lentacz żarowy

siwy
Kontakt:

lentacz żarowy

Post autor: siwy » sob kwie 10, 2010 6:07 pm

Mam pytanie dotyczące właśnie tej rasy.Czy gołębie funkcjonujące pod tą nazwą na targach, allegro,a nawet wystawach to rzeczywiście -żarowe?
Większość tych gołębi ma kolor wiśniowo-kasztanowy,ogony bardziej zwarte niż rozłożone i słabo uniesione.W książce '' Hodowla Gołębi'' S.Peterfiego na174str. jest zdjęcie i krótki opis rasy :kasztanowaty wywrotek litewski, patrząc na nie, choć zdjęcie jest czarno-białe i mało wyrażne bardziej przypomina obecne żarowe.Oczywiście są również lentacze żółte,ale ani one, ani kasztanowe nie przypominają barwą jaskrawej czerwieni wywrotków żarowych opisywanych min. przez Trybulskiego.
W '' Wolierze'' nr.56 przedstawiono parę żarowych tulskich hodowcy Janusza Marchelskiego, która najbardziej przypadła mi do gustu.
Proszę fachowców o wypowiedzenie się. Dziękuję.

Awatar użytkownika
wscekly4405
Kontakt:

Re: lentacz żarowy

Post autor: wscekly4405 » sob kwie 10, 2010 7:55 pm

lentacz to potoczna nazwa większości ras wschodnich które mają w ogonie jasny pas zwany lentą a ta rasa nazywa się ''żarowy tulski'' i należy do grupy wywrotków niestety do polski idą gołębie słabsze i rzadko które dobrze wywracają ale znam hodowle na litwie gdzie spotkać można stada bardzo dobrze wywracających gołębi a do książki S.Peterfiego trzeba w obecnych czasach podchodzić z lekkim dystansem gdyż książka napisana jest półwieku temu i wiele nazw oraz cech ras opisanych w tej książce uległo zmianie
golebie-akrobatyczne

siwy
Kontakt:

Post autor: siwy » sob kwie 10, 2010 8:33 pm

Dziękuje za odpowiedż.Oczywiście,że dzieło Peterfiego w obecnych czasach to nie wyrocznia, choć nie widzę chętnych podjęcia się na nowo opisania i tylu zebrania do kupy ras co on,bo przedsięwzięcie to nie łatwe.Wracając do żarowych to sam posiadam sześć sztuk z czego jeśli chodzi o lot, to rzeczywiście jedna para od czasu do czasu coś tam fiknie,reszta bardziej siada na ogonie ogólnie bez rewelacji,chociaż widok tych białych wstążek jak gołębie latają bardzo fajny.Jednakowoż stara rasa rosyjskich wywrotków żarowych była protoplastą wspomnianych wcześniej kasztanowych wywrotków litewskich, więc może coś w tym jest.

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » ndz kwie 11, 2010 11:37 am

Prawdopodobnie opisana przez Peterfiego rasa wywrotków litewskich do dzisiaj przestała istnieć. Wywrotki żarowe , jak wspominał Wściekły trafiają do nas przeważnie z odpadu. Jeszcze w latach 90-ych niezłe, wywracające i latające na wielkich wysokościach po 2-3 godziny żarowe można było spotkać w okolicach Rzeszowa.Sprowadziłem wtedy 6 par i byłem z nich bardzo zadowolony, jednak wizyta drapieżnika pozbawiła mnie radości z oglądania ich na niebie.

Awatar użytkownika
wscekly4405
Kontakt:

Post autor: wscekly4405 » ndz kwie 11, 2010 1:34 pm

rozmawiałem z kolegą z litwy na temat tych gołębi nie ma kasztanowych żarowych z tego powodu iż powstały inne odmiany barwne w obrębie tej rasy, rasa nazywa się żarowy litewski różni się od żarowych rosyjskich tym iż żarowy rosyjski ma lętę tylko w ogonie a litewski też na lotkach
golebie-akrobatyczne

siwy
Kontakt:

Post autor: siwy » ndz kwie 11, 2010 4:50 pm

No to mam teraz jasność. Dzięki.

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » pn kwie 12, 2010 1:28 pm

Tulski żarowy ma też lentę na lotkach.W latach 80-ych widziałem na wystawie parę litewskich. Różniły się od tulskich popielatym kolorem lenty.Miały też, o ile dobrze pamiętam niższe nogi, krótsze dzioby i szersze ogony.

siwy
Kontakt:

Post autor: siwy » pn kwie 12, 2010 8:31 pm

Jeśli już mowa o gołębiach z lentą, to hoduje ktoś lub przynajmniej widział na żywca gołębie Kasztanowy z Krajowy zwane po prostu krajowiańskimi?
Załączniki
krayovskiy_2[1].jpg
krayovskiy_2[1].jpg (17.53 KiB) Przejrzano 12066 razy
krayovskiy_1[1].jpg
krayovskiy_1[1].jpg (16.26 KiB) Przejrzano 12062 razy

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » wt kwie 13, 2010 1:18 pm

Widziałem. Parę lat temu miałem trochę gołębi rumuńskich, były to czungi odmiany bukareszteńskiej,gołoszyjki, białogony rumuńskie, czerwone z Tirgowiste, rumuńskie sroczki brodate.Po kasztany krajowiańskiei czarne bukareszteńskie wybieram się późnym latem, gdzieś sierpień, początek września.

