Wywrotki Staropolskie (Wejfry, Fajfry) kontakt z hodowcami.

Awatar użytkownika
vice
Kontakt:

Re: Wywrotki Staropolskie (Wejfry, Fajfry) kontakt z hodowca

Post autor: vice » wt maja 22, 2012 10:00 pm

Darecki poszperałem w necie i "nasza" justysia2606 to jednak Justysia, widziałem na jednym z portali społecznościowych zdjęcia z gołębiami, więc to nie fikcja;]

Awatar użytkownika
darecki
Kontakt:

Post autor: darecki » śr maja 23, 2012 1:19 pm

vice pisze:Darecki poszperałem w necie i "nasza" justysia2606 to jednak Justysia, widziałem na jednym z portali społecznościowych zdjęcia z gołębiami, więc to nie fikcja;]
NOOOOOOOOOOO to w takim razie ostra z niej dziewczyna :lol:

Awatar użytkownika
justysia2606
Kontakt:

Post autor: justysia2606 » śr maja 23, 2012 6:49 pm

Już skończyliście wywody na mój temat? Może teraz zajmiemy się gołębiami :D

Awatar użytkownika
stasiek
Kontakt:

Post autor: stasiek » śr maja 23, 2012 8:22 pm

DARECKI zajmij sie hodowlą Sroczek bo Irek już ma tyle młodych ze juz mamek mu brak a ty zajmujesz sie jakimis dociekaniami kto i jak :D

Awatar użytkownika
justysia2606
Kontakt:

Post autor: justysia2606 » śr maja 23, 2012 10:54 pm

Wstawiajcie zdjęcia swoich wejfrów :D Porównamy różnice regionalne :D

carbaloy
Kontakt:

Post autor: carbaloy » czw maja 24, 2012 1:48 am

stasiek jakosc nie ilosc :D a ty za adwokata u Irka robisz? :? A Dareckiemu terz sie troche relaksu nalezy a nie tylko mlodki dokarmiac :D

Awatar użytkownika
justysia2606
Kontakt:

Post autor: justysia2606 » czw maja 24, 2012 10:49 am

Panowie do takich rozmów to zmieńcie dział, bardzo proszę, chcę się tu zająć wywrotkami a nie czytać wasze bezsensowne wywody na temat pierdół... ogarnijcie się troszku....

adammo87
Kontakt:

Post autor: adammo87 » czw maja 24, 2012 5:39 pm

no Justa, poogarniaj troche to towarzystwo!!!!
rozmnazasz je troche te swoje fejfry?

Awatar użytkownika
bartek91
Kontakt:

Post autor: bartek91 » czw maja 24, 2012 10:06 pm

Justynaa tak nawineła temat z wejframi ze aż sam kupilem sobie jednego dla jaj :D ...niby ma fikać ta zakupiona samiczka zobaczymy.O włąśnie czy pojedynczy golab bedzie sobie fikał latajac z golebiami o normalnym stylu lotu ??? :roll:

Awatar użytkownika
justysia2606
Kontakt:

Post autor: justysia2606 » czw maja 24, 2012 11:01 pm

Wątpie, większość zaczyna fikać dopiero w towarzystwie. Wstaw jej foto :D

Awatar użytkownika
vice
Kontakt:

Post autor: vice » pt maja 25, 2012 1:44 am

Jeżeli z natury ma fikać to będzie fikał, spośród moich mamek mam jednego murzynka lotnego, który fika i robi to sam, albo po ekscesach ze swoją samiczką;]

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » pt maja 25, 2012 8:51 am

Gołąb robiący w locie wywroty będzie wywracał w stadzie gołębi o prostym stylu lotu. Jednocześnie w wielu przypadkach zdarza się, że gołębie niewywrotne, gdy będą ganiane z wywracającymi , same zaczynają wywracać. Dlatego rosyjscy hodowcy odradzają ganianie w jednym stadzie gołębi wysokolotnych o locie stójkowym ( orlików, nikołajewskich i kurskich) z bijami stójkowymi, bo pod wpływem bijów wiele z nich zaczyna wywracać, co jest cechą dyskwalifikującą dla tych ras. Podobną sytuację zaobserwowałem w swojej hodowli w zeszłym roku. Gdy ganiałem regularnie stado orlików i kurskich z bijami irańskimi, część orlików zaczęła robić wywroty.

