Sroki krakowskie

Awatar użytkownika
studzianek
Kontakt:

Sroki krakowskie

Post autor: studzianek » pn sty 01, 2007 6:21 pm

Poszukuje kontaktu z hodowcami srok krakowskich oraz wszelkich informacji na temat tych ptakow. Najlepiej jakby odezwal sie ktos z rzeszowszczyzny.
Pozdrawiam z Torunia
Michal

Kristofer
Kontakt:

Post autor: Kristofer » pn sty 01, 2007 9:49 pm

Witam
Ja tez zaczolem hodowac wlasnie Krakusy,mialem troche problemow ze znalezieniem tych golebi poniewarz rasa jest dosc rzadka.Adresy hodowcow sa zamieszczone na tej stronie,popatrz jeszcze na gieldy.Na stronie gdaĂąskiego oddzialu na gieldzie jest do sprzedania para czarnych.Pozdrawiam

Awatar użytkownika
studzianek
Kontakt:

Post autor: studzianek » pn sty 01, 2007 10:42 pm

A jak odnosisz sie do stwierdzenia ktore gdzies sie pojawilo, ze najlepsze krakusy hodowane sa w okolicach Rzeszowa
Pozdrawiam z Torunia
Michal

Kristofer
Kontakt:

Post autor: Kristofer » wt sty 02, 2007 4:49 pm

studzianek pisze:A jak odnosisz sie do stwierdzenia ktore gdzies sie pojawilo, ze najlepsze krakusy hodowane sa w okolicach Rzeszowa
Czy w Rzeszowie nie mi to oceniac ale mysle ze napewno w Krakow i Rzeszow to te miasta gdzie tych golebi jest najwiecej.Napewno w innych miastach jeszcze mozna spotkac piekne ptaki.Ale nie oszukujmy sie tych golebi jest naprawde malo i a w niektorych regionach nawet wcale nie wystepuja

matianto
Kontakt:

Post autor: matianto » wt sty 02, 2007 6:51 pm

w okolicach warszawy wystepuja bardzo czesto.

taiszjo
Kontakt:

Post autor: taiszjo » wt sty 02, 2007 8:24 pm

Chyba sroki niemieckie. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
studzianek
Kontakt:

Post autor: studzianek » śr sty 03, 2007 8:23 am

Trzeba cos wyjasnic mowimy o srokach krakowskich czyli poslkich czyli krakusach, a jak sie myle to wyprostujcie mnie - chce tylko ujednolicic nazewnictwo, zeby nie bylo niepotrzebnych nieporozumieĂą
Pozdrawiam z Torunia
Michal

Grzegorz Krol
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Krol » śr sty 03, 2007 8:35 am

Ja choduje sroki krakowskie.Faktycznie najwiecej jest w okolicach Krakowa i Rzeszowa.Mozna spotkac niezle w okolicach Radomia.U mnie w Lublinie tej rasy prawie nikt nie choduje.
Dlugi

Awatar użytkownika
SETER
Kontakt:

Post autor: SETER » śr sty 03, 2007 11:16 am

Witam
Tak sie sklada, ze pochodze z rzeszowszczyzny. Musze przyznac racje przedpiszacym, ze takich krakusow jak u nas, nie ma (prawie) nigdzie w Polsce. W okolicach Krakowa, nadal jest sporo tych golebi (mam pewne rozeznanie gdyz studiuje w tym miescie), lecz bardzo rzadko mozna trafic na cos ciekawego.
W swojej hodowli mam sroki czarne (tych jest najwiecej), czerwone i zolte, wszystko na pomaraĂączowych nogach (jak ktos sie zna, to wie o co chodzi).
Zakupilem tez niedawno sroke polska kakaowa, ale nad kolorem nozek u jej potomstwa, trzeba bedzie jeszcze troszeczke popracowac :wink: .
Dodam, ze wlasnie w woj. podkarpackim wystepuje najwiecej krakusow w rzadkich kolorach, takich jak zolty czy kawowy.
Pozdrawiam
D.l

Awatar użytkownika
studzianek
Kontakt:

