
p.s nie zapomnijcie,ze procz Polskich ras sa rowniez inne rzadkie rasy ktore warto trzymac ale chyba to nie o nich mowa tutaj :wink:
....::::::::FoR WhOm ThE BeLl ToLs::::::::.....

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » wt sty 03, 2006 8:19 pm

Witam.Gorąco popieram.Sam interesuję się polskimi rasami,zwłaszcza tymi zagrożonymi,często o lokalnym zasięgu,nie znanymi w innych regionach kraju.obecnie mam w swojej hodowli kilka par oryginalnych stawakow polskich o czysto-białej barwie brwi i dzioba i typowym locie stawaka,z biciem skrzydłami,"skladaniem" i opadaniem w czasie lotu.Mam też kilka par rysi starego typu,są mniejsze i szczuplejsze od wystawowych,nieżle latają,są to oryginalne ptaki przedwojennego typu gołębia polnego.Mam tez kilka krymek polskich,miałem kiedyś wywrotne,ale zatraciłem,a teraz bezskutecznie szukam i nie mogę dostać.Mam też kilka oryginalnych mewek-dryjerow,u nas zwanych ogoniakami,z białą brewką i żabotem.Moj syn hoduje starodawne wywrotki zwane u nas wejframi,jest to bardzo stara rasa,prawdopodobnie są bezpośrednio przodkami wspołczesnych wywrotkow pomorskich i mazurskich.Pokrojowo są bardzo podobne do wywrotkow pomorskich,jednak mają małe łapcie lub całkiem bose nogi.Są to ptaki w naszych stronach bardzo popularne i w przeciwieństwie do swych uszlachetnionychpotomkow są doskonałymi wywrotkami.w hodowli mojego syna wszystkie wejferki wywracają,niektore seriami opadając aż do ziemi inne robią co jakiśczas pojedyńcze wywroty do tyłu po czym " siadają" na ogonach.Mam też murzynki lotne i kilka bocianow lotnych starego typu.Są mniejsze i szczuplejsze niż dolnośląskie łapciate,mają też mniejsze łapcie,ale są doskonałymi lotnikami.W najbliższym czasie planuję się pobawić także innymi starymi rasami polskich gołębi.Wszystkich gorąco namawiam do hodowania polskich gołębi,są one naprawdę bardzo ładne, a przede wszystkim są NASZE, więc nie powinniśmy o nich zapominać,bo naprawdę jest ich coraz mniej. Co do grzywaczy,to podobno są jeszcze w Poznaniu,kiedyś na Sielance rozmawiałem z pewnym starszym gościem,ktory je hoduje.Mowił,że będzie na wystawie,więc zapraszam do Poznania.

taiszjo
Kontakt:

Post autor: taiszjo » śr sty 11, 2006 4:39 pm

Oczywiscie ze polskie rasy sa naprawde piekne. Sam zastanawiam sie nad hodowla brodawczaka swietokrzyskiego, jest to bardzo unkialna rasa. Z materialem hodowlanym mysle ze nie bede mial wiekszego problemu gdyz mieszkam w Ostrowcu ÂŚw. a jak wiadomo wyhodowano go w tych regionach. Pozdrawiam serdecznie

maciej
Kontakt:

Post autor: maciej » ndz lut 26, 2006 9:47 pm

ja hoduje masciuchy polskie i jestem zainteresowany kawowymi bez czubkow

Namor
Kontakt:

Re: Ratujmy polskie rasy golebi!!!!!!!

