Forum portalu GOŁĘBNIK.PL

Aby zarejestrować się przeczytaj regulamin i wyślij swój login na adres admin@golebnik.pl

Regulamin forum
Dzisiaj jest śr lis 21, 2018 3:16 am

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 170 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna
Autor Wiadomość

Nie dotyczy to tylko stawaków ale generalnie większości garłaczy. Są one podatne na wszelkiego rodzaju zapalenia wola, "zawieszanie się" itp. Jęczmień te stany zapalne może podrażniać. Generalnie u garłaczy z hodowli wiejskich, gdzie ptaki były na totalnym wolnym oblocie i żerowały w polach, takie historie się nie zdarzały. Niestety teraz już nikt tak nie hoduje, więc i podatność na choroby większa. Przede wszystkim stado musi być wolne od rzęsistków, wtedy stany zapalne wola niemal nie występują. Drugą sprawą jest metoda żywienia. Niektórzy dają tylko drobną karmę, jak dla krótkodziobych, ja stosuję normalną, ale darłaczom daję tyle karmy, by starczyło im w karmnikach na cały dzień. Wieczorem resztki z karmników wysypuję do wiaderka i zabieram. Rano znów mają dawkę na cały dzień. Jeśli ptaki są karmione tak, by szybko wyjadły karmę a później karmniki są już puste, niektóre łakomczuchy opychają się na zapas i "zawieszenie" gotowe.

Wyświetl profil Wyślij prywatną wiadomość  

Awatar użytkownika

Koledzy sezon w pełni,jest się czym chwalić?u mnie ok.ale oczywiście zawsze może być lepiej

Witam fanow stawaka polskiego. Dzsiaj rozmawialem z uznanym w naszych stronach hodowca i malo mnie szlak nie trafil gdy zadal mi pytanie-..i po co chowasz takie stawaki,nie lepiej sprowadzic sobie z niemiec ze dwie pary wystawowych i sie dochowac porzadnych ptakow?. I jeszcze dodal ze musial bym sobie woliere wybudowac bo takie ptaki to nie lataja prawie i moglby mi je kot albo pies zjesc jakby spadly z dachu. Spytalem sie jak rozumie pojecie stawak i nie umial mi odpowiedziec,wiedzial tylko ze maja byc wystawowe a nie latac wsciekle jak moje. Mam juz ponad 40 lat i odkad pamietam stawaki byly zawsze na naszym podworku ale zawsze lataly i stawialy (po chlopsku siadaly na ogon). Nie pamietam juz kiedy ale pojawily sie pozniej ptaki ktore tylko skladaly,i takie byly u nas nazywane skladakami. Choc byly duzo wieksze od stawakow to nie cieszyly sie uznaniem starszych hodowcow.Po mojemu stawak polski (prawdziwy) ma pieknie stawiac miec jak najmniejsza zrenice i biale obwodki no ale tego niestety nie mozna pokazac na wystawach no bo i jak.Wiec teraz mam pytanie -jakie te stawaki tak naprawde sa pokazywane na wystawach?.Skoro to w wiekszosci nieloty trzymane w wolierach to dlaczego sa wystawiane pod nazwa ktora jest zarezerwowana do naszej pieknie latajacej rasy stawakow polskich?.Stawakow latajacych a nie stojacych pionowo na bocianich nogach i bojacych sie zeby nie spasc bo z fruwaniem kiepsko. Pozdrawiam i daje do myslenia.