Post autor: studzianek » śr sty 03, 2007 11:05 pm

SETER pisze:Witam
Tak sie sklada, ze pochodze z rzeszowszczyzny. Musze przyznac racje przedpiszacym, ze takich krakusow jak u nas, nie ma (prawie) nigdzie w Polsce. W okolicach Krakowa, nadal jest sporo tych golebi (mam pewne rozeznanie gdyz studiuje w tym miescie), lecz bardzo rzadko mozna trafic na cos ciekawego.
W swojej hodowli mam sroki czarne (tych jest najwiecej), czerwone i zolte, wszystko na pomaraĂączowych nogach (jak ktos sie zna, to wie o co chodzi).
Zakupilem tez niedawno sroke polska kakaowa, ale nad kolorem nozek u jej potomstwa, trzeba bedzie jeszcze troszeczke popracowac :wink: .
Dodam, ze wlasnie w woj. podkarpackim wystepuje najwiecej krakusow w rzadkich kolorach, takich jak zolty czy kawowy.
Pozdrawiam
D.l
Seter a po ile mozna kupic u Ciebie krakusy?
Pozdrawiam z Torunia
Michal

Awatar użytkownika
SETER
Kontakt:

Post autor: SETER » czw sty 04, 2007 12:01 am

Witam
W chwili obecnej mam na sprzedaz moze ze 2 mlode (tegoroczne), z tym ze jeszcze nie mam pewnosci co do ich plci.
Cena zalezy od jakosci ptaka, nawet po najlepszych srokach trafiaja sie takie mlode, ze tylko do "ganiania" albo na rosolek sie nadaja :lol: .
Innymi slowy, cena waha sie od 30 do 60 zl za szt. z tym, ze rzadsze kolory np. zolte odpowiednio drozej.
Narazie, na sprzedaz, mam tylko czarne.
Pozdrawiam
D.l

Awatar użytkownika
studzianek
Kontakt:

Post autor: studzianek » sob sty 06, 2007 11:12 pm

Dzieki za odpowiedÂź mi najbardzie podobaja sie zolte i czerwone i chcialbym taka parke nabyc
Pozdrawiam z Torunia
Michal

Awatar użytkownika
studzianek
Kontakt:

Nazewnictwo

Post autor: studzianek » ndz sty 07, 2007 12:37 am

Zdobylem nastepujace informacje o nazewnictwie krakusow.
Szpancry - sroki krakowskie czarne
Kasztan - sroki krakowskie czerwone
Warszawskie - sroki krakowskie zolte
Odniescie sie prosze do tego. A moze w Wszych regionach nazewnictwo jest jeszcze inne.
Ostatnio zmieniony ndz sty 07, 2007 3:38 pm przez studzianek, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam z Torunia
Michal

Mich@ł
Kontakt:

Post autor: Mich@ł » ndz sty 07, 2007 11:13 am

U nas mowi sie i na czerwone i na czarne Szpancry

Awatar użytkownika
SETER
Kontakt:

Post autor: SETER » ndz sty 07, 2007 12:58 pm

Witam
Nazewnictwo krakusow nie ma nic do rzeczy. Prawda ze w Krakowie na czarne sroki mowi sie "szwarckopy" (pisze fonetycznie), a na czerwone czasem "kasztany", ale jakie to ma znaczenie ? :lol: .
Czasem krakowscy hodowcy nazywaja Sroki krakowskie "polakami"- dla odroznienia od srok niemieckich i lowickich.
Aby wyczerpac temat, na podkarpaciu, o Srokach polskich mowi sie po prostu "krakusy".
Slyszalem nazwe "warszawskie", nazwa ta dawniej odnosila sie do Srok polskich "krakusow" w kolorze zoltym.
To chyba na tyle :lol: .
Pozdrawiam
D.l

Awatar użytkownika
studzianek
Kontakt:

Lot srok krakowskich

Post autor: studzianek » ndz sty 07, 2007 3:41 pm

Slyszalem ze w locie sroki krakowskie robia bardzo ciekawe "frontowe" zwroty i ich lot wyglada bardzoe interesujaco. Co o tym sadzicie
Pozdrawiam z Torunia
Michal

Awatar użytkownika
SETER
Kontakt:

Post autor: SETER » ndz sty 07, 2007 6:33 pm

Witam
To prawda, ze krakusy maja ciekawy styl lotu, lecz daleko im do stylu lotu srebrniakow. Nie potrafia w jednym momencie zrobic "zwrotu", czy "zaciac" tak, jak to robia dobrze wytrenowane srebrniaki.
Mam w swojej hodowli samca krakusa, ktory "staje na ogon" a czasem koziolkuje w locie, i nie jest to zaden mieszaniec :wink: . Ale jest to jedyny golab w hodowli, ktory potrafi wywracac, inne ptaki lataja "normalnie" :lol: .
Styl lotu srok polskich, rozni sie od stylu lotu np. golebi pocztowych, ale nie jest to tez "zacinanie", tak charakterystyczne dla srebrniakow.
Prosze innych hodowcow tej rasy, o wlasne uwagi i spostrzezenia.
Pozdrawiam
D.l

Grzegorz Krol
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Krol » ndz sty 07, 2007 7:27 pm

Posiadam rowniez takiego czerwonego samca sroki krakowskiej,ktory ''przysiada'' na ogonie w czasie lotu.Dodam , ze jest to jeden z najladniejszych rasowo samcow.Niektore sroki cholernie trudno jest zmusic do latania.Moje lataja w lotce ze stralzundzkimi, srebrniakami, perlowymi i bocianami.
Dlugi

Awatar użytkownika
SETER
Kontakt:

Post autor: SETER » pn sty 08, 2007 8:09 pm

Witam
Zgadzam sie z kol. Grzegorzem, ze niektore sroki to lenie :wink: .
W zimie, ze wzgledu na jastrzebie, golebie sa u mnie przewaznie zamkniete, i z tego powodu na wiosne mija czasem nawet 3 tyg. zanim zaczna "normalnie" latac. Niestety trzeba je wtedy "pedzic", poÂźniej lataja juz same.
Dobrym sposobem, jest gwizdanie (najlepiej kupic sobie gwizdek) podczas podrywania golebi do lotu, po takim ok. 2 tygodniowym treningu, krakusy "startuja" juz na sam "sygnal" dzwiekowy :lol: . Zachecam do sprawdzenia tej metody :wink: .
Nie wolno natomiast, zrywac tak golebi do lotu, wiecej niz raz dziennie.
Inna metoda, moze byc hodowanie razem z krakusami srebrniakow, ale takich pod "pale" :wink: , i wspolne oblatywanie, moga byc tez budapeszty, choc oczywiscie sroki wzniosa sie z nimi tylko do sredniego pulapu :wink: .
Nie polecam natomiast golebi pocztowych.
Po pierwsze, sroki straca przy nich "swoj" styl lotu.
A po drugie, golebie pocztowe czesto lataja w pola, przez co mozemy stracic wiele golebi, (sroki nie maja takiej orientacji).
Krakusy z mojej hodowli, lataja srednio ok. 30 min. wyjatkowo do ok. 50 min.
Moj "rekord" dlugosci lotu krakusa to 56 minut, dodam tylko, ze byl to golab mlody, i sadze, ze na wystawie dostal by bez problemu 90 pkt.
Niestety zginal mi :?
I jeszcze jedno, u krakusow, w przeciwieĂąstwie do "wystawowych" srebrniakow, ladny wyglad nie przeszkadza w lataniu :wink: . Nie sa to oczywiscie golebie wybitnie lotne, ale potrafia nacieszyc oko, szczegolnie w duzym stadzie :) .

Pozdrawiam
D.l

magpie
Kontakt:

Post autor: magpie » wt sty 09, 2007 7:16 am

Witam. Wystawowe srebrniaki rowniez potrafia latac. W najwiekszych osrodkach hodowli tych golebi(lodÂź, Krakow, Radom, Warszawa, Czestochowa, itd) wielu hodowcow wypuszcza swoje golebie. Malo tego, tam golab musi "chodzic w locie". Na wystawie bardzo latwo mozna poznac ktory ptak jest z woliery. Temat jest o sroce wiec sorry za wtracenie sie. Pozdrawiam

matianto
Kontakt:

Post autor: matianto » wt sty 09, 2007 9:19 am

no wlasnie u mnie na czarne sroki mowi sie spancry na czerwone kasztany a na zolte po prostu zolte krakusy pozdro. A moze zeby sie nie spierac ktos znajacy si e na srokach zamiesci zdjecia : krakowskiej, niemieckiej, i lowickiej. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
studzianek
Kontakt:

Post autor: studzianek » pt sty 12, 2007 11:48 pm

Artykul o sroce polskiej czyli o krakusie znaleÂźc mozna na www.golebiesos.xt.pl - tylko prosze o wyrozumialosc stronka ma dopiero 2 dni :D
Pozdrawiam z Torunia
Michal

Kristofer
Kontakt:

Post autor: Kristofer » sob sty 13, 2007 10:09 am

Witam
Jak na poczatek to jest niezle.Malo zdjec w galeri ale jak wspomniales ze stronka ma 2 dni.Z czsem bedzie pewnie wiecej.W pelni popieram ta inicjatywe.

Awatar użytkownika
studzianek
Kontakt:

Post autor: studzianek » sob sty 13, 2007 1:25 pm

Dzieki za slowa wsparcia. Jakby ktokolwiek chcial przylaczycv sie do akcji prosze o kontakt ze mna albo z p. Zbyszkiem Gilarskim - kontaky ze strony www.golebiesos.xt.pl
Pozdrawiam z Torunia
Michal

Awatar użytkownika
SETER
Kontakt:

Post autor: SETER » wt lut 06, 2007 2:46 pm

Witam
Kontynuuje kwestie „czerwonych nog” u „krakusow”, rozpoczeta w dziale „Kalina polska”.
Do Columbus 53:
Tak sie sklada, ze znam osobiscie czlowieka, ktory wprowadzil zapis o nogach czerwono-pomaraĂączowych u Srok polskich. Jest o tym artykul wlasnie tego Pana, w czasopismie „Golebnik” nr 9 z wrzesnia 2006 r.
Zapis ten mial na celu, mowiac dzisiejszym jezykiem „zrownanie szans”, hodowcow poczatkujacych z bardziej rozeznanymi w „temacie” Sroki polskiej. Wlasnie po to, aby ptaki tej rasy o nogach „czerwonawych”, nie byly z gory dyskwalifikowane (brak oceny) wlasnie z powodu tego mankamentu. Wprowadzenie u tej rasy rzadszych kolorow, takich jak np. zolty, kawowy itp., bylo prawie niemozliwe, bez krzyzowek miedzyrasowych, a wiadomo ze inne rasy „srok” maja nozki koloru czerwonego. Kolor upierzenia czerwony i czarny, u Krakusow, sa kolorami „podstawowymi”, wiec sadze, ze nozki u tych „kolorow” (najlepiej u wszystkich) powinny zostac pomaraĂączowe. Rzeczywiscie, kwestia czy nozki sa bardziej pomaraĂączowo-czerwone, czy tez czerwone jest dyskusyjna. Osobiscie uwazam, ze Pan Zbigniew Gilarski obok zdiecia w tym artykule: http://www.faunaflora.com.pl/archiwum/2006/maj/maj.php powinien zamiescic komentarz do zdiecia, ze ten golab ma nieprawidlowe (bo wyraÂźnie czerwone nozki), jak i zolta (nieprawidlowa) brew. Podobnie jak Pan Gilarski, w sprawie czerwonawej brwi u „Masciuchow polskich”, tak i ja w sprawie czerwonych nog u „Sroki polskiej” nie zgadzam sie zupelnie. Akceptuje zapis, ze noga moze byc czerwono-pomaraĂączowa, ale nie czerwona… Na zdieciu widac wyraÂźnie, ze noga jest intensywnie czerwona. Uwazam, ze powinna to napisac (zamiast mnie), osoba bardziej kompetentna, (z wiekszym doswiadczeniem hodowlanym w tej rasie), ale skoro nie ma takich na Forum (albo im sie nie chce), to trudno…
A skoro „dogmat” o „marchewkowym” kolorze nog u Krakusow, ma Pana zdaniem inne podloze, to chetnie przeczytam Pana opinie.
Pozdrawiam
D.l

ODPOWIEDZ