Masciuch polski

quatro
Kontakt:

Post autor: quatro » ndz sty 06, 2008 11:26 pm

no wlasnie tego nie wiem, wtedy jeszcze nie bylem tak zafascynowany ta rasa, to bylo kilkanascie lat temu, rozeszly sie po znajomych, a po kilku latach zniknely, taka sama sytuacja byla z ptakami Wladyslawa Stolfa (mam kilka genow z jego lini), rodzina oddala ptaki znajomym hodowcom i slad po nich zaginal, to jest wlasnie najwieksza strata, ze te ptaki sie pogubily, jeszcze nie tak dawno takie golebie hodowal Pan Jan Szturmaj czy Andrzej Jarosz, ale P. Szturmaj zmienil specjalnosc hodowli, a jego ptaki trafily do Witnicy, Namyslina, Gdyni, u P. Jarosza przyszlo jakies chorobsko i zrobila sie czystka, ale tak naprawde sa jeszcze bardzo dobre masciuchy, z tym ze nieosiagalne, przynajmniej narazie, to sa elitarne sztuki u "fanatykow" tej rasy, piekne kwadratowe glowy (umiesnione), na krociotkich nozkach, krotkie szyje, dumnie wypiete piersi, stoja na przednich palcach, ehhh ....poezja

quatro
Kontakt:

Post autor: quatro » ndz sty 06, 2008 11:38 pm

w tej chwili najlepsza hodowla masciucha polskiego, mysle bezapelacyjnie i nikt nie odwazy sie tego podwazyc jest hodowla Ryszarda Majkutewicza, mojego serdecznego kolege, z ktorym od kilku lat blisko wspolpracuje wymieniajac sie materialem, z tym ze nie moge go dogonic (hehe), najciekawsze jest to ze wszystkie jego ptaki sa takie same, jeden w jeden, dla laika nie do odroznienia, a on sam zna pochodzenie do kilku pokoleĂą wstecz kazdego z nich, nie nalezac do zwiazku i nie wystawiajac swoich pupili, kazdy bedacy w temacie wie jakie on ma ptaki, innym zasluzonym wedlug mnie jest Stanislaw Najwer z Wroclawia, od wiekow hoduje masciuchy koroniate, rozmawialem z nim jakis czas temu i powiedzial mi ze rezygnuje z nich, poniewaz nie idzie to tak jak z innymi rasami (czyzby sie poddal) w kazdym razie w lutym zabieram od niego wszystkie, w Kudowie Zdroju jest Janusz Spendowski, glownie skupiony jest na gladkoglowych masciuchach, dla mnie nie koĂąca polskich, ale ma kilka naprawde dobrych koroniatych (wymienilismy nawet w tym roku po jednym golabku, celem odswierzenia krwi), no i jest jeszcze kilka osob, u ktorych mozna byloby cos ciekawego znalezc, ale niestety 90% hodowcow, ktorzy twierdza ze maja masciuchy polskie jest w bledzie i to jest bardzo smutne. W Foto-Albumie sa pokazane golabki kol. Adama i bez urazy dla niego, ale nie ma bladego pojecia co hoduje i mocno sie trzyma tego, ze sa to wlasnie masciuchy polskie

Dispar
Kontakt:

Post autor: Dispar » pn sty 07, 2008 10:08 pm

Od razu przyznam sie, ze nie znam sie na tej rasie.
Bardzo podoba mi sie zdjecie glowy masciucha Pana Gilarskiego ktora jest w tej chwili na Fotogieldzie. Przed chwila ogladalem tez jego galerie i w zwiazku z tym mam jedno pytanie. Czy te masciuchy z tymi ,,wybaluszonymi oczami" nie maja czasami w sobie zbyt duzo genow masciucha budapesztaĂąskiego??? Dla mnie akurat nie podoba sie to wcale ale to moze kwestia gustu?

quatro
Kontakt:

