tiplery zagłębiowskie kolor żółty

wis1227
Kontakt:

tiplery zagłębiowskie kolor żółty

Post autor: wis1227 » pt lut 08, 2013 6:57 pm

Czy jest żółta odmiana tiplera zagłebiowskiego?
Zapraszam do obejrzenia zdjęć: http://pl.fotoalbum.eu/wis1227/a750424
i filmów: https://picasaweb.google.com/1177115503 ... Lutego2013
Ostatnio zmieniony sob lut 09, 2013 11:10 am przez wis1227, łącznie zmieniany 4 razy.

krzysiekR
Kontakt:

Re: tiplery zagłębiowskie kolor żółty

Post autor: krzysiekR » pt lut 08, 2013 7:25 pm

wis1227 pisze:Czy jest żółta odmiana tiplera zagłebiowskiego?
Popatrz w temacie tiplera zagłebiowskiego w archiwum

Zjak
Kontakt:

Post autor: Zjak » sob lut 09, 2013 10:04 am

wis1227 pisze:Czy jest żółta odmiana tiplera zagłebiowskiego?
Praktycznie jest, ale nie ma we wzorcu koloru żółtego do oceny. Zobacz do wzorca.

Pozdr.
golebie.wombat.fc.pl

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » sob lut 09, 2013 11:42 am

Według wzorca odmiany recesywna żółta i recesywna czerwona w razie zagłębiowski wysokolotny ( dawniej tipler zagłębiowski) nie występują.Popularne u nas tzw. "tiplery" żółte i czerwone to sprowadzony do nas węgierski wynalazek utworzony z krzyżówki budapesztańskich białotarczowych z tipplerami angielskimi. Nasi lokalni spece od wszelkiego typu wynalazków domieszali do tego jeszcze zagłębiowskie ale i tak są to tylko trzymane na kolor mieszańce sprzedawane naiwnym nabywcom jako zagłębiowskie.

krzysiekR
Kontakt:

Post autor: krzysiekR » sob lut 09, 2013 3:20 pm

krzysiek pisze:Według wzorca odmiany recesywna żółta i recesywna czerwona w razie zagłębiowski wysokolotny ( dawniej tipler zagłębiowski) nie występują.Popularne u nas tzw. "tiplery" żółte i czerwone to sprowadzony do nas węgierski wynalazek utworzony z krzyżówki budapesztańskich białotarczowych z tipplerami angielskimi. Nasi lokalni spece od wszelkiego typu wynalazków domieszali do tego jeszcze zagłębiowskie ale i tak są to tylko trzymane na kolor mieszańce sprzedawane naiwnym nabywcom jako zagłębiowskie.
Jak to sie mówi łóżkiem nie byłem a i za dup.....e nie trzymałem wiec dokładnie nie powiem z czego to powstało ale z Krzyska postem nie bardzo się zgodze. a chodzi mi o pomysł węgierski. Coś mi sie przypomniało co widziałem i poszukałem w dokumentach że na wystawie w Łodzi w roku 2000 i 2001 był pokaz gołebi z Niemiec panow Georg Splett i Pahl Heribert żołto i czerwonych niby tiplerowatych a raczej to były wiedensko-tiplerowate takie o szczuplejszej budowie niż teraz sa .W roku 2001 kupiłem u nich 2 pary żołtych cena jak pamietam była duża za nie, co do lotu pamietam że bardzo lotne i wytrzymałe oraz co ważne bardzo to ze po oswojeniu młode były już nie do złapania na okolice

