Srebrniak wylot

Awatar użytkownika
donatello
Kontakt:

Srebrniak wylot

Post autor: donatello » sob maja 29, 2010 10:23 am

Witam serdecznie wszystkich hodowcow. :D Jestem mlodym pasjonatem rasy srebrniak i prosze o pomoc.
Wyczytalem w opisie dla wzorca rasy srebniak ze biale piora w ogonie to wada, wiec jak to sie ma do tzw wylota ? zauwazylem ze oprocz odpowiedniej sylwetki i proporcji to im wiecej pior tym jego cena wzrasta.Czy to tylko zasada obowiazujaca w waskiej grupie hodowcow? :roll:
Bardzo dziekuje i goraco pozdrawiam wszystkich.

Awatar użytkownika
merx
Kontakt:

Re: Srebrniak wylot

Post autor: merx » sob maja 29, 2010 11:16 am

Ja tez byłem zdziwiony bo myślałem że te białe pióra w ogonie to wada,jednak takie gołębie są w cenie i nie chodzi tu tylko o same srebrniaki ale i o większość ras z grupy PDL.

Awatar użytkownika
donatello
Kontakt:

Post autor: donatello » sob maja 29, 2010 11:59 am

Otrzymalem oferte nabycia srebrniaczki perlowej za 500 zl i pan zaznaczyl ze to jest wylotka na 8, wiec dlatego mnie to zastanowilo.

Awatar użytkownika
stasiek
Kontakt:

Post autor: stasiek » sob maja 29, 2010 7:09 pm

Wzorzec to siwy ogon lub perlowy a wylot to tylko hobby im wiecej bialych pior tym drozszy

opal
Kontakt:

Post autor: opal » sob maja 29, 2010 8:13 pm

Witam.Dla hodowcy,który wystawia to kok bez wartości.Białe pióra w ogonie całkowicie eliminują ptaka z wystawy.Nie będzie oceniony.Dla hobbysty czy miłośnika to jak kto lubi.Sam miałem ładne wyloty.Jednak wtedy nie wystawiałem.Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
donatello
Kontakt:

Post autor: donatello » ndz maja 30, 2010 12:44 am

BAAAARDZOOOO dziekuje za pomoc.
Teraz to juz nie wiem czy jest sens wydawac 500 zl na ptaka ktory wedlug wzorca jest kokiem...Perlowa jest sliczna ale jezeli ma byc to hobby, heh sam nie wiem:

Awatar użytkownika
stasiek
Kontakt:

Post autor: stasiek » ndz maja 30, 2010 5:15 am

Hobby jest drogie ale dprawia satysfakcje :lol:

Namor
Kontakt:

Post autor: Namor » ndz maja 30, 2010 6:40 am

Nie warto kupować czegoś co nie jest zgodne z wzorcem. Prędzej czy później będziesz chciał sprawdzić się na wystawie. Poza tym czegoś co odbiega od wzorca trudniej się pozbyć, a zawsze po jakimś czasie dochodzimy do nadwyżek hodowlanych.

Awatar użytkownika
merx
Kontakt:

Post autor: merx » ndz maja 30, 2010 8:49 am

Namor pisze:Nie warto kupować czegoś co nie jest zgodne z wzorcem. Prędzej czy później będziesz chciał sprawdzić się na wystawie. Poza tym czegoś co odbiega od wzorca trudniej się pozbyć, a zawsze po jakimś czasie dochodzimy do nadwyżek hodowlanych.

Z jednej strony tak z drugiej nie.Hodowcy wystawiający to mniejszość a hobbyści i niezrzeszeni większość. Zabierasz ptaki na targ i za podobnej klasy wylota dostajesz więcej niż takiego na srebrnym ogonie.Poza tym wyloty rozchodzą się jak świeże bułeczki. Ja jednak i tak wolałbym te na wzorcowym ogonie.

Awatar użytkownika
donatello
Kontakt:

Post autor: donatello » ndz maja 30, 2010 10:59 am

Ciekawa sprawa jest takze z srebniakiem z calkowicie bialym ogonem tzw wyszwanc. Niesamowita rzadkosc, ostatnio widzialem takiego sredniej klasy a to juz wydatek od 800 zl. Intrygujace.

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » ndz maja 30, 2010 12:06 pm

Co do wylotów, to ostatnio związkowcy obudzili się z letargu. Na wystawie w Warszawie pokazywane były srebrniaki- wyloty,na razie jako pokaz, ale prowadzone są już prace nad wprowadzeniem wylotów do wzorca.Fotkę wylota z tej wystawy można zobaczyć w Albumie kolegi Zjaka.

