Stawaki polskie

Awatar użytkownika
SETER
Kontakt:

Re: Stawaki polskie

Post autor: SETER » pt mar 16, 2012 8:54 pm

Kolego Andrzeju (my się chyba znamy ?),
ten autorytet mieszkał we Lwowie - w mieście gdzie garłaczy raczej nie hodowano, ale po okolicznych wioskach - owszem (z Rzeszowem, Jarosławiem i Przemyślem było zresztą podobnie).
Doskonale wiesz, że na całej Rzeszowszczyźnie hodowla gołębi na wsiach stała na nieszczególnym poziomie - gołębi (zwłaszcza stawaków i rysi polskich) była masa, ale ludzi się na tych rasach znających było niewielu - chodzi mi o znajomość "obowiązującego", oficjalnego wzorca.
Nie wiem jak z tym okiem powinno być - białe "składaki" mojego dziadka (od strony matki), miały oczy czarne (koloru brwi za cholerę nie pamiętam), natomiast (żeby było śmieszniej) garłacze dziadka (od strony ojca) miały brew czerwoną i oczy perłowe (ale o tym opowiadał mi ojciec, ponieważ dziadek zmarł zanim się urodziłem).
Ale o co mi chodzi ? - o to, że nie istnieje takie zjawisko jak pierwotna forma (tj. czystość rasy) od "zawsze" - o wszystkim decydują lokalne upodobania hodowców.
Garłacze to produkt hodowli wiejskiej, użytkowej - a hodowcy wiejscy (w dwudziestoleciu międzywojennym) gołębie wystawiali bardzo rzadko (chociażby ze względów finansowych i "dojazdowych") - może o to chodzi ?
PS
W czasopiśmie "Gołębiarstwo lwowskie" (wyd. i red. Władysław Chwałek) z 1937 r. podanych jest 7 ras garłaczy hodowanych w Polsce - i takie rasy jak: Garłacz polski (stawak), garłacz śląski i garłacz górnośląski - wyszczególnione są osobno - jak "obrobię" ten skan, to wrzucę na forum.
Co ciekawe - obok znajduje się fotka krakusa (domyślam się, że z czołowej hodowli) - którego nie wpuścił bym do gołębnika, nawet gdyby mi ktoś groził bronią :lol: - gołębie się jednak zmieniły od tego czasu...
Pozdrawiam
Kaszanka forever !!

Awatar użytkownika
akiss
Kontakt:

Post autor: akiss » pt mar 16, 2012 9:06 pm

Seter sprawdziłem ,faktycznie autorytet .Ja jestem praktykiem.Ma trop śląski Chwalka http://ozhgridobb.blox.pl/html/1310721, ... tml?545023
Uważam ,że ktoś mu ,ze śląska przygotował materiał ,a on się pod nim podpisał.Albo mial jakieś powiązania z tym rejonem hodowli.Jest to rzecz ważna bo to jest tak ,jak by Tobie udowadniać ,ze sroki polskie mają mieć nogi buraczkowe ,a nie marchewkowe.

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » pt mar 16, 2012 9:08 pm

Wygląda na to że okrężnymi drogami dochodzimy do podobnych wniosków.Stawakiem uznanym przez oficjalne gołębiarstwo był stawak śląski,a rasa ,którą teraz znamy pod nazwą stawaka polskiego była wówczas wiejskim kokiem. To jednak ten kok,selekcjonowany na styl lotu stał się protoplastą hodowanej obecnie najdoskonalszej rasy stawaków.

