Wywrotki Mazurskie

Awatar użytkownika
lewap125
Kontakt:

Re: Wywrotki Mazurskie

Post autor: lewap125 » sob lut 02, 2013 11:50 am

arbiter pisze:
lewap125 pisze:
arbiter pisze: P.S. - to moja ostatnia wypowiedź odnośnie wywrotków i sroczek :) nie hoduję więc nie zabieram głosu :)

Pozdrawiam
Sam napisałeś :wink:
Sam się prosiłeś o komentarz i po co porównujesz do tego co ja wkleiłem porównaj do wzorca tak jak wcześniej porównywałeś te co ja wkleiłem.
Prosiłem o uczciwy komentarz a nie o zgryźliwą uwagę w odwecie za moją słuszną krytykę gołębi które wcześniej pokazałeś na forum jako "wywrotki" .
Do wzorca porównał sędzia na Wystawie Krajowej w Kielcach 2013r. Dostała 94pkt. i było mi bardzo przykro :cry: że moje wywrotki nie mogły stanąć obok "Twoich" w szranki rywalizacji o tytuł " Mistrza Polski " :D

Dispar
Kontakt:

Post autor: Dispar » sob lut 02, 2013 1:00 pm

Paweł - jak Ty oceniasz głowę tej samiczki Wojtka bo przecież ją widziałeś ???
Czy rzeczywiście jest to tylko takie niekorzystne ujęcie zdjęcia ?

Awatar użytkownika
lewap125
Kontakt:

Post autor: lewap125 » sob lut 02, 2013 2:47 pm

Wywrotka Wojtka może trochę ma czoło wysunięte do przodu, ale chciałbym mieć ją w swojej hodowli :D

Awatar użytkownika
darecki
Kontakt:

Post autor: darecki » sob lut 02, 2013 3:02 pm

Musi mieć trochę czoło wysunięte skoro :

- Głowa ma być okrągła
- Szczyt krągłości ma znajdować się nad okiem ( czyli oko wyznacza połowę głowy )
- dziób ma być wstawiony pod katem ( ukośnie w dół )

Dispar twoje wątpliwości były by uzasadnione, gdyby wywrotek miał dziób wstawiony prosto.
Ja to tak widzę.

arbiter
Kontakt:

Post autor: arbiter » sob lut 02, 2013 4:38 pm

Ale ja zgryźliwie nie napisałem, gołąb ma łapcie w innym odcieniu to widać na zdjęciu, korona za nisko, za długi na ogonie i za wysoki na nodze(owszem mógł tak stanąć).
Nie wiem czego oczekujesz, że będę ci słodził ? Wkleiłeś takie zdjęcie to ci opisałem co ja widzę. Do zgryźliwości mi daleko.

Co do porównania gołębi które wstawiłem to było kilka mies temu w trakcie pierzenia a dwa nigdzie nie napisałem, że są najlepsze w Polsce.

Awatar użytkownika
lewap125
Kontakt:

Post autor: lewap125 » sob lut 02, 2013 7:13 pm

Arbiter gdybyś był doświadczonym hodowcą wiedziałbyś, że gołębiom łapciatym jaśnieją pióra na nogach od chodzenia po podłożu na którym znajduje się mocznik (odchody gołębi) mimo częstego sprzątania nie da się tego uniknąć. Co do wysokości korony mogę się z Tobą zgodzić mogłaby mieć trochę wyżej, reszta twoich zarzutów jest bezpodstawna (karta ocen: poz. 1 budowa, figura, postawa oraz poz. 4 skrzydła, ogon, nogi) -brak punktów ujemnych. Gołąb był oceniony przez twórcę wzorca wywrotka mazurskiego pana Józefa Grefa w załączeniu karta oceny Warszawa 2012r. Arbiter przyjmuję krytykę ale konstruktywną :D .