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » sob lut 09, 2013 3:52 pm

Ok. 2000r. rosyjscy hodowcy masowo sprowadzali takie żółte i czerwone z Węgier. Przerabialiśmy taki eksperyment z kolegą, który hoduje lustrzaki. Ot tak, jako ciekawostkę, czy rzeczywiście Rosjanie mówili prawdę. Nawet po zakonniczce i lustrzaku wychodziły jednobarwne młode w typie 'tiplera". Okazuje się, ze lustrzak utrwala u potomstwa czysty, nasycony kolor bez białych piórek.Podobnie jednobarwne młode wychodziły po budapesztach i lustrzakach. Hodowcy, których wymieniłeś mogli przywieźć wiener hochfliegery lub starowiedeńskie lotne. O ile się nie mylę, w jakiejś fotorelacji z Lipska widziałem starowiedeńskie żółte, nie wiem, czy nie u Zjaka.

wis1227
Kontakt:

Post autor: wis1227 » sob lut 09, 2013 9:20 pm

krzysiek pisze:Według wzorca odmiany recesywna żółta i recesywna czerwona w razie zagłębiowski wysokolotny ( dawniej tipler zagłębiowski) nie występują.Popularne u nas tzw. "tiplery" żółte i czerwone to sprowadzony do nas węgierski wynalazek utworzony z krzyżówki budapesztańskich białotarczowych z tipplerami angielskimi. Nasi lokalni spece od wszelkiego typu wynalazków domieszali do tego jeszcze zagłębiowskie ale i tak są to tylko trzymane na kolor mieszańce sprzedawane naiwnym nabywcom jako zagłębiowskie.
Zagłebiowskie mam od dobrych hodowców pp.Wąsowicza z Sosnowca i Wanisiewicza z Olsztynka po sparowaniu czystoczerwonego samczyka z czerwoną z siwawym spodem samiczką otrzymałem młode w kolorach 3 w kolorze samicy 1 żółty . Samca z tej pary sparowałem z inną samiczką w kolorze brązowym - wyszły 2 żółte samczyki . Poza kolorem pokrojowo niczym się nie różnią od zagłębiaków typowych czyli siwych, ciemnych .Latają fantastycznie 3-4 h.

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » ndz lut 10, 2013 5:04 pm

Tak, tylko czy ten czysto recesywnie czerwony to na pewno był zagłębiowski? mam poważne wątpliwości. Angielskie bywają w tym kolorze, zagłębiowski musiał być mieszańcem, może niezamierzonym.

Awatar użytkownika
stasiek
Kontakt:

Post autor: stasiek » ndz lut 10, 2013 5:57 pm

Na odległość to każdy mówi że jego latają tak długo . Moim zdaniem to najbardziej wiarygodne są gołębie te które w klubie latają bo widać wyniki.

wis1227
Kontakt:

Post autor: wis1227 » ndz lut 10, 2013 6:21 pm

krzysiek pisze:Tak, tylko czy ten czysto recesywnie czerwony to na pewno był zagłębiowski? mam poważne wątpliwości. Angielskie bywają w tym kolorze, zagłębiowski musiał być mieszańcem, może niezamierzonym.
Tak napewno był mieszańcem w końcu przy tworzeniu nowych ras i odmian poza mutantami są prawie same heterozygotyczne osobniki.Po otrzymaniu pewnej ilości ptakówo takim samym fenotypie przeprowadza się selekcję pod względem genotypowym .Gdyby się bano krzyżowania to by nie było tyle ras i odmian zwierząt Tysiące lat temu hodowcy mieszali na potęgę ,co im nie pasowało usuwali a co im się podobało mnożyli. Polacy wyhodowali rysia w kilku odmianach ateraz jest ich kilkanaści. Pozdrawiam Wielkopolanin

wis1227
Kontakt:

Post autor: wis1227 » ndz lut 10, 2013 6:21 pm

krzysiek pisze:Tak, tylko czy ten czysto recesywnie czerwony to na pewno był zagłębiowski? mam poważne wątpliwości. Angielskie bywają w tym kolorze, zagłębiowski musiał być mieszańcem, może niezamierzonym.
Tak napewno był mieszańcem w końcu przy tworzeniu nowych ras i odmian poza mutantami są prawie same heterozygotyczne osobniki.Po otrzymaniu pewnej ilości ptakówo takim samym fenotypie przeprowadza się selekcję pod względem genotypowym .Gdyby się bano krzyżowania to by nie było tyle ras i odmian zwierząt Tysiące lat temu hodowcy mieszali na potęgę ,co im nie pasowało usuwali a co im się podobało mnożyli. Polacy wyhodowali rysia w kilku odmianach ateraz jest ich kilkanaści. Pozdrawiam Wielkopolanin

