Forum portalu GOŁĘBNIK.PL

Aby zarejestrować się przeczytaj regulamin i wyślij swój login na adres admin@golebnik.pl

Regulamin forum
Dzisiaj jest pn lis 12, 2018 7:01 pm

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość

http://golebnik.pl/aktualnosci/2015/rys/akcja_sos.pdf

Prosze odnosic sie do linku powyzej
Wielki szacun dla ludzi ktorzy zainicjonowali te akcje!!! Jestem pod wielkim wrazeniem.
Az sie ROTA na usta nawijaja pol zartem pol serio
https://www.youtube.com/watch?v=o_VL6ZYv2bE

...
Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz
Ni dzieci nam germanił,
...

A moze teraz to samo z Gdanskim Wysokolotnym i innymi rasami ktore Germanowie chca sobie zawlaszczyc?

Wyświetl profil Wyślij prywatną wiadomość  

Awatar użytkownika

adammo87 nie stawiajmy Niemców w krzywym zwierciadle bo winni jesteśmy sami.Związek Niemiecki jest prężnym związkiem z dużą liczbą hodowców na dość wysokim poziomie.To coś jak Rosja niby część Europy ale jakby osobny kontynent :D .Z rysiem jest tak że nasi zachodni sąsiedzi od momentu masowego sprowadzania tych gołębi z naszego kraju zaczęli hodować je wg swojego widzi mi się. Ok niech i tak sobie hodują ich wola.Ale my jako hodowcy polscy nie powinniśmy upominać się o rysia który już nie wygląda jak ryś bo tego gołębia wyhodowali Niemcy. Postępujemy błędnie wystawiając tegoż gołębia jako rasa polska gdy od x lat już nią nie jest.A mogliśmy cały czas doskonalić swój materiał a nie przerzucać się na luchstaube. I stąd ta akcja.

Jak widać polski związek dopiero teraz robi się prężny. Bardzo dobrze że się ludzie obudzili i chcą działać.

Awatar użytkownika

Chociaż dziś wydaje się,że trudno wybić się ponad dyktowany przez Niemców trend w hodowli tego uformowanego gołębia, to i tak dobrze byłoby, gdyby dawniej wydajny, polny gołąb mógł znów być chlubą polskich hodowców.Wydaje mi się, że wszyscy chętnie przeczytali byśmy o tym odrodzeniu. Tekst vice prezesa Węgierskiego związku Istvana Rohringera w zasadzie ostatnie zdania jego artykułu jaki ukazał się specjalistycznej prasie węgierskiej ale też opublikowany i przetłumaczony w naszym magazynie ''Gołębie'' na stronie PZHGRiDO numer 51/2011 pt.Na ile ryś polski jest jeszcze polski.Nawet na Węgrzech zauważyli problem.

merx pisze:
Chociaż dziś wydaje się,że trudno wybić się ponad dyktowany przez Niemców trend w hodowli tego uformowanego gołębia, to i tak dobrze byłoby, gdyby dawniej wydajny, polny gołąb mógł znów być chlubą polskich hodowców.Wydaje mi się, że wszyscy chętnie przeczytali byśmy o tym odrodzeniu. Tekst vice prezesa Węgierskiego związku Istvana Rohringera w zasadzie ostatnie zdania jego artykułu jaki ukazał się specjalistycznej prasie węgierskiej ale też opublikowany i przetłumaczony w naszym magazynie ''Gołębie'' na stronie PZHGRiDO numer 51/2011 pt.Na ile ryś polski jest jeszcze polski.Nawet na Węgrzech zauważyli problem.

Madziar podobno zawsze byl przyjacielem Polaka... :)
Moze komus to dalo do myslenia i w koncu sie szefostwo ocknelo, akcja jak najbardziej potrzebna a niech Niemcy w swoim wzorcu wspomna z jakiego golebia swojego zrobili

Jeżeli na sztandarze (czyt. plakacie) walki o "rysia dawnego typu" jest ryś srebrzysty w typie niemieckim, to nie rozumiem celu tej walki.

Witam

bardzo miła i mądra inicjatywa. Tylko życzyć powodzenia...

pozdrawiam

Awatar użytkownika

Antoni pisze:
Jeżeli na sztandarze (czyt. plakacie) walki o "rysia dawnego typu" jest ryś srebrzysty w typie niemieckim, to nie rozumiem celu tej walki.

Czy dysponujesz jakimś zdjęciem,linkiem do jakiejś strony gdzie pokazano prawdziwego rysia polskiego w kolorze niebieskim tylko nie głoza?