Ps. piszesz, że "Twoje" gołębie były w trakcie pierzenia a więc uważasz że postawa zmieni się tym gołębiom po wypierzeniu :?: :mrgreen: :wink:
Słodzić nie musisz od tego mam żonę :D
Załączniki
skanowanie0001.jpg

arbiter
Kontakt:

Post autor: arbiter » sob lut 02, 2013 9:46 pm

lewap125 pisze:Arbiter gdybyś był doświadczonym hodowcą wiedziałbyś, że gołębiom łapciatym jaśnieją pióra na nogach od chodzenia po podłożu na którym znajduje się mocznik (odchody gołębi) mimo częstego sprzątania nie da się tego uniknąć. Co do wysokości korony mogę się z Tobą zgodzić mogłaby mieć trochę wyżej, reszta twoich zarzutów jest bezpodstawna (karta ocen: poz. 1 budowa, figura, postawa oraz poz. 4 skrzydła, ogon, nogi) -brak punktów ujemnych. Gołąb był oceniony przez twórcę wzorca wywrotka mazurskiego pana Józefa Grefa w załączeniu karta oceny Warszawa 2012r. Arbiter przyjmuję krytykę ale konstruktywną :D .

Ps. piszesz, że "Twoje" gołębie były w trakcie pierzenia a więc uważasz że postawa zmieni się tym gołębiom po wypierzeniu :?: :mrgreen: :wink:
Słodzić nie musisz od tego mam żonę :D
To czy jestem doświadczonym hodowcą nie masz najmniejszego pojęcia, piszesz o moczniku... jakoś dziwnie się składa, że tylko Wywrotkom płowieją łapcie.
Postawa gołębia nie zmieni się jesli byś był doświadczonym hodowcą zrozumiał byś, ze nie chodziło mi o postawę.
A co do karty oceny nie kwestionuję oceny tego gołębi, piszę co widzę na tym jednym konkretnym zdjęciu.
1)Mocno obrośnięte trójwarstwową pokrywą piór - brak takowych u tego gołębia.
1a)Bufy leżące na tylnej części łapci zamykają tylną część talerza opierzonych nóg. Wrażenie jest takie, jakby gołąb posadzony był na bogato zbudowanych łapciach-brak
2) szpara w dziobie-wada i to duża
3) brak widocznych rozet
4)ogon styka się z podłożem co jest błędem
5)duża źrenica(może być do lampy bł.)

Ja wiem, że każda myszka swój ogonek chwali ale spójrz też krytycznym okiem na swoje cacuszko.

Awatar użytkownika
lewap125
Kontakt:

Post autor: lewap125 » sob lut 02, 2013 9:58 pm

Nie ma sprawy myślę że bez piwa w Sulejówku się nie obejdzie :D .
Moje cacuszko ma 94-95ptk. a nie 100 które są tylko we wzorcu
Ostatnio zmieniony sob lut 02, 2013 10:00 pm przez lewap125, łącznie zmieniany 1 raz.

arbiter
Kontakt:

Post autor: arbiter » sob lut 02, 2013 9:59 pm

Myślę, że tam teraz jest lekkie bagno i powódź na bazarze więc raczej wodery i wędki :D
Słuchaj nie zrozum mnie źle to jest bardzo dobry gołąb ale spójrzmy tez krytycznym okiem.

Pedro75
Kontakt:

Post autor: Pedro75 » sob lut 02, 2013 11:03 pm

witam na karcie ocen sa struktury upierzenia o co chodzi

arbiter
Kontakt:

Post autor: arbiter » ndz lut 03, 2013 9:26 am

A tak swoją drogą tylu użytkowników na forum i nikt nie zabierze głosu w temacie...

Awatar użytkownika
golebiewski
Kontakt:

Post autor: golebiewski » ndz lut 03, 2013 12:44 pm

Arbiter nie narzekaj, jakby zacząć temat motyla warszawskiego byłoby jeszcze gorzej. A wracając do tych wywrotków to rozwijający się początkowo temat głowy przeszedł w ocenę tych gołębi. Nie widziałem tych gołębi na żywo a zdjęcia są uchwyceniem ptaków w pozycji niekoniecznie oddającej wiernie ich wygląd. Mimo wszystko odnoszę wrażenie, że w gruncie rzeczy dyskusja dotyczy wywrotka w typie dotychczasowym i nowego trendu w tej rasie.
golebiewski

arbiter
Kontakt:

Post autor: arbiter » ndz lut 03, 2013 6:54 pm

A jaki jest nowy trend ?