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » ndz lut 10, 2013 6:52 pm

Tak, niby racja, ale tylko niby. Czy wyhodowany przez Niemców mondain o nietypowym "rysiowatym" rysunku jest jeszcze rysiem? Wątpię w to bardzo. W rasach ozdobnych bywa, ze krzyżówki międzyrasowe wyjdą rasie na dobre. Bywa, chociaż nie zawsze, jednak takie działanie jest zrozumiałe. Jednak rasy wysokolotne lub akrobatyczne to zupełnie inna bajka. Tutaj wszelkie obce domieszki doprowadzić mogą do degeneracji rasy i zaniku stylu lotu. Można oczywiście krzyżować w celu tworzenia nowych ras ale wszelkie domieszki " na kolor" prowadzić mogą do nieodwracalnych nieraz komplikacji. Trzeba podchodzić do tego bardzo ostrożnie i zastanowić się, czy warto. Czy tipler zagłębiowski zmieszany z niewiadomego pochodzenia żółtym wynalazkiem jest nadal tiplerem zagłębiowskim? może podobnie wygląda, może lata, ale czy trzyma styl lotu? To psucie rasy. Z takich eksperymentów nic dobrego nie wychodzi. Nie tędy droga. Anglicy mają swoje tipplery, ale wyprodukowali wynalazki na wygląd i nadali im nazwę tippler angielski wystawowy. Inna rasa, inne właściwości lotowe , inny wygląd więc inna nazwa by nie wprowadzać w bład hodowców i nie niszczyć rasy lotnej. Niech te żółte mają nazwę "tipler ozdobny" czy coś w ten deseń ale niech żaden cwaniak nie wciska nikomu kitu, że to zagłębiowskie. to oszustwo i niszczenie rasy, dwie zbrodnie na rasie za jednym zamachem. Powód - dla kasy.Podobnie jak "mulemansy", "ardeny" i inne podobne bzdety służące wycykaniu naiwniaków z kasy.

Awatar użytkownika
golebiewski
Kontakt:

Post autor: golebiewski » pn lut 11, 2013 8:45 am

Z żóltymi tiplerami zagłębiowskimi spotkałem się pierwszy raz w Warszawie w roku 1997 czy 98. Na giełdzie przy wystawie jeden hodowca miał ich chyba z 10. Budziły zainteresowanie u hodowców którzy mieli styczność z gołębiami wysokolotnymi ale nabywców chyba ptaszki nie znalazły. Były traktowane raczej jako ciekawostka.
golebiewski

Arkad2007
Kontakt:

Post autor: Arkad2007 » wt lut 12, 2013 6:43 pm

Witam i potwierdzam. Kolego golebiewski, ja hodując tipplery zagłebiowskie od prawie 40 lat z kolorem żółtym spotkałem się jakieś 15 lat temu. Wcześniej nie było takiego koloru. Po tym co napisali poprzednicy w tym temacie, nasuwa się jedyny możliwy wniosek, iż żółty tippler jako odmiana tipplera zagłębiowskiego nie istnieje!. Podsumowując, to co wyglądem przypomina żółtego zagłębiowskiego, jest mieszańcem wyhodowanym dla kasy. Pozdrawiam.

