Strona 1 z 6

PERMSKIE

: pn gru 13, 2010 2:39 pm
autor: piobar
Od jakiegoś czasu w moim gołębniku zagościły Grzywacze permskie. Ptaki te zaskarbiły sobie moją przychylność (i powoli wypierają inne rasy) swym łagodnym usposobieniem, świetnym odchowem młodych (idealne mamki dla krótkich) oraz zdyscyplinowaniem i "spokojem" w czasie ataku jastrzębi. Spotkałem się z opiniami, że są to ptaki leniwe i bez treningu nieskore do lotu, z czym nie mogę się zgodzić.
Jestem ciekaw jakie są spostrzeżenia innych osób mających te ptaki.
Zastanawiam się również jaki jest stopień spokrewnienia Grzywacza permskiego, Białogłowego permskiego, Jednokolorowego permskiego. Czy jest to ta sama rasa o różnym rysunku?
Głównie to Białogłowe i Grzywacze można spotkać w Polsce. A czy ktoś ma w swej kolekcji Jednokolorowe? Jakie ma na ich temat zdanie?

Re: PERMSKIE

: pn gru 13, 2010 6:34 pm
autor: krzysiek
Mam grzywacze i białogłowe. Rosyjscy hodowcy twierdzą, że wszystkie permskie to opdmiany barwne tej samej rasy.Tak samo podają w swojej książce Romanow i Razbiesow. jednobarwnych nie mam, ale po grzywaczach, po parze, w której samica ma domieszkę barwnogłowego wychodzą mi tarczowe, co prawda o niedopracowanym rysunku.Nigdy w literaturze rosyjskiej nie spotkałem się z podobnym przypadkiem, pytałem też znajomych hodowców, którzy mieszali kolory permiaków, ale nikt z tarczowymi nie miał do czynienia. Spróbuję ten rysunek utrwalić.Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Re: PERMSKIE

: pn gru 13, 2010 7:35 pm
autor: zbiter
Miałem swego czasu spore stado permiaków ,białogłowych i grzywaczy ,również maiłem jednobarwne żółte i białe z Litwy .Te zółte przynajmniej Litwin tak mówił ze to permiaki były trochę wieksze i miały żółte oczy. Co do karmienia to jedne z lepszych mamek ,a do tego pięknie latające. Mam jaszcze żółtą grzywaczke i białogłowego czerwonego samczyka

Re: PERMSKIE

: pn gru 13, 2010 8:16 pm
autor: wscekly4405
jednobarwne są sporo większe zwłaszcza czerwone

Re: PERMSKIE

: pn gru 13, 2010 8:40 pm
autor: arbiter
co znaczy sporo większe ??
U mnie białogłowe są wielkości dużego pocztowego oczywiście mówiąc o masie gołębia.

Re: PERMSKIE

: pn gru 13, 2010 8:54 pm
autor: wscekly4405
arbiter pisze:co znaczy sporo większe ??
U mnie białogłowe są wielkości dużego pocztowego oczywiście mówiąc o masie gołębia.
dłuższe i masywniejsze głowy i dzioby

Re: PERMSKIE

: wt gru 14, 2010 8:25 am
autor: deresz2
Posiadam ok.80 szt.permskich białogłowych ,grzywaczy oraz kilka żółtych.Są hodowane pod względem lotności.Oblatywane bez względu na pogodę codziennie z małymi wyjątkami.Może są trochę za duże i trochę leniwe,ale za to bardzo mądre i opanowane.Takie stado wolno krążących na niebie gołębi cieszy oko i o to chodzi.

Re: PERMSKIE

: wt gru 14, 2010 5:43 pm
autor: piobar
niektórzy piszą, że są to duże ptaki, ale chyba w porównaniu z innymi rasami lotnymi? czy mam rozumieć że jednokolorowe są większe od grzywaczy i białogłowych?

jednokolorowe białe sam spotykam u siebie (czasem pojawiają się po grzywaczach) ale innych kolorów nigdy na żywo nie miałem okazji oglądać

mnie udało się zdobyć 4 grzywacze z litry (3 żółte i czarny) i trochę się różnią od tych które miałem wcześniej (są dłuższe, na krótszej nodze)
ciekawa opcja z tymi tarczowymi, u mnie po niebieskim (z twojego gołębnika krzysiek) z czarna lub żółtą idą tylko czarne

może ktoś zamieści zdjęcia swoich ptaków? ja postaram się wrzucić coś od siebie w piątek

Re: PERMSKIE

: sob sty 15, 2011 10:03 am
autor: r.golebie
piobar pisze:może ktoś zamieści zdjęcia swoich ptaków? ja postaram się wrzucić coś od siebie w piątek
Doczekamy się zdjęć? Chętnie bym obejrzał Twoje permskie. Pozdrawiam.

Re: PERMSKIE

: sob sty 15, 2011 6:06 pm
autor: grand.ix
...

