stralsundzki/kaliski biały

freak007
Kontakt:

stralsundzki/kaliski biały

Post autor: freak007 » sob sty 12, 2013 7:39 pm

Witam,mam zamiar kupić tzw.tranzule lub kaliskie białe.Jak rozróżnić od siebie te rasy? Widziałem rysunki tych ras we wzorcach dostępnych w internecie i tam różnicę widać gołym okiem(inna sylwetka,kształt głowy)...Ale jak wyszukałem zdjęcia obydwu ras w internecie to okazało się że w praktyce te ptaki są chyba identyczne :?

Zjak
Kontakt:

Re: stralsundzki/kaliski biały

Post autor: Zjak » pn sty 14, 2013 10:07 pm

Nie masz się czym martwić bo sędziowie mają problemy z oceną tych gołębi na wystawach.
Wejdź do albumu: http://www.golebie.wombat.fc.pl/
i poszukaj jedną i drugą rasę, a potem napisz do mnie na "pw" to Ci coś doradzę.

Pozdr.
golebie.wombat.fc.pl

freak007
Kontakt:

Post autor: freak007 » czw sty 31, 2013 5:30 pm

Mam już w gołębniku stado stralsundzkich. Kupiłem na Allegro całe stado.Większość osobników to tzw. młode.
Kiedy mogę je wypuścić? Zaznaczam że nie mam tzw. wylotu,tylko otwierane okno,z siatką więc za bardzo podwórka i dachów nie widzą.
Wiem,że mnie niektórzy skrytykują za takie zakupy,ale to moje pierwsze gołębie i po prostu nie miałem ochoty kupować drogich ptaków.Na lokalnym targowisku nie było żadnych gołębi.Byle by te moje gołąbki zdrowe były :mrgreen: .Okazów wystawowych nie potrzebuję.Ale myślę ze z biegiem czasu dokupię ptaki lepszej klasy.Niedługo zamieszczę ich zdjęcia. Szczerze mówiąc już mi się podobają(nawet jeśli odbiegają od wzorca-sami ocenicie). Woliery nie mam i nie chce mieć(chociaż tuż przy gołebniku jest kawałek wybetonowanego podwórka,który aż prosi się o postawienie wolierki).
Myślicie,że da się je trochę "rozbujać"? W końcu kiedyś były ptakami wysokolotnymi...
Ponadto postanowiłem że będę hodował tylko tę rasę. A jeśli bedę chciał mieć ptaki innej rasy to będą trzymane w innym gołębniku.

adammo87
Kontakt:

Post autor: adammo87 » czw sty 31, 2013 7:14 pm

co znaczy tzw. mlode?

- jesli nie maja takowego dojscia do wylotu... trudno bedzie je przechowac. mialem kiedys "tranzle", (jestem z mazur i tak je u nas nazywaja) zalamane czolo, krwiscie czerwona brew, dziob rozowawy, jak one lataly. pierwsze 4 piszczki szly w zakrycie, 2-3hrs, serce mi malo nie wyskoczylo. w sumie to byly moje pierwsze zakupione golebie. cudnie w locie wygladaly. super opiekuncze byly

wrzuc zdjecia tych ptakow.
wydaje mi sie ze stralsundzkie dalej sa golebiami wybitnie lotnymi... tzn, mam nadzieje.

freak007
Kontakt:

Post autor: freak007 » czw sty 31, 2013 7:50 pm

Pisząc młode miałem na myśli...po prostu młode osobniki. :D Widać na pierwszy rzut oka że niektóre nie są jeszcze w pełni dorosłe. Na zdjęcia będziecie musieli poczekać kilka dni...

Awatar użytkownika
adi
Kontakt:

Post autor: adi » czw sty 31, 2013 8:55 pm

Stralsundzkie jak i Kaliskie białe to gołębie niechętnie latające w stadzie, to solowe lotniki, czasami latające parami ale nigdy w grupie. Gołębie te nie nadają się do lotu zwartym stadem.