łukasz l.
Kontakt:

Post autor: łukasz l. » wt lut 12, 2013 9:42 pm

Witam. Od bardzo dawna obserwuję wiele tematów na forum. Postanowiłem założyć konto i od czasu do czasu włączać się w niektóre tematy, ponieważ są bardzo ciekawe. Gołębie hod od blisko 20 lat. Odnośnie tipplerów zagł. Bardzo lubię i cenię te gołębie. Hoduję je już 15 lat. Widzę, że jest na forum kilku hodowców, którzy znają tematykę i hodowlę tz z praktyki, a nie tylko z opowieści, teorii i internetu. Z ras wysokolotnych zajmowałem się jeszcze innymi rasami i wiele z nich mimo niemałych nakładów czasu, pieniędzy i zaangażowania po prostu mnie rozczarowało. Z tz jest inaczej. Są to naprawdę wdzięczne ptaki w hodowli. Choć nie zachwycają urodą nadrabiają innymi cechami, min mądrością, temperamentem i przede wszystkim swoim lotem. Jeśli chodzi o tipplery koloru żółtego to zgadzam się, że jest to "produkt komercyjny", wynalazek dla kasy. Z drugiej strony każdy sam kieruje swoją hodowlą i sam decyduje jakie ptaki się w niej znajdują, co nie zmienia faktu że wzorzec takiej barwy nie zakłada. A powiedzmy sobie szczerze, że sztywny wzorzec to nie wszystko. Gołębie wysokolotne są specyficzną grupą i nie wszystko co jest wzorcowe lata. Poprzez kładzenie zbytniego nacisku na wzorce "wykończyliśmy" już nie jedną rasę lotną, a jednym z najlepszych przykładów niech będzie sokół gdański. Wzorce dobre są dla gołębi wystawowych, a te gołębie mają latać. Pozdr.

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » śr lut 13, 2013 1:37 pm

To prawda, ale w przypadku TZ własnie te żółte i czerwone "wynalazki" wkrótce zostaną wprowadzone do wzorca. Od kilku lat już obserwuję, jak są na wystawach wystawiane i oceniane właśnie jako zagłębiowskie , chociaż wzorzec ich nie obejmuje.To prawda, ze często wzorce, a właściwie zmiany w nich, psują rasy. Szkoda by było, gdyby dążenie do komercyjnego sukcesu niektórych "hodowców" zepsuło jeszcze tą rasę lotną.

łukasz l.
Kontakt:

Post autor: łukasz l. » śr lut 13, 2013 3:44 pm

Słuszna racja. Choć z ubolewaniem muszę stwierdzić, że ta rasa i tak już sporo podupadła. Dobrych ptaków nie ma za wiele, starzy hodowcy odchodzą, młodzi gołębiami interesują się coraz mniej itd, itp. W swojej przygodzie z tz przerobiłem wiele ptaków. Kilka razy traciłem całe stado z różnych powodów. Była sytuacja gdzie cała paczka poszła na oblot i nigdy już nie wróciła, innym razem zimą ptaki zostały wypuszczone w mrożną, słoneczną pogodę, po pół godziny zaciemniło się, obfite opady śniegu i po zawodach. Miałem dwa razy włamanie kuny. Ale o co chodzi? O to, że zawsze lot udawało się odbudować bo gołębi nie brakowało. Teraz jest inaczej. Oczywiście nigdy nie ma i nie było tak, ze są tylko dobre albo tylko złe gołębie. Liczy się nabyty materiał, umiejętności hodowcy, dużo cierpliwości i pracy. Ale wracając do tematu. Sprawa skupiła się na kolorze żółtym ale przecież ostatnio pokazały się też sporo gołębi w kolorze płowym, szymle i dużo niebieskich. Zgoda, że wzorzec zakłada kolor niebieski, ale tych gołębi wcześniej było mało i nie często spotykało się niebieskie zagłębiaki. Znam kilka osób, które miewały szymle ale też sporadycznie. Zawsze najpopularniejsze były ciemne i grochy a po nich brązowe. Z moich doświadczeń i również moich znajomych wynikało, że najlepsze są grochy i ciemne. Jesienią ubiegłego roku wybraliśmy się na giełdę do Buska. Był tam człowiek, który przyniósł 2 skrzynie "tipplerów" w kolorach od białych, żółtych, płowych i innych na dereszowatych kończąc. Ręce opadają.