Re: PERMSKIE

: sob sty 15, 2011 6:13 pm
autor: zbiter
To są całkiem inne rasy gołębi

Re: PERMSKIE

: pt mar 04, 2011 11:55 am
autor: grand.ix
Witam. Wstamiam link do stronki "forum" ludzi hodujących wysokolotne na wschodzie. Z tego co zauważyłem to spora część ich wysokolotów, ras jest utworzona na bazie grzywaczy.
http://translate.google.pl/translate?hl ... 67&prev=_t

Re: PERMSKIE

: pt mar 04, 2011 1:21 pm
autor: wscekly4405
na bazie jakich grzywaczy oni hodują ptaki wysokolotne rozwiń myśl. Co do strony to znam ją piszę na tym forum http://translate.google.pl/translate?hl ... 67&prev=_t

Re: PERMSKIE

: pt mar 04, 2011 1:22 pm
autor: wscekly4405
grand.ix pisze:Witam. Mam pytanie czy permskie, a perskie (Teheran) to śą rasą pochodną czy nie mają z sobą nic wspólnego?
perskie (bije irańskie)nie mają nic wspólnego z permskimi pozdrawiam

Re: PERMSKIE

: sob mar 05, 2011 8:32 am
autor: grand.ix
Chodzi mi o to że w ich rasach część ptaków pojawia się w typie "grzywacza permskiego". Wiadomo że przyglądając się im bardziej to widać różnicę np. długość dzioba itp.

Re: PERMSKIE

: sob mar 05, 2011 10:32 am
autor: wscekly4405
grzywacze to tylko odmiana barwna wielu ras a niektóre pokazane na tej stronie są rasami dużo starszymi niż permskie także napewno od permskich grzywaczy nie pochodzą.Rysunek nie przesądza o pochodzeniu pozdrawiam

Re: PERMSKIE

: sob mar 05, 2011 3:57 pm
autor: krzysiek
Rysunek grzywki to nie jest u gołębi żaden wyjątek. Mają go nie tylko rasy wschodnie. Występuje też u rollerów angielskich, garłaczy ( np. Gent i brneńskie), widywałem też niemieckie wystawowe z grzywką.

Re: PERMSKIE

: sob mar 05, 2011 7:45 pm
autor: piobar
wscekly4405 i krzysiek macie może informacje czy (ewentualnie gdzie?) w Polsce trafie na permskie jednokolorowe?

Re: PERMSKIE

: sob mar 05, 2011 7:49 pm
autor: zbiter
Miałem żółte i białe ,gdzie ta linia jest teraz trudno mi powiedzieć

Re: PERMSKIE

: sob mar 05, 2011 7:51 pm
autor: piobar
białe akurat mam, jednak chciałem dołożyć żółte i czarne
no niestety nie mogę trafić na te ptaki

Re: PERMSKIE

: sob mar 05, 2011 8:02 pm
autor: krzysiek
Niestety nie mam namiaru na hodowców jednobarwnych. Może Wściekły pomoże. Podobno w Bartoszycach ktoś ma niezłe płowe i czarne, ale jego danych nie znam.

Re: PERMSKIE

: sob mar 05, 2011 10:41 pm
autor: wscekly4405
piobar pisze:wscekly4405 i krzysiek macie może informacje czy (ewentualnie gdzie?) w Polsce trafie na permskie jednokolorowe?
Jutro jadę na Litwę szkoda że wcześniej się nie pytałeś przywiózł bym ci coś ale jak coś to odezwij się na pw bo za 2 tygodnie przyjadą do mnie to coś przywiozą

Re: PERMSKIE

: sob gru 03, 2011 6:45 pm
autor: karas
witam! mam 11 sztuk permskich grzywaczy i chociaż są wyglądowo piękne to nie bardzo chcą wejsć na wysoki pułap lotu. kilka razy podobał mi się ich lot bo poszły naprawde wysoko ale ogólnie to średni pułap i około 1h lotu góra 1.5h przy dobrej pogodzie. ptaki są od hodowcy u którego latały nawet do 3h. gołębie są zdrowe i wypierzone.nie sa zapasione. mam tez polskie tarczowe wysokolotne krótkie które latają z permskimi i też rekordów nie ma! czy są jeszcze permiaki i ptw które naprawde latają czy to są wysokolotne tylko z nazwy???? pozdrawiam!!!

Re: PERMSKIE

: sob gru 03, 2011 6:49 pm
autor: arbiter
u mnie 3-4 h

Re: PERMSKIE

: ndz gru 04, 2011 2:33 pm
autor: piobar
Ja mam Permskie grzywacze (żółte i czarne), Permskie jednokolorowe (czarne i białe) które świetnie latają około 3h naprawdę wysoko. Jednak są to ptaki "leniwe", jak mają dobrze w gołębniku nie są skore do lotu. U mnie sprawdziło się dołożenie do stada 22 permiaków 3 pary budapesztów które są prowodyrami do lotu (świetnie dopasowały się do permiaków).

W tym roku chciałem dołożyć Permskie białogłowe. Zakupiłem gołębie w trzech miejscach (każdy zachwalał swoje gołębie), niestety żałuję zakupu. Latały krótko, odbijały od stada (robiły bałagan w locie), kilka załatwił mi jastrząb jesienią. z 16 gołębi (żółtych i czarnych) pozostało mi na chwile obecną 5 czarnych (z jednego źródła), które spełniły moje oczekiwania oraz jeden czerwony którego dostałem od kolegi. Tym oto sposobem krew mnie zalewała jak dałem się naciągnąć przez dwóch sprzedających (ale tak to jest jak się człowiek napala), dzięki nim zraziłem się do białogłowych.