Post autor: Namor » śr mar 17, 2010 6:39 pm

Szanowni hodowcy nie zapominajcie o hodowli ras polskich, czy związanych z polskimi ziemiami przedwojennymi lub wywiezionymi z ziem polskich w różnych okresach poprzedniego wieku przez naszych zachodnich sąsiadów. Na ostatniej wystawie w Poznaniu w grupie gołębi lotnych dominowały różne rasy wschodnie. Podobną tendencję zauważyć można i na innych wystawach o zasięgu krajowym. Na tym forum też dominują tematy związane z rasami wschodnimi. Hodowcy zakupili jakieś nowe rasy wschodnie nie znając nazwy rasy. Pokazują ich zdjęcia z apelem o ustalenie rasy. Nie twierdzę że są to nic nie warte rasy. Dużo z nich to nawet dość ładne ptaki, tylko zastanówmy się co będzie z naszymi tradycyjnymi rasami, jak ta tendencja będzie się utrzymywać, czy też pogłębiać. Nasi następcy dowiedzą się chyba tylko w muzeum ziemi jakie to rasy gołębi w Polsce jeszcze niedawno występowały. Nadzieja chyba jedynie w tym że Rosjanie, Litwini, Ukraińcy itd. kupią nasze rasy i będą je hodować u siebie jeżeli uznają je za rasy godne uwagi.

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » śr mar 17, 2010 7:15 pm

Spoko. Rosjanie, Litwini i Ukraińcy kupują polskie gołębie, jednak gustują w krótkodziobych, zwłaszcza mewkach polskich. Kupują je chętnie i płacą bardziej kosmiczne sumy niż szejkowie z Kuwejtu i Arabii Saudyjskiej, również chętnie polskie krótkodziobe kupujący.Gorzej jest z rasami średniodziobymi i długodziobymi. Rasy krótkodziobe będą zawsze w cenie, bo trudno je wyhodować i w tym cały ich urok i atrakcyjne wyzwanie hodowlane.Stawak polski, co prawda w wypaczonej (nielotnej) formie wraca do łask, jednak są inne rasy, o które nikt się nie martwi, a one właśnie zasługują na ocalenie od zapomnienia.Kaliski biały był wystawiany ostatnio 15 lat temu w Kielcach, potem cisza, rasa praktycznie wyginęła. Na Allegro pojawił się ostatnio cwaniak oferujący kaliskie "od mistrza". Narobił fotek pucharów, które jeden z jego znajomych dostał za loty pocztowych i sprzedaje mieszańce lub słabe stralsundzkie jako championy w rasie kaliski biały.Jakoś nie brakuje naiwnych , którzy to kupują.Jeszcze gorzej jest z koroniarzem barwnoogoniastym. W tej rasie to już prawdziwa tragedia. W Krakowie, skąd rasa pochodzi ani jedne sztuki na wystawie. Na krajowej w Poznaniu mieszańce.Co gorsza w najnowszej książce o tematyce gołębiarskiej pan Gilarski wrzuca do jednego worka polskie mewki barwnoogoniaste, zwane ogoniakami lub dryjerami i koroniarze, które są efektem krzyżówki ogoniaków z innymi rasami i uznaje że one wszystkie są przedstawicielami jednej rasy. Nie pojmuję, jak doświadczony hodowca i popularyzator ras polskich może w ten sposób krzywdzić dwie zaniedbane rasy polskich gołębi a tym samym lobbować za mieszańcami pokazywanymi na naszych wystawach pod nazwą koroniarz barwnoogoniasty.Wystarczy rzut oka na głowę, dziób i brew, zwłaszcza jej strukturę i kolor, by widzieć, że to dwie odrębne rasy. Dalszy przykład: łódzki pstry. Poza nestorem hodowców tej rasy, panem Marianem Zachariaszem ze Zgierza tylko pan Waldemar Kosicki ma niezłe łódzkie.Pojedyncze sztuki można jeszcze spotkać w gołębnikach niezrzeszonych hodowców w okolicach Łodzi .Rasa podupada i wkrótce pozostaną tylko niepodobne do wzorca "winery" do ganiania i na mamki. Można by tak jeszcze dalej wyliczać.

