Fajfer płytki i głęboki

Bartek1988o
Kontakt:

Fajfer płytki i głęboki

Post autor: Bartek1988o » pt kwie 21, 2017 4:52 pm

Witajcie

Chciałbym zdobyć pewne informację na temat krzyżowania dwóch fajferów głębokich. Podobno skrzyżowanie dwóch tych ptaków może doprowadzić do powstania potomstwa, które obraca się w nieskończoność i bywa, że ptaki takie będą "popełniać samobójstwa"?

Pozdrawiam
Bartek

krzysiek
Kontakt:

Re: Fajfer płytki i głęboki

Post autor: krzysiek » pt kwie 21, 2017 9:47 pm

????? Wybacz, nie zrozumiałem pytania. Piszesz po polsku, ale jednak nie zrozumiałem praktycznie nic. Sprecyzuj proszę - co to jest "fajfer głęboki", a co "płytki", bo nic z tego nie rozumiem. W gołębiarstwie określenia "płytki" lub "głęboki" stosuje się , o ile się orientuję, jedynie u gołębi pocztowych i dotyczą one szczegółów ich budowy. Nie mam pojęcia, w jaki sposób taka czy inna budowa gołębia miałaby wpłynąć na to, że "popełni samobójstwo".

Bartek1988o
Kontakt:

Post autor: Bartek1988o » sob kwie 22, 2017 7:36 pm

Okay, zacząłem źle. Chodzi o to, że oglądałem niedawno film Hannibal z Hopkinsem. Hannibal Lecter wymawia taką kwestię do jednego z bohaterów filmu:

Znasz gołębie fajfery, Barney?
Wzlatują wysoko w powietrze, robią popisowe salto do tyłu i lądują.
Są dwa rodzaje fajferów: Płytkie i głębokie.
Nie można rozmnażać dwóch głębokich, bo ich potomstwo
będzie obracało się bez końca, aż do zderzenia z ziemią.

Jestem biologiem i bardzo mnie to zainteresowało jednak nie mogę znaleźć nic na ten temat.

edek
Kontakt:

Post autor: edek » sob kwie 22, 2017 9:45 pm

W tym znaczeniu , płytkie to gołębie które wykonują wywroty ,salto, na krótkim odcinku opadając w dół.

Głębokie to gołębie akrobatyczne które wykonują bardzo długie serie ,niejednokrotnie q samej ziemi.

Zależy to w jakiej mierze wykształtował się gentetycznie błędnik u danego osobnika. Kojarząc między sobą osobniki opadające bardzo głęboko prawie do ziemi , co niektóre nawet stykają się z ziemią , wystąpi do tego stopnia chorobotwórcza wybujałość błędnika iż gołębie będą rozbijać się o podłoże.

Bardzo często zauważalne jest to u rollerów angielskich birmingham, osobniki takie powinny być eliminowane z hodowli .

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » ndz kwie 23, 2017 9:42 pm

Ostatni raz fajfry wywracające seriami ( rolujące) aż do ziemi oglądałem przeszło 10 lat temu , w hodowli mojego syna. Miał osobniki rolujące aż do ziemi, niektóre rzeczywiście nie dawały rady się zatrzymać. Niestety kuna położyła kres tej hodowli, liczącej przeszło 40 sztuk idealnie wywracających gołębi. Od tej pory nigdy czegoś takiego nie widziałem. Kilka razy udało mi się spotkać osobniki robiące 5, a sporadycznie i więcej wywrotów, przeważnie trafiają się ptaki robiące od 1 do 3 wywrotów. Raz kupiłem starego samca robiącego do 10 wywrotów, ale nie udało mi się nic równie wywrotnego po nim wychować. Pewnie z powodu braku równie wywrotnej samicy. Gdy go kupiłem, miał już 9 lat, był u mnie jeszcze przez 3 sezony.

Awatar użytkownika
momo1351
Kontakt:

Post autor: momo1351 » sob maja 13, 2017 9:20 am

Głębokie fajfry ...to zależy co się rozumie pod pojęciem "głębokich " akrobacji . Rollery bułgarskie ,donki kosowskie akrobacje zaczynaja swoje i nawet 200 metrów nad ziemia i ciągną do samej ziemi . A czy fajfer się rozbije czy tez nie zależy od wielu czynników . Smialo możesz krzyżować "głębokie " ze sobą

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » pn maja 15, 2017 10:06 pm

O ile w ogóle jeszcze takie spotkasz :D

ODPOWIEDZ