Proszę o pomoc w ustaleniu rasy?

Zjak
Kontakt:

Re: Proszę o pomoc w ustaleniu rasy?

Post autor: Zjak » śr gru 14, 2011 4:05 pm

W formie zagadki jest taki gołąbek do rozpoznania:

Obrazek

Pozdr.
golebie.wombat.fc.pl

Awatar użytkownika
lewap125
Kontakt:

Post autor: lewap125 » śr gru 14, 2011 4:52 pm

Witam .Gołąbek ten był wystawiany w Białymstoku jako TURCZYN przez Pana Alberta Miętka i nawet oceniony,Wystawionych było 4 sztuki z ptk. 95 , 94 , 95 , 94 , choć potem było sporo słów sprzeciwu u zwiedzających, oceniał sędzia Ampulski Krzysztof.
Widziałem też te same gołąbki w Kielcach, ale sędzia Kazimierz Postolski stanął na wysokości zadania i wszystkim czterem dał ocenę BO, BO, BO, BO.
Pozdrowienia dla miłośników TURCZYNA
Myślę , że się nie pomyliłem :D

lukas17
Kontakt:

Post autor: lukas17 » śr gru 14, 2011 5:53 pm

O ile dobrze pamiętam to ten gołąb właśnie na karcie oceny miał napisane turczyn.

Zjak
Kontakt:

Post autor: Zjak » śr gru 14, 2011 7:57 pm

Czyli jednym słowem, turczyn robi karierę i będzie znany w całej Polsce.

Pozdr.
golebie.wombat.fc.pl

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » śr gru 14, 2011 8:05 pm

Jaki turczyn? Jest wzorzec wyhodowanego m.in. przez p. Gilarskiego tzw. turczyna krótkodziobego. Nawet jeśli tamten ptak niewiele ma wspólnego ( poza nazwą oczywiście) ze starodawnym turczynem, to jest to jednak rasa o w miarę ustabilizowanym fenotypie. Nie jestem na bieżąco z nowymi wzorcami ale ten ptak w niczym nie przypomina turczynów pana Gilarskiego. Nie przypomina też ptaków w typie turczyna , jakie sprowadził kiedyś ze Słowacji , poprawcie jeśli się mylę, chyba p. Gref.Moim zdaniem to coś w rodzaju mieszańca praskiego krótkodziobego z maściuchem wiedeńskim.

Awatar użytkownika
lewap125
Kontakt:

Post autor: lewap125 » śr gru 14, 2011 9:46 pm

Krzysiek ja napisałem, co widziałem na własne oczy i to co jest w oficjalnych katalogach, a że te gołębie tyle przypominają TURCZYNA co ja zakonnicę :lol: to nie moja wina. Może w końcu zarząd PZHGRiDI powinien zająć oficjalne stanowisko co do TURCZYNA , czy jest jeszcze w naszych hodowlach, czy tylko jest to pobożne życzenie niektórych hodowców , ja też uważam, że te gołębie nie mają nic wspólnego z TURCZYNEM, ale jest grono hodowców którzy na siłę chcą hodować coś co dawno wymarło, a niektórzy nawet nie bardzo pamiętają jak wyglądały TURCZYNY.
Pozdrawiam

Zjak
Kontakt:

Post autor: Zjak » śr gru 14, 2011 10:17 pm

Trochę znam historie obu turczynów, tj. tego z wzorca i tego od p.Gilarskiego. Wzorzec turczyna został opracowany i przyjęty wbrew obowiązującym zasadom, tj. do nie istniejących gołębi. Pojedyncze gołębie, niby turczyny zostały zakupione w Czechach, ale nie przez p.Grefa.
Podobno te gołębie bywały na wystawach w Niemczech, ale teraz nie da się ustalić pod jakimi nazwami. I właśnie wzorzec został opracowany pod te gołębie, czyli mają czerwone, szerokie brwi, krótki i gruby dziób.
Najciekawiej opisano oczy: oczywiście perłowe i UWAGA! pośrodku ma być źrenica, mała i czarna!!!
I teraz pytanie? czy ktoś widział źrenicę nie czarną! Może są jakieś stworzenia, które mają nie czarne źrenice, ale na ile wiem to ptaki mają czarne źrenice.
Następne pytanie? czy źrenica może być mała i duża? TAK, może być, ale zależy to od ilości światła, które wpada do oka. Źrenica jest otworem w tęczówce i jej wielkość jest czynnością fizjologiczną oka, więc jak czynność fizjologiczna może być oceniana przez sędziego? Jest to niedorzeczność. Takich bzdur jest więcej we wzorcach opracowanych przez polskich expertów.
We wzorcach przetłumaczonych z niemieckich wzorców, o źrenicy nie ma ani słowa.

