Forum portalu GOŁĘBNIK.PL

Aby zarejestrować się przeczytaj regulamin i wyślij swój login na adres admin@golebnik.pl

Regulamin forum
Dzisiaj jest pn lis 12, 2018 6:35 pm

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 114 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: KARIER

Witam. Po kilku latach przerwy od tej bardzo ciekawej dyskusji na temat golebi rasy karier zapraszam wszystkich hodowcow i milosnikow tej pieknej i dostojnej rasy jaka sa kariery do ponowienia dyskusji w temacie hodowli , wzorca , wystaw , sedziowania. Pisze z nadzieja ze znajda sie osoby ktore pomoga rozwinac ten temat. Aby od czegos rozpoczac (mam taka nadzieje) ta dyskusje wstawiam zdjecie tegorocznego bialego i prosze o opinie. :)

Załączniki:
Zdjęcie-0545.jpg
Zdjęcie-0545.jpg [ 86.92 KiB | Przeglądany 8720 razy ]
 Wyświetl profil Wyślij prywatną wiadomość  

Tytuł: Re: KARIER

Karier jest dosc popularna rasa golebi a to jest popularne forum i napewno sa tu ludzie ktorzy w temacie kariera wiedza bardzo duzo ale sa tez tacy ktorzy by sie chcieli dowiedziec czegos o tej rasie. Jezeli hodowla kariera w Polsce ma sie rozwijac w dobrym kierunku to prosze hodowcow o naprowadzenie na ten dobry kierunek. :)

kolego temat kariera jest powiedzmy dość "delikatny", więc ciężko jest się niektórym tutaj wypowiadać. Rodzą się przy tym docinki ze strony innych. Powracasz do tematu, który był szeroko opisywany w postach i obszernie opisany. Dużo możesz się z nich dowiedzieć...

To nie mial byc nowy temat tylko kontynuacja tamtego. Jaki delikatny ? jakie docinki ? Kto co mysli to niech pisze. Niewiedzialem ze karier jest tematem tabu. :D

To moze ktos mi powie czy od roku 2001 nastapily jakies zmiany we wzorcu kariera ? Ja posiadam wzorzec wydanie z 2001r. Jezeli jest jakis inny wzorzec badz zmiany w starym to prosze o wyprowadzenie mnie z bledu. Pozdrawiam

kolego obecnie obowiązuje wzorzec z przełomu 2012-13 roku. Zmieniono w nim min. rys. kariera i kilka szczegółów ...

kolego dzieki za informacje. ciekawi mnie kto dokonal tych zmian i czy hodowcy i sedziowie wiedza o tych zmianach we wzorcu. a wogole czy ten nowy wzorzec jest gdzies opublikowany ? pewnie ogolnie dostepny dla osob wtajemniczonych a reszta niech hoduje na chybil trafil. prosba : jak ktos ma aktualny wzorzec kariera to niech udostepni go innym, lub niech powie gdzie go znalezc. pozdrawiam

marcinbomarian pisze:
kolego dzieki za informacje. ciekawi mnie kto dokonal tych zmian i czy hodowcy i sedziowie wiedza o tych zmianach we wzorcu. pozdrawiam

Zadajesz pytania jak byś pierwszy raz otworzył komputer. Ale po kolei:
- zmiany we wzorcach dokonuje Komisja Standaryzacyjna, która działa w strukturach Polskiego Związku.
- sędziowie o specjalizacji brodawczaków powinni wiedzieć o zmianach we wzorcach ras, na które mają uprawnienia, a czy wiedzą? to jest ich prywatna sprawa. To samo odnosi się do hodowców karierów, ale ci przeważnie się interesują tymi sprawami.

Na ostatniej wystawie krajowej w Kielcach, nowelizacje i nowe wzorce były dostępne w cenie 2zł/szt na stoisku Polskiego Związku, i każdy kto chciał mógł sobie kupić.

Na stronie Gołębnika można na ogół wszystkiego się dowiedzieć o karierze, tylko trzeba poszukać.

