Koroniarz końcaty

Awatar użytkownika
zbiter
Kontakt:

Re: Koroniarz końcaty

Post autor: zbiter » wt sty 25, 2011 8:43 pm

Niestety te nasze rodzime rasy są coraz rzadsze (przynajmniej w moim rejonie ) ,są wypierane przez inne nawet obce rasy ,a kiedyś u mnie w prawie każdym locie -bujanym ,były kopciuchy (koroniarze) i nie były to głupie ptaki ,za bardzo dobrą orientacja w terenie ale to już historia
Szukaj a znajdziesz

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » wt sty 25, 2011 8:59 pm

Starsi hodowcy w Kaliszu też używają potocznej nazwy kopciuch lub krakowiak.Krakowiakami nazywają wszystkie trzy rasy koroniarzy.

Lotnik_94
Kontakt:

Post autor: Lotnik_94 » wt sty 25, 2011 9:05 pm

U nas naprzykład krakowiak to białogłówka gumbińska.
Pozdrawiam
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
piobar
Kontakt:

Post autor: piobar » wt sty 25, 2011 9:09 pm

parę lat temu ojciec miał końcate i "sztosy" (głowa jak u końcatego, czerwona brew ale niektóre miały żabot) i mogły to być koroniarze barwnoogoniaste
jednak słabo pamiętam te gołębie, bo wtedy jako dzieciak dopiero zaczynałem się tym interesować
obecnie w Krakowie widuję wyłącznie sztosy z żabotem i jasna brwią (taka moda panuje), a ptaki z czerwoną brwią lub bez żabotu nikogo nie interesują
prawdę mówiąc Koroniarza końcatego już chyba niema, może jakieś niedobitki lub wielorasowce (pokrojem do koroniarza zbliżone)

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » wt sty 25, 2011 9:35 pm

Dokładnie tak jest.Jutro postaram się pokazać fotkę poprawnego barwnoogoniastego.Lotnik-94,nazywanie białogłówki gumbińskiej krakowiakiem to duży błąd.Skąd się ta pomyłka wzięła pisałem już na forum. Przypomnę.Ktoś nie mający pojęcia o gołębiach chciał nabyć koroniarze (krakowiaki),a pazerny handlarz łódzkich Bałutach sprzedający białogłówki zamiast wyjaśnić pomyłkę wcisnął mu je jako krakowiaki.Była to wtedy mało znana w niektórych rejonach kraju rasa.Młody zawiózł ptaki do domu a młode po nich sprzedawał jako "krakowiaki".Tak pomyłka wywołana pośrednio przez handlarza zaczęła żyć swoim życiem i wielu ludzi przekonanych,że mają rację używa mylnej nazwy.

Awatar użytkownika
merx
Kontakt:

Post autor: merx » wt sty 25, 2011 9:37 pm

Piobar jakie hodujesz gołębie znasz kogoś kto trzyma krakusy ?

Awatar użytkownika
piobar
Kontakt:

Post autor: piobar » wt sty 25, 2011 9:48 pm

z krótkich to brodawczak polski i krótkodzioby polski (a myślę jeszcze nad mewkami, koroniarzami tylko nowy gołębnik trzeba by zbudować)
co do hodowców wyślę na PW

perros
Kontakt:

Post autor: perros » wt sty 25, 2011 10:47 pm

krzysiek pisze:Starsi hodowcy w Kaliszu też używają potocznej nazwy kopciuch lub krakowiak.Krakowiakami nazywają wszystkie trzy rasy koroniarzy.
w Krakowie też mówi się kopciuchy ale tylko na czarną odmianę tej rasy...podobno

Awatar użytkownika
merx
Kontakt:

Post autor: merx » wt sty 25, 2011 10:51 pm

No i kiedyś też mówiło się tak na rysie czarne.

Awatar użytkownika
zbiter
Kontakt:

Post autor: zbiter » śr sty 26, 2011 7:57 am

Ostatnio widziałem koroniarza barwnoogoniastego z łapciami i to dość dużymi ,nawet dość efektownie wyglądał ,takich ptaszków nie było kiedys.
Szukaj a znajdziesz

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » śr sty 26, 2011 8:33 am

Było tego trochę na wystawie we Warszawie. To tzw.dryjer łapciaty.Niektórzy hodowcy twierdzą,że to barwnoogoniasta odmiana mewki mazowieckiej.

Awatar użytkownika
zbiter
Kontakt:

Post autor: zbiter » śr sty 26, 2011 8:59 am

Do mazowieckiej to niepodobne ,chyba z wyszło z takiej krzyzówki
Szukaj a znajdziesz

arbiter
Kontakt:

Post autor: arbiter » śr sty 26, 2011 9:00 am

Apropo Dryjera łapciatego to z chęcią kupię samca żółtego bo u mnie ten gołąb nie występuje a mam fajną samicę i nigdzie samca nie mogę dostać.