Awatar użytkownika
donatello
Kontakt:

Post autor: donatello » ndz maja 30, 2010 12:47 pm

krzysiek pisze:Co do wylotów, to ostatnio związkowcy obudzili się z letargu. Na wystawie w Warszawie pokazywane były srebrniaki- wyloty,na razie jako pokaz, ale prowadzone są już prace nad wprowadzeniem wylotów do wzorca.Fotkę wylota z tej wystawy można zobaczyć w Albumie kolegi Zjaka.
Wreszcie jakies swiatelko w tunelu :D
Dziwne zeby rasa cieszaca sie takim zainteresowaniem w calym kraju officjalnie byla kokiem.
Dziekuje koledze za info i pozdr.

Awatar użytkownika
merx
Kontakt:

Post autor: merx » ndz maja 30, 2010 3:23 pm

Kok to raczej jakaś mieszanka ,mix nie podobny do niczego.A nazywanie gołębi z utrwalonym genotypem a nie posiadających oficjalnego wzorca kokami jest troche krzywdzące.Zwłaszcza że są to rasy stare jak świat i posłużyły do wyhodowania ras które teraz są chlubą nie jednego hodowcy. Przykład? Widyn i motyl warszawski, albo dryjer a koroniarz barwnoogoniasty, winerek i szek itp.

opal
Kontakt:

Post autor: opal » ndz maja 30, 2010 3:41 pm

Witam.To tylko kwestia nazewnictwa.Masz rację bardziej poprawnie byłoby napisac,ze taki ptak nie ma wzorca.Co nie zmienia faktu,że białe pióra dyskwalifikują takiego ptaka na wystawie mimo,że w ocenie wielu z nas ptaki te mają określoną wartośc rynkową.Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
adam191
Kontakt:

Post autor: adam191 » śr cze 16, 2010 10:45 pm

moim skromnym zdaniem te wyloty dostepne na allegro czy gieldach to jak najbardziej koki, gdyż to nie jest tak ze maja stała liczbe białych pior w stosunku do ciemnych, lub jakies inne podobne dla wszystkich wylotów cechy. zwłaszcza pod warszawą "jasne" to golebie do lotu, z żabotami, kosmami, obrośnietymi łapami, koronkami. to sa mixy, jak mozna zatem stworzyc wzorzec dla golebi ktore różnia się miedzy soba zasadniczo? po drugie wyszwanc o ktorym kolega wspomnaił, to jedna z ras PDL, oczywiście w gwarze potocznej. chodzi o białego czarnodziobego, który różni się tym od srebrniaka, ze nie ma lentki, oraz caly ogon jest snieznobiały, bez charakterystycznego dla srebrniaków stopniowego przejscia od białego poprzez srebrny do czarnej lentki. nie wiem jak wytłumaczyc cene jaka zyskują wyloty, ale moze sa hodowcy którzy kupują je do osiągnięcia własnie białego czarnodziobego? ale z tego co wiem to łatwo osiagnąc z takich krzyżówek gołębia o 12 białych koncówkach piór, jednak czesc ogona często pozostaje ciemniejsza, a jest to wada dyskfalifikujaca białego czarnodziobego. podsumowujac ten przydługi wywód, wyloty to mixy pomiedzy srebrniakiem a białym czarnodziobym, jednak włąsnie przez zapalenców powstawały wszystkie dotychczasowe rasy, więc moze doczejkamy sie tez wzroca dla wylota, tylko niech ma chociaz budowe zblizona do pdl, a nie do pocztowych:) pozdrawiam milosników pdl:)