Post autor: quatro » pn sty 07, 2008 10:49 pm

napisalem Ci na priwa to o co mnie pytales w tej kwestii, teraz tylko jedno zdanie, wszystkie masciuchy ktore maja wybaluszone oczy, prostopadle do czola wstawione dzioby, mocno uwidocznione guzy oczne i potyliczny (nie moze byc na glowie miejsc - wklesniec, luki miedzy oczami i potylica musza byc wypelnione miesniami), zoltawy odcieĂą brwi sa spokrewnione z budapesztaĂąskim, a to jest jakies 60 % populacji masciucha polskiego, nastepne 30 % to mieszanki z wywrotkami, altsamerami, czystookim (pstre masciuchy), a 7 % do czyste rasowo masciuchy, a 3% to bardzo dobre egzemlarze, oczywiscie nie jest to wynikiem badaĂą sondazowych, a tylko moje refleksje

quatro
Kontakt:

Post autor: quatro » pn sty 07, 2008 10:54 pm

a tak na marginesie te czarne z fotogieldy sa bardzo dobre, zolty slaby (czysty rasowo), ale i tak sa to chyba najlepsze masciuchy z hodowli Pana Gilarskiego, ktore widzialem na jego fotkach i przyznam szczerze jestem troszke zaskoczony, pozytywnie

Dispar
Kontakt:

Post autor: Dispar » wt sty 08, 2008 6:20 pm

Dzieki quatro za wiadomosci na temat masciuchow. Wiele mi to rozjasnilo w glowie a i inni koledzy tez pewnie skorzystali. Mysle, ze w tej chwili jest to chyba rasa golebi najbardziej zagrozona wyginieciem ze wzgledu na duzu doplyw krwi masciucha budapesztaĂąskiego.

carbaloy
Kontakt:

Post autor: carbaloy » śr sty 09, 2008 1:46 am

Zobacz quatro;
a sedziowie na wystawach dalej sedziuja mieszance(osobiscie wole masciucha budapesztanskiego) oczywiscie masciuch polski koroniaty to piekny golabek :D ,ale nie lubie przeroznych mieszancow :cry:

opal
Kontakt:

Post autor: opal » śr sty 09, 2008 6:44 am

Witam.Quatro,jezeli jestes zaskoczony pozytywnie a do tej pory oceniales nisko masciuchy p.Gilarskiego,to zadzwoĂą do niego i pogadajcie.Moze wyniknie z tej rozmowy cos pozytywnego dla rasy masciuch.Przeciez widze,ze
Tobie ,Gilarskiemu,Studziankowi chodzi o to samo o czystosc rasy masciucha .Nie umiecie tylko sie spotkac i pogadac.ÂŻaden nie chce wyciagnac pierwszy reki na zgode.Pozdrawiam.

quatro
Kontakt:

Post autor: quatro » śr sty 09, 2008 8:29 am

opal pisze:ÂŻaden nie chce wyciagnac pierwszy reki na zgode.
Ja mysle, ze nie ma miedzy nami niezgody, bylo troszke ostrej wymiany zdaĂą, ale to samo zycie, wiem ze u Z.Gilarskiego nie ma krzyzowki z wegrami, co do pozostalych sztuk jest roznie, generalnie regula jest, ze odchow masciuchow przynosi odpad w wielkosci okolo 70 %, wychodza mlode z ofraglymi lbami, za dlugie i spiczaste dzioby, waska brew a wynika to z degradacji rasy, w przypadku tej rasy nie mozna przewidziec jakiej klasy bedzie potomstwo i jest tylko jedno wyjscie - chow wsobny (czasami zgubny), ale w tej sytuacji tylko tak mozna osiagnac jakies efekty i dlatego, Opal, tak jak mowisz tylko wspolny jezyk moze pomoc tej rasie, nie mozna ludziom wciskac kitu, ze sie im sprzedaje championy i tak powinny wygladac tylko dlatego ze nie ma sie co z tym zrobic, a niewiedza w tym temacie jest ogromna, przez takie dzialania wprowadza sie jeszcze wiekszy balagan, ja co roku polowe swoich mlodych masciuchow oddaje za darmo, bo glupio jest brac za nie 100 czy 200 zl (odpad hodowlany), pomimo tego, ze sa to ptaki slabe maja dobre pochodzenie, masciuchow bardzo dobrych w sprzedazy jest bardzo malo,