Awatar użytkownika
SETER
Kontakt:

Post autor: SETER » pt mar 16, 2012 9:39 pm

akiss pisze:Seter sprawdziłem ,faktycznie autorytet .Ja jestem praktykiem.Ma trop śląski Chwalka http://ozhgridobb.blox.pl/html/1310721, ... tml?545023
Uważam ,że ktoś mu ,ze śląska przygotował materiał ,a on się pod nim podpisał.Albo mial jakieś powiązania z tym rejonem hodowli.Jest to rzecz ważna bo to jest tak ,jak by Tobie udowadniać ,ze sroki polskie mają mieć nogi buraczkowe ,a nie marchewkowe.
Czytałem te materiały w oryginale - ale nie wydaje mi się, aby ktoś mu te materiały przygotowywał - on po prostu przedstawiał oficjalny wzorzec rasy - tak jak robił to opisując np. rysia polskiego, kalinę polską, rasy lwowskie (np. różnice pomiędzy ganclem lwowskim a krakowskim) - on te rasy po prostu znał i oceniał na wystawach - nie tylko we Lwowie, ale np. w Krakowie, Warszawie oraz innych miastach.
Władysław Chwałek był także wybitnym hodowcą gołębi pocztowych - to był po prostu człowiek-instytucja :D
Skoro wiadomo, że stawaki polskie mogły mieć białą albo czerwoną brew - więc wszelkie dywagacje nad "czystością" rasy (produktem wiejskiej hodowli) to spór czysto teoretyczny - bo w każdej wiosce te gołębie mogły wyglądać nieco inaczej.
Co innego np. lwowskie krótkodzioby - ich nie hodowano na wsiach (były bardzo drogimi gołębiami) - więc były hodowane przeważnie przez najlepiej zorientowanych, znających wzorce hodowców.
PS
Krzyśku chyba wyciągasz zbyt pochopne wnioski - garłacz śląski i garłacz polski (stawak) były znane przed wojną jako dwie odrębne rasy (z wzorcami) - musiały się czymś jeszcze różnić, skoro jak wół pisze, że polski stawak miał mieć (wg wzorca) czerwoną brew i perłowe oko.
Chyba wiem co was "boli" - otóż chyba fakt, że Władysław Chwałek pisze, że stawaki polskie wywodzą się ze Śląska Cieszyńskiego ?
Kilka słów wyjaśnienia - jest to maniera literacka typowa dla tego autora, że opisuje on często "pierwotny" kierunek przybycia do Polski danych ras gołębi.
Powszechnie wiadomo, że rasy "ciężkie" pojawiły się w Małopolsce Wschodniej na drodze Śląsk -> Małopolska Zachodnia (ziemia krakowska) - a nie ze Wschodu (np. Rosja, Turcja, Krym - tj. np. przez Lwów).
Nie jest to więc żadna bzdura ze strony autora tekstu, ponieważ w np. okolice Tarnowa protoplaści obecnych garłaczy i rysi polskich dotarli od strony Śląska (prawdopodobnie z Czech) - tyle, że znacznie wcześniej.
Kaszanka forever !!

arbiter
Kontakt:

Post autor: arbiter » sob mar 17, 2012 6:50 am

Seter mam pytanie do ciebie bo hodowałeś Sroki Krakowskie powiedz mi gdzie te gołębie zostały stworzone ?

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » sob mar 17, 2012 10:44 am

Damian,pokręciłeś.Nie napisałem garłacz śląski tylko stawak śląski.Prawdopodobnie nasze stawaki wywodzą się od wspólnego przodka.Nie tylko zresztą nasze ale i czeskie oraz garłacze górnośląskie koroniaste (stara nazwa stawak korniasty).Niegdyś stawak śląski był bardziej podobny do polskiego i czeskiego.Różnica najbardziej widoczna była w kolorze i strukturze brwi.Stawak polski miał brew białą,śląski czerwoną,przy czym u obydwu brew jest wąska.Brew stawaka czeskiego jest dość szeroka i czerwona.Dopiero później Niemcy zmienili sylwetkę i postawę stawaka śląskiego przez krzyżówkę z garłaczem śląskim i niewielką domieszkę garłacza francuskiego.Sprawiło to,że ptak o szczudłowatych nogach i stromej postawie,jakim jest dzisiejszy stawak śląski stał się z typowego stawaka kompletnym nielotem.Oczywiście możemy jedynie spekulować,bo z autorem artykułu nie damy rady tego skonsultować,ale logicznie rozumując tak to właśnie wygląda.Nikt nie zaprzecza drogi rozprzestrzeniania się stawaków na ziemiach polskich.Logicznym jest,że najpierw był stawak śląski,który potem w gospodarstwach chłopskich ewoluował w stawaka polskiego w typie,jaki znamy obecnie.Po prostu w czasach p.Chwiałka stawak był tylko jeden,przynajmniej we wzorcu.Trzydzieści lat później ,gdy Peterfi pisał swoją książkę,istniały już oficjalnie dwa typy hodowanych w Polsce stawaków:śląski i polski.