Awatar użytkownika
golebiewski
Kontakt:

Post autor: golebiewski » pt maja 25, 2012 3:21 pm

Zgadza się, też miałem podobne doświadczenia. Najlepiej nie łączyć ze sobą ras wywracających i niewywracających. Jednak w przypadku gołębi świetnie latajacych ma to mniejsze znaczenie.
Krzyśku czemu twierdzisz, że wywroty u gołębi jak orlik są cechą dyskwalifikującą dla nich?

Co do fajfrów jakie występowały na mazurach to mogę jedynie je opisać bo obecne są krzyżówkami i w zasadzie nie wywracają. Tamte fajfry co wywracały do szczególnych lotników nie należały ale też nie odstawały w locie z innymi. Nie było też u nas tradycji trzymania jedynie tych goebi. Najczęściej była to para lub kilka na ,,kolor" czy ozdobę. Podczas lotu w stadzie innych gołębi przed wywrotami taki gołąb na chwilę albo odskakiwał od stada w bok lub też nad stado i wykonywał obroty. Zazwyczaj jeden lub dwa, czasami trzy, szybkie z małym opadaniem. Wywroty wyglądały inaczej gdy tylko np zerwała się tylko parka. Wtedy wywrotów mogło być więcej z opadaniem aż do ziemi. Co do wygladu to zawsze były to jednobarwne o czystych kolorach. Głowę miały z wysokim czołem lekko płaską, obwódki czasami nawet szerokie i białe, oczy perłowe. Dziób był krótszy nieco od obecnych wschodniopruskich albo tak wyglądało gdyż był trochę grubszy niż u nich. Łapcie były wymagane ale nie spotykało się tak dużych jak u wspomnianych wschodniopruskich. Musiały być krótkie, paradne z wysuniętą do przodu i uniesioną piersią. Nogi nie tak krótkie jak u dzisiejszego wywrotka mazurskiego ale i niezbyt wysokie, raczej średnie.
To tak w skrócie.
golebiewski

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » pt maja 25, 2012 6:37 pm

Takie są najbardziej cenione w moich stronach. Teraz o wysokolotnych. Twierdzą tak doświadczeni hodowcy ras wysokolotnych, nie tylko orlików, ale zamojskich, permskich i innych. Wszyscy eliminują ptaki wywrotne ze stada lotowego, by nie psuły lotu stada. Podobne opinie spotkać można w literaturze gołębiarskiej w tematach o rasach wysokolotnych.

Awatar użytkownika
golebiewski
Kontakt:

Post autor: golebiewski » pt maja 25, 2012 8:40 pm

W zasadzie tak należy robić ale są gołębie wywracające podczas podnoszenia się i za każdym wywrotem gołąb znajduje się wyżej. Miałem takie 2 czy 3. Unosiły się bardzo szybko i nie psuły lotu.
golebiewski

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » sob maja 26, 2012 11:05 am

Taki lot u wysokolotnych to ewenement. Praktycznie tylko bije latają w ten sposób. Sporadycznie można się z tym stylem lotu spotkać u niektórych turmanów. Miałem kiedyś stadko tulskich żarowych, z których kilka latało w ten sposób. Co ciekawe, pozostałe robiły wywroty zarówno do tyłu, jak i do przodu.

Janusz3
Kontakt:

Post autor: Janusz3 » ndz maja 27, 2012 4:01 pm

Witam , dodaje zdjecie fajfra ktory ja uwazam robi prawidlowe wywroty , kupiłem kilka szt z których on jeden wywraca a byłem zapewniany że i reszta tez wywraca . Rozmawiałem ze starszymi hodowcami którzy hodowali te gołębie to twierdza że nie było fajfrów z łapciami jedynie mogły miec małe pończoszki z odkrytymi pazurkami , ale w zdecydowanej wiekszosci byly to gołebie z gładkimi nogami
Załączniki
DSCI0009.JPG
DSCI0007.JPG
klub-akrobatyczne.pl