Awatar użytkownika

Mnie to Andrzeju stare wygi z Waszych stron tłumaczyli inaczej,właśnie stawakami nazywano ptaki które stawały,tzn.składały skrzydła,zaraz po tym się pionowały(siadały na ogon)i w bezruchu potrafiły tak spadać kilka metrów,nie wiem czemu piszę o nich w czasie przeszłym bo obaj mamy te ptaki :mrgreen: :mrgreen: ,co do stawiania to stawiakami czy składakami nazywano ptaki składające na prosto(lot znany w całym kraju)ptaki te stawiały lub składały skrzydła i od tego nazwa,kiedy za ptaki wzięli się ludzie pokroju Twojego znajomego wszystko zostało pokręcone,ale nie stracone,dla tego ludzie wiedzący co w trawie piszczy muszą ze sobą współpracować,a jak ktoś chce mieć ptaki o których wspomniałeś to niech ma,tylko niech je nazywa po imieniu,jak?tego nie wiem,ale na pewno nie stawak

Witam,
stawakow niestety nie mam ale zauroczyly mnie na krajowej wystawie w Kielcach w 2013 roku, wystawial je p. Rzepka. Podobno maja u Niego otwarty oblot.
Krew zalewa gdy widze golebie ktore pamietam 15-20 lat temu smigaly po niebie a dzisiaj najwyzej na dach lub w wolierze skacza z tyczki na tyczke (szariki, "mikolaje", grzywacze pl, wajskopki, sokoly). Troche martwiace jest w jakim kierunku to wszystko zmierza. Chwala ludziom ktorzy kultywuja te tradycyjne rasy i utrzymuja je w takim stanie i uzytkowosci jak przed dekadami.

Moze ktorys z Panow moglby nagrac te wasze perelki zeby mozna bylo zwizualizowac to "stawanie" i "skladanie"?

Marcin wlasnie to mialem na mysli ,stawak sklada skrzydla i stawa na ogon a skladak tylko sklada w v.

adammo p.Rzepka to wybitny hodowca stawakow i ma ptaki z najwyzszej polki a filmy sa na yootube

andrzejj275 pisze:
adammo p.Rzepka to wybitny hodowca stawakow i ma ptaki z najwyzszej polki a filmy sa na yootube

prosze podac link do filmow o ktorych Pan mowi,
wybitny hodowca i to nie tylko stawakow

http://www.golebiesos.fora.pl/stawak-po ... ski,3.html

Awatar użytkownika

Kilka dzisiejszych fotek,wszystkie pokazane ptaki składają na ogony,bez żadnych wyjątków

Załączniki:
DSC_1943.JPG
DSC_1943.JPG [ 117.21 KiB | Przeglądany 6735 razy ]
DSC_1875 - Kopia.JPG
DSC_1875 - Kopia.JPG [ 71.81 KiB | Przeglądany 6735 razy ]
DSC_1935.JPG
DSC_1935.JPG [ 119.01 KiB | Przeglądany 6735 razy ]
DSC_1927.JPG
DSC_1927.JPG [ 122.92 KiB | Przeglądany 6735 razy ]

Coś pięknego, dużo tych cacek masz na stanie?

Na stronie golebnik.pl jest kilka szt chyba stawaków wystawianych teraz w POZNANIU

Awatar użytkownika

Trzy pary prostych stawaków i 10 par stawaków jak na zdj.tzn.składające(stawające)na ogony,w tym dwie pary białych,jeszcze miesiąc temu było ponad 40szt.ale skończyłem z sentymentami i zrobiłem selekcę tak ostrą jak się dało,dzięki temu mogę zapewnić że w moim gołębniku nie ma ani sztuki która nie wykonuje powietrznych akrobacji

bleki pisze:
Trzy pary prostych stawaków i 10 par stawaków jak na zdj.tzn.składające(stawające)na ogony,w tym dwie pary białych,jeszcze miesiąc temu było ponad 40szt.ale skończyłem z sentymentami i zrobiłem selekcę tak ostrą jak się dało,dzięki temu mogę zapewnić że w moim gołębniku nie ma ani sztuki która nie wykonuje powietrznych akrobacji

Co znaczy PROSTE?

Awatar użytkownika

Pisząć 'proste"mam na myśli popularne w całym kraju składaki,ptaki które wykonują opad w powietrzu ze złączonymi w "jedno "skrzydłami

Marcin a zostawiles cos z bialolotow czy tylko w kolorze ?. Ladne ptaszki.