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » śr lut 13, 2013 4:29 pm

Ludzie mieszają z czym popadnie, z anglikami, winerami, budapesztami, słowakami i wszystko to sprzedają jako tiplery. ktoś naiwny daje się na to nabrać , nachowa badziewia i potem odsprzeda dalej. Potem są narzekania , że tiplery nie latają. Ale co to za "tiplery"? Jasne siwe widywałem jedynie angliki a tu nagle narobili kolorów, ze głowa boli. Pazerność i głupota prowadzi do degeneracji ras lotnych.

Antoni
Kontakt:

Post autor: Antoni » śr lut 13, 2013 7:00 pm

Szymle i brudnoniebieskie były zawsze. Z tym, że nie były to szymle takie, jakie bywają wśród tiplerów angielskich, czy pocztowych, tzn. szymle jasne.Najczęściej były to ciemno(brudno)niebieskie, grochy lub ciemne z elementami szymlowatości na piersi. Czasami, choć bardzo rzadko, trafiał się "pełny" szymel, ale w "brudnym" wydaniu.

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » czw lut 14, 2013 9:53 am

Pod koniec lat 90-tych wpadła mi w ręce przypadkiem samica, buro szymlowata z brązowym nalotem na szyi i pokrywach skrzydeł. Była to najlepsza lotniczka, jaką kiedykolwiek miałem.Złapał ją kolega ganiający szmatą stado budapesztów.Trafiła później do gołębnika kolegi, który pociągnął po niej ciemne, mazane siwki , coś pod deresza i ciemne grochy.Czerwone miałem raz. Były to nie czysto czerwone tylko bure, z siwymi brzuchami i dębowymi ogonami. Też świetnie latały. Młode po nich wychodziły: jedno czerwone jak rodzice, drugie ciemne z jasnym brzuchem.Przygodę z tą rasą zakończyłem w 2002r. gdy z powodu przeprowadzki musiałem zlikwidować na jakiś czas gołębie.

wis1227
Kontakt:

Post autor: wis1227 » czw lut 14, 2013 11:49 pm

Kolego Łukaszu I. zgadzam się z Tobą .Ja chowałem (nie mylić z hodowlą )rasę lotną srokę krakowską miałem wszystkie możliwe odmiany nawet niebieskie .Ptaki były od najlepszych hodowców ,wystawowe ale latać ich nie nauczyłem i dlatego z takiej hodowli nie było satysfakcji .Teraz mam tiplery ,i nie ważne jakiej są maści mogą być nawet zielone ale muszą latać długo ,wysoko i z frontowaniem.Z moimi gołąbkami na wystawy nie startuję ,wiem co one są warte .a do rozpłodu zostawiam najlepsze i najładniejsze. Wolierowych nielotów nachowałem się sporo . Tipler ang. nie ma wzorca i rasa ma się dobrze (lotna).Słychać głosy że ,zagłębiowskie są dobre i nic nie warte .że rasa się degraduje .Jeżeli nie ma selekcji na lotność to po najlepszych golębiach zostanie ładne badziewie _do wolierki. Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
dred
Kontakt:

Post autor: dred » pt lut 15, 2013 8:13 am

wis1227 pisze:
Zagłebiowskie mam od dobrych hodowców pp.Wąsowicza z Sosnowca i Wanisiewicza z Olsztynka po sparowaniu czystoczerwonego samczyka z czerwoną z siwawym spodem samiczką otrzymałem młode w kolorach 3 w kolorze samicy 1 żółty . Samca z tej pary sparowałem z inną samiczką w kolorze brązowym - wyszły 2 żółte samczyki . Poza kolorem pokrojowo niczym się nie różnią od zagłębiaków typowych czyli siwych, ciemnych .Latają fantastycznie 3-4 h.