Zajrzałem na forum woliera a tam nasi hodowcy chcą promować nową rase -ryś polski bo te niemieckie są już zupełnie niepodobne do rysi polskich.
Było by fajni tylko że proponują wzorzec rysi kingo podobnych krótkich z uniesionymi ogonami.
Jakby nie wiedzieli że polskie rysie były w typie polnym o wydłużonej i poziomej sylwetce.
A żeby bardziej zagmatwać sprawę to proponują żeby rysia polskiego jaki był od setek lat nazwać rysiem staropolskim.
Nie chcę tu nikogo obrażać ale ja tak to widzę.

Awatar użytkownika

Gdzieś dzwonią ale nie wiadomo w którym kościele :roll: .Tak się składa że biorę udział w tej dyskusji na forum woliera i niestety muszę zdementować to co napisałeś.Temat jest na przeszło 40 stron i radzę go rzetelnie przeczytać niż wyciągać powierzchowne wnioski.

Wyczytałem gdzieś że w Proszowicach powstał pierwszy gołębnik z rysiem Polskim (nie niemieckim) . Ciekawe czy będą z niego do sprzedania jakieś młode ,bo noszę się z zamiarem zakupienia pary czy dwóch ,ale nie kupię potężnych gołębi tylko takie drobniejsze bazarowe z paczki np. po jabłkach od chłopa .Miałem jakiś czas temu jedne i drugie w tym samym czasie i z tych mniejszych byłem bardziej zadowolony gdyż trzymam gołębie w stanie można powiedzieć pół dzikim .Mam na przykład zasadę że po zmroku nie zaglądam do gołębnika,to tak na marginesie .Chcąc hodować i nazywać rysia polskiego rysiem polskim trzeba zacząć od wzorca a nie przetłumaczyć niemiecki który nie pasuje do naszych gołębi .Wzorzec powinien być napisany w oparciu o dany wygląd gołębia ,a nie o zapędy jednego czy drugiego mądrego ,któremu wydaje się ze w takiej wyśrubowanej formie będzie wyglądał lepiej. Ryś Polski jest gołębiem polnym i jego cechy mają pasować do tego typu gołębi ,a Ryś niemiecki może posłużyć w najlepszym wypadku do poprawy rysunku czy ubarwienia ,ale trza podkreślić że musi być to robione przez mądrych ludzi z wyczuleniem na najmniejsze zmiany w postawie czy innych cech ,przez ludzi którzy kochają rasy polskie, a nie tych którzy są zafascynowani kulturą niemiecką .Tu muszę podkreślić że nie mam uprzedzeń do Niemców ,ale nasze ma pozostać nasze a Niemieckie niech będzie Niemieckie.Nie wiem czemu ale mam wrażenie że wstydzimy się swoich gołębi że nie wyglądają tak jak te z zachodniej granicy ,ale jak nie mieć takiego wrażenia jak np: Stawakowi Polskiemu dorobiło się wysoką nogę , przypadkiem pasującą do Niemieckich. Jak będziemy mieć wzorzec ,będziemy mieć bo przecież mamy gołębie i umiejętnie je zaprezentujemy ,to wtedy hodowcy zdecydują co będą trzymać w gołębnikach .Tu jeszcze wspomnę o smutnej jak dla mnie sprawie, a mianowicie kulturze trzymania gołębi w wolierach przez cały rok i ten fakt który wydaje się być dla wielu postępem dla mnie jest złem .Panowie wypuśćcie gołębie na wolność a sami przekonacie się co macie naprawdę i wtedy łatwo będzie można odróżnić Rysia Polskiego od przepasionego od wielu pokoleń nie latającego Rysia Niemieckiego.

Nic dodac nic ujac bardzo dobrze to ujales. Moze jeszcze tylko trzeba bylo dodac ze prawdziwy hodowca trzyma ptaki z milosci do nich a nie dla kasy. Bo prawda jest taka ze te wszystkie zmiany polskich ras na wzorzec niemiecki jest tylko dla kasy.Polskiego stawaka przeciez niemiec nie kupi a ze sprzedaza nielota polsko-niemieckiego juz nie ma problemu.Czasami przygladam sie na gieldzie jak sprzedaje sie ptaki i robi sie w h..a kupujacego . Sprzedaje taki cwaniak stawaka polskiego z czerwona brwia komus i glupio tlumaczy ze mu wybieleje ,ze to przez to ze trzymany w wolierze a dobrze wie ze to jakis mieszaniec a nie stawak polski.