Awatar użytkownika
SETER
Kontakt:

Post autor: SETER » sob mar 17, 2012 11:01 am

Mnie się wydaje, że stawak polski (o brwi jasnej) powstał właśnie dopiero po 1945 r. - z okresu wcześniejszego nie znalazłem dotąd żadnych źródeł pisanych, które opisują stawaki polskie jako gołębie o brwi jasnej (w ogóle jest mało wzmianek o brwiach).
Ale muszę Ci napisać, że popełniasz poważny błąd:
Antoni pisze: Autor najpierw stawia tezę, a potem nagina do niej fakty. A jeśli nie da się ich nagiąć, tym gorzej dla faktów.
Ten cytat pasuje do tego jak ulał (chociaz odnosi się do kogo innego) - po prostu nie możesz zakładać z góry, że wiesz więcej niż współczesny tamtemu wzorcowi autor - a resztę dopasowywać do swojego prywatnego (czy regionalnego) wyobrażenia o tejże rasie gołębi.
Nigdy nie interesowałem się specjalnie tą rasą, więc mogłem coś przeoczyć - przejrzę starszą literaturę (wszystko co się da) - jak znajdę coś ciekawego, to napiszę albo wkleję na forum.
Pozdrawiam
Kaszanka forever !!

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » sob mar 17, 2012 8:09 pm

Będę Ci niezmiernie wdzięczny,jeśli cokolwiek znajdziesz.Co do stawaka,rzeczywiście źródeł pisanych trudno się doszukać,jest on jednak w typowej swej formie,czyli z białą brwią bardzo stary i hodowany co najmniej od 100 lat. Nestor i guru kaliskich hodowców stawaków,pan Władysław Adamus z Kalisza,który w tym roku skończy 90 lat, hoduje je od dzieciństwa,a przed nim hodowali je jego ojciec i dziadek.Twierdzi on,że ptaki te zawsze musiały mieć brew białą.Co ciekawe,nazwa stawak polski jest kaliskim hodowcom praktycznie nieznana.To zawsze były sztajgry (od niemieckiego steigerkropfer).Nazywały się: sztajgry polskie dla odróżnienia od hodowanych przez mieszkających na naszym terenie Niemców stawaków śląskich,które nasi hodowcy pogardliwie zwali niemcami.Nazwa sztajgry to pozostałość rozbiorów.Kalisz co prawda był w zaborze rosyjskim,ale granica pruska przebiegała w Skalmierzycach,przy granicy Kalisza.Po naszej stronie granicy mieszkało wielu Niemców i od nich przeszły do mowy potocznej liczne germanizmy.

Awatar użytkownika
SETER
Kontakt:

Post autor: SETER » pn lut 18, 2013 8:48 pm

krzysiek pisze: Jeśli chodzi o opisywanego przez W. Chwałka stawaka, to przedstawiłem istotny, niezaprzeczalny dowód na to, że opisywany przez niego stawak nie mógł być stawakiem polskim, nie w sensie rasy stawak polski, jak pojmujemy to dzisiaj.Dowodem tym jest stawak biały, któremu W.Chwałek przypisał białe oko. faktem niezaprzeczalnym jest że do roku 2011 stawak polski biały z białym okiem NIE ISTNIAŁ.
Jest to kłamstwo - oto dowody:
Czasopismo „Polski Drób” (nr 23/1926r.) znajduje się tam krótki artykuł pt. „Stawak Polski” (autor J.G.). Pisze on:
"Stawak, właściwie powinien nazywać się "stawiak" gdyż on nigdzie nie stawa, tylko stawia albo składa skrzydła podczas lotu, poprzedzając silnym trzaskiem jedno o drugie. Prawdziwy, rasowy stawak powinien podczas każdego lotu mocno bić skrzydłami złożyć skrzydła w locie tak, że patrząc na niego z przodu lub tyłu, ma się wrażenie, jakoby miał tylko jedno skrzydło stojące prostopadle na plecach, albo równa się siedzącemu motylowi ze złożonemi skrzydłami. Gdyby przy złożeniu skrzydeł tworzy się pomiędzy nimi próżnia w rodzaju wideł, jest to wielkim błędem. Stawak jest garłaczem średniej wielkości o bardzo zgrabnej figurze. Opierzenie jego jest nadzwyczaj intensywne i jakby polakierowane, taki ma połysk. Kolor jest czerwony i czarny, potem żółty, biały, a w ostatnim czasie wyhodowano niebieskie z czarnymi wiązaniami (pasami). Oko musi być u kolorowych perłowe, u białych czarne, lecz mamy okazy białe z bardzo ładnym perłowym okiem. Dziób we wszystkich kolorach czysto biały, albo różowy, z wyjątkiem niebieskich, gdyż siwa farba piór udziela się także dziobowi. Stawak jest bardzo starą, kilkaset lat liczącą rasą. Z jakich powstał krzyżówek, trudno będzie dzisiaj całą pewnością stwierdzić."
Dalej...
O stawaku pisze również prof. Maurycy Trybulski w swoim opracowaniu pt. "Gospodarski i Amatorski Chów Gołębi Opasowych, Pocztowych Ozdobnych" (Warszawa 1932r.): cyt.
"Stawaki polskie, zwane również śląskiemi (ze względu na znaczniejsze rozpowszechnienie tychże na Śląsku) należą do rodziny garłaczy średniej wielkości o zgrabnej figurze i dobrze rozwiniętych mięśniach piersiowych. Stawaki bywają najczęściej jednobarwne: czerwone, czarne, białe, żółte oraz niebieskie z czarnemi pasami na skrzydłach. Głowa zawsze gładka, oko u barwnych odmian perłowe, u białych ciemne; niekiedy hodowcy stawaków hodują odmianę białą z perłowej barwy tęczówką oka; dziób u barwnych odmian nie wyłączając czarnej – biały lub cielisty. Stawaki niebieskie mają dzioby siwawe." - koniec cytatu.
No i co ? :lol:
Wynika z tego, że stawaki polskie z perłowym okiem istniały, ale były nieliczne i przez to (zapewne) cenniejsze (bo trudniejsze w hodowli) - i świadczy to o tym, że mamy obecnie niższy poziom hodowli, skoro ta odmiana wyginęła, a nikt nie potrafi ich odtworzyć.
To tak jak z maściuchem polskim "oficerem" - wyginął, ale nie oznacza to, że nie istniał (był zresztą znacznie trudniejszy w hodowli, niż biały stawak z perłowym okiem) - może dlatego W. Chwałek wymienia "oficera" osobno w wykazie ras polskich (prawdopodobnie były to gołębie gorsze pokrojowo od pozostałych odmian barwnych).
Charakterystyczny jest też (w podanych tekstach) brak wzmianki o kolorze brwi stawaków - prawdopodobnie wiejscy hodowcy po prostu nie zwracali uwagi na jej kolor - potwierdzają to moje obserwacje na terenie woj. podkarpackiego.
Co do wzmianki W. Chwałka o ciemnym oku u białych stawaków polskich i uznaniu go jako wady - ten facet był wybitnym znawcą ras czeskich (pisał min. artykuły o polskich rasach gołębi do tamtejszych czasopism gołębiarskich) - a ówczesne stawaki czeskie koloru białego miały mieć oko ciemne.
krzysiek pisze:Ta odmiana miała zawsze oczy ciemne. Natomiast wiadomo, i torónież fakt niezaprzeczalny, że co najmniej pod koniec XIX w. białe oko miały białe stawaki śląskie i TYLKO one, spośród wszystkich ras stawaków. Skoro więc p. Chwałek opisał białego stawaka z białym okiem ,a pozostałe odmiany barwne z brwią czerwoną to jakiego stawaka opisał? skoro 2 +2 =4, a przedstawione przeze mnie dowody są niepodważalne, to w czym zmyślam?
W świetle przedstawionych faktów przedstawione przez ciebie tezy nie są niepodważalne - i dlatego właśnie zmyślasz (miałeś zresztą wcześniej dostęp do tych tekstów - są na stronie internetowej pana G.)