Turczyny p.Gilarskiego nie odpowiadają obecnemu wzorcowi. Oba rodzaje turczynów będę w moim albumie.
Na razie tyle.
Pozdr.
golebie.wombat.fc.pl

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » śr gru 14, 2011 11:32 pm

Ten konkretny gołąbek nie pasuje nijak do typu prezentowanego jako turczyn ( z czerwoną brwią). Zwróćcie uwagę jak ma wstawiony dziób. Zupełnie jak u budapesztańskiego krótkodziobego. Jeśli chodzi o turczyna jako takiego, uważam, że rasa bezpowrotnie wyginęła jednak panu Gilarskiemu udało się stworzyć rasę, która w pewnym stopniu odpowiada wyobrażeniu turczyna.Skoro jest grono hodowców, którzy hodują te ptaki i upierają się by nazywać je turczynami to czemu nie, w końcu żyjemy w wolnym kraju. Dlaczego jednak ktoś dorabia wzorzec, no właśnie, do czego? Po to , żeby potem dorobić do tego wyimaginowanego wzorca koka, jakiego oglądamy tutaj na zdjęciu?To taka sama paranoja jak białogon radomski czy beznadziejny wzorzec stawaka polskiego promujący nielota - mieszańca ze stawakiem śląskim.

Awatar użytkownika
lewap125
Kontakt:

Post autor: lewap125 » czw gru 15, 2011 8:26 pm

Awatar użytkownika
zbiter
Kontakt:

Post autor: zbiter » pt gru 16, 2011 8:35 pm

Pisze że to krymka niemiecka ,niby hamburska
Szukaj a znajdziesz

Awatar użytkownika
lewap125
Kontakt:

Post autor: lewap125 » pt gru 16, 2011 9:43 pm

jeśli to ma być hamburska to nie tylko na naszym allegro można znaleźć takie kwiatki :D

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » pt gru 16, 2011 10:01 pm

Kiedyś w okolicach Łodzi hodowano mnóstwo takich krymek. Tamte jednak umiały świetnie wywracać w locie.

Awatar użytkownika
lewap125
Kontakt:

Post autor: lewap125 » pt gru 16, 2011 10:47 pm

Jak dobrze pamiętam to te z ok. Łodzi miały trochę szersze , krótsze dzioby, dużo dłuższe łapcie i niektóre miały lekko czerwonawą oprawę oka, pod koniec lat 70-tych miałem takie w swoim gołębniku i tak jak napisałeś to świetnie wywracały. Raz nawet musiałem wyjmować ze stawu :D jak jej się pomyliła ilość obrotów :lol:. U mnie nazywano je Łódzkimi.

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » pt gru 16, 2011 11:00 pm

Masz rację, ale łapcie miewały różne, małe , średnie i całkiem duże. Takie jak na zdjęciu spotyka się jeszcze dość często.Są używane jako mamki. To prawdopodobnie efekt krzyżowania krymki wywrotnej ( łódzkiej) z krymką polską.

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » ndz gru 25, 2011 1:17 am

Myślę, że jednak wiesz. Też wiem, ale niech to będzie zagadka. Ciekawe, kto zgadnie.

jacho
Kontakt:

Post autor: jacho » ndz gru 25, 2011 1:26 am

bohmeński b.ż.pstry?czy jakoś tak?
jes

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » ndz gru 25, 2011 1:55 am

Niestety w polskim wzorcu ktoś tak nieszczęśliwie nazwał tą rasę. Moim zdaniem nazwa zupełnie nietrafiona. Kiedyś funkcjonowała bardziej adekwatna nazwa: czajka czeska - kropenka. Kropenka to czeskie określenie specyficznego rysunku. Nie wszyscy wiedzą, że aby uzyskać prawidłowy pstry rysunek niezbędne są niezbyt humanitarne zabiegi , podobne jak przy naszych berlinkach z białymi ogonami. Barwne piórka u młódków trzeba wyrywać kilkakrotnie, gdy tylko odrosną aż do momentu, gdy w miejsce barwnych pojawią się piórka białe.

Awatar użytkownika
lewap125
Kontakt:

Post autor: lewap125 » ndz gru 25, 2011 3:58 am

Może ktoś potrafi to dokładnie przetłumaczyć :D

https://picasaweb.google.com/1072789958 ... 5946420290
Jeśli nie pomyliłem kart i gołębi :lol:
https://picasaweb.google.com/1072789958 ... 7784850226

Edward
Kontakt:

Post autor: Edward » ndz gru 25, 2011 8:17 am

Witam.Czajka czeska kropenka to nie żadna nowosć to stara rasa dokładnie opisana i jest rysunek w książce Peterfiego .Kiedyś dosc licznie hodowana w mojej okolicy/nikt nie mial pojęcia o jakim kolwiek wyrywaniu piórek Po prostu miały takie upierzenie niczym nie różniące się jak na rysunku pokazanym w ksiązce lub na zdjęciu które pokazał lewap po prostu to cecha tej rasy.