Awatar użytkownika
golebiewski
Kontakt:

Post autor: golebiewski » ndz lut 03, 2013 10:02 pm

Zadajesz pytanie na które znasz odpowiedź. Z tym nowym trendendem trochę przesadziłem, bo takie wywrotki widziałem w Suwałkach na giełdzie z 15 może 20 lat temu. Tylko wtedy nie było na nie zbyt wielu chętnych. W rezultacie poszły za grosze. Odbiegały od wzorca więc hodowcy nie chcieli psuć swoich linii. Dzisiaj poszłyby chyba jak świeże bułeczki.
golebiewski

Awatar użytkownika
lewap125
Kontakt:

Post autor: lewap125 » ndz lut 03, 2013 11:47 pm

golebiewski pisze:Zadajesz pytanie na które znasz odpowiedź. Z tym nowym trendendem trochę przesadziłem, bo takie wywrotki widziałem w Suwałkach na giełdzie z 15 może 20 lat temu. Tylko wtedy nie było na nie zbyt wielu chętnych. W rezultacie poszły za grosze. Odbiegały od wzorca więc hodowcy nie chcieli psuć swoich linii. Dzisiaj poszłyby chyba jak świeże bułeczki.
Z tym że poszłyby jak świeże bułeczki to może i masz rację tylko nie do końca. Gołębie takie kupują ludzie którzy hodują je dla kasy nie dla utrzymania tych gołębi w czystości rasy. Hodowca który wie co to jest wzorzec , umie go dobrze zinterpretować i hoduje Wywrotki Mazurskie z miłości do ich piękna na pewno nie kupi takich gołębi (długie nogi, wysoka postawa, skrzydła pod ogonem).

adammo87
Kontakt:

Post autor: adammo87 » pn lut 04, 2013 8:41 am

lewap125 pisze:
golebiewski pisze:Zadajesz pytanie na które znasz odpowiedź. Z tym nowym trendendem trochę przesadziłem, bo takie wywrotki widziałem w Suwałkach na giełdzie z 15 może 20 lat temu. Tylko wtedy nie było na nie zbyt wielu chętnych. W rezultacie poszły za grosze. Odbiegały od wzorca więc hodowcy nie chcieli psuć swoich linii. Dzisiaj poszłyby chyba jak świeże bułeczki.
Z tym że poszłyby jak świeże bułeczki to może i masz rację tylko nie do końca. Gołębie takie kupują ludzie którzy hodują je dla kasy nie dla utrzymania tych gołębi w czystości rasy. Hodowca który wie co to jest wzorzec , umie go dobrze zinterpretować i hoduje Wywrotki Mazurskie z miłości do ich piękna na pewno nie kupi takich gołębi (długie nogi, wysoka postawa, skrzydła pod ogonem).
jakiego typu osobnikow jest wiecej Lewap125? w czystosci rasy czy "mieszkancow" dla kasy?

Awatar użytkownika
golebiewski
Kontakt:

Post autor: golebiewski » pn lut 04, 2013 9:25 am

Jesteś optymistą. Dzisiejsze podejście wielu hodowców jest niestety inne niż kiedyś. Tak jak pisałem, kiedyś jak ptak odbiegał od wzorca nie budził zainteresowania. A dzisiaj jest inaczej i myślę, że to kwestia czasu kiedy wywrotek będzie właśnie taki, wysoki: na długich nogach, wysokiej postawie i głowie barwnogłówki królewieckiej, i być może jeszcze cinkiej długiej szyi.
Mam podobne zdanie jak Ty ale też nie do końca. Obawiam się, że jak będzie pojawiać się coraz więcej zmodyfikowanych gołębi w tym i na wystawach a sędziowie będą je pobłażliwie oceniać to dalej pójdzie już szybko. Tym szybciej im większe będzie zainteresowanie tą rasą. Z czasem i najbardziej konserwatywni hodowcy broniący wzorca też wymiękną.
Czy to dobrze czy źle trudno oceniać. Zawsze ktoś będzie za a ktoś przeciw. Wszystko jednak w rękach kolegów ,,od wzorców", od nich zależy czy ulegną i dokonają zmian czy nie. Jak dokonają to jakie ptaki będziesz wtedy hodować?
golebiewski

Awatar użytkownika
golebiewski
Kontakt:

Post autor: golebiewski » pn lut 04, 2013 9:31 am

Adammo87 dla kasy, dla kasy. Kasa niestety rządzi. Prawdziwi hodowcy przegrywają zazwyczaj z kasą. Mają mniejszą zdolność przekonywania.
golebiewski

adammo87
Kontakt:

Post autor: adammo87 » pn lut 04, 2013 11:27 am

pamietam gdy chodzilem do gimnazjum, zawsze mialem po drodze do kilku "hodowco-golebiarzy". Wszyscy mieli "jasne" w golebnikach, takie na okraglejszych glowach, to co sie widuje na archiwalnych fotografiach. Gdy przyblakal sie jakis "jasny" na "sciagu"(glowa kanciata-cos przypominajacego dzisiejszy wzorzec) wypuszczali to mowiac "o to ten wynalazek". Mysle ze hodowcy tradycjonalisci nie odbiliby od wzorca ktorego dotychczas sie trzymali. doprowadzenie wszystkich ras krotkodziobych do tej samej sylwetki, glowy i struktury upierzenia i dzioba z rysunkiem bedacym jedyna roznica jest bezczeszczeniem spuscizny polskich weteranow tej pieknej pasji. lepiej, jesli ktos preferuje wywrotki na takiej a nie wzorcowej glowie niech moze pobawi sie z genetyka i np dorobi kontrastujacy ogon, lapcie lub rozyczke na "nosie", voila, nowa polska rasa :). zdzwilem sie strasznie iloscia ras zagranicznych na wystawie w Kielcach. Niemiecki wystawowy 249 sztuk( polski pocztowy wystawowy84), karier 205 (listonosz polski 39), king 173 (rys polski 73), garlacz pomorski 109 (stawak polski 23, malopolski 6), garlach brnenski 69 , budapesztanski krotkodzioby 32(masciuch polski10)...
mewka orientalna 48(polska19) no i 14 srok krakowskich... BARDZO roznego pokroju. mysle ze nasze rasy nie ustepuja urodzie zadnym zagranicznym, quo vadis golebiarska Polsko? :)

Awatar użytkownika
darecki
Kontakt:

Post autor: darecki » pn lut 04, 2013 2:21 pm

adammo87 pisze:quo vadis golebiarska Polsko? :)
Do zatracenia :!: Przez to ,że ludzie mający duży wpływ i znajomości w tym światku ,zaczną manipulować wzorcami.
W końcu dopną swego :!:
Podam tylko przykład rasy ,którą ja hoduję.
Od jakiegoś czasu spotykam się z pytaniami czy sroczka powinna pulsować :?:
Kiedyś na pewnej wystawie ,znany hodowca usłyszał .
- Ta sroczka pulsuje, więc nie jest sroczką.
Co mówi wzorzec o szyi :shock:

Wzorzec: cechy rasowości.

Szyja:

Średniej długości, stożkowo ukształtowana, nieznacznie wygięta do tyłu, lekko pulsująca. Podgardle ładnie wykrojone.

Pierś:

Dość szeroka, wypięta do przodu, zaokrąglona, wysoko i paradnie noszona.