Jedno mnie w tym wszystkim zastanawia. Pierwsze tipplery z. sprowadziłem z tego co pamiętam 2005-2007 była to chyba 4 szt. ciemne grochy z jasnym podbrzuszem od Pana J.W. z Sosonowca byłem z nich bardzo zadowolony, ale jak to hodowli raz lepiej i raz gorzej z tych 4 szt została mi sie jedna samica która latała u mnie do roku 2012 była bardzo dobrą lotniczką i przepadła najprawdopodobniej była to jastrząb. W 2008 roku zamówiłem sobie 20 szt u tego samego pana tipplery 10 szt było dla mnie 10 było dla mojego kolegi, ale Ja otrzymałem 10 szt a mój kolega 7 szt no wiadomo jak to jest z legami, no nic z tych 10 szt mam jeszcze jedną parę oryginałów do dnia dzisiejszego, wszystkie ptaki były ciemne lub grochy z jasnym podbrzuszem, był to 2 leg ów Pana J.W. pierwszy leg kupił wymieniony Pan W. z Olsztynka z rozmowy z Panem J.W. miałem po tych samych parach czyli rodzeństwo Pana W. z Olsztynka. 7 szt mój kolega zrezygnował i sprzedał jednemu z kolegów którego ja też znam, ma ksywkę Kamil801 na tym forum, losów tych gołębi nie znam ale wiem że był z nich zadowolony. Teraz co mnie zastanawia po gołębiach Pana J. W. raczej nie wychodziły żadne czerwone i zółte tylko takie jak mają być (wzorzec) nigdy u mnie barwa zółta i czerwona nie było po tych ptakach do dnia dzisiejszego. Czyli Pan W. z Olsztynka musiał mieć też gołębie z innych źródeł i wpuścił w linie J. W., bo skąd ten zółty kolor w twojej hodowli o czerwone nie pytam bo są , a także pstre czerwone. Z rozmowy z Panem J. W. odwiedziłem sie że u siebie miał jedną siwo-brudną samice która która była bardzo dobrą lotniczką, a większość ptaków były ciemno-grochowe i ciemne, takie otrzymałem zdjęcia ptaków rozpłodowych i po nich je nabyłem. Nie wiem kiedy nabyłeś te ptaki ale któryś z ów panów musiał coś wprowadzić do swojej hodowli pewnie nie wiedząc ze jakieś ptaki nie są czyste i płynie w nich gen ptaka barwy zółtej. Najprawdopodobniej byl to ten samiec czysto czerwonej barwy, tipplery o upierzeniu czerwonym powinny mieć także brzuchu lekko popielate czyli coś kolor dębowy , zresztą bardzo ładne zdjęcia ptaków przedstawił Pan Benedykt w temacie Tipplera Zagłębiowskiego .
To ptaki które wywodzą się od J.W. z Sosnowca. Zdjęcie z 2010 roku.
Obrazek

łukasz l.
Kontakt:

Post autor: łukasz l. » pt lut 15, 2013 4:30 pm

Powiem tak. Nie jestem nigdzie zrzeszony, nie należę do żadnej organizacji skupiającej hodowców gołębi. Gołębie trzymam dla siebie, dla swojej własnej przyjemności. Od 99 r nieprzerwanie hoduję tz i od trzech lat rollery ang. Nie wprowadzałem nigdy do lotu tz żadnych "nowinek" kolorystycznych. Kto chce niech trzyma nawet fioletowe jeżeli dają mu satysfakcje i jest z nich zadowolony. I powiem jeszcze jedno. Wiele osób się ze mną zgodzi, a równie dużo nawet wkurzy. I od razu zaznaczam nikogo nie oceniam i nikogo nie chcę urazić. Nie chodzi tu tylko o hod. tipplerów ale ogólnie. Często powołujemy się na "starych hodowców", że tak albo tak. Często mówi się, że młode osoby nie mają już skąd czerpać wiedzy, wzorców i porad odnośnie hodowli takich czy innych ras gołębi i nie do końca się z tym zgadzam. To, że ktoś ma prawo jazdy 50 lat nie oznacza, że jest lepszym kierowcą od tego co ma 10. Bardzo doceniam wkład i pracę jaką Ci ludzie wnieśli w rozwój ras gołębi i samego gołębiarstwa, ale sam też czy wielu moich kolegów nie jednokrotnie na różnych "życzliwych" poradach rozmaitych zacnych starych hodowców się przewiozłem. Człowiek nie mający większego pojęcia o hodowli gołębi chciał dowiedzieć się o tym, o tamtym i niejednokrotnie dostał taką poradę, że szkoda gadać. Na złość. A ile było wymądrzania, przechwałek i takich tam. Przy kupnie gołębi tak samo- zapłaciłeś "jak za zboże" a dostałeś g...o. Wiem, że wiek nie wyznacza uczciwości człowieka ale różnie to bywa. Wiele osób ma archaiczne, niereformowalne poglądy, że tak ma być i koniec. Pozdrawiam wszystkich młodych i starych, zrzeszonych i niezrzeszonych.