Na koniec mała niespodzianka - obrazek pochodzi z 1911 r. (opisany jako "Kröpfer: Steiger") i jest niezbyt udolnie wykonany, ale niezależnie jaką rasę przedstawia (tj. stawaka polskiego/śląskiego), to potwierdza fakt, że białe stawaki z jasną brwią i perłowym okiem istniały, oraz jest pewną wskazówką, że nie wszyscy hodowcy zwracali uwagę na kolor brwi - 2 gołębie (czarny i czerwony) mają brew czerwono-różową, natomiast pozostałe - bladą (w tym biały o perłowym oku):
Obrazek
PS
Jestem pewien, że Krzysztof ponownie wymyśli jakąś wystruganą z banana teorię (zapewne wie lepiej niż sami autorzy tekstów, jaką rasę oni sami opisywali) - nakłamał, więc niech się teraz męczy 8)
Kaszanka forever !!

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » wt lut 19, 2013 9:42 am

NAKŁAMAŁ, bardzo poważne oskarżenie, tym bardziej, że nie poparte żadnym dowodem. Miałem nie zniżać się do narzuconego przez kolegę SETERA poziomu dyskusji, jednak bezpodstawne oskarżenia mnie złoszczą. Nie zamierzam nic pisać na swoją obronę, bo winy żadnej nie ponoszę nikogo w błąd nie wprowadzam.Te przykłady, które przytoczył potwierdzają tylko moje słowa. Co prawda nieco (czyżby celowo?) pokręcił, ale to tak dla dla niego typowe, ze nie zwracajmy na to póki co uwagi. Obrazek, swoją drogą bardzo ładny, chciałbym go mieć na ścianie, podpis o treści"Kropfer steiger" sugeruje , że malował Niemiec, czyli malował ptaki określane jako steigerkropfer, przez niemieckich hodowców niesłusznie nazywane stawakami niemieckimi. Mówiąc krótko, na obrazku są po prostu stawaki śląskie. Wystarczy spytać jakiegokolwiek obeznanego z tematem niemieckiego hodowcę. Dla pełnej jasności wypadało by podać źródło, z którego ten obrazek został wzięty. Nie było by wtedy można wciskać naciąganej frazy typu:" niezależnie jakie stawaki ten obrazek przedstawia, polskie czy śląskie" bo jasnym by dla wszystkich było, że niemiecki autor w niemieckim czasopiśmie przedstawił nie polskie stawaki, a właśnie śląskie, lansowane już wówczas mocno jako niemieckie. Prawda, ze niektóre z tych ptaków mają brew białą , jest to u stawaka śląskiego wadą, jednak takie ptaki występują do dzisiaj. Znam hodowcę, który specjalnie takie hoduje i sprzedaje jako materiał wyjściowy do krzyżówki hodowcom stawaków polskich typu wystawowego. Być może Także na początku ubiegłego wieku czerwona brew stawaka śląskiego była cechą niestabilną, jak ma to miejsce dzisiaj. Teraz reszta przedstawionych przez Damiana tak sugestywnie "dowodów". SETER doskonale wie, że jeszcze na początku drugiej połowy XX w. wielu hodowców oraz autorów artykułów o tematyce gołębiarskiej uznawało , że jest tylko jedna rasa :stawak, a rasy pojmowane w sensie dzisiejszym uznawali za regionalne odmiany. Damian sam przedstawił na to dowód w innym temacie, prezentując wyjęte ze strony S.O.S. stare artykuły o stawakach z lat 50-tych i 60-tych.Podsumowując, to ubrane w ładne cytaty i okraszone atrakcyjnym obrazkiem naciągane przedstawienie nie prowadzi do niczego, nic do tematu nie wnosi, to tylko dalsza część podjazdowej wojenki wywołanej przez urażone ego, prowadzonej w jednym celu, udowodnienia, że "moja racja jest mojsza'.

