Forum portalu GOŁĘBNIK.PL

Aby zarejestrować się przeczytaj regulamin i wyślij swój login na adres admin@golebnik.pl

Regulamin forum
Dzisiaj jest śr lis 21, 2018 2:26 am

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość

Dwie rasy brodawczaków podobne do siebie. Jaka jest ich geneza powstania i od kiedy? Jakie są najstarsze zapiski dotyczące tych ras w Polsce? Do której z tych ras w nazwie używa się słowo "Buldog"?
Temat dyskusyjny.
Pozdr.

Wyświetl profil Wyślij prywatną wiadomość  

Podkarpackie i buldogi to dwie odmienne rasy.Podkarpackie to rasa powstała w Galicji od Lwowa po Rzeszów.Podkarpackie jak nie są koloru białego to zawsze kolor oczu mają biały.Buldogi występowały od Lodzi po świętokrzyskie. Miedzy tymi rasami są róznice w wyglądzie głowa dziób oczy . Buldogi mają pomarańczowe oczy. różowa brew. Z wyglądu są jak by masywniejsze.

Awatar użytkownika

To ,że tak powiem mój temat ,ale na pewno nie odpowiem wyczerpująco na zadane pytania.Są to na pewno 2 odrębne rasy ale brodawczak staropolski/buldog nie ma jeszcze zatwierdzonego wzorca/,a podkarpacki już jest wystawiany na wystawach.Ze względu na brak wzorca buldoga dochodzi do zamieszania.Wzorzec miał być zatwierdzony przez komisje standaryzacyjną w Kielcach w styczniu.Ja osobiście nie zgadzam się z opiniami niektórych ,że buldog to podkarpacki.Tych różnic zewnętrznych jak i temperamentu gołębi jest dużo.Są one tak duże ,ze w żaden sposób nie da się je skrzyżować między sobą.Buldogowi jest bardzo blisko do indianów,gdzie trafiają się osobniki na jasnej obwódce oka.Jeżeli chodzi o najstarsze zapiski o podkarpackim to pochodzą z okresu rozpoczęcia akcji "Sos ratujmy polskie rasy." :wink: Znam osobiście tego "bajkopisarza" i autora wzorca.Dużo pomógł w rejestracji tych ginących gołębi Pan Gilarski poprzez w/w akcję.

Załączniki:
page.jpg
page.jpg [ 38.21 KiB | Przeglądany 8733 razy ]

Lewe zdjęcie znam, jest na nim gołąb p.P.Marciniaka na wystawie w Łodzi w 2007r.
Chciałem się upewnić czy słowo "buldog" jest przypisane do nazwy brodawczaka staropolskiego bo tak zawsze słyszałem. Teraz czytam, że buldog jest przypisywany do brodawczaka podkarpackiego.
Na wystawie w Kielcach miały zapaść decyzje dot. zatwierdzenia wzorca brodawczaka staropolskiego, ale lobby rzeszowskie widocznie było silniejsze. Brodawczaki staropolskie były na pokazie.
Sprawa jest cały czas aktualna.
Każda informacja dot. obu ras będzie bardzo cenna.

Pozdr.

Awatar użytkownika

Tak, to zdjęcie z Gołębnika z zakładki nowe rasy polskie.Przerzuciłem go aby pokazać rasy obok siebie, ale to porównanie nie wyszło inna perspektywa i jakość zdjęcia.To zamieszanie z nazwą widać np. na allegro. Trzeba zwrócić uwagę ,ze sprzedający podkarpackie piszą ,że są to podkarpackie, a sprzedający buldogi piszą ,że sprzedają buldogi podkarpackie.Prawda jest taka ze żaden dobry hodowca podkarpackich i staropolskich zwanych buldogami nie ma problemów z nazwą swoich gołębi.Oczywiście nazwa brodawczak podkarpacki powstała na potrzeby rejestracji rasy.Gołębie te były jednymi z najliczniej występującymi na giełdzie w Rzeszowie ,a nazwa potoczna używana do dziś to średniak.Nie ma mowy o pomyłkach z buldogiem czy staropolskim.Nie sądzę ,że ktoś możne blokować rejestrację brodawczaków staropolskich i "wrzucać je do jednego worka z brodawczakiem podkarpackim" jeżeli ktoś tak myśli to wg. mnie nie zna się na gołębiach.

