Antwerpse Smierel

pawel500
Kontakt:

Antwerpse Smierel

Post autor: pawel500 » śr lis 25, 2009 10:25 pm

Koledzy mam mały kłopot. W tym roku będąc w Holandii zakupiłem kilka sztuk Antwerpse Smierel. Tu mam pytanie czy się spotkaliście z tą rasą oraz czy jest tu ktoś kto ją trzyma? Ewentualnie opis tej rasy. Za wszystkie uwagi dziękuję jestem tu pierwszy raz. Pozdrawiam wszystkich
Załączniki
100_8508.JPG
Antwerpse Smierel

wydmin
Kontakt:

Re: Antwerpse Smierel

Post autor: wydmin » śr lis 25, 2009 10:53 pm

Witaj.
Po ujrzeniu tego gołębia na innym portalu :) tak mnie zainteresował, że poszukałem troche, ale pewnie tez tą strone znasz...www.bbneerhofdieren.de/duiven.htm . . .ajna rasa. Pozdrawiam.

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » czw lis 26, 2009 7:09 pm

W zeszłym roku były wystawiane jako pokaz w Gorzowie. Nie pamiętam nazwiska hodowcy, ale wystawiał też podobne rasy: luikse barbet i show antwerp.Będę tam w niedzielę , może też je będą wystawiać, to dowiem się o namiary na hodowcę.

Zjak
Kontakt:

Post autor: Zjak » czw lis 26, 2009 8:05 pm

Jest to mewka antwerpska smerle. U nas nie spotykam jej na wystawach, nie było jej także na wystawie w Nitrze.

Pozdr.
golebie.wombat.fc.pl

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » pt lis 27, 2009 11:04 am

W okresie międzywojennym ptaki te, podobnie jak ich barwne krewniaczki luikse barbet były hodowane w nieliczych polskich hodowlach. W tym okresie krzyżowano je z mewkami egipskimi, turbitami angielskimi, również wówczas hodowanymi w Polsce i z brodawczakami polskimi ,które nazywano wtedy belgijskimi.Z tego miksu utworzono bardzo popularną do niedawna rasę krótkodziobych garbonosów, nazywanych belgijaczkami, baranami belgijskimi a na Mazowszu orlikami. Niedobitki tej rasy sprzedawane są na Allegro przez handlarzy- cwaniaczków jako antwerpske wystawowe ( show antwerp). Ptaki te są pokrojowo podobne do antwerpskich, ale są wytworem polskiej hodowli i o wiele mnejsze. Przykładowo show antwerp ma obrączkę nr 10 a belgijak 8mm.Również kolorystycznie znacznie się różnią. U show antwerp występują wszystkie kolory obowiązujące u gołębi pocztowych, jednak u osobników kolorowych niedopuszczalne jest występowanie białych piór. Belgijaczki występują w wielu odmianach pstrokatości, jak np. białolote, plamiste, tigry itp.

Awatar użytkownika
SETER
Kontakt:

Post autor: SETER » pt lis 27, 2009 8:03 pm

Witam,
mam pytanie do kol. Krzyśka - czy chodziło o te gołąbki ?
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Przepraszam za słabą jakość zdięć... :roll:
Kaszanka forever !!

pawel500
Kontakt:

Post autor: pawel500 » pt lis 27, 2009 8:23 pm

Antwerpse Smierel są dużymi gołebiami obraczka nr10. Mają wiele kolorów ja mam 7. Co mnie ciekawi to to że jest troche "odpadów" rodzą się np. z czubkiem. Dobrze zajmują się swoim potomstwem. Jestem początkujący i niewiem czy mógłbym je na wystawie pokazać?

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » sob lis 28, 2009 8:22 am

Seter_ właśnie o coś takiego mi chodziło. Co do zjawiska czubatości u antwerp smerle, to czasami się to zdarza, prawdopododobnie jest to skutek pokrewieństwa z bardzo podobną mewką staroholendską, która jest trochę drobniejsza i ma koronkę.rasa ta nie ma na razie polskiego wzorca, dlatego w zeszłym sezonie w Gorzowie była wystawiana jako pokaz, bez oceny.

Awatar użytkownika
SETER
Kontakt:

Post autor: SETER » sob lis 28, 2009 9:29 pm

krzysiek pisze:Seter_ właśnie o coś takiego mi chodziło. Co do zjawiska czubatości u antwerp smerle, to czasami się to zdarza, prawdopododobnie jest to skutek pokrewieństwa z bardzo podobną mewką staroholendską, która jest trochę drobniejsza i ma koronkę.rasa ta nie ma na razie polskiego wzorca, dlatego w zeszłym sezonie w Gorzowie była wystawiana jako pokaz, bez oceny.
Zdięcie zrobiłem na ostatniej wystawie w Krakowie (tej z "wyskubaną" Sroką Łowicką).
Kaszanka forever !!

pawel500
Kontakt:

Post autor: pawel500 » ndz lis 29, 2009 1:01 pm

Tu dodaję zdjęcia mewki staroholenderskiej (Oud hollandse meuw) Zdjęcia zrobione podczas wystawy w Houten w marcu tego roku
Załączniki
DSC04370.JPG
DSC04354.JPG

adamking
Kontakt:

Post autor: adamking » ndz lis 29, 2009 1:10 pm

kolego pawel500 czy na drugim zdjęciu nie jest czasem pokazana mewka orientalna ?A nie Antwerpse Smierel :idea:
ADAMKING

pawel500
Kontakt:

Post autor: pawel500 » ndz lis 29, 2009 1:48 pm

adamking pisze:kolego pawel500 czy na drugim zdjęciu nie jest czasem pokazana mewka orientalna ?A nie Antwerpse Smierel :idea:
Te dwa powyższe zdjęcia przedstawiają mewkę starocholenderską te czarne i te niebieskie z białymi pasami, tak bynajmiej wynikało z opisu na klatce wystawowej( może się pomyliłem ale raczej mało prawdopodobne) Antwerpse Smierel jest pokazany w pierwszym moim poście ten z czerwonymi bokami jest to samica. . Ta mewka jest dużo większa od naszej mewki ale jest też sporo mniejsza mniejsza od Antwerpse Smierel. Zrobiłem im zdjęcia gdyż chcę je także sprowadzić w przyszłym roku.

