Srebrniak - dawniej i dziś (galeria)...

Awatar użytkownika
SETER
Kontakt:

Srebrniak - dawniej i dziś (galeria)...

Post autor: SETER » pt sty 29, 2010 8:13 pm

Witam,
znalazłem na niemieckiej stronce internetowej, poświęconej tematyce ras NDL i PDL ciekawy artykuł o Srebrniaku polskim.
Artykuł pochodzi z 1954 r. i znajduje się w nim dosyć dobre zdięcie srebrniaka.
Link do tekstu:
http://www.sv-dlt-plt.de/wiki/F_Schaefer_%3F%3F_1954
Mam pytanie i wielką prośbę - jeżeli ktoś posiada fotografie srebrniaków hodowanych w latach 80-tych i wcześniej, to czy mógłby je zamieścić na forum, ewentualnie podać linka do jakiejś galerii zamieszczonej w internecie ?
Jeżeli udało by się zgromadzić takie zdięcia, to można by prześledzić "ewolucję" srebrniaka w poszczególnych latach (mam na myśli ptaki "wystawowe", lub takie, które w powszechnym mniemaniu hodowców uchodziły za ptaki wybitne itp.) - stare zdięcia można zeskanować i wypalić na płycie CD/DVD, po czym zamieścić w internecie (to informacja dla starszych hodowców).
Coś na wzór tego:
http://www.sv-dlt-plt.de/wiki/Zeitliche ... %C3%9F_DLT
Myślę, że w przypadku srebrniaka jest to realne, ponieważ jest to najliczniej hodowana w Polsce rasa gołębi.
Pozdrawiam i liczę na "odzew" :wink:
D.Ł.
Kaszanka forever !!

krymka
Kontakt:

Re: Srebrniak - dawniej i dziś (galeria)...

Post autor: krymka » pt sty 29, 2010 9:59 pm

Dziś żeby srebrniak miał czarną brew to go musisz najpierw 2 dni przed wystawą dobrze uślinić , a potem wystawić, kupujesz takiedo gołębia ,a za dwa dni gołąb dostaje jasną brew.

Awatar użytkownika
wscekly4405
Kontakt:

Post autor: wscekly4405 » pt sty 29, 2010 10:43 pm

wystarczy wziąć zdjęcia z allegro i tam znajdziesz przekrój są tam ptaki które wyglądają jak by były z lat 40,50itd. :lol: a tak na poważnie to taka fotograficzna dokumentacja przydała by się wszystkim polskim rasom
golebie-akrobatyczne

Awatar użytkownika
SETER
Kontakt:

Post autor: SETER » wt lut 02, 2010 5:57 pm

Witam,
niedługo po zamieszczeniu tego tematu, skontaktował się ze mną hodowca, który (niestety) wolał pozostać anonimowy (prosił, aby nie publikować jego nazwiska).
Ale do rzeczy - hodowca ten, przesłał mi skany czasopisma "Hodowca Drobnego Inwentarza" nr 5 z 1973 r. - str. 22 i 23.
Zdięcia pochodzą z Międzynarodowego Konkursu Gołębi Rasowych, który odbył się w Warszawie w 1973 r.
Temat o srebrniaku, ale chyba nic się nie stanie, jeśli pokażemy przy okazji inne rasy PDL (i "pochodne"), oraz (przy okazji) Sokoła gdańskiego.
Srebrniak z pierwszego (od góry) ze zdięcia/skanu pochodził z hodowli pana Ryszarda Pawłowskiego...(miłośnicy PDL wiedzą o co chodzi).
Chciałbym zauważyć, że na pierwszej od góry fotografii widać błąd w katalogu - gołąb o "sroczym" rysunku, to oczywiście nie Perłowy, tylko Sroka Krakowska/polska "krakus" :wink:
Dodam, że (zdięcia są w końcu czarno białe) "krakus" jest koloru czarnego.
Obrazek

I drugie zdięcie, tym razem z Perłowym (już bez błędu w opisie), Łódzkim Pstrym, oraz Sokołem Gdańskim:
Obrazek
Dla porównania, zamieszczam zdięcie Srebrniaka, które zrobiłem na wystwie w Krakowie - w listopadzie 2007 r. (proszę wybaczyć moją nieudolność):
Obrazek
PS.
widać wyraźnie, że ptaki wystawiane w 1973 r. są bardziej krępe, lepiej umięśnione, kościec sprawia wrażenie "solidniejszego" - taka budowa sprzyja lotności, w przeciwieństwie do tej budowy, która "lansowana" jest obecnie we wzorcu i na wystawach.
Jeżeli uda się coś "wygrzebać", to postaram się zamieścić dobrej jakości zdięcie "krakusa" - mam nadzieję, że ktoś mnie wyręczy :D
Pozdrawiam
D.Ł.
Kaszanka forever !!

