budapesztańskie... ale czy wysoko- lotne?

Awatar użytkownika
piobar
Kontakt:

budapesztańskie... ale czy wysoko- lotne?

Post autor: piobar » śr wrz 02, 2009 10:26 pm

w ostatnich latach pojawiło sie dużo ptaków "budapesztańskich"
chciałbym poruszyć dyskusje na temat tych ras: budapesztański białolotny, budapesztański tarczowy, budapeszty konczate, budapeszty bibic

mnie osobiście budapeszt kojarzy sie z ptakiem wysoko- lotnym, typowym węgrem hodowanym w Polsce, które niewiele mają wspólnego z ptakami teraz sprowadzanymi

mam pytanie do osób które miały odczynienia z tymi ptakami:
czy te ptaki przejawiają chęć do lotu?
jaki prezentują styl lotu?
jak wygląda sprawa z odchowywaniem młodych?
czy są to gołębie 'wolierowe", do podziwiania na wystawach?
jakie są odczucia oraz spostrzeżenie hodowców tych ptaków?

krzysiek
Kontakt:

Re: budapesztańskie... ale czy wysoko- lotne?

Post autor: krzysiek » czw wrz 03, 2009 10:04 am

Małe co- nieco na temat wymienionych przez Ciebie ras. Budapesztański białoloty , z założenia ptak wysokolotny, chociaż różnie z tym bywa.Przeważnie jednak ptaki systematycznie trenowane latają zadowalająco, podobnie jak inne budapeszty. Budapesztańki kończaty to po prostu jedna z odmian barwnych popularnych budapesztańskich wysokolotnych. Ptaki hodowane u nas to przeważie wolierowce hodowane na wygląd pod kątem wystaw. Sprowadzane z Węgier czy Słowacji z hodowli nastawionych na lot wyczynowy należą do najlepszych lotników wśród budapesztów.Z doświadczenia wiem, że wśród kończatych jest największy odsetek zagubionych w locie osobników najlepiej latających w porównaniu z innymi odmianami barwnymi budapesztów. Białotarczowy, tzw. lustrzak, gołąb typu lotnego, daleko spokrewniony z budapesztańskim wysokolotnym. Przeważnie latają na małej i średniej wysokości zataczają niewielkie koła, lot trwa u dobrze trenowanych do 45min, rzadko godzinę.Większość hodowanych u nas lustrzaków to ptaki z wolier. Jeszcze pod koniec XX wieku były to popularne mamki dla krótkodziobych i ganiane były z innymi rasami średniodziobymi, jak murzynki lotne, krymki itp.Teraz "bibic"? wymysł kogoś niedosłyszącego, poprawnie jest to staroaustryjacki lotny ( bliski krewniak wiedeńskich wysokolotnych, czyli tzw. wiener hochflieger).Z budapesztami dość daleko spokrewniony, jednak dość popularny na Węgrzech jako ptak do lotu, lata podobnie jak budapeszty. Prawidłowa nazwa to WIENER KIEBITZ ( czyt. kibic) , czyli czajka wiedeńska.Nieszczęsny "bibic" wziął się stąd , że jakiś laik, w dodatku niedosłyszący spytał się handlarza na targowisku o nazwę ptaka, to co usłyszał przekręcił i tak poszło to dalej, niedługo pomyłka jakiegoś przypadkowego gołębiarza może stać się powszechnie używaną nazwą.Mamy tego przykład na naszym podwórku. Podobnie jakiś nieznający się na rzeczy początkujący hodowca kupując ptaki na targu pytał o ich nazwy.Kiedyś koroniarze końcate i sercate nazywano krakowiakami, nazwa potoczna mająca zaznaczyć różnicę między tymi rasami od sroki krakowskiej ( krakusa). Dla laika koroniarz końcaty był bardzo podobny do białogłówki gumbińskiej, nabył te ostatnie i po pewnym czasie zaczął rozprowadzać jako krakowiaki. Nikt tego na czas nie sprostował i dzisiaj całe rzesze nie znających się na rzeczy hodowców mylnie nazywają krakowiakami białogłówki gumbińskie, ptaki wyhodowane w dawnych Prusach Wschodnich, czyli na naszych Mazurach i litewskim Pomorzu ( Gumbia, stąd historyczna nazwa rasy). Aż dziw, że nikt w Krakowie nie sprostował tego przypisywania na siłę ich miastu tworu hodowli niemieckiej.

Zjak
Kontakt:

Post autor: Zjak » czw wrz 03, 2009 10:11 am

No to "piobar" otrzymałeś niemal wykład akademicki