carlbaloy, piszesz, ze wolisz budapesztaĂąskie, owszem lepiej miec dobre budapesztaĂąskie niz krzyzowki, ale uwierz mi dobre masciuchy daja wiecej radosci, sa to golabki pelne wigoru (nie boja sie zimy), wrecz defiluja po golebniku na przednich palcach, a lecac klaszcza jak stawaki (metafora), czasami tak sobie mysle zeby je wygonic z woliery i spradzic czy nie chcialyby wywracac, ale wywrotne koziolki to juz tylko wspomnienie

Leon Kowalski
Kontakt:

Post autor: Leon Kowalski » śr sty 09, 2008 9:43 am

DzieĂą dobry.
Prosze wybaczyc ,ale nie rozumiem tej polemiki w sprawie MAÂŚCIUCHA POLSKIEGO. Ja od kilkunastu lat utrzymywalem kontakty z sw. pamieci Panem Stolfem , kupowalem od niego mewki jak rowniez masciuchy.Poniewaz chetnie dzielil sie ze swoim doswiadczeniem , a ja doceniam pomoc doswiadczonych hodowcow to potrafilismy poswiecic sobie sporo czasu. Z przykroscia stwierdzam , ze Jego interpretacja wzorca zupelnie odbiega od obecnie lansowanego wzorca. W jednym z biuletynow jest Jego artykul na ten temat, moze warto pokazac, chociazby dla porownania fotki z lat trzydziestych i obecnych. Nie rozumiem tez rozpetanego ataku na Pana Gilarskiego przez Pana Wegnera ( Biuletyny z lat poprzednich).
Prosba, zmieĂąmy obyczaje, wiecej wzajemnego szacunku.
Pozdrawiam
leon_k

quatro
Kontakt:

Post autor: quatro » śr sty 09, 2008 10:16 am

Leon Kowalski pisze:DzieĂą dobry.
Prosze wybaczyc ,ale nie rozumiem tej polemiki w sprawie MAÂŚCIUCHA POLSKIEGO. Ja od kilkunastu lat utrzymywalem kontakty z sw. pamieci Panem Stolfem , kupowalem od niego mewki jak rowniez masciuchy.Poniewaz chetnie dzielil sie ze swoim doswiadczeniem , a ja doceniam pomoc doswiadczonych hodowcow to potrafilismy poswiecic sobie sporo czasu. Z przykroscia stwierdzam , ze Jego interpretacja wzorca zupelnie odbiega od obecnie lansowanego wzorca. W jednym z biuletynow jest Jego artykul na ten temat, moze warto pokazac, chociazby dla porownania fotki z lat trzydziestych i obecnych. Nie rozumiem tez rozpetanego ataku na Pana Gilarskiego przez Pana Wegnera ( Biuletyny z lat poprzednich).
Prosba, zmieĂąmy obyczaje, wiecej wzajemnego szacunku.
Pozdrawiam

prosze ,w takim ukladzie, Panie Leonie opisac czym rozni sie interpratacja Pana Stolfa od jak Pan to mowi "lansowanego" wzorca, bo szczerze mowiac wedlug mnie Pan Stolf dazyl wlasnie to takiego wzorca jaki obowiazuje teraz, a kory dzieki Bogu nie zostal zasadniczo zmieniony od wielu lat, mysle ze nie sklamie jesli powiem ze Pan Wladyslaw byl pionierem hodowli mewek i masciuchow w powojennej Polsce i gdyby nie on to wielce prawdopodobne, ze zostaly by nam teraz tylko ryciny, oczywiscie zarowno mewki i masciuchy w latach 70 wygladaly inaczej niz teraz, ale tylko dlatego ze to co zostalo po wojnie to mierny material genetyczny

jesli natomiast chodzi o atak na Pana Gilarskiego ze strony Pana Wegnera to nie moja sprawa, takze na ten temat nie mam nic do powiedzenia