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » czw cze 17, 2010 9:59 am

Sory, Adam, ale się nie mogę zgodzić.Co prawda PDL to nie moja bajka, jednak pewne pojęcie o tych rasach mam. Nie na tyle, by oceniać pokazanego mi ptaka, ale co do powstawania ras i ich jak to ująłeś "mixów' pewną wiedzę posiadam. Po pierwsze dużą pomyłką z Twojej strony jest uznanie białego czarnodziobego za srebrniaka- weszwanca. Biały , jak sama nazwa wskazuje, jest biały właśnie, zaś srebrniak białoogoniasty poza białymi sterówkami ma wszystkie cechy wyglądowe i kolorystyczne srebrniaka.Zgodzę się, że w wyniku selekcji wylotów powstały srebrniaki ( perłowe także) białoogoniaste czyli tzw. weszwance ( wajszwance, jak mówią u nas). Z kolei z białoodoniastych, i tu już mamy do czynienia z krzyżówką z jakimiś białymi ptakami, wyhodowano białe czarnodziobe, analogicznie w wyniku selekcji i krzyżowania perłowych powstał biały jasnodzioby.To, że większość PDL to typowe ptaki do ganiania i na mamki, znacznie różniące się od wzorca, to szczera prawda, istnieją jednak wyloty wśród ptaków pokrojowo poprawnych, czy wręcz dobrej jakości. Tzw. wylot to mutacja , czym spowodowana, nie wiem, może Subbuteo mógłby to wyjaśnić. W każdym razie dość częsta wlaśnie u PDL i przez wielu hodowców celowo utrwalana.Długotrwałe kojarzenie ze sobą wylotów prowadzi w rezultacie do uzyskania osobników z ogonem czysto białym.To żadna nowość, tak po prostu jest. To, że wzorce PDL dotychczas nie uwzględniały dużej części populacji tej grupy, mającej sterówki białe, to błąd osób tworzących wzorce i zajmujących się ich aktualizacją. czy decydenci tego chcą, czy też nie , wyloty jednak istnieją, szkoda, że jakby poza nawiasem oficjalnej hodowli. Ten zapyziały trend zaczyna się jednak odwracać, przykładem fotka wylota z ostatniej wystawy w Warszawie, którą można zobaczyć w Albumie Zjaka.Uznawanie wylotów za koki jedynie dlatego, ze nikt o nich we wzorcu nie wspomniał jest krzywdzące zarówno dla rasy, jak i dziesiątek, może i setek anonimowych hodowców, którzy do związku nie należą, ptaków nie wystawiają, a mają często takie okazy, że na wystawach takich nikt nie zobaczy.Zamiast spychać ich na margines gołębiarstwa lepiej wyjąć rękę z nocnika i zacząć korzystać z ich dorobku.O ile nie jest za późno, bo może staruszkowie się obrazili ( i słusznie) za ustawiczne olewanie ich i ich dorobku.

opal
Kontakt:

Post autor: opal » czw cze 17, 2010 3:11 pm

Witam.Istnieją wyloty słabe i takie o pokroju srebrniaków wystawowych.Wzorce w innych rasach też dopuszczają pewną dowolnośc w ubarwieniu lotek.Piszą np.ptak ma miec od do białych lotek w skrzydle.Nie precyzują tylko 7 bo inaczej ptak ma BO.Na wyloty z białymi ogonami mówili u nas "wyszfance".W tym przypadku kolorowe ubarwienie górnej części ogona tzw."fartuch" było dużą wadą .Dobre ptaki musiały miec cały ogon biały.Co najciekawsze mój tata gdy odchodził na emeryturę dostał od swoich kolegów hodowców(jedni z najlepszych w tym okresie w warszawskim Związku) stadko 12 młodych srebrniaków bardzo dobrej klasy.Dwa z nich to były wyloty.Więc nie tylko starsi hodowcy, nie wystawiający gołębi trzymali te ptaki.Hodowcy ze Związku też je lubili i cenili.Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
donatello
Kontakt:

Post autor: donatello » sob cze 19, 2010 12:01 am

Tez tak mysle.
Niektorzy hodowcy sie dystansuja od wylotow ale ich popularnosci i wartosci rynkowej nie da sie ukryc.

opal
Kontakt:

Post autor: opal » sob cze 19, 2010 11:14 am

Witam.Nieistotna była ilośc białych piór w ogonie.Były wyloty na dwa,cztery czy sześc białych piór.Bardzo istotne natomiast było ich symetryczne ułożenie.Piór kolorowych po jednej i po drugiej stronie białych musiało byc tyle samo.To gołębiarze sprawdzali skrupulatnie.Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
adam191
Kontakt:

Post autor: adam191 » ndz cze 20, 2010 10:50 am

ad. krzysiek. Mozesz sie ze mną nie zgadzac, bo jestem młody i pewnie jeszcze mało wiem:) ale jednego jestem pewien - NIGDY NIE MOŻNA BYC PEWNYM I SPIERAĆ SIĘ O NAZWY POTOCZNE GOŁEBI - a to dlatego ze w różnych rejonach się na nie inaczej mowi:)wyszfance to moga byc dla jednego czarnodziobe, dla innego wyloty, a dla innego calkiem inny typ golebia, cos jakby połączenie NDL jednobarwnego z orlikiem:) w tej kwestii zawsze bedzie nieporozumienie. a co do mojego zdania, wyszwanc pochodzi z jezyka niemieckiego, i oznacza biały ogon, a nie białe piórka lub białe końcówki piór w ogonie:) dlatego krzysku czy nie uwazasz ze nazwa(potoczna oczywiscie) wyszfanc moze sie niektórym(czytaj mi) kojarzyc bardziej z białym czarnodziobym który ma ogon na całej dlugosci biały niz z wylotem który może miec czarne piórka i ciemne przejscie od plecow po lentke?;) to takie tylko logiczne dyrdymały:) ale mam nadzieje ze łapiesz o co mi chodiz?:)
ad opal. rozumiem ze można byłoby zastosowac jakis wzorzec, ale jak sam kolegfa pewnie wie, część wylotó ma albo nieregularne ułozenie białych piór, albo nieparzysta ilość, albo tzw przeploty. co z takimi?czy bylyby to duze wady? a i mowi kolega zę to przejscie na ogonie, (fartuch) bylby by wada. więc czym taki idealny wylot, ktory miałby 12 piór w ogonie białych, i nie mialby takiego fartucha, różniłby się od białego czarnodziobego? ciekawa sprawa z tymi wylotami:)

konczac ten przydlugi wywód chce dodac, ze nie mam nic przeciwko dodaniu wylotów do wzorca, pod warunkiem ze bedzie on jasno okreslony, nowopowstala rasa będzie miała ładną budowe, a wtedy sam z radoscia nabede taka parke;) bo moj stosunek do wylotów wynika z tego ze nie spotkałem naprawde pięknych wylotów. może to się zmieni i pryjdzie z wiekiem i doswiadczeniem. pozdrawiam milosników pdl, a teraz kniec gadania, trzeba oblot zrobic.

Miker
Kontakt:

Post autor: Miker » ndz cze 20, 2010 11:06 am

Mi w tym roku po srebrniakach wyszedł dobrze zapowiadający się wylot na 1 piórko co prawda ale jednak:) Pierwszy raz w histori mojej hodowli, jak będzie już po spierzeniu i dalej bedzie tak dobry jak teraz to zamieszcze zdjęcie. Dodam że wyszedł po ptakach czołowych hodowców u których muszę przyznac w gołebnikach wylotów nie widziałem.
Co do wylotów myślę że to kwestia czasu a ujrzymy ich oficjalny wzorzec.

Awatar użytkownika
darecki
Kontakt:

Post autor: darecki » ndz cze 20, 2010 11:11 am

BIAŁY CZARNODZIOBY jest czysto biały.
WYSZFANC powinien mieć lekko srebrzysty odcień szyi.
Przynajmniej ja widzę taką różnicę,..ale to nie moja bajka :D

opal
Kontakt:

Post autor: opal » ndz cze 20, 2010 12:29 pm

Witam.O" wyszfancu "napisał Balcerek.Przeploty,niesymetryczne ułożenie piór(a nieparzystośc białych to powoduje np.nie ma"wylota" na 1 białe pióro).To kok nie wylot.Tak było w tych okolicach gdzie ja kiedyś trzymałem i teraz też trzymam ptaki(Czerwińsk nad Wisłą)

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » ndz cze 20, 2010 12:31 pm

Darecki, masz rację, biały czarnodzioby jest, poza czarnym zabarwieniem dzioba jednolicie biały, zaś gołąb określany jako srebrniak ( lub perłowy) weszwanc ( czytaj wajszwanc, od niemieckiego weisschwanz, czyli biały ogon ) powinien mieć wszelkie cechy rasowe srebrniaka (lub perłowego), jednak całkowicie biały ogon. W przypadku takiego rodzaju PDL, zresztą jak w przypadku innych ras białoogoniastych, uważam za słuszne odejść od potocznej zniemczonej nazwy weszwanc ( wyszwanc, czy coś w tym stylu ) i używać polskiej nazwy : białogon, lub w przypadku PDL srebrniak, perłowy czy też pasiak białoogoniasty.

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » ndz cze 20, 2010 12:48 pm

Ad Opal, uważam, ze wyloty mogą mieć zarówno parzystą, jak i nieparzystą liczbę białych sterówek, chociaż rzeczywiście te z parzystymi białymi piórami są bardziej cenione.Przeploty, czy bardzo niesymetrycznie rozmieszczone białe sterówki ( np. z boku ogona, z "ramką " przykładowo 5/1 ) to duże wady obniżające znacznie wartość ptaka czy nawet dyskwalifikujące.Podobną dużą wadą jest występowanie "ramki " w ogonie białogonów czy zaciąg barwny pod ogonem. Od kilku lat hoduję białogony polskie we wszystkich wariantach kolorystycznych i wiem, jak często wyskakują różne błędy rysunku po nawet idealnych rodzicach.

ODPOWIEDZ