Awatar użytkownika

Z białolotów został tylko jeden czarny samiec,tylko jednego uchowałem na obu pięknych perłowych oczach,inne pokrojowo były poprawne ale każdy miał jedno oko ciemne(naleciałość po białych) a ta wada mnie w oczy bardzo pali,może ten samiec który został zapoczątkuje fajną linię stawaków białolotych

Awatar użytkownika

Biały samiec 2014r.klasyczny lot stawaka

Załączniki:
biały 2014r.jpg
biały 2014r.jpg [ 25.73 KiB | Przeglądany 6304 razy ]

Idealny opad ze złożonymi skrzydłami. Kwintesencja lotu stawaka. Różne bije, wywrotki, rollery - owszem ciekawie latają, ale kto raz zachwycił się lotem stawaka zawsze będzie go najbardziej cenił.

Takie stawaczki znalazłem u jednego gościa ,gołębie stylowo latające. ,dla zniesmaczonych powiem że moja wartość u tych gołębi to:cielista brew .jasne oko,charakter ,kolor nie musi być intensywny, no i stylowy lot .
https://klocki.flog.pl/wpis/10103833/#w

Awatar użytkownika

Czemu ktoś miałby być zniesmaczony?na moje oko bardzo przyzwoite ptaki

A,miałem tu na myśli pochodzenie i sylwetkę ,bo przecież to ptaki z polskiej wiochy ,od pokoleń trzymane pod strzechą wiejskich zabudowań .Są wśród nas tacy którzy nie trzymali by ptaków innych niż gruchających po niemiecku . Przywiozłem trzy sztuki od gościa z tej samej miejscowości co te ze zdjęć powyżej, te gołębie są z tej samej rodziny .Będąc u gościa właśnie w sprawie gołębi usłyszałem ładne zdanie :Dawniej stawaków było dużo ,każdy dziadek na wsi trzymał stawaki :
http://klocki.flog.pl/wpis/10197566/#w

Witam wszystkich miłośników stawaków , w mojej rodzinie stawaki hodował mój dziadzio ,mój tato . Teraz ja próbuję odtworzyć u siebie tą piękną rasę , mam kilkanaście sztuk różnej jakości . Wyróżniają się u mnie dwa czerwone samce .Bardzo czysto składają w ,,jedno " ,potrafią składać z każdej pozycji nawet lecąc ,,pod górę" . Problem jest w tym że nie są ,, czysto " czerwone ,mają dębowe ogony ,mnie to nie przeszkadza bo nie hoduję ich dla wystaw . W tym roku zakupiłem w Sokołowie Podlaskim kilka sztuk stawaków siadających na ogon . Tak do końca nie jestem z nich zadowolony gdyż nie pokazują zbyt często tych ewolucji za wyjątkiem jednego białego który miał być samiczką a chyba będzie samczyk [ gdy mi go przysłano był piszczakiem] . Teraz mam pytanie do znawców w tym temacie : czy mogę sparzyć te moje czerwone składające na prosto z tymi siadającymi na ogon i co mi z tego może wyjść? Czy nie zrobi mi się z tego wielkie nic. :roll:

stawak; Sam stoję przed takim dylematem ,bo tak jak ty mam dwa różne szczepy Stawaków. Będę łączył nie patrząc na tę cechę, z przyczyn braku innej możliwości. Mnie bardziej odpowiada klasyczny styl lotu i w przyszłości Stawaki siadające na ogon będą likwidowane ,ale to pewnie jeszcze odległa przyszłość

Moim zdaniem "siadanie na ogon" jest po prostu efektem ewolucji, bardziej dopracowaną formą stylowego lotu, a doskonałością absolutną lotu stawaka jest wykonywanie w locie pełnych wywrotów. Do tego dążyli dawni hodowcy. O tym, że głównie wywrotne stawaki hodowano przeszło 100 lat temu w południowych regionach Polski, szczególnie w okolicach Tarnobrzegu, pisali dawni autorzy literatury gołębiarskiej.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 170 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.