Awatar użytkownika
zbiter
Kontakt:

Post autor: zbiter » śr sty 26, 2011 5:26 pm

Ten co widziałem to był czarny ,do żółtej pasowałby ,trza było wcześniej pościć wiadomość to by Ci kupił
Szukaj a znajdziesz

arbiter
Kontakt:

Post autor: arbiter » śr sty 26, 2011 6:33 pm

No i dupa, że tak powiem :/ miałem tego więcej par ale jastrząb wyłapał.

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » śr sty 26, 2011 7:50 pm

[quote="zbiter"]Do mazowieckiej to niepodobne ,chyba z wyszło z takiej krzyzówki[/quote]
Z tego co wiem,to pierwowzorem mewki mazowieckiej był dryjer łapciaty i on nosił wtedy tą nazwę.W wyniku krzyżowania z białą mewką chińską powstały współczesne mewki mazowieckie.Obecnie białe mazowieckie w wynik krzyżówki z mewkami dały odmianę tarczową.

Awatar użytkownika
wscekly4405
Kontakt:

Post autor: wscekly4405 » śr sty 26, 2011 8:57 pm

krzysiek pisze:
zbiter pisze:Do mazowieckiej to niepodobne ,chyba z wyszło z takiej krzyzówki
Z tego co wiem,to pierwowzorem mewki mazowieckiej był dryjer łapciaty i on nosił wtedy tą nazwę.W wyniku krzyżowania z białą mewką chińską powstały współczesne mewki mazowieckie.Obecnie białe mazowieckie w wynik krzyżówki z mewkami dały odmianę tarczową.
jeszcze mnie na świecie nie było jak była już mewka tzw mazowiecka, a o dryjerach a tym bardziej mewkach chińskich nikt nie słyszał pytanie mam do forumowiczów czy ktoś hodował w polsce mewki chińskie 40 lat temu i drugie pytanie czy jest możliwe aby krzyżówki mewki chińskiej w tamtych czasach było popularne w takim stopniu [każdy hodowca w moim rejonie miał po kilka par]pozdrawiam
golebie-akrobatyczne

Awatar użytkownika
zbiter
Kontakt:

Post autor: zbiter » śr sty 26, 2011 9:04 pm

A skąd takie wiadomości że akurat mazowiecka powstała z takiej kombinacji jak kiedyś nie było dryjerów łaciatych?.Można gdybać ,nie ma potwierdzenia takich krzyżówek .Akurat dryjer łapciaty jest bardzo rzadka odmianą koroniarza barwnoogoniastego ,bardziej bym stawiał na inna kombinacje ,np. bociana z mewka chińską .Mazowieckie są białe a w wyniku krzyżówki z dryjerem na pewno dziedziczyły by barwny ogon ,ale to nie nasz problem wnikać w to
Szukaj a znajdziesz

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » śr sty 26, 2011 11:33 pm

Mewka chińska była popularna i chętnie hodowana w centralnej Polsce jeszcze przed wojną.Prawdopodobnie została sprowadzona do Łodzi przez osiedlających się tam na początku XXw.zagranicznych pracowników fabryk włókienniczych. Prawdopodobnie w tym samym czasie zostały sprowadzone do Polski inne rasy mewek:egipskie,belgijskie i turbity angielskie. Mewka mazowiecka to rasa ,której początki datują się na lata pięćdziesiąte.Dryjer łapciaty nie ma nic wspólnego z koroniarzem barwnoogoniastym. Jest efektem krzyżowki ogoniaka (czyli przodka koroniarza )z popularną niegdyś w centralnej Polsce średniodziobą krymką wywrotną.W procesie kształtowania rasy prowadzono selekcję na utrwalenie jak największych łapci i wyeliminowanie koloru z głowy.Jedną z podstawowych cech rasy jest biała brew,którą odziedziczyły po przodkach mewkach- ogoniakach.Koroniarz barwnoogoniasty ma szeroką czerwoną brew,podobnie jak inne rasy krakowiaków.

Awatar użytkownika
wscekly4405
Kontakt:

Post autor: wscekly4405 » czw sty 27, 2011 12:23 am

ja nie mieszkam w centralnej polsce a była to jedna z najliczniej hodowanych ras w moich stronach na litvie też tego było dużo a tarczowe na litvie były co najmniej 20-30 lat temu ,teraz nasze różnią sie sporo głową , rasa u nas na wyczerpaniu jedyne co z mazowszem ją łączy to powiekszenie łapci bo u nas wystepowała w skarpetach pozdrawiam
golebie-akrobatyczne

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » czw sty 27, 2011 12:17 pm

Na Litwie hodowana jest mewka litewska,ptaki wyglądają jakby były krótkdziobą odmianą mewki chińskiej.Rasa powstała w I połowie XXw.w wyniku krzyżowania mewek chińskich z mewką polską odmiany gładkogłowej,lubianą na Litwie,u nas bardzo rzadką i nie uznawaną przez współczesny wzorzec mewki polskiej.Mewki litewskie występują w odmianach tarczowych i barwnoogoniastych.Najnowszą odmianą mewek litewskich są białe mewki kowieńskie.Od litewskich różnią się małym goździkiem nad dziobem,podobnym jak u bijów uzbeckich. Wszystkie odmiany mewek litewskich mają bose nogi.Mewki litewskie były hodowane w Kaliszu i okolicach w latach 80-ych.Nasi hodowcy nabywali je we Wrocławiu od tamtejszych starszych hodowców pochodzących z Wilna.