Arkad2007
Kontakt:

Post autor: Arkad2007 » pt lut 15, 2013 7:11 pm

Witam.
Teraz mam tiplery ,i nie ważne jakiej są maści mogą być nawet zielone ale muszą latać długo ,wysoko i z frontowaniem.
Jednym słowem kolego wis 1227 nie zależy ci kompletnie na rasie, ale na osiągnięciach lotowych ?, właśnie przez takie podejście do ras wysokolotnych degraduje się te rasy. Mają latać wysoko i długo, bez względu na wygląd,ale jakim kosztem? Nie jestem zwolennikiem sztywnego trzymania się wzorca, ale gołębie nie powinny przynajmniej mieć dużych wad wymienionych w tym wzorcu. Co niektórzy hodowcy z braku dobrego materiału rozpłodowego i braku ostrej selekcji na lotność (co nie raz trwa parę ładnych lat), a chcąc szybko mieć dobre wyniki lotowe robią mixy tipplerów z. z orlikami, dereszami, budapesztami, zamojskimi (na wysokość), tipplerami angielskimi (na długość lotu) i cholera wie jeszcze z czym!. Z takich miksów wychodzą ptaki z białymi lotkami w skrzydłach, białymi sterówkami, żółtym okiem, z pończochami na łapach - masakra. Dla nich liczy się przede wszystkim sukces lotowy. Przecież to już nie są tipplery zagłębiowskie, może powinny się nazywać mix polski niekoniecznie wysokolotny?. Pozdrawiam.
P.s
Dawno nie widziałem frontujących tipplerów zagłębiowskich i nie wiem czy takie jeszcze ktoś posiada?.

wis1227
Kontakt:

Post autor: wis1227 » wt lut 19, 2013 7:19 pm

Do Arkad2007 Frontujące t.z ja posiadam zapraszam w lato na lot pokazowy.P.S starsi koledzy hodowcy przekonali mnie ,że nie mam prawa golębi żółtych i czerwonych łudząco podobnych do t.z. i o locie łudząco podobnym do t.z. nazywać tipplerami zagłębiowskimi.Mamjednak prawo do hodowania gołąbków w takich kolorach których wzorzec t.z. nie przewiduje .W mojej przygodze hodowania ptaków w nowych odmianach barwnych ,nie kieruję się komercją ,tylko satysfakcją ze swojej pracy .Nikomu nie wciskam mieszańców jako czysto rasowe ,ale gołebie sął urodziwe ,pięknie latają i brane są na kolor .Mam 6 gołębników i czystych zagłębiowskich nie ,,uszlachetniam'' mixami .Są trzymane oddzelnie i oblatywane.Długie lata zajmowałem się ozdobnymi nielotami i lubię ptaki ładne i dobrze latające. Uważam temat ,,tipplera zagłębiowskiego żółtego''za wyczerpany i dziękuję za ciekawe uwagi i dyskusję .Pozdrawiam Wielkopolanin.

ODPOWIEDZ