Awatar użytkownika
SETER
Kontakt:

Post autor: SETER » czw sty 31, 2013 9:16 pm

adi pisze:Stralsundzkie jak i Kaliskie białe to gołębie niechętnie latające w stadzie, to solowe lotniki, czasami latające parami ale nigdy w grupie. Gołębie te nie nadają się do lotu zwartym stadem.
Widocznie niemieccy hodowcy nie wiedzą, że stralsundzkie wysokolotne nie powinny latać w grupie :wink: :
http://www.deutscherhochflugclub.de/fil ... t_2012.pdf
Kaszanka forever !!

adammo87
Kontakt:

Post autor: adammo87 » czw sty 31, 2013 9:21 pm

facet u nas mial lot samych "tranzli" 100+ sztuk w polotach do 160. super lataly

Awatar użytkownika
adi
Kontakt:

Post autor: adi » czw sty 31, 2013 9:28 pm

U mnie Kaliskie nie chcą latać stadem jedynie jako solo i u kilku innych hodowców jest tak samo.

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » pt lut 01, 2013 3:41 pm

Stralsundzkie, podobnie jak kaliskie nie latają zwartym stadem, chyba że od młódka będą ganiane z innymi ptakami latającymi zwartą grupą, np. z jasnymi.jest to jednak wypaczenie stylu lotu. Udział pewnej stawki w locie konkursowym nie musi oznaczać wcale, że latają one stadem w takim rozumieniu jak lot np. budapesztów czy tipplerów. Startują razem, ale po osiągnięciu pewnego pułapu rozchodzą się, każdy w swoją stronę. Podobno najlepiej latają dobrane pary lęgowe, przynajmniej kiedyś tak bywało.

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » sob lut 09, 2013 3:08 pm

To ani stralsundzkie ani kaliskie. Na moje oko NDL, jednak co do klasy się nie wypowiem, nie moja bajka.

freak007
Kontakt:

Post autor: freak007 » sob lut 09, 2013 3:37 pm

Rzeczywiście to mogą być NDL-e. Cholera,podobne do siebie te rasy...A co możecie mi napisać na temat tych NDL-i? Nadal są lotne czy to już tylko nazwa?

Awatar użytkownika
Lotny22
Kontakt:

Post autor: Lotny22 » sob lut 09, 2013 9:50 pm

Ja mam parę podbrudków . Samiec ładnie lata chociaż jest masywniejszy i ładniej się prezentuje . Samiczka niezbyt lotna mniejsza chudsza. Góra dwa kółka robi. Wiec wszystko zależy od ptaka i od tego czy od młodziaka był ganiany.

Awatar użytkownika
SETER
Kontakt:

Post autor: SETER » sob lut 09, 2013 11:10 pm

Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że stralsundzkie w typie "sportowym" (tj. np. te, które biorą w Niemczech udział w konkursach lotu) mają nieco inną budowę niż te w typie "wystawowym":
http://www.deutscherhochflugclub.de/stralsunder.html
Kaszanka forever !!

krzysiekR
Kontakt:

Post autor: krzysiekR » ndz lut 10, 2013 9:14 am

SETER pisze:Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że stralsundzkie w typie "sportowym" (tj. np. te, które biorą w Niemczech udział w konkursach lotu) mają nieco inną budowę niż te w typie "wystawowym":
http://www.deutscherhochflugclub.de/stralsunder.html
Wiesz Seter zaskoczyłeś mnie wiadomoscią że są sportowe do konkursów glancundry czyli strałsundzkie
dzieki

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » ndz lut 10, 2013 5:00 pm

To prawda, ale przecież nasze "jasne" pod kij tez różnią się od wystawowych PDL. Różne cele hodowlane, to i różny wygląd. Dawne gdańskie, te naprawdę wysokolotne też bardzo się różniły od dzisiejszych wystawowych.Te ich lotne mają wygląd zbliżony nieco do "tranzuli" hodowanych na Mazurach, tak jakby do stralsundzkiego dolali coś z hanowerskiego i z cumuleta.

adammo87
Kontakt:

Post autor: adammo87 » ndz lut 10, 2013 5:06 pm

krzysiek pisze:To prawda, ale przecież nasze "jasne" pod kij tez różnią się od wystawowych PDL. Różne cele hodowlane, to i różny wygląd. Dawne gdańskie, te naprawdę wysokolotne też bardzo się różniły od dzisiejszych wystawowych.Te ich lotne mają wygląd zbliżony nieco do "tranzuli" hodowanych na Mazurach, tak jakby do stralsundzkiego dolali coś z hanowerskiego i z cumuleta.
tranzule to dopiero lataly :)

Arkad2007
Kontakt:

Post autor: Arkad2007 » ndz lut 10, 2013 5:10 pm

Witam. Nie można by połaczyć eksterieru z lotnością? Wilk by był syty i owca cała, a jak nie wiadomo o co chodzi, to najprawdopodobniej chodzi o kasę. Pozdrawiam.

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » ndz lut 10, 2013 5:43 pm

Po co te "teorie spiskowe". Można, ale prościej iść dwoma ścieżkami: lot swoje, wygląd swoje. Dawni hodowcy , np. lwowscy hodowcy maściuchów czy szeków potrafili połączyć 'dwa w jednym" ich piękne ptaki latały i wywracały.Niestety dzisiaj już każdy idzie na łatwiznę. Mamy albo wyglądowego nielota, albo lotnego koka.

Arkad2007
Kontakt:

Post autor: Arkad2007 » ndz lut 10, 2013 6:10 pm

Witam. Tak tylko że te które akurat lataja kosztują od 5 do 10 zł za sztukę. Niestety za wzorcowego nielota trzeba zapłacić ponad 1000zł, może nawet i więcej, dużo więcej. Pozdrawiam.

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » ndz lut 10, 2013 7:00 pm

To niezupełnie tak. Te, których właściciele twierdzą, że latają, kosztują rzeczywiście 5-10 zł. ptak, który naprawdę lata kosztuje tyle ile lata. Przykład. Wiejski wywrotek - wejfer. Kok o przeciętnym wyglądzie. na placu we Warcie, Kole czy Zgierzu kosztuje góra 10 zł za sztukę. Wywrotny z hodowli kosztuje 10+ 10 zł za każdy wykonany w pokazowym locie wywrot. Czyli dobry wywrotek kosztuje często kilkadziesiąt, ale bywa że grubo ponad 100 zł.Tipler czy budapeszt na placu kosztuje 2 zł lub ciut więcej, góra 10. Kup ptaka z lotu za "dychę". Zechcesz dać 100 zł to może kupisz, ale nie zawsze i nie najlepszego.

Awatar użytkownika
SETER
Kontakt:

Post autor: SETER » pn lut 11, 2013 8:07 pm

Dla porównania - stralsundzki z 1930 roku (być może zdjęcie zostało zrobione wcześniej, ale na pewno nie później niż w 1930 roku):
Obrazek
Kaszanka forever !!

adammo87
Kontakt:

Post autor: adammo87 » pn lut 11, 2013 8:35 pm

SETER pisze:Dla porównania - stralsundzki z 1930 roku (być może zdjęcie zostało zrobione wcześniej, ale na pewno nie później niż w 1930 roku):
Obrazek
tak wlasnie wygladaly "tranzle" ktore mialem, jak one lataly... poezja

freak007
Kontakt:

Post autor: freak007 » wt sty 28, 2014 11:11 pm

No więc rok już chyba minął jak hoduję te "tranzule"...Ptaki które kupiłem na pewno nie są stralsunderami. Ich potomstwo jest od początku czysto białe. Ptaszyska raczej nerwowe i nieufne(ale próbuję to zmienić :lol:), w gołębniku trzymane były chyba miesiąc a i tak zdawało się że najchętniej by uciekły. Ganiam je niekiedy i nie powiem bo latają całym stadem, ale raczej nie mają ochoty latać na dużych wysokościach. Lubią również zerwać się niekiedy same do lotu (może nie całe stado na raz,ale tak może połowa stada, zresztą to zależy...),zataczają wtedy koła nad posesją , w pewnym momencie na chwilę obniżają lot do ok. 3-4 metrów nad ziemią i znowu wzlatują wyżej. Co jakiś czas zmieniają kierunek lotu.

ODPOWIEDZ