Awatar użytkownika
golebiewski
Kontakt:

Post autor: golebiewski » wt kwie 13, 2010 3:22 pm

krzysiek pisze:Tulski żarowy ma też lentę na lotkach.W latach 80-ych widziałem na wystawie parę litewskich. Różniły się od tulskich popielatym kolorem lenty.Miały też, o ile dobrze pamiętam niższe nogi, krótsze dzioby i szersze ogony.
Koniec lat 80, lata 90 jak przywożono z Litwy gołąbki tego pokroju, to nazywane były lentaczami żarowymi. Teraz jak się przywozi to nazywa się wywrotkami litewskimi. Fakt, teraz są ładniejsze, na krótszych nogach, z szerszym ogonem, ładniejszą postawą i krótszym dziobem. Na ostatniej wystawie w Giżycku było kilka sztuk całkiem niezłych.
Jeżeli ktoś trochę zna poczynania litewskich hodowców to powinien zauważyć, że chętnie przyznają się do nieswoich ras. Trochę próbują je zmieniać ale są to niewielkie zmiany. Tak więc twierdzą, że białogłówka gumbińska jest ich rasą, barwnogłówka królewiecka też, kłajpedzki wysokolotny, do biłogłówki elbląskiej też się przyznają.
golebiewski

siwy
Kontakt:

Post autor: siwy » wt kwie 13, 2010 5:04 pm

krzysiek Mam nadzieję, że powstawiasz foty tych ras jak już będziesz je miał.Osobiście uważam kasztanowe jak i bukaresztańskie za bardzo piękne rasy.Widziałem gdzieś na you tube króciutki filmik z jakiejś wystawy z parą czarnych turków bukaresztańskich,samiec był z białym kołnierzem a samica cała czarna.Wiem,że są to gołębie nie łatwe w hodowli,delikatne.Tym bardziej życzę powodzenia i trzymam kciuki.

Awatar użytkownika
wscekly4405
Kontakt:

Post autor: wscekly4405 » wt kwie 13, 2010 6:52 pm

krzysiek pisze:Tulski żarowy ma też lentę na lotkach.W latach 80-ych widziałem na wystawie parę litewskich. Różniły się od tulskich popielatym kolorem lenty.Miały też, o ile dobrze pamiętam niższe nogi, krótsze dzioby i szersze ogony.
daje cytat z peterfiego''wielu autorów wymienia odmianę jednobarwnych turmanów czerwonych z białą wstęgą na ogonie zawaną z powodu jaskrawej czerwieni żarowymi odmiana ta ma upierzenie czysto czerwone z poprzeczną białą wstęgą na ogonie'' oraz''litewski kasztanowaty mają kasztanowate upierzenie z jasnoszarymi końcami skrzydeł oraz białą wstęgą w ogonie''nawet peterfi pisze że żarowe lentacze rosyjskie nie mają lenty w skrzydłach czyżby się mylił
golebie-akrobatyczne

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » wt kwie 13, 2010 7:44 pm

Peterfi pisał swoją książkę ok. 30 lat temu, weź pod uwagę ówczesne uwarunkowania geopolityczne, szczytowy okres komunizmu, ograniczony dostęp do kontaktów z hodowcami z zagranicy.Związek Radziecki był wtedy prawie tak samo odizolowany od tzw. "demoludów" jak kraje zachodnie.Mógł mieć po prostu nieścisłe informacje. zauważ, że o wielu rasach dość obszernie się rozpisuje, a o większości ras rosyjskich i z terenów ZSRR ledwo daje krótkie wzmianki, na przykład o żarowych.Miałem kiedyś książkę Romanowa i Razbiesowa o rasach rosyjskich i tam był opis żarowych z fotkami. Tamte żarowe miały lentę także na lotkach. Nie było za to nic o żarowych z czysto barwnymi lotkami.Kilka tygodni temu kupiłem w Zgierzu parkę koroniatych , także z lentą na lotkach.

siwy
Kontakt:

Post autor: siwy » wt kwie 13, 2010 7:58 pm

U swoich zauważyłem taką zależność, że jeśli lotka są ciemniej cieniowane to i lenta w ogonie jest węższa i bardziej popielata,natomiast osobniki mające cieniowanie czy jak kto woli lente w lotkach jaśniejszą mają wstążkę na sterówkach szerszą i czysto białą.