Na stronie Polskiego Związku, w magazynie "Gołębie" w nr 57. jest obszerny artykuł o karierze. W tym samym numerze jest również relacja ze szkolenia sędziów z moimi zdjęciami.

Poza tym są jeszcze dostępne książki, w których autorzy wyczerpująco opisują hodowlę kariera.
Książka Janusza Pawłowskiego z 2010r i najnowsza z tego roku książka Manfreda Uglorza.

Zmiana we wzorcu dotyczy przede wszystkich głowy, a w niej brwi, która powinna być wokół oka okrągła, a nie "karo".
Aktualnych opisów wzorców ras gołębi w internecie nie ma.
Zdjęcie, które zamieściłeś jest w zasadzie poprawnie zrobione, ale przy braku możliwości powiększenia go, nie ma możliwości oceny szczegółów głowy.

Pozdr.

Dziekuje Panie Zjak. Ciekawe rzeczy pisza w tej zwiazkowej gazetce "Golebie" nr 57 na temat kariera. Cisnie mi sie pytanie na usta ( pewnie co niektorzy stwierdza ze zadaje pytania jakbym pierwszy raz wlaczyl kompter ) czy jezeli karier nie miesci sie w tych wymiarach ktore podane sa na rysunku wzorcowym to nie jest karierem :shock:?

Awatar użytkownika

Może się myle ,ale niechce mi się teraz szukać...
Czy karier ma Polski wzorzec ,czy jest tylko przetłumaczony z Angielskiego ???
Wydaje mi się ,że jest tylko przetłumczony a co za tym idzie "My" nie możemy go zmienić ,możemy wnioskować o zmiane ,lub też "stworzyć" nową rase. (jak to było w przypadku sroki niemieckiej - łowickiej).
Odnośnie kariera ze zdjęcia, jeśli Tobie się podoba to super i jest to już wystarczający powód by został do dalszej hodowli, natomiast sędziowie na wystawie mogą mieć inne zdanie i nie ma sensu zbyt mocno wczuwać sie w Ich ocene. Mnie on (karier) nie urzekł ,ogólnie średniej jakości... obym sie mylił.
pozdrawiam wszystkich "karierowiczów" Andrzej

Witam kolege Andrzeja. Kłania sie sasiad zza miedzy :D Karier jest rasa angielska to niewiem dlaczego mowi sie o wzorcu niemieckim, polskim czy taz europejskim. Troch to dziwne. Ps: ten bialy ze zdjecia to tylko na rozkrecenie tematu. Pozdrawiam

Wzorzec kariera dla wszystkich krajów zrzeszonych w federacji europejskiej jest taki sam( ujednolicony z 2012r.). Niema innego prawidłowego wzorca jak tzw. angielski, niemiecki ... . Polski Związek jaki i inne wstępując do federacji europejskiej( EE) jest poniekąd zobligowany do ogólnego wzorca jaki i instrukcji oceny. Co do zmian, to Andrzej napisał dobrze, że nie jest to nasza rodzima rasa, więc nie możemy nic w nim zmieniać, jedynie co można zrobić to wnioskować o zmianę w wzorcu do federacji.

Zjak.

Zadajesz pytania jak byś pierwszy raz otworzył komputer. Ale po kolei:
- zmiany we wzorcach dokonuje Komisja Standaryzacyjna, która działa w strukturach Polskiego Związku.
- sędziowie o specjalizacji brodawczaków powinni wiedzieć o zmianach we wzorcach ras, na które mają uprawnienia, a czy wiedzą? to jest ich prywatna sprawa. To samo odnosi się do hodowców karierów, ale ci przeważnie się interesują tymi sprawami.

Kolego Zjak troszkę wprowadziłeś kolegów w błąd, bo Komisja Standaryzacyjna Polskiego Związku może dokonać zmian w wzorcu ale jedynie naszych rodzimych ras. Odnośnie kariera jak już napisałem możemy jedynie napisać wniosek o zmianę, który rozpatruje Europejska Federacja.