Tak właśnie jest dla wielu to biznes przez duże B ,ale są jeszcze ludzie najczęściej nie zrzeszeni, którzy kochają polskie ptaki proste nie przekombinowane formy takie jakie są w rzeczywistości .W tych ludziach cała nadzieja że nasze często stare rasy gołębi pozostaną przy życiu przynajmniej jeszcze przez jakiś czas . Aż pachnie od podniecenia, tak tak tam są najlepsze ptaki :
http://allegro.pl/garlacz-garlacze-oryg ... 58880.html

Należy pamiętać i o tym, że wielu hodowców nie bardzo ma pojęcie jak stawak powinien wyglądać, wielu nie odróżnia stawaka polskiego od czeskiego czy śląskiego i miesza je niemiłosiernie między sobą, uważając że wszystko co jednobarwne i bije w skrzydła to stawak, w ogóle nie przywiązując wagi do podziału na rasy. Stąd tyle na targowiskach mieszańców i coraz mniej osobników stylowo latających w hodowlach.

Ostatnio zauważyłem nowe formy Rzeszowskiego wystawowego, mnóstwo gołębi na prawie czerwonych brwiach widuje na Buskich giełdach ale nie tylko tam .Co sądzicie o rysiach z koronką na głowie ,czy jest to pozostałość po Kalinie Polskiej (jak wiemy takie gołębie były w czasach istnienia Kaliny Polskiej) czy to nowa forma ?

Raczej nie ma to nic wspólnego z kaliną. To cecha powstała w wyniku długotrwałego chowu w pokrewieństwie. Jakaś atawistyczna pozostałość po przodkach rysi.

http://www.dziennikpolski24.pl/artykul/ ... ,id,t.html

http://www.modr.pl/index.php?wyd=334

Kiedyś czytałem już te artykuły. Ciekawi mnie tylko jakiego typu rysie tam zamieszkają bądź już zamieszkały ?

http://www.modr.pl/index.php?wyd=334

To są przedsiębiorczy ludzie! najpierw dzieło, a gdzie przepisy umożliwiające wprowadzenie mięsa gołębiego do sprzedaży detalicznej w Polsce? Możecie budować gołębniki pokazowe nawet na 1000 par gołębi, ale ptaki do uboju trzeba wywozić za granicę, tj. tam gdzie są przepisy sanitarno-weterynaryjne umożliwiające badanie przed i poubojowe gołębi i tym samym wprowadzenie ich mięsa do handlu, dla ludzi.
Każdy może trzymać gołębi ile chce i jakie chce, może ubijać dla własnych celów konsumpcyjnych lub dla sąsiadów, a może nawet sprzedać, ale do zbiorowego żywienia nigdy!
A tu czytam, że już restauracje w Krakowie są chętne, byle zaistnieć reklamą. Do najbliższej kontroli sanitarnej.
I dobrze, niech działają, ja też się zainteresuję tym tematem.

Ci co chcą kupić dla siebie rysie z tego gołębnika, niech sobie odpuszczą, bo to mają być gołębie na produkcję żywca, a nie na wystawy. Lepiej kupić rysie na targu, bazarze, giełdzie, bo to co pokazali w Kielcach na wystawie, takie "siano" to jest po prostu wstyd. Tu nie chodzi o hobby, tu chodzi o biznes i politykę. I nawet władze samorządowe województwa zajmują się jakimiś gołębiami, ciekawe w jakim celu? :D
Będą czy będzie nowy wzorzec rysia, będą mieli sędziowie co robić, a raczej szkolić się, żeby nie robili takich głupot jakie robią teraz na wystawach, oczywiście nie wszyscy. :)

Nie napisali ile dotacji na ten gołębnik wzięli, a bardzo jestem tego ciekawy. Pewnie ze 100tyś. :D

Tak się dba w własne interesy:

http://www.24ikp.pl/serwis/spoleczenstw ... e/druk.php

Przeczytać uważnie. A ja będę interesował się tuszką........... :D

Awatar użytkownika

Piszecie że wreszcie ludzie na górze się ockneli itp. A wiecie komu należało by podziękować w pierwszej kolejności? Panu Zbigniewowi Gilarskiemu. On zaraził tą ideą ludzi właśnie na górzea o problemie rysia pisał już przed dekadą.

Awatar użytkownika

Długo wyczekiwany moment http://www.targikielce.pl/pl/aktualnosci,1,rys-polski-znow-bedzie-polski,14594.chtm :D .

Byłem, widziałem. Jak na "pierwszy występ" , hodowcy rysi stanęli na wysokości zadania. Było kilka naprawdę dobrej klasy ptaków, kilka też słabych, ale tak bywa na każdej wystawie, ogólnie pokazano prawdziwe polskie rysie.Oby tak dalej.

Mnie się osobiście ten podobał.

http://images77.fotosik.pl/284/fcb59caa10f41eacgen.jpg

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.