Awatar użytkownika
wscekly4405
Kontakt:

Post autor: wscekly4405 » wt kwie 13, 2010 8:53 pm

krzysiek pisze:Peterfi pisał swoją książkę ok. 30 lat temu, weź pod uwagę ówczesne uwarunkowania geopolityczne, szczytowy okres komunizmu, ograniczony dostęp do kontaktów z hodowcami z zagranicy.Związek Radziecki był wtedy prawie tak samo odizolowany od tzw. "demoludów" jak kraje zachodnie.Mógł mieć po prostu nieścisłe informacje. zauważ, że o wielu rasach dość obszernie się rozpisuje, a o większości ras rosyjskich i z terenów ZSRR ledwo daje krótkie wzmianki, na przykład o żarowych.Miałem kiedyś książkę Romanowa i Razbiesowa o rasach rosyjskich i tam był opis żarowych z fotkami. Tamte żarowe miały lentę także na lotkach. Nie było za to nic o żarowych z czysto barwnymi lotkami.Kilka tygodni temu kupiłem w Zgierzu parkę koroniatych , także z lentą na lotkach.
widzę że jak chodziło o donka to peterfi miał rację i nie mógł się mylić zaś na lętaczach może
golebie-akrobatyczne

Awatar użytkownika
zbiter
Kontakt:

Post autor: zbiter » wt kwie 13, 2010 8:56 pm

Nie wiem czy zauważyliście że samice mają szerszą lentę od samców
Szukaj a znajdziesz

Awatar użytkownika
Darek K.
Kontakt:

Post autor: Darek K. » śr kwie 14, 2010 9:11 am

Zbiter! Odwrotnie samce mają szerszą lentę.

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » śr kwie 14, 2010 1:38 pm

Tak, samce mają lentę szerszą i czysto białą, samice węższą, bardziej rozmytą i barwy szarobiałej.

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » śr kwie 14, 2010 1:46 pm

Wściekły, zauważ, że o donkach napisał półtorej strony a o żarowych tylko dwa czy trzy zdania.Romanow i Razbiesow poświęcili żarowym i rasom pokrewnym kilka stron, dodali też kolorowe fotki,ich książka pochodzi z roku 1984, a więc informacjom przez nich podanym można ufać.W książce poświęconej rasom turmanów Szmieliew również opisuje żarowe z lentą na skrzydłach.

Awatar użytkownika
wscekly4405
Kontakt:

Post autor: wscekly4405 » wt kwie 20, 2010 12:33 am

orginalne turmany żarowe zdjęcia gołębi należących do hodowcy rosyjskiego jak widać nie mają lenty w skrzydłach
golebie-akrobatyczne

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » wt kwie 20, 2010 9:15 am

Odpowiem słowami Waldusia Kiepskiego:"jak nie mają, jak mają".Przecież widać, że to przebarwienie lotek , to lenta. Uwidacznia się po rozłożeniu skrzydła. Podobną lentę na skrzydłach powinny mieć orliki wileńskie. Co do lubelskich, nie mam pewności. Widziałem z lentą lub bez. Zresztą u orlika lubelskiego, podobnie jak u zamojskiego uznaję jedno kryterium oceny, czyli lot.Lata, to zostaje, nie lata, to wydaję dzieciakom na wieś lub idzie dla synka na rosołek.

Awatar użytkownika
golebiewski
Kontakt:

Post autor: golebiewski » wt kwie 20, 2010 9:25 am

A może jest zależność genetyczna, że to co ma lentę na ogonie to musi mieć też na skrzydłach.
golebiewski

Awatar użytkownika
wscekly4405
Kontakt:

Post autor: wscekly4405 » wt kwie 20, 2010 9:46 am

takie lekkie rozjaśnienie lotek według mnie nie można nazwać lentą takie lenty to u mnie wszystkie czerwone bakińce mają a może mam lentacze z baku a nie bije :D
golebie-akrobatyczne

Awatar użytkownika
golebiewski
Kontakt:

Post autor: golebiewski » wt kwie 20, 2010 12:25 pm

Na lotach lenta jest mniejsza i faktycznie najczęściej jest to rozjaśnianie na biało czy siwo. Ale gdy lenta na ogonie jest szeroka to i na skrzydle rozjśnianie jest wyraźniejsze. W locie wygląda to jakby ptak miał lenty na skrzydłach.
golebiewski

Awatar użytkownika
wscekly4405
Kontakt:

Post autor: wscekly4405 » wt kwie 20, 2010 1:23 pm

akurat wiem jak lenta powinna wyglądać gdyż mój sąsiad hoduje lentacze i turmany różnych rodzajów międzyinnymi żarowe litewskie i napewno w locie u tego ptaka co na zdjęciu lenty nie zobaczycie zresztą napisze żeby mi przysłał zdjęcie rozłożonego skrzydła
golebie-akrobatyczne

ODPOWIEDZ