Awatar użytkownika
wscekly4405
Kontakt:

Post autor: wscekly4405 » czw sty 27, 2011 1:24 pm

absolutnie się nie zgodzę co do krzyżówek z mewkami chińskimi mój ojciec hodował tą rasę jako mały chłopiec już a rozeta powstała w skutek selekcji nie krzyżówki pamięta jak mierzyli rozety na tzw pierścienie i były ptaki z jednym dwoma i trzema pierścieniami które to właśnie były najlepsze i do takich dążono a mewka chińska to żaden stary hodowca w moich stronach nie widział nigdy w życiu takich gołębi nie wiem skąd ty masz takie wiadomości,takie gołębie były u nas w polsce przed wojną rasa była lokalna jak wiele innych w polsce była hodowana na wschód od Warszawy nie wiem co Łudź ma do tworzenia tej rasy,właśnie mewka litewska także pochodzi od tych przedwojennych ptaków po wojnie hodowle polskie i litewskie poszły swoją drogą i dlatego są różnice w rasach np mewka litewska-mazowiecka,orlik wileński-orlik białostocki,orlik wileński tarczowy-PTW,barwnogłówka królewiecka-barwnogłówka litewska,białogłówka gumbińska-białogłówka litewska wszystkie te rasy pochodzą od jednej a po wojnie drogi naszych i litewskich hodowców rozeszły się i hodowla poszła w nieco odmiennych kierunkach i żadna mewka chińska nie odegrała roli w budowie rasy mewka mazowiecka pozdrawiam
golebie-akrobatyczne

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » czw sty 27, 2011 5:35 pm

Ciekawe,skąd masz takie wiadomości.To,że czegoś nie widziałeś,lub o czymś nie słyszałeś wcale nie znaczy,że nie istnieje.Wrzucasz do jednego worka mewki litewskie i mazowieckie,a przecież nic ich ze sobą nie łączy,to dwie odrębne rasy powstałe w zupełnie innych rejonach.To znaczy łączy je wspólny przodek,właśnie mewka chińska.To,że starzy hodowcy w Twoich stronach mewek chińskich nie widzieli,o niczym nie świadczy.Były hodowane nielicznie,a ponieważ oryginalna struktura upierzenia przypadła hodowcom do gustu krzyżowali ją z czym mogli i tak powstała mewka mazowiecka.To nie żaden wyjątek,powstało tak wiele starych polskich ras.Komuś spodobał się gołąb należący do rzadkiej,sprowadzonej z zagranicy rasy,więc gdy mu się udało go wreszcie zdobyć,dawał mu do pary coś podobnego,co miał w gołębniku,z czasem zasilił nowymi ptakami znajomych i sąsiadów i tak powstawały rasy.Co ma do tego Łódź.Już wyjaśniam.W polskim gołębiarstwie kluczową rolę odegrały pewne miasta,ośrodki handlu i przemysłu,gdzie przyjeżdżali i osiedlali się ludzie z różnych stron,często z zagranicy.Oczywiście przywozili ze sobą gołębie,rasy nie znane lokalnym hodowcom.Pojedyncze osobniki trafiały do miejscowych gołębników,tam krzyżowano je z lokalnymi rasami i powstawały rasy nowe.Te kluczowe dla historii polskiego gołębiarstwa miasta to Wilno,Lwów,Kraków,Rzeszów,Poznań,Szczecin,Warszawa,Gdańsk i właśnie Łódź.Gdyby nie gwałtowny rozwój przemysłu w Łodzi na przełomie XIX i XXw i gdyby nie osiedlili się tam przemysłowcy oraz specjaliści od włókiennictwa z Niemiec,Holandii,Belgii,wreszcie gdyby nie przywieźli ze sobą swoich ulubionych ras gołębi,nie powstało by wiele polskich starych ras gołębi.Nie było by widynów,blauwinderów,winerków,łódzkich pstrych,garbonosów-orlików,pewnie też mewek mazowieckich i innych ras.

Awatar użytkownika
wscekly4405
Kontakt:

Post autor: wscekly4405 » czw sty 27, 2011 6:07 pm

oczywiscie krzysiek pewnie masz racje a hodowcy którzy hodowali te rasy przed wojná racji nie majá cóz w sumie nie ma co dyskutowac dziéki takim wlasnie informacjom powstajá ksiazki gdzie jednym ze stylu lotu orlika polskiego jest lot sierpiasty ale to juz inna sprawa pozdrawiam
golebie-akrobatyczne

Awatar użytkownika
zbiter
Kontakt:

Post autor: zbiter » czw sty 27, 2011 6:44 pm

Chciałem zauważyć ze mewka kowieńska ma czubek wygladajacy ja dwie złozone dłonie a nie różyczke jak bije
Szukaj a znajdziesz

ODPOWIEDZ