Awatar użytkownika
Jarek Siedlecki
Kontakt:

Post autor: Jarek Siedlecki » śr mar 17, 2010 7:32 pm

:roll: Jak widać na załączonym obrazku pięknymi oraz wytrwale i wysoko latającymi gołębiami są Polskie Tarczowe Wysokolotne, przez starych hodowców z Wilna zwane Mikołajami Wileńskimi.
Mam też Orliki Polskie ale to już inna bajka. :mrgreen:
Dirko

Awatar użytkownika
piobar
Kontakt:

Post autor: piobar » śr mar 17, 2010 9:00 pm

przyłączam się do apelu: Ratujmy polskie rasy gołębi!!!!!!!

ja w odróżnieniu do kolegów w swym gołębniku mam krótkodziobe: Brodawczaka polskiego (czarny i niebieski) i Krótkodzioby polski (szek i staluch)
niestety teraz zdobyć gdzieś gołębie dobrej jakości w przyzwoitej cenie w tych rasach (jak to można było kilka lat temu) jest prawie niemożliwe, dla mnie ratunkiem jest kilku zaprzyjaźnionych hodowców
trzymałem kiedyś grzywacze polskie i orliki białostockie ale kiedy pojawił się problem za dużego zagęszczenia jastrzębi traciłem w tygodniu nawet 2 sztuki, niestety z nich musiałem zrezygnować (szkoda bo to była ptaki z klasą)

Awatar użytkownika
wscekly4405
Kontakt:

Post autor: wscekly4405 » śr mar 17, 2010 11:38 pm

Namor pisze:Szanowni hodowcy nie zapominajcie o hodowli ras polskich, czy związanych z polskimi ziemiami przedwojennymi lub wywiezionymi z ziem polskich w różnych okresach poprzedniego wieku przez naszych zachodnich sąsiadów. Na ostatniej wystawie w Poznaniu w grupie gołębi lotnych dominowały różne rasy wschodnie. Podobną tendencję zauważyć można i na innych wystawach o zasięgu krajowym. Na tym forum też dominują tematy związane z rasami wschodnimi. Hodowcy zakupili jakieś nowe rasy wschodnie nie znając nazwy rasy. Pokazują ich zdjęcia z apelem o ustalenie rasy. Nie twierdzę że są to nic nie warte rasy. Dużo z nich to nawet dość ładne ptaki, tylko zastanówmy się co będzie z naszymi tradycyjnymi rasami, jak ta tendencja będzie się utrzymywać, czy też pogłębiać.
ja jestem hodowcą gołębi akrobatycznych i wysokolotnych jakie polskie rasy które mają takie właściwości mam hodować wywrotki nie wywracają a wysokolotne są zamknięte w wolierach jak już się na jakąś polską rase zdecyduję to jest tak zdegradowana że nie chce się gadać
golebie-akrobatyczne

adrian293
Kontakt:

Post autor: adrian293 » pt mar 19, 2010 10:14 am

witam hodowców zgadzam się z przedmówcami posiadamy piękne zapomniane rasy, które są w złym stanie mam nadzieje, że ta tendencja już sie odwróciła i nastąpi rozkwit hodowli ras czysto polskich!
ja posiadam w swoim gołębniku z ras czysto polskich koroniarze barwnoogoniaste czerwone oraz czarne.udało mi sie pozyskac gołębie o nieznanym srebrnym kolorze ogona bardzo piękny;)staram się aby moje gołębie były bez żabotu na czerwonych brwiach oraz nie za dlugich dziobach.mam nadzieję że jesienia bede uczeszczal na wystawy z tą piękna polska rasą.oczywiście jeśli macie je w swoim gołębniku chętnie nawiąze kontakt z hodowcami.pozdrawiam

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » pt mar 19, 2010 12:54 pm

Na razie jestem na etapie pozyskiwania materiału hodowlanego, a sam wiesz, że o czyste koroniarze trudno.Te z obiecującą głową mają przeważnie żabot, te bez żabotu zbyt jasną brew, problemem też jest często białe podbicie ogona lub piórka na nogach. Rasa jest w opłakanym stanie, ale mam nadzieję, że do przyszłego roku uda mi się skompletować kilka par.