Awatar użytkownika
SETER
Kontakt:

Post autor: SETER » wt lut 19, 2013 7:05 pm

:lol: :lol: :lol:
Kaszanka forever !!

Awatar użytkownika
Lotny22
Kontakt:

Post autor: Lotny22 » śr kwie 17, 2013 1:44 pm

Witam
Jak tam sezon lęgowy ?
Może jakieś fotki młudków macie?
U mnie już pierwsze młode i drugie jajka lecą.

emir
Kontakt:

Post autor: emir » śr kwie 17, 2013 3:04 pm

U mnie średnio, bo w większości gniazd mam tylko po jednym młodym, dużo jajek były nie zalężonych.

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » śr kwie 17, 2013 7:46 pm

U mnie podobnie, pierwszy lęg do bani, teraz prawie wszystkie pary siedzą na jajkach. Mam na sezon lęgowy po trzy pary czarnych, niebieskich i białych , pięć par czerwonych oraz jedną parę tigrów ( małopolskich).

bubi
Kontakt:

Post autor: bubi » ndz kwie 21, 2013 9:16 pm

A ja mam tylko samice :cry: i szukam ciekawego samca :wink:
mbudniewicz.pl.tl

Awatar użytkownika
bleki
Kontakt:

Post autor: bleki » pn kwie 22, 2013 11:06 am

U mnie dwa młode są już na wyjściu na dach,jest parę dwu i trzytygodniowych,masa jajek :D w każdym kącie coś się dzieje :mrgreen:

Awatar użytkownika
bleki
Kontakt:

Post autor: bleki » pn kwie 22, 2013 11:07 am

bleki pisze:U mnie dwa młode są już na wyjściu na dach,jest parę dwu i trzytygodniowych,masa jajek :D w każdym kącie coś się dzieje :mrgreen:
bubi,ja szukam ciekawej samicy więc może się dogadamy

Awatar użytkownika
Lukezi
Kontakt:

Post autor: Lukezi » wt kwie 23, 2013 9:33 am

Witam. U mnie lęgi w pełni. Narazie szału nie ma ale nie jest najgorzej;) Bubi jakiego samca potrzebujesz??
DARMOWE nagrody priv

bubi
Kontakt:

Post autor: bubi » czw kwie 25, 2013 5:48 am

Ładnego :wink:
mbudniewicz.pl.tl

Awatar użytkownika
Lukezi
Kontakt:

Post autor: Lukezi » czw kwie 25, 2013 7:53 pm

A kolor bez znaczenia??:) Mam ładnego czarnego;)
DARMOWE nagrody priv

bubi
Kontakt:

Post autor: bubi » pt kwie 26, 2013 10:30 pm

Pasuje,dalej na PW
mbudniewicz.pl.tl

Awatar użytkownika
bleki
Kontakt:

Post autor: bleki » sob kwie 27, 2013 6:51 pm

Moje stawaki akrobatyczne
Załączniki
Zdjęcie0984_001.jpg
Zdjęcie0984_001.jpg (25.38 KiB) Przejrzano 9080 razy
Zdjęcie0980_001.jpg
Zdjęcie0980_001.jpg (30.28 KiB) Przejrzano 9080 razy
Zdjęcie0985_001.jpg

Awatar użytkownika
akiss
Kontakt:

Post autor: akiss » ndz kwie 28, 2013 9:59 am

Pierwsze młode tegoroczne.
Załączniki
stawaki 2013 2.JPG
stawaki 2013.JPG

Zjak
Kontakt:

Post autor: Zjak » ndz kwie 28, 2013 10:18 am

Ładne kolorystycznie.

Pozdr.
golebie.wombat.fc.pl

Awatar użytkownika
Lotny22
Kontakt:

Post autor: Lotny22 » wt maja 28, 2013 1:58 pm

witam. Po jakim czasie młode powinny nabrać gardła? Jest to mój pierwszy sezon z garłaczami i stąd moje pytanie.

ODPOWIEDZ