Na temat brodawczaka podkarpackiego nie będę się wypowiadał, wyczerpująco opisał go Akiss. Jako ciekawostkę dodam tylko, że chociaż rodowód rasy sięga do Lwowa, to obecnie , w przeciwieństwie do brodawczaków polskich, które na Ukrainie cieszą się sporą popularnością i są chętnie hodowane, chociaż aby zaprzeczyć ich polskim korzeniom tamtejsi hodowcy nazywają je lwowskimi, to brodawczaki podkarpackie są po wschodniej stronie granicy w ogóle nie znane. Ukraińscy hodowcy , także ci ze Lwowa i okolic nie mają pojęcia, ze istnieje taka rasa jak brodawczak podkarpacki. natomiast brodawczaki polskie są tam dosyć licznie, jednak są to przeważnie ptaki marnej, co najwyżej średniej jakości. Tyle można zaobserwować przeglądając chociażby filmy i fotorelacje z ukraińskich wystaw. O wiele lepsze brodawczaki polskie znajdują się w hodowlach rosyjskich. No ale zboczyliśmy z tematu, wróćmy więc teraz do brodawczaków staropolskich, czyli buldogów. W najstarszych opisach brodawczaka świętokrzyskiego( obecnie w trosce o języki zagranicznych hodowców ostrowieckiego)znaleźć można wzmiankę, ze rasa ta powstała z krzyżówki buldogów z innymi rasami. Skoro więc buldogi były znaną w okolicach Ostrowca Świętokrzyskiego rasą w okresie, gdy powstawały brodawczaki świętokrzyskie, nie są one rasą zbyt młodą. Czy są starsze niż podkarpackie, nie wiadomo. W każdym razie są rasą o utrwalonym fenotypie i kilkudziesięcioletnim rodowodzie. Na podstawie wyglądu można by wysnuć wniosek, że są efektem krzyżowania brodawczaków podkarpackich z indianami i może innymi rasami, o których do dzisiaj ni pozostały żadne przekazy. W każdym razie fnotypem a przede wszystkim temperamentem tak bardzo różnią się od brodawczaków podkarpackich, że bez problemu można zarejestrować obydwie rasy i każdy, kto ma jakieś pojęcie o gołębiach nie powinien mieć kłopotów z ich rozróżnieniem.