Awatar użytkownika
Lukezi
Kontakt:

Post autor: Lukezi » pt mar 19, 2010 1:47 pm

No ja miałem osobiście koroniarze ale tylko parke.Żaboty miały na 100% a co do brwi to już nie pamiętam. Kolego piszesz o srebrnych ogonkach, miałem przypadek że po zaginięciu samca samica poszła w pare z samcem mewki. Wyszedł ogonek z szarym, srebrnym ogonem.
DARMOWE nagrody priv

wik76
Kontakt:

Post autor: wik76 » pt mar 19, 2010 2:49 pm

Nie stety teraz się trzyma gołębie, które są w cenie. Gołębie mam od 30 lat wcześniej były to różne rasy a teraz tylko trzy te, które przynoszą jakiś zysk.
Nie jestem materialistą tylko realistą, gołębie teraz dużo kosztują leki, witaminy, karma…
Dlatego myślę, że lepiej hodować te, które są w cenie i cieszą się dobrym wzięciem.
Sorki Panowie, ale myślę, że większość z nas tak uważa tylko nie każdy się do tego przyzna.

Dispar
Kontakt:

Post autor: Dispar » pt mar 19, 2010 4:33 pm

Lukezi to niesamowite - wyszedł Ci ogonek z ogonkiem ?????? :shock: :shock: :shock: :lol:
Nie zgodzę się z Tobą kolego wik76 bo uważam, że większość kolegów z forum hoduje to co lubi a nie to co przynosi kasę.
Ci od kasy to na Allegro siedzą a nie tutaj :lol: .

Daniel
Kontakt:

Post autor: Daniel » pt mar 19, 2010 6:10 pm

popieram. hoduje sie to co sie podoba co kto lubi choc niekiedy nie jest to łatwa hodowla ja hodujac śląskiego tarczowego mam duzy problem nabyc ładnego ptaka który mi bedzie pasował nawet za wysoka cene a kiedys nie bylo z tym problemu.i niestety ale bede musiał prosic o wpisanie tej pieknej polskiej rasy do listy zagrozonych wyginieciem.pozdrawiam

Awatar użytkownika
Lukezi
Kontakt:

Post autor: Lukezi » pt mar 19, 2010 6:14 pm

Dispar czyż na drejery nie mówi się ogonki??
DARMOWE nagrody priv

placek
Kontakt:

Post autor: placek » pt mar 19, 2010 6:57 pm

Popieram kol. Daniela ciężko o ładnego śląskiego tarczowego.
Piękna nasza rodzima rasa, a powoli zanika :cry: SZKODA

Dispar
Kontakt:

Post autor: Dispar » pt mar 19, 2010 7:04 pm

Lukezi - oczywiście że sie mówi ale pozwoliłem sobie zażartować bo tak się to fajnie u Ciebie złożyło w poście :D .
U mnie mówi się na to - dryjer.

wik76
Kontakt:

Post autor: wik76 » pt mar 19, 2010 7:18 pm

Nie zgodzę się z Tobą kolego wik76 bo uważam, że większość kolegów z forum hoduje to co lubi a nie to co przynosi kasę.
Ci od kasy to na Allegro siedzą a nie tutaj :lol: .[/quote]

Akurat to, co hoduję to też lubię a że przy okazji zarabiają na siebie to chyba też jakiś plus.

waldi33
Kontakt:

Post autor: waldi33 » pt mar 19, 2010 10:06 pm

Co do ras polskich to niektóre piękne rasy nie doczekały się nawet wzorca jak np mewka mazowiecka czy białogon łapciaty, gdzie ceny tego bezrasowego gołębia osiągają na Allegro pułap 200-300 zł. A promuje się na siłę takie rasy jak kutnowski masłowy czy kaliski gdzie Niemcy nie chcą zatwierdzić wzorca gdyż za bardzo przypominają berlińskiego krótkodziobego i strazlundzkiego czy kaselskiego. Na marginesie to mają rację bo pokrój jest prawie identyczny, to tylko odmiana barwna.

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » sob mar 20, 2010 9:44 am

Co do kaliskiego, to niezbyt się mogę zgodzić. Podstawą krzyżówki był stralsundzki, ale krzyżowano go z białymi berlińskimi długodziobymi i polskimi perłowymi.głowa i dziób kaliskiego różnią się od stralsundzkiego, to znaczy powinny się różnić, bo prawdziwych kaliskich już praktycznie nie ma.

ODPOWIEDZ