Czyli zmiany jakie zaszly we wzorcu kariera sa wprowadzone i zatwierdzone przez Federacje Europejska. A czy ma ktos mozliwosc opublikowania tego wzorca z 2012r w tym temacie ?

Awatar użytkownika

Przeczytałem artykuł 57 o karierach ,moje odczucie jest takie ,że mamy dużo ładnych karierów niestety bez tz. karo i co robimy ...otóż próbujemy dopasować wzorzec do naszych gołebi ,by brylować na wystawach.
Odnośnie karo ... hmmm niewiele ,bo dopiero około 15 lat hoduje kariery i z tym karo to miałem jedynie siwe i kilka sztuk czarnych u reszty niestety brak (no może jakieś tam zarysy karo ale to nie to samo). Ale do czego zmierzam, otóz nie próbuje wtłumaczyć sobie ,że tego karo nigdy nie było więc mam gołebie zgodne z panującym wzorcem, a te kilka sztuk co miały to wybryk natury i niepowinno ich się dopuścić do dalszej hodowli ... a ja głupi tak się cieszyłem ,że mają.
Ps. Marcin pozdrów odemnie żone :wink:
pozdrawiam Andrzej

Andrzejku zona rowniez cie pozdrawia i pyta dlaczego na wystawy nie przyjezdzasz :D . Ktos hoduje przez kilkanascie lat kariery zeby uzyskac karo a tu sie okazuje ze nie ma byc karo tylko OKRAG. Czy ktos widzial zeby wewnetrzna brew stanowila idealny okrag? wydaje mi sie ze z tym bedzie tez problem. Jezeli ktos ma kariery z brwia w okrag niech wstawi zdjecie. Moim zdaniem wiekszosc naszych karierow ma brew w podobnym ksztalcie do tej(ani to karo ani to okrag).

Załączniki:
SAM_7571.JPG
SAM_7571.JPG [ 88.54 KiB | Przeglądany 7882 razy ]

Witam, w artykule GOŁĘBIE NR 57 napisane jest że kariery obrączkujemy nr 9. Natomiast na stronie POLSKIEGO ZHGRIDI w menu znajduje się zakładka Sekcja gołębi, a w niej publikacje. W wykazie ras gołębi, specjalności i numerów obrączek 2013 dowiadujemy się że w przypadku kariera w 2013r nastąpiła nowelizacja obrączki na rozmiar 10mm. Może się do tego ktoś odnieś, czy faktycznie nastąpiła zmiana, czy po prostu pomyłka. Pozdrawiam.

Z tego co się orientuję jest to pomyłka. U kariera obowiązuje cały czas obrączka nr 9.

Obowiązującą obrączką w wzorcu kariera jest 9. Była próba zmiany na 10, gdyż wysłana została nowelizacja do Europejskiej Federacji jednak została odrzucona. Na ostatnich szkoleniach, które się odbyły dopuszcza się mniejszy numer obrączki, niż we wzorcu we wszystkich rasach. Grozi to jednak odjęciem 1-2 pkt. w karcie ocen przy opiece hodowlanej aby nie krzywdzić gołębia, gdyż on nie jest temu winien. Większy numer obrączki to bezsprzecznie dyskwalifikacja (BO).

Witam. Wielkimi krokami zbliza sie sezon wystawowy, juz za miesiac krajowa mlodych w Poznaniu (8-9 listopad). Z tego co wiem to kariery sa tam dosc licznie reprezentowane.Czy ktos z forum zamierza odwiedzic ta wystawe badz tez wystawiac tam swoje kariery ? pozdrawiam