Leon Kowalski
Kontakt:

Post autor: Leon Kowalski » śr sty 09, 2008 10:42 am

Ja odnioslem sie do polemiki jaka istnieje od dluzszego czasu. Ja staram sie byc bezstronny i nie staje po zadnej stronie, natomiast uwazam, ze to co sie w tej sprawie od dluzszego czasu nie sluzy sprawie. Hodowcy nie wystawiajacy i o mniejszej wiedzy nie sa w stanie z tego skorzystac. A co do interpretacji wzorca wg sp. Pana Stolfa to odsylam do Biuletynu sprzed kilku lat , numeru nie pamietam. Lansowany wzorzec to egzemplarze najwyzej punktowane na wystawach.
Uwazam, ze moja wypowiedÂź jest dosc czytelna.
leon_k

quatro
Kontakt:

Post autor: quatro » śr sty 09, 2008 1:09 pm

Leon Kowalski pisze: Lansowany wzorzec to egzemplarze najwyzej punktowane na wystawach.
Uwazam, ze moja wypowiedÂź jest dosc czytelna.
Panie Leonie, no wlasnie nie do koĂąca czytelna, poniewaz zorwo Pan jak i ja wiemy jakie sa oceny masciuchow na wystawach, napewno widzial Pan masciuchy oceniane przez naszego zwiazkowego kolege na ostatniej wystawie we Wroclawiu, wyrazna domieszka wegierskiej krwi, czyli wywalone oczy, zapadniete czolo, dziob jak "papiak" i teraz nie wiem czy wedlug Pana takie wlasnie ptaki sa lansowane, bo to one zdobywaja wysokie noty (90 -93 pkt), a te czyste rasowo maja po 93-96 pkt? Bo wedlug mnie, jesli mowimy krzyzowkach, to one nie sa wcale lansowane, a takie oceny wynikaja z nieznajomosci tematu przez sedziow, dwa lata temu byla taka sytacja we Wroclawiu, ze jeden z powaznych sedziow i znawca polskich ras, Pan Sz. (Pan, Panie Leonie wie napewno o kogo chodzi) wystawil 4 szt. masciuchow, i trzy z nich dostaly bardzo slabe noty za obce cechy, a jeden wygladajacy prawie identycznie dostal 96 pkt, a to dlatego ze sedzia dopiero przy czwartym ptaku zorientowal sie kto jest wlascicielem tych masciuchow i to jest fakt, bylem tego swiadkiem.
Kolejma sprawa biuletyn, do ktorego mnie Pan odsyla znam, bylo rowniez wiele innych rzeczowych artykulow na temat masciucha, wlasnie jestem w trakcie odszukiwania ich (bo gdzies sobie leza, tylko nie wiem gdzie) i mysle zamiescic kilka na forum.
Niech mi Pan wierzy Panie Leonie, ze zarowno Pan Gilarski, jak Pan Stolf, czy ja i wielu innych hodowcow masciucha lansujemy tego samego ptaka, a to ze w wielu szczegolach nie zgadzam sie z Panem Gilarskim to nie znaczy, ze uwazam go za laika, twierdze tylk ze niektore pokazywane porzez niego ptaki nie zasluguja na miano dobrego masciucha, ale ja oczywiscie takie tez posiadam w swojej hodowli, z tym ze mowie otwarcie ze sa slabe

Leon Kowalski
Kontakt:

Post autor: Leon Kowalski » śr sty 09, 2008 2:24 pm

Odpowiadam krotko. Moje stanowisko w sprawie masciuchow jest zgodne z interpretacja zawarta w przedmiotowym biuletynie, opis wraz z fotkami autorstwa sp. Pana Stolfa. Co nie oznacza , ze racja jest tylko po mojej stronie.
Jednoczesnie informuje, ze z tej linii nie mam juz nic. Jestem w posiadaniu kilku sztuk od innych hodowcow, ale moim zdaniem maja one dolewke krwi obcej. To tyle w tej kwestii.
Pozdrawiam
leon_k

quatro
Kontakt:

Post autor: quatro » śr sty 09, 2008 5:37 pm

ponizej przedstawiam kilka fotek poprawnych glow masciuchow, nie sa moze idealne, ale mysle ze nie ma sie czego wstydzic, prosze zrocic uwage na wstawienie dzioba i ksztalt glowy

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
SETER
Kontakt:

Post autor: SETER » śr sty 09, 2008 9:02 pm

Quatro - "nie ma sie czego wstydzic" to troszke zbyt skromne z Twojej strony :wink:
Czy ten po srodku, to kawowy ? - ostatnio wzrok mnie zawodzi :?.

quatro
Kontakt:

Post autor: quatro » śr sty 09, 2008 9:18 pm

zolta samiczka, czerwony mlody samczyk i czarny samczyk, tzn SETER, ze Ci sie podobaja ? :lol:

Awatar użytkownika
jarooo
Kontakt:

Post autor: jarooo » śr sty 09, 2008 9:24 pm

Popieram przedmowce quatro jestes zbyt skromy ladne ptaszki dla mnie na 5 czy moglbys jeszcze kilka fotek pokazac :D :D

opal
Kontakt:

Post autor: opal » śr sty 09, 2008 9:32 pm

Witam.Quatro rewelacja.A najbardziej podoba mi sie sposob w jaki malujesz paznokcie. :D Pozdrawiam.

quatro
Kontakt:

Post autor: quatro » śr sty 09, 2008 9:40 pm

opal pisze:Witam.Quatro rewelacja.A najbardziej podoba mi sie sposob w jaki malujesz paznokcie. :D Pozdrawiam.
nie uwierzysz, ale bylem pewny, ze jezeli ktos poruszy temat paznokci to bedziesz to wlasnie Ty. :D :D
, paznokcie sa oczywiscie mojej zonci

quatro
Kontakt:

Post autor: quatro » śr sty 09, 2008 9:42 pm

a to jest moj najlepszy roplodownik, a wlasciwie byl, teraz jest u kol. Pawla vel. Brodawczak

Obrazek

Awatar użytkownika
jarooo
Kontakt:

Post autor: jarooo » śr sty 09, 2008 10:28 pm

jak bys mnial puzniej do sprzedania mlode to byl bym chenty do kupna
tak pieknych ptaszkow :D :D

Lotnik_94
Kontakt:

Post autor: Lotnik_94 » czw sty 10, 2008 12:11 pm

Kolego quatro ten pana rozplodowiec jest naprawde super!!
Gratulacje za tak pieknego golebia :)
Pozdrawiam
Obrazek
Obrazek

quatro
Kontakt:

Post autor: quatro » czw sty 10, 2008 12:26 pm

Lotnik_94 pisze:Kolego quatro ten pana rozplodowiec jest naprawde super!!
Gratulacje za tak pieknego golebia :)
wiesz co, nie tyle on piekny co porzadane geny przekazuje, jedna z jego wad jest za ciemne oko, kolejna, zly odcieĂą barwy ogona, dlatego nie moze byc z czerwona samica bo mlode tez wychodza z takim ogonem, ale z czarna samiczka dal mi duzo dobrego potomstwa.

opal
Kontakt:

Post autor: opal » czw sty 10, 2008 1:17 pm

Witam.Quatro pozdrow malzonke ode mnie i popros aby dala mi namiary na swoja wizazystke.Na wystawe w Broniszach zlece pomalowanie moich paznokci w identyczny wzorek.Pozdrawiam.

Zablokowany