Awatar użytkownika
lewap125
Kontakt:

Post autor: lewap125 » ndz gru 25, 2011 11:20 am

Ja te gołębie widziałem pierwszy raz na wystawie w Nitrze 2009r i wtedy wywarły na mnie bardzo duże wrażenie, w realu wyglądały zaj........ście :lol: :lol:

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » ndz gru 25, 2011 12:09 pm

Ad Edward. Podobnie jak w przypadku berlinków z białymi ogonami , także kropenki zachowują właściwy rysunek jedynie w przypadku, gdy są hodowane w czystej krwi a najlepiej w czystej linii, czyli spokrewnione ze sobą. Domieszka obcej krwi powoduje, że po ptakach z idealnym rysunkiem wychodzi część potomstwa bez rysunku lub z rysunkiem wadliwym.Dlatego hodowcy stosują wyrywanie piór w celu zmiany ich barwy.Pisał też o tym Peterfi w opisie tej rasy. Teraz nazwa. Z przyczyn, które znają pewnie jedynie związkowi decydenci nazwa " czajka czeska - kropenka" została zmieniona na "bohmeński ( ???) pstry". Dlaczego? Przyznam, że najlepsi poloniści nie dali rady wytłumaczyć tego fenomenu.To znaczy, ich wytłumaczenie było bardzo niepochlebne dla autorów radosnej twórczości tego typu. Prawdopodobnie jest to jakiś łamaniec językowy wzięty z niemieckiego "bohmische" ( sorry za pisownię, ale nie mam w laptopie niemieckich znaków). W języku polskim funkcjonuje nazwa "Bohemia" , kiedyś nawet jeździł pociąg o tej nazwie, bodajże z Pragi do Wrocławia. Co do trasy mogę się mylić, ale jeździłem nim często z Opola do Wrocławia w latach 80-ych.Logiczne i przede wszystkim językowo poprawne byłoby użycie nazwy "bohemski" , ale "bohmeński" ? Od jakiegoś czasu widać w oficjalnym nazewnictwie związkowym dwie tendencje. Pierwsza to ukłon w stronę nazewnictwa niemieckiego. Tworząc polskie nazwy produkuje się niemiecko - podobne łamańce jezykowe, zupełnie bezsensowne i z punktu widzenia poprawności językowej i gramatycznej bardzo wadliwe.często takimi dziwolągami zastępowane są poprawne i finkcjonujące od dawna dobre nazwy ( np. kropenka). Z drugiej strony mamy do czynienia z równie nieudolnym i bezsensownym dążeniem do spolszczenia nazw, zwłaszcza ras wschodnich. Przykładowo nikołajewski ( od miasta Nikołajew, gdzie powstała rasa) wysokolotny został zmieniony na "mikołajowski(???), a białogłówka gumbińska została zmieniona na gąbińską ( nikt nie wie, gdzie jest ten Gąbin i faktem jest , że rasa na pewno stamtąd nie pochodzi).

bubi
Kontakt:

Post autor: bubi » ndz gru 25, 2011 12:32 pm

Gąbin jest niedaleko odemnie :D 8)
mbudniewicz.pl.tl

Edward
Kontakt:

Post autor: Edward » ndz gru 25, 2011 12:40 pm

Zobaczył skórkę od słoniny i przyleciał. jak by mu tak wyrywać piórka zapewne był by sikorką

http://i39.tinypic.com/xo2utt.jpg
Krzysiu wydaje mi się ze rasa a przygotowywanie ptaków czy innych zwierzątek np. do wystaw itd,to dwa różne pojęcia kobita jak idzie na bal to też się stroi.

Zjak
Kontakt:

Post autor: Zjak » ndz gru 25, 2011 1:21 pm

Aktualnie obowiązująca nazwa czajki wg wzorca to czeska czajka łapciasta /EE0477/, bo jest jeszcze czeska czajka gładkonoga /EE0478/, ale u nas nie uwzględniona we wzorcu.
Słowo "Bohemia" występuje w nazwach w EE bo w nazewnictwie Czeskim jest używana nazwa -
ceska cejka.
Dla ciekawości dodam, że nazwa angielska w EE brzmi: Bohemian Tiger Swallow muffed, czyli jaskółka - swallow, a u nas nazwano czajka!
Co do polskiej nazwy "mikołajowski" to jest poprawna, bo "nikołajewski" jest nazwą rosyjską.
Nikołaj po rosyjsku to po polsku Mikołaj, itd. To samo dotyczy nazwy rosyjskiej "czilik", a po polsku czyta się "czylik".

Czyli polskie nazwy zawsze będą budziły jakieś wątpliwości i tak już pozostanie.

Pozdr.
golebie.wombat.fc.pl

ODPOWIEDZ