Awatar użytkownika
justysia2606
Kontakt:

Post autor: justysia2606 » wt maja 29, 2012 11:41 am

Kilka moich wejfrów:
http://rasowegolebie.pl/forum/files/thu ... 70_191.jpg najlepszy samiec
http://rasowegolebie.pl/forum/files/thu ... 60_333.jpg młody
http://rasowegolebie.pl/forum/files/thu ... 50_104.jpg młody zaczyna dopiero pierzenie
http://rasowegolebie.pl/forum/files/thu ... 68_147.jpg młody
http://rasowegolebie.pl/forum/files/thu ... 55_115.jpg młody (ten co wyżej) również zaczyna pierzenie
http://rasowegolebie.pl/forum/files/thu ... 64_177.jpg i mały niewypał wyglądowy (ojciec żółty x matka czerwona z białym siodłem) jednak pięknie fika i mam dylemat czy go zostawić. doradźcie.

wik76
Kontakt:

Post autor: wik76 » wt maja 29, 2012 1:47 pm

justysia2606 dlaczego masz dylemat co do tego ostatniego czy, go zostawić czy nie przecież chodzi Ci o to żeby fikały a napisałaś, że fika. Co do wyglądu to one wszystkie wyglądają jak niewypały.

Awatar użytkownika
momo1351
Kontakt:

Post autor: momo1351 » wt maja 29, 2012 4:34 pm

Ja bym zostawił fajfer ma fikac i tyle

Awatar użytkownika
darecki
Kontakt:

Post autor: darecki » wt maja 29, 2012 6:07 pm

Dla mnie najładniejszy jest ten młody zielonkowaty .
Jak doszłaś do takiej barwy :?:

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » wt maja 29, 2012 6:13 pm

Tego z plamami na skrzydłach, jeśli fika, zostawił bym do dalszej hodowli.

Awatar użytkownika
justysia2606
Kontakt:

Post autor: justysia2606 » śr maja 30, 2012 1:39 am

wik76 no cóż, jeżeli chce się mieć latające wzorowo ptaki to wygląd na drugi plan :) Wyglądowo zacznę selekcjonować przy dużym stadzie wywracających.
Kolor uzyskałam przypadkowo, bo kupiona rdzawa samica zniosła jaja na drugi dzień od kupna i podłożyłam je parce pocztowych i o... mam takie coś i żółtego.
Ten żółty "popapraniec" ładnie fika, podchodzi to coś jakby pod korkociąg więc skoro radzicie to go zostawię, zobaczymy :)

P.S. Nie dziwcie się że moje ptaki są słabe wyglądowo, u mnie wejfry fikające to rzadkość, ciężko jest dostać ładnie wyglądające a co dopiero latające wywrotnie sztuki. Nie bądźcie aż tak surowi, to że interesuje mnie pomoc w odnowieniu tej rasy to chyba nie grzech... Jakbym chciała pięknie wyglądające ptaki to bym trzymała mazurskie albo pomorskie a tu chodzi o lot, energiczny i porywający gdy ptak pauzuje 2 m od ziemi swe popisy :)

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » śr maja 30, 2012 9:21 am

Popieram. Ten z plamami, jeśli potrafi robić "korkociągi", powinien koniecznie zostać w hodowli. Niewielu starych hodowców wejfrów ma jeszcze takie ptaki. Wejfry latające tym stylem wyginęły i taki egzemplarz jest praktycznie bezcenny.Widywałem loty, w których ptaki robiły nieprzerwane "korkociągi" aż do wysokości ok. 1m. nad ziemią, ale to było dawno. Co najmniej kilkanaście lat temu. Teraz takich ptaków już nie ma. Rolujących tak, że najlepsze birminghamy wysiadają też niestety już nie ma. Pokażcie mi rollera, który potrafi fikać po 30 i więcej razy w jednej serii, w pionowym opadzie i te serie powtarzać kilkakrotnie. Tak latały wejfry z dawnych wiejskich hodowli. Teraz 2 -3 wywroty w serii to wszystko. Potrzeba lat pracy, by można było znów cieszyć się lotem polskich gołębi akrobatycznych.

ODPOWIEDZ