Zamojskie Wyglądowe.

Awatar użytkownika
wscekly4405
Kontakt:

Re: Zamojskie Wyglądowe.

Post autor: wscekly4405 » wt wrz 28, 2010 8:27 pm

krzysiek pisze:Racja. Najbardziej jaskrawy podobny przykład to tzw. mulemansy. Na wsiach w okolicach Łodzi czy Konina szła masowa "produkcja" tych wynalazków. Czego tam nie mieszano z czerwonymi pocztowymi: bagdety sztajnhamskie, tiplery i rollery angielskie, słabe kariery(tzw. greki), brodawczaki, nawet stawaki. Wszyscy wiedzą, ile tego badziewia było wszędzie na targowiskach. Wszystko, co czerwono pstrokate i o wyglądzie zbliżonym do pocztowego to był mulemans. Minęła moda i szum się skończył.Pozostały nieliczne czerwone janseny (pierwowzór tzw. mulemansa) u prawdziwych hodowców pocztowych, ptaki sprawdzone w lotach konkursowych. Niemal 100% barachła poszło do piachu lub wylądowało w rosole.
przepraszam że poprawię ale czerwony jansen nie był pierwowzorem mulemansa ,mulemansy to szczep pocztowych stworzony przez Karela Meulemansa Bardzo ważnym punktem w hodowli Meulemansa był zakup u van den Boscha czekoladowej samiczki od której później pochodził ciemny pstry samczyk o nr. B-67-6729926 który znany był na całym swiecie jako "De Oude van den Bosch", który razem z samiczką "Janssen"[ale to tylko domysły bo Wouters nigdy nie wyjawił pochodzenia tej samicy a ze przyjaźnił się z jansenami wszyscy stwierdzili że to od jansenów] tworzył jedną z najsłynniejszych par rozpłodowych na świecie.Jak już wcześniej wspomniałem matka "De Oude van den Boscha" była barwy rdzawo-brązowej i ten kolor powraca w następnych pokoleniech tej rasy aż po dzień dzisiejszy.

W latach 60-tych Karel Meulemans lotował wspólnie z Adriaanem Woutersem .W spółce Meulemans-Wouters ,Meulemans zajmował sie rozpłodem natomiast Wouters lotami. W roku 1975 Wouters zmarł i tu ciekawostka , w tym samym dniu zmarł także "Merckx" gołąb który był najlepszym lotnikiem jakiego posiadał Meulemans (21 razy 1 konkurs).pozdrawiam
golebie-akrobatyczne

Marcin128
Kontakt:

Post autor: Marcin128 » wt wrz 28, 2010 8:35 pm

Panowie czy to jest dobry lot,czy zamojski wygl. :)

Janusz Wawryn
Kontakt:

Post autor: Janusz Wawryn » wt wrz 28, 2010 8:42 pm

I o dziwo widzę jednak że cierpliwe tłumaczenie u niektórych osób przynosi pozytywny skutek. Znam Marcina i wiele jeszcze innych mu podobnych dla których jakiekolwiek mieszanki genetyczne, pójście na skróty byłoby niedopuszczalne. Ale musimy w końcu zacząć bronić tej najwspanialszej z Polskich ras gołębi która jako jedyna potrafi połączyć w sobie tak wiele cech. Jeśli chodzi o hodowle na kasę to z pewnością są tacy ale prawdziwi hodowcy nie oddadzą swoich ptaków nawet za bardzo duże pieniądze.

Awatar użytkownika
wscekly4405
Kontakt:

Post autor: wscekly4405 » wt wrz 28, 2010 8:46 pm

to tylko małe sprostowanie do wypowiedzi kolegi :D
golebie-akrobatyczne

Awatar użytkownika
wscekly4405
Kontakt:

Post autor: wscekly4405 » wt wrz 28, 2010 8:54 pm

Janusz Wawryn pisze: Znam Marcina i wiele jeszcze innych mu podobnych dla których jakiekolwiek mieszanki genetyczne, pójście na skróty byłoby niedopuszczalne. Ale musimy w końcu zacząć bronić tej najwspanialszej z Polskich ras gołębi która jako jedyna potrafi połączyć w sobie tak wiele cech..
czyli many cel podobny jednak drogi inne pozdrawiam
golebie-akrobatyczne

Komander
Kontakt:

Post autor: Komander » wt wrz 28, 2010 8:58 pm

Osobiście uważam że opracowanie wzorca gołębi zamojskich spowodowało przyspieszenie procesu degeneracji tej typowo lotnej rasy.
Wczesniej gołebie te hodowali głównie amatorzy wysokich lotów i pod tym kątem prowadzili selekcję.
Odkąd zamojskie wprowadzono na salony i za ich hodowlę zabrali się ci dla których szczytem marzeń jest piękne upierzenie ,niska nóżka,dziobek jak ziarnko pszenicy ,prawdziwego ,lotnego zamojskiego nawet ze świecą trudno znależć.
Kto hoduje gołębie lotne wie,ze nie da się pogodzić w hodowli selekcji na wygląd i na lotność.
Na wywody takich Panów jak Janusz Wawryn ,Sławek Kusidło i wiekszości hodowców z okolic Zamościa o wyczynach lotowych ich wynalazków, proponuję utworzyć temat "Bajki i Pobożne Życzenia"
Pisząc to opieram sie na faktach ,ponieważ znam gołębie tych hodowców i wiem jak wyglądają te loty.
Janusz ,kilka lat temu krytykowałeś tych ,którzy w hodowli zamojskich "poszli w dzióbki",obecnie sam jesteś jednym z nich i usiłujesz przekonać innych że właśnie do twoich gołębi powinno sie dopasować wzorzec.
A prawda jest taka że tak twoje zamojskie jak i np.P. Kowalskiego,którego tak krytykujesz,maja się do prawdziwego gołębia zamojskiego,"górniaka" jak pięść do nosa.
Bo wartościowy zamojski to nie ładne piórka ,krótki dziobek,nózka itp. tylko przede wszystkim piękny ,długi i wysoki lot.
Zamojskie były kiedyś rasą bardzo zróżnicowaną,występowały w wielu odmianach kolorystycznych ,rózniły sie długością ,kształtem sylwetki,kolorem oczu ,czy dzioba i ta róznorodnosć była właśnie ich siłą.
Długo broniły się przed maniakami ,próbującymi zrobić z nich karykatury gołębi.
Niestety przegrały,tak jak wiele innych ras.
I jak na ironię w ich nazwach dalej występuje określenie "Wysokolotny"
Panowie z PZHGR i DO- odebraliście tym gołębiom to co było całym ich zyciem-niebo.
Oby i was też tego kiedyś nie pozbawiono!

opal
Kontakt:

Post autor: opal » wt wrz 28, 2010 11:20 pm

Witam.Następny istotny głos w dyskusji.I to głos bardzo ciekawy.Bo Komander wprost pisze,że wszystkie ptaki o jakich dyskutujemy to już nie jest rasa lotna.Nawet te Sławka.Komander napisz kilka słów więcej.Bo teraz to mam taki obraz.Ptaki Dreda to koki(według Ciebie).Ptaki Wawryna i Marcina to pokrojowe z krótkim dziobem a ptaki Sławka to też tylko pokrój ale z dziobem dłuższym.Co musi mieć zamojski (poza lotem) ,by nie można było o nim napisać kok ? Bo,że lot to wiem.Ale ptaki Dreda też latają a oceniłeś je jako koki.Pamiętaj,że ja nie hoduję wysokolotnych więc pisz tak by wszyscy zrozumieli.Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
wscekly4405
Kontakt:

Post autor: wscekly4405 » wt wrz 28, 2010 11:29 pm

ciekawy i jakże prawdziwy głos
golebie-akrobatyczne

edek3
Kontakt:

Post autor: edek3 » śr wrz 29, 2010 8:07 am

Witam.
Prawdziwe zamojskie nigdy nie miały kwadratowych głów, ani tak szerokiej brwi owszem brew była szeroka, ale nigdy nie schodziła się na głowie tak jak ma to miejsce w tych wystawowych.Dzioby średniej długości, czasem smolnięte na końcu,nigdy króciutkie Gołębie były smukłe, a nie jak kaczki pękate. A pióra to miały mięciuteńkie,śliskie, na pełnym rozłożonym(bez prześwitów) ogonach. Lota nad ogonem, szablowate, co było oznaką gęstości upierzenia,
A najważniejsza cecha to był lot, niech któryś z tych hodowców "piękności" puści swojego ptaka do góry to będzie dopiero widok- drzewa, krzaki,łąki itp ,nawet po miesięcznym treningu - lotu z tego nie będzie. Zamojski trzymany nawet po parę lat po wypuszczeniu na wolność idzie od razu do góry
Pozdrawiam

krzysztofk85
Kontakt:

Post autor: krzysztofk85 » śr wrz 29, 2010 8:28 am

edek3 pisze:Witam.
Prawdziwe zamojskie nigdy nie miały kwadratowych głów, ani tak szerokiej brwi owszem brew była szeroka, ale nigdy nie schodziła się na głowie tak jak ma to miejsce w tych wystawowych.Dzioby średniej długości, czasem smolnięte na końcu,nigdy króciutkie Gołębie były smukłe, a nie jak kaczki pękate. A pióra to miały mięciuteńkie,śliskie, na pełnym rozłożonym(bez prześwitów) ogonach. Lota nad ogonem, szablowate, co było oznaką gęstości upierzenia,
A najważniejsza cecha to był lot, niech któryś z tych hodowców "piękności" puści swojego ptaka do góry to będzie dopiero widok- drzewa, krzaki,łąki itp ,nawet po miesięcznym treningu - lotu z tego nie będzie. Zamojski trzymany nawet po parę lat po wypuszczeniu na wolność idzie od razu do góry
Pozdrawiam
Edku sam sobie zaprzeczasz jak golab zamkniety powiedzmy przez 3 lata pojdzie odrazu go gory??? Jak bys czytal wszystko uwaznie to zwrocil bys uwage za napisalem za ja podkladam swoje pod pocztowe i mlode jakos czas sa na wolnosci. Niewiem z jakiego ragionu Polski jestes ale masz nam hodowcom golebi na wyglad za zle to ze zamykamy i golebie traca mozliwosci lotne i ciezko znalesc prawdziwego zamojskiego lotnego. Jak bys pojezdzil po swiach to napewno bys znalazl nie 1 hodowce ktory trzyma ptaki do loty, a odrazu musze dodac ze sa osoby ktory trzymaja ptaki na ilosc a nie patrza na nie pod wzgledem lotu czy wygladu, wiec jak jastrzab zabierze mu 2 golebie odrazu je zamyka i moze warto takim osobom wyknac ze niszcza walory zamojskiego lotnego, Ciagle cierpliwie tlumacze ze niechcemy naszych golebi nawywac zamojskie lotne nie nikt nie ukrywa ze te ptaki stracily te walory.Marcin wczoraj w temacie zamojski lotny wstawil link to klubu w tomaszowie wiec wejdz i sobie poczytaj a jak chesz zobaczyc hodowcow lotnych to zapraszam do lubelskiego.

edek3
Kontakt:

Post autor: edek3 » śr wrz 29, 2010 9:14 am

Witam. Nie w tym sensie pisałem . Poprostu niezrozumienie/ Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
dred
Kontakt:

Post autor: dred » śr wrz 29, 2010 9:16 am

Ptak który jest zamknięty przez 3 lata, nigdy nie pójdzie w gorę proszę nie pisać bzdur Panie Edku proszę :) Nigdy i nigdzie nie negowałem kolegów którzy maj typowo wyglądowe gołębie które zatraciły swoje walory lotowe coś za coś, Ja nigdy ich nie będę chował o zamykał w wolierze ponieważ jeśli chce oglądać piękno ptaków w klatkach idę na strych i oglądam swoje papugi http://www.dredpapugi.yoyo.pl/galeria.htm. Krzysztofie piszesz o klubie Tomaszowskim sledze na bieżąco ich stronę i nic tam nie ma, żadnych wyników nawet artykuły są w innym języku, chciał bym zobaczyć te prawdziwe zamojskie na zdjęciach oraz ich wyniki, chyba że to tylko dla kolegów z Tomaszowa maja być ujawnione. Ciesze się że powstają takie kluby wtedy jest większą presja i konkurencja żeby nasze ptaki latały jeszcze dłużej, bo jeśli chodzi o wysokość to pojecie względne dla każdego z Nas. I powtarzam do ogólnego zrozumienia z mojej strony nigdzie i nigdy nie usłyszycie czy to degradacja rasy zamojski(wyglądowy) każdy robi co uważa za stosowne, trzymam kciuki za Was chłopaki z pozdrowieniami dla Wszystkich Paweł Z.

krzysztofk85
Kontakt:

Post autor: krzysztofk85 » śr wrz 29, 2010 9:44 am

Pawle jesli zrozumialem to twoja hodowla papug. taz kiedys trzymalem wieksza ilosc papug ale jak zaczelem pracowac musialem z nich zrezygnowac gratuluje sa bardzo ladne

edek3
Kontakt:

Post autor: edek3 » śr wrz 29, 2010 10:16 am

dred jak ma zakodowane i we krwi to bedzie latal, a jak bedzie dziad to zebys go rekoma do góry rzucal i tak spadnie.Ja nigdy nie pisze o danej osobie ze jest głupi i ma szare komórki , tylko w temacie o gołebiach.Kto tu kogo obraża/

Marcin128
Kontakt:

Post autor: Marcin128 » śr wrz 29, 2010 10:26 am

Edku mylisz wystawowe i wyglądowe.Wystawowe to te z obecnego wzorca.Komandor i Edek to co wy ze swoim stadem zrocbiliscie ze inaczej wyglądają i nielatają?.Są hodowcy którzy mają gorne i jak czytają co piszecie to zrywają boki ze :P Panowie dam przyklad ze zamojski zamkniety 4lata wzbije sie na niebo.Bylem w podstawówce jak ojciec nabyl od Pana Zawady bialą samice,za piszczaka P.Zawada ją sprawdzil i poszla do rozplodu.Gdy samiczka miala 4l ja niedomknąlem drzwi i przez wlaz nie dotykajac dachu wzbila sie na niebo,a ojciec poszedl po pas :oops: Nie twierdze ze dlugo latala,ale stracilismy ja z zasiegu widocznosci i bylo juz po niej.

Awatar użytkownika
dred
Kontakt:

Post autor: dred » śr wrz 29, 2010 10:46 am

krzysztofk85 pisze:Pawle jesli zrozumialem to twoja hodowla papug. taz kiedys trzymalem wieksza ilosc papug ale jak zaczelem pracowac musialem z nich zrezygnowac gratuluje sa bardzo ladne
Tak dokładnie moja i ojca mojego.
edek3 pisze:dred jak ma zakodowane i we krwi to bedzie latal, a jak bedzie dziad to zebys go rekoma do góry rzucal i tak spadnie.Ja nigdy nie pisze o danej osobie ze jest głupi i ma szare komórki , tylko w temacie o gołebiach.Kto tu kogo obraża/
Piszesz te słowa do Mnie, czy ogólnie chce żeby Panowie znawcy tematu zaprezentowali swoje gołębie, co nie których już znam ptaki i są bardzo piękne ale nie wszystkich, także ten typ gołębi lotnych w innym temacie. Piszesz Edziu o kodowaniu w głowie a słyszałeś coś o przyczepach mięśni, tak oczywiście ptak poleci bo jeśli jest zdrowy to lata po gołębniku, a nie chodzi po ziemi bo ma skrzydła, ale proszę nie pisać ze pójdzie w górę, tak Marcin ptak poleci i zginie, dziej się to w 80 % ponieważ nie poznaje otoczenia i jest dla niego obce. Nie jestem koledzy z pierwszej łapanki i nie chowam gołębi lotnych 3 lata tylko dużo więcej :) . Nikogo nie obrażam, a jeśli ktoś tak bardzo czuje się obrażony moją wypowiedzią to z góry przepraszam. Pozdrawiam Paweł Z.

Marcin128
Kontakt:

Post autor: Marcin128 » śr wrz 29, 2010 11:25 am

Ja napisalem ze na niebo, bo widzialem ją w punkciku,a ze oslabla i gdzies wylądowala to jest logiczne.Odnosnie klubu w Tomaszowie ,to nie odrazu wszystko na raz.Wiem ze tam doświadczonych niebrakuje.

edek3
Kontakt:

Post autor: edek3 » śr wrz 29, 2010 11:39 am

Widzisz Pawel byłą zamknięta nie 3 lata a nawt 4 a poszła w punkt. to czy ja wczesniej jakies głupoty pisałem,a że zakwasy to juz inna sprawa.

opal
Kontakt:

Post autor: opal » śr wrz 29, 2010 11:41 am

Witam.Ad.Marcin mam prośbę byś zamieścił kilka zdjęć zamojskich lotnych.Inni też niech wstawiają.Bo teraz mamy sporo zdjęć "wyglądowego" oraz zdjęcia Sławka i Dreda.Zdjęcia wystawowego hodowanego według obecnego wzorca też pomogą w dyskusji.Pozdrawiam.

Marcin128
Kontakt:

Post autor: Marcin128 » śr wrz 29, 2010 12:31 pm

Opal ja moze na weekend bede w domu to zrobie fot swoich lotnych,a te z obecnego wz. to tak jak z karierami ze na jednej wygrywa ptak, a na drugiej z calkiem inną budową :cry: .

opal
Kontakt:

Post autor: opal » śr wrz 29, 2010 12:56 pm

Witam.Co do karierów to jest to obca rasa i hodowcy nie bardzo mogą to nawywijać.Ale też próbowali.Jakość sędziowania to inna sprawa.Dla mnie ważniejsze jest moje oko i ocena kolegów niż punkty na karcie.Jak sędzia przegnie za bardzo, to są metody by mu to wytknąć.Skuteczne metody.Już to przerabiałem.Dziwi mnie tylko jedna sprawa.Polscy hodowcy karierów nie mieli wielkiego wpływu na tworzenie rasy i wzorca.A przy polskiej rasie tak daliście się zrobić w konia.Gdzie byli hodowcy zamojskiego,gdy pisano ten felerny wzorzec ? Czemu nie protestowaliście ? Czemu teraz nie protestujecie? Zadaję te pytania ale myślę,że znam odpowiedż.Nie możecie się dogadać między sobą.Jesteście skłóceni i podzieleni.Sami macie inne cele i interesy.Macie inne wizje i propozycje.A tylko wspólny front i jeden silny głos ma szanse na przebicie się do Zarządu Głównego.I to nie głos anonimowy na forum tylko oficjalne pisma Związków Regionalnych, Klubów Gołębi Wysokolotnych i Stowarzyszeń.Inaczej to będzie tak jak jest i nigdy nic się nie zmieni.Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
wscekly4405
Kontakt:

Post autor: wscekly4405 » śr wrz 29, 2010 1:13 pm

Marcin128 pisze:Edku mylisz wystawowe i wyglądowe.Wystawowe to te z obecnego wzorca.Komandor i Edek to co wy ze swoim stadem zrocbiliscie ze inaczej wyglądają i nielatają?.Są hodowcy którzy mają gorne i jak czytają co piszecie to zrywają boki ze :P Panowie dam przyklad ze zamojski zamkniety 4lata wzbije sie na niebo.Bylem w podstawówce jak ojciec nabyl od Pana Zawady bialą samice,za piszczaka P.Zawada ją sprawdzil i poszla do rozplodu.Gdy samiczka miala 4l ja niedomknąlem drzwi i przez wlaz nie dotykajac dachu wzbila sie na niebo,a ojciec poszedl po pas :oops: Nie twierdze ze dlugo latala,ale stracilismy ja z zasiegu widocznosci i bylo juz po niej.
gołąb bardzo lotny to nawet po więcej niż 4 latach zamknięcia ma latać może nie kilka godzin ale na niebo musi iść a kto pisze żę jest inaczej to widocznie miał same dobre ptaki :D ja mam przykład z parą bija trzymaną 2 lata która po dwóch oblotach poszła prawie do zakrycia oraz z pocztowym trzymanym 6 lat który po wypuszczeniu poleciał do właściciela na odległość prawie 400 kilometrów pozdrawiam
golebie-akrobatyczne

Marcin128
Kontakt:

Post autor: Marcin128 » śr wrz 29, 2010 1:29 pm

Kiedys wszyscy zrozumią by pomóc kupującym golebie do lotu, a są z dala od Zamojszyzny i nie wiedza ze są tez wyglądowe i slabo latają ( pozniej jest krytyka) to trzeba zalegalizowac rasę.Niech Ci ludzie widzą w ksiązkach,na wystawach ze są tez takie i z nich nie będzie wyczynowców ! ! !Druga spr.to to co pisalem wcześniej by do konkursu lotu dopuszone byly ptaki typowo zamojskie.
Ostatnio zmieniony śr wrz 29, 2010 1:35 pm przez Marcin128, łącznie zmieniany 1 raz.

opal
Kontakt:

Post autor: opal » śr wrz 29, 2010 1:30 pm

Witam.My odróżnialiśmy dwa typy takich ptaków.Gołębie długo trzymane w ciasnych klatkach( bez możliwości lotu choćby pod wolierą),to były ptaki "zasiedziałe".I takiego ptaka nie można było przez długi czas "rozlatać".Zdarzało się,ze nie latał już nigdy.Natomiast ptaki trzymane w dobrych warunkach(woliera) już po kilku dniach latały bez problemu.Jedyny warunek to zdrowie.I to nawet ptaki trzymane od urodzenia w wolierze.Pozdrawiam.

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » śr wrz 29, 2010 2:32 pm

Dobry ptak lotny poleci. Miałem bija armawirskiego białogłowego, który kilkakrotnie, za każdym razem trzymany po kilka miesięcy wracał do właściciela z odległości 30km.Szedł w górę niezwykle wysoko cały czas robiąc wywroty, potem znikał. Miałem też samca adana, który wielokrotnie wracał z 60 km, a pierwszy raz trzymany był ponad 3 lata. Po wypuszczeniu poszedł tak wysoko, ze wyglądał jak pestka od wiśni, obrał kierunek i tyle było go widać.W czasie czwartej ucieczki musiał go dopaść drapol, bo do kolegi nie dotarł.

ODPOWIEDZ