Rozmawiałem również z hodowcami ze wschodu ,którzy zadawali mi właśnie to pytanie .
Po co :!: Przecież wzorzec mówi wyrażnie ,że ma lekko pulsować :!:
Nie jest zaznaczone ,że może ,czy jest to mała wada .................szyja lekko pulsująca.....
Nie piszę tego tylko dla tego ,że ja mam takie ptaki .
Piszę to dla tego ,żeby pokazać wam od czego zaczyna się manipulacja hodowcami .
Jeszcze jedno jaka sroczka bez lekkiego pulsowania może mieć wypiętą pierś do przodu i jeszcze ją paradnie nosić :?:
W przypadku wywrotka jest właśnie odwrotnie z leżącego ptaka robi się prawidłową postawę sroczki
Zawsze w mojej hodowli priorytetem będzie dążenie do postawy paradnej ....... nie wyścigowca :lol:
Bo właśnie w tym jest ich całe piękno ......... ( a co najważniejsze zgodne z wzorcem )

Pozwoliłem sobie zamieścić filmik ,aby pokazać ciągle zastanawiającym się :D jak wygląda prawdziwe pulsowanie :!:
http://www.youtube.com/watch?v=F371OROGKjI

Tym się różni od lekkiego pulsowania sroczki , gdzie szyja ruszy się raz na jakiś czas.............

adammo87
Kontakt:

Post autor: adammo87 » pn lut 04, 2013 2:44 pm

dopiero do mnie dotarlo ile ras ma w sobie berlinskiego krotkodziobego w mieszance.
Darecki widziales sroczki na tym kanale? :)

Awatar użytkownika
golebiewski
Kontakt:

Post autor: golebiewski » pn lut 04, 2013 4:01 pm

Jeszcze nie tak dawno motyl mógł lekko pulsować ale nie musiał i były dyskwalifikacje za zbyt mocne pulsowanie o czym dyskutowaliśmy na forum. A dzisiaj co? Punkty karne za zbyt słabe czy brak.
golebiewski

Awatar użytkownika
lewap125
Kontakt:

Post autor: lewap125 » pn lut 04, 2013 6:49 pm

Popieram wypowiedzi Dareckiego i Adammo87, oby tak myślących hodowców było więcej. Po co zmieniać Wywrotkowi Mazurskiemu postawę z niskiej na wysoką? Ja hodując te ptaki i widzę duże piękno właśnie w ich postawie. Mamy inne rasy gołębi o wysokiej postawie np. sroczka polska lub krymka białostocka właśnie u tych ptaków powinniśmy dbać o to, aby miały wyższe, proste nogi i dumną postawę.

Awatar użytkownika
golebiewski
Kontakt:

Post autor: golebiewski » pn lut 04, 2013 8:23 pm

Lewap125 krymka białostocka też kiedyś miała krótkie nogi i było dobrze. Teraz ma długie i też jest dobrze a o starych krymkach już nikt nie pamięta. Wywrotek jeszcze się broni, tylko jak dłogo. Sroczki które miałem 30 lat temu i które w moich stronach widywałem też miały krótkie nogi. Wtedy hodowaliśmy krótkodziobe wg zasady, gołąb krótkodzioby jest sam krótki, na krótkich nogach, krótkiej szyi i szerokiej piersi.
Samo popieranie to mało trochę, może nie wystarczyć.
golebiewski

Awatar użytkownika
lewap125
Kontakt:

Post autor: lewap125 » wt lut 05, 2013 4:51 pm

Na podsumowanie dyskusji proponuję hodowcom wstąpienie do Klubu Krymki Białostockiej i Wywrotka Mazurskiego :D
Gołębiewski człowiek pierwotny kiedyś mieszkał w jaskini i na drzewie, z czasem ewaluował na człowieka naszych czasów z komórką i laptopem. To samo dzieje się z gołębiami ich wzorzec przez lata ulega zmianie, osobiście uważam że obecnie zmiany dokonują się zbyt szybko, za dużo jest mieszania ras. To co później z tego wychodzi nie wiadomo gdzie zakwalifikować - czy zmieniać wzorzec rasy czy też stworzyć nową?

ODPOWIEDZ