W Polsce obowiązują rozmiary obrączek ustalone przez Komisję Standaryzacyjną przy PZHGRIDI. W 2013r W/w komisja znowelizowała miedzy innymi wzorzec kariera, ustalając rozmiar obrączki dla kariera nr 10. W tej sytuacji każdego hodowcę zrzeszonego w PZHGRIGI obowiązuje zakładanie takiej obrączki, obojętnie czy jest prezesem związku czy prezesem stowarzyszenia, sędzią oceniającym na wystawie, czy szeregowym hodowcą wystawcą. W Polsce kariera z takim rozmiarem obrączki powinien każdy wystawca wystawiać, do czasu ponownej nowelizacji. Natomiast na wystawie międzynarodowej np. w Lipsku obowiązuje rozmiar nr 9 i z taką obrączką kariery tam powinny być wystawiane. Zgadzam się z przedmówcami, że Komisja Standaryzacyjna najpierw powinna wystąpić do Federacji Europejskiej o zmianę wzorca w tym zakresie, a po uzyskaniu odpowiedzi dopiero podejmować decyzję. "Mleko jednak już rozlane i pozostało teraz tylko posprzątać". Jeżeli każdy będzie po swojemu interpretował fakty to wkrótce zwariujemy ( to pomyłka, to nie obowiązuje, itp.). Takie jest moje zdanie.

Komisja Standarycyzyjna POLSKIEGO ZHGRIDI moze zmieniac wzorce a w tym rozmiary obraczek dla naszych rodzimych ras. Federacja Europejska ustalila rozmiar obraczki dla kariera 9mm i ta wielkosc obowiazuje takze i w Polsce a kazdy rozmiar powyzej 9 powinien wykluczyc golebia z udzialu w wystawie zarowno Polskiej jak i zagranicznej.

Namor pisze:
W Polsce obowiązują rozmiary obrączek ustalone przez Komisję Standaryzacyjną przy PZHGRIDI. W 2013r W/w komisja znowelizowała miedzy innymi wzorzec kariera, ustalając rozmiar obrączki dla kariera nr 10. W tej sytuacji każdego hodowcę zrzeszonego w PZHGRIGI obowiązuje zakładanie takiej obrączki, obojętnie czy jest prezesem związku czy prezesem stowarzyszenia, sędzią oceniającym na wystawie, czy szeregowym hodowcą wystawcą. W Polsce kariera z takim rozmiarem obrączki powinien każdy wystawca wystawiać, do czasu ponownej nowelizacji. Natomiast na wystawie międzynarodowej np. w Lipsku obowiązuje rozmiar nr 9 i z taką obrączką kariery tam powinny być wystawiane. Zgadzam się z przedmówcami, że Komisja Standaryzacyjna najpierw powinna wystąpić do Federacji Europejskiej o zmianę wzorca w tym zakresie, a po uzyskaniu odpowiedzi dopiero podejmować decyzję. "Mleko jednak już rozlane i pozostało teraz tylko posprzątać". Jeżeli każdy będzie po swojemu interpretował fakty to wkrótce zwariujemy ( to pomyłka, to nie obowiązuje, itp.). Takie jest moje zdanie.

Kolego nie wprowadzaj ludzi w błąd ponieważ obowiązującym rozmiarem obrączki u kariera jest 9. Komisja Standaryzacyjna w 2012r. nie zmieniała numeru obrączki, a bardziej opisu kariera i głowy ze zmianą rysunku włącznie. Co do dziesiątki to jedynie w 2007 r. była w Polsce zakładana przy aprobacie Polskiego Związku i Klubu Kariera, jednak było to jedynie chwilowe rozwiązanie i tylko w Polsce. Teraz każdy karier z 10 ma bezsprzecznie BO.

marcinbomarian pisze:
Witam. Wielkimi krokami zbliza sie sezon wystawowy, juz za miesiac krajowa mlodych w Poznaniu (8-9 listopad). Z tego co wiem to kariery sa tam dosc licznie reprezentowane.Czy ktos z forum zamierza odwiedzic ta wystawe badz tez wystawiac tam swoje kariery ? pozdrawiam

Kolego ja na pewno będę wystawiał i trochę czasu tam spędzę, chociaż bardziej czekam na Krajową Wystawę w Kielcach :wink:

Ja sie jeszcze zastanawiam nad ta wystawa. Wystawa jest wczesnie no i nie wszystkie sie spierza a niewiem jak na krajowej mlodych sedziowie podchodza do tej sprawy. Ale jak to mowia kto nie ryzykuje to nie jedzie :)

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 114 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.