Awatar użytkownika
zbiter
Kontakt:

Post autor: zbiter » wt lut 02, 2010 6:31 pm

Osobiście lepiej mi się podobały dawniejsze ptaki i co ważne te gołębie latały w stadach .Teraz za bardzo są wydelikatnione
Szukaj a znajdziesz

arbiter
Kontakt:

Post autor: arbiter » wt lut 02, 2010 6:39 pm

Na szczęście stary typ Srebrniaka można jeszcze znaleźć na bazarach.

MILO
Kontakt:

Post autor: MILO » wt lut 02, 2010 11:20 pm

-
Ostatnio zmieniony ndz paź 07, 2012 9:36 am przez MILO, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
SETER
Kontakt:

Post autor: SETER » sob lut 06, 2010 3:25 pm

Witam,
dzięki MILO, za wstawienie zdięć - z jakiej książki pochodzi to pierwsze zdięcie od góry ? (pozostałe chyba z "Hodowli gołębi" Peterfi'ego ?).
Skanów zdięć z tej książki nie zamieszczałem, ponieważ ptaki te pochodziły (prawdopodobnie) z zagranicznych hodowli, co mogło by być nieco mylące (np. srebrniaki hodowane obecnie przez Niemców, znacznie różnią się od tych prezentowanych na polskich wystawach).
Dzięki wielkie za fatygę.
PS
MILO - czy te srebrniaki na Fotosiku to Twoje ? - ładne ptaszki :D - ale chyba nie latają, co ? :wink:
Kaszanka forever !!

krymka
Kontakt:

Post autor: krymka » sob lut 06, 2010 6:07 pm

Srebrniaki starego typu można jeszcze kupić na rynku w Łodzi, o wiele bardziej mi sie podobają nie jak te obecnie chodowane wyżły.

MILO
Kontakt:

Post autor: MILO » sob lut 06, 2010 8:10 pm

-
Ostatnio zmieniony ndz paź 07, 2012 9:37 am przez MILO, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
merx
Kontakt:

Post autor: merx » pn kwie 12, 2010 10:45 pm

Korzystając z okazji chciałem zapytać czy może mi ktoś przybliżyć jakie były różnice jeśli chodzi o ptaki hodowane w różnych rejonach kraju.Gdzieś czytałem że były trzy popularne typy srebraniaków mianowicie krakowskie,łódzkie i warszawskie,hodowane wedle upodobań.A więc :?

arbiter
Kontakt:

Post autor: arbiter » wt kwie 13, 2010 7:41 am

Ja właśnie w ostatnią niedzielę na placu u nas we Wrocławiu kupiłem parę srebrniaków podobnych do tych z lat 30-stych :)

krymka polska
Kontakt:

Post autor: krymka polska » pt lut 01, 2013 4:33 pm

Filmik z wystawy klubowej PDL w Radomiu

Awatar użytkownika
robi1976
Kontakt:

Post autor: robi1976 » sob lut 02, 2013 7:59 pm

super filmik bylem na nie, na tej wystawie

Awatar użytkownika
robi1976
Kontakt:

Post autor: robi1976 » sob lut 02, 2013 8:02 pm

adammo87
Kontakt:

Post autor: adammo87 » sob lut 02, 2013 9:07 pm

a zeby tak wzorzec zrobic dla SREBRNIAK STAROPOLSKI? golebie by wygladaly tak jak kilkadziesiat lat temu. myslicie ze moze by przeszlo?

Awatar użytkownika
Lotny22
Kontakt:

Post autor: Lotny22 » ndz lut 03, 2013 9:56 am

Ja jestem za. Te gołębie przynajmniej by latały i młode chowały. :D

Awatar użytkownika
Lotny22
Kontakt:

Post autor: Lotny22 » ndz lut 03, 2013 9:59 am

Ja jestem za. Te gołębie przynajmniej by latały i młode chowały. :D

adammo87
Kontakt:

Post autor: adammo87 » ndz lut 03, 2013 11:14 am

Lotny22 pisze:Ja jestem za. Te gołębie przynajmniej by latały i młode chowały. :D
tzn... "nowy" srebrniak tez moze latac, ptak jest lekki i smukly... to juz tylko brocha hodowcy czy gnia je czy nie. wiem za to ze na wystawie mozna golym okiem poznac srabrniaka ganianego od wolierowca, i ganiane duzo ladniejsza postawe i sylwetke maja

Awatar użytkownika
merx
Kontakt:

Post autor: merx » pn lut 04, 2013 2:38 pm

Ostatnio udało mi się zakupić parę krakusów u Krakowskiego hodowcy idento jak ten osobnik ze skanu z tej gazety.I z tym samym panem rozmawialiśmy o srebrniakach.Wspomniałem mu że moje upodobania zatrzymały się na ptakach które teraz można spotkać na bazarach i placach targowych,że podobały mi się ich głowy i że te ptaki potrafiły latać.A starszy pan na to że dzisiejszy srebrniak też by latał gdyby ganiać go od młódka.Jednak nikt nie będzie wypuszczał z woliery drogich ptaków nie wspominając o ganianiu.

ODPOWIEDZ