Awatar użytkownika

Podpisuje się pod wypowiedzią Krzyśka.Dodam,że podkarpackie/średniaki/występowały jedynie od Przemyśla po Tarnów.Od lat 80 nie spotkałem raczej żadnego hodowcy z Przemyśla.Natomiast brodawczaki polskie w Przemyślu to np. Śp.Marian Jabłoński.Najwięcej podkarpackich hodowanych jest od Jarosławia poprzez Przeworsk Łańcut ,Rzeszów Sędziszów Młp.,Ropczyce ,Dębica i kończy się na Tarnowie.W Tarnowie już ich nie znano.Podobny zasięg terytorialny ma listonosz polski
tj .Tarnów Niepołomice i Kraków.Odległości zasięgu tych starych ras polskich są porównywalne i charakterystycznie skupiają się na trasie kolejowej Lwów -Kraków.Jeżeli chodzi o stwierdzenie o kiepskiej jakości brodawczakach polskich na Ukrainie to powiem ,że na Podkarpaciu, a nawet w Małopolsce występują słabej jakości brodawczaki zwane belgijskimi lub belgiakami,w tym jednak przypadku ewidentnie widać brodawczaka polskiego o nieco większej sylwetce .Gołąb tego pokroju ma też wielu zwolenników na Podkarpaciu.Jeżeli chodzi o buldoga -brodawczaka staropolskiego to jego występowanie to rejon Świętokrzyski ,czyli na północ od Podkarpacia -za Wisłą / Sandomierz ,Busko Zdrój ,Ostrowiec Świętokrzyski,Kielce.Wracając do podkarpackiego to zastanowić należy się skąd się wzięła nazwa średniak.Logicznym jest ,że musiał być nad tym gołębiem jakiś większy brodawczak i był to właśnie buldog.Osobiście pamiętam hodowców z mojej okolicy którzy trzymali ,gołębie w typie buldoga -stada po ok. 50 szt.były to lata 70 -te.Były to gołębie jak pamiętam we wszystkich kolorach a szczególnie pstre.Mój Śp.ojciec jak pokazałem mu najstarszego najlepszego średniaka to mi mówił ,że słaby i że dawnej on pamięta to były takie ,ze obwódki to się im" schodziły na głowie".Więc wg. mnie musiały to być buldogi.Z czasem na Podkarpaciu przeważyły średniaki ,które że tak powiem "nie przeszły za Wisłę".Dzisiaj giełda w Busku Zdroju to same buldogi ,a w Rzeszowie podkarpackie średniaki.Buldogi z giełdy w Busko ,są takie sam jak pamiętam z lat 70-tych.Wynika z tego ,ze obydwa typy brodawczaka się nawzajem przenikały.Dowodem na to jest np. ten link:http://pigeon-kingdom.blogspot.com/2010/04/polish-barb-pigeon-amiema-pollakk-ponta.html, gdzie pokazuje się brodawczaka niby polskiego.Ja widzę tu 2 gołębie "średniaka" i buldoga w jednym.Była próba dorobienia historii hodowli buldoga na stronie "Sos ratujmy polskie rasy ". Ale była ona całkowicie zmyślona przez zdającego relację.A do mnie zgłosił się hodowca z Świętokrzyskiego ,który potwierdził ,że osobiście z kolegami zawoził temu Panu buldogi.

Awatar użytkownika

Znalazłem jeszcze ten link :http://bjornpigeons.webs.com/fancybreedswithpics.htm
Na tych 3 zdjęciach brodawczaków widać mix naszych podkarpackich i buldogów.Czerwony nawet jak dla mnie to klasa wystawowa podkarpackiego.

W ostatnim numerze "fauny i flory" jest takie o to zdjęcie:

Obrazek

Skan jest słabej jakości, ale w miarę czytelny. Nie będę komentował.
Pozdr.

Czyli mówiąc krótko pomieszanie z poplątaniem. Jakimś cudownym zbiegiem okoliczności brodawczak podkarpacki stał się buldogiem, zupełnie jak koroniarz barwnoogoniasty ogoniakiem, czy też na odwrót. Akiss, co Pan na to?

Awatar użytkownika

Stwierdzenie w artykule ,że buldog "jest wierna kopią brodawczaka podkarpackiego i w zasadzie się od niego nie różni" jest dla mnie nie do przyjęcia.Nie zgadzam się z tym całkowicie ,uważam ,że autor się myli.To zdjęcie pewnie było robione w Kielcach w br. Szkoda ,że buldogi były w innym miejscu niż podkarpackie.Jestem zdziwiony,gdyż Pan Zbyszek jest dla mnie takim autorytetem jak dla Setera Władysław Chwałek, jednak w tym przypadku się pomylił.Trudno powiedzieć ale przypuszczam ,że takim stwierdzeniem mogło się zakończyć rozpatrzenie wniosku przez komisję standaryzacyjną.Tego nie wiemy, oby tak nie było.Jeżeli bym ,już kwestionował cechy rasowości buldoga to tylko porównując go do indiana ,bo to jet gołąb zbliżony do indiana budową ,lecz o jasnych obwódkach ocznych.
Podchodząc w ten sposób do sprawy można stwierdzić ,że takie rasy jak giant homer, show racer i polski wystawowy to jedna rasa ,a tak nie jest.Podkarpacki ,to duże, w miarę płaskie tarcze oczne,główny element,który widać wyraźnie.Widać to nawet jak się porówna to zdjęcie buldoga z moim awatarem.

Załączniki:
podkarpacki.JPG
podkarpacki.JPG [ 49.78 KiB | Przeglądany 8251 razy ]

witam gdzie znajde artykuł śp. Pana Antoniego Świeckiego? ma moze ktos pozdrawiam

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.