Awatar użytkownika
zbiter
Kontakt:

Post autor: zbiter » ndz lis 29, 2009 5:26 pm

Te na dole to bluety ,jest tego sporo w Polsce ,rzeczywiście są to masywniejszej budowy ptaki
Szukaj a znajdziesz

adamking
Kontakt:

Post autor: adamking » ndz lis 29, 2009 8:18 pm

tak też właśnie myślałem
ADAMKING

bubi
Kontakt:

Post autor: bubi » wt mar 08, 2011 5:44 pm

Witam,czy ktoś z was trzyma te gołębie.Chodzi mi o mewke antwerpską i staroholenderską,ponoć są dobrymi mamkami.Mam kilka par i chciałbym się dowiedzieć od'' naszych'' hodowców,hollendrzy bardzo je chwalą :wink: Pozdrawiam 8)
mbudniewicz.pl.tl

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » wt mar 08, 2011 7:22 pm

Co do antwerpskich na cuda bym nie liczył, niektóre potrafią wykarmić własne młode, inne dają radę wypaść jedno, niektóre same potrzebują mamek.Staroholenderskie natomiast przeważnie dobrze karmią, poza tym są to dobre ptaki lotne, latają zataczając kola na średniej wysokości, zwartym stadem. Czas lotu dochodzi nieraz do 2,5 godziny, chociaż przeważnie latają krócej, około godziny.Nie są to moje własne doświadczenia, lecz mieszkającego w Niemczech kolegi. U niego staroholenderskie służą jako mamki dla turbitów angielskich.

Awatar użytkownika
merx
Kontakt:

Post autor: merx » czw mar 10, 2011 10:04 pm

Na te co pokazał Seter u nas mówi się "śląskie".

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » pt mar 11, 2011 10:16 am

Śląskie, właściwie brodawczaki śląskie są nieco większe, bardziej krępe,mają bardziej rozwinięte brodawki dziobowe i "okulary" jak u brodawczaków polskich. Powinny też mieć żabot, jak mewki. Prawidłowe brodawczaki śląskie pokazał kiedyś na forum Xwoczko.

Awatar użytkownika
merx
Kontakt:

Post autor: merx » sob mar 12, 2011 9:06 pm

Jeśli mówisz o tym http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c72 ... ccec7.html to raczej odpada.Te śląskie o których wspomniałem u nas jeszcze kilka lat temu były dość popularne. Są to gołębie bez wzorca więc może są jakieś różnice pokrojowe zależnie od regionu. U nas zwraca się uwage na krótki dziób a profil głowy jest bardziej podobny do tego czerwonego z galerii ale jeszcze nie to.Nigdy nie widziałem u nich żabotu ani tak rozwiniętych woskówek.

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » sob mar 12, 2011 10:02 pm

No widzisz, tak to już jest w naszym gołębiarstwie. Rasy nie mają wzorca i co miasto, to inna nazwa dla tej samej rasy. Te, które pokazał Seter na Mazowszu noszą nazwę orlik lub garbonos - orlik.W okolicach Sieradza mówią na nie krótkie belgijskie, u nas krótkie barany.Mój syn hoduje kilka parek tych gołąbków, ma też parkę śląskich, takich , jak ten na fotce, którą pokazałeś.Nie wiem, dlaczego garbonosy - orliki nazywane są śląskimi. Ta rasa ma belgijski rodowód, wyhodowana została na przełomie XIX i XXw. przez hodowców z terenów ówczesnej Galicji, później duży wkład w rozwój i obecny wygląd rasy wnieśli hodowcy warszawscy.Prawdopodobnie tak jak inne , pokrewne rasy , czyli brodawczaki polskie i podkarpackie powstały w wyniku krzyżowania legendarnego , krótkodziobego gołębia pocztowego z Liege z hodowanymi lokalne rasami. Brodawczaki polskie i podkarpackie mają domieszkę krótkodziobych brodawczaków tureckich, orliki uzyskano z krzyżówki z mewkami egipskimi, po których odziedziczyły kształt głowy i skierowany do dołu, krótki i gruby dziób.

Daniel
Kontakt:

Post autor: Daniel » pt wrz 19, 2014 8:28 pm

Witam poszukuje gołebi tej rasy kolor płeć wiek obojetny jakies informacje prosze przesyłac na maila tarczowy_slaski@op.pl pozdrawiam

Awatar użytkownika
zbiter
Kontakt:

Post autor: zbiter » sob wrz 20, 2014 5:53 am

Posiadam w swojej hodowli 5 szt mewek staroholenderskich :D .Faktycznie są dobrymi ,troskliwymi mamkami Znalazłem jedno stare zdjęcie http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/887 ... 4f9a9.html
Szukaj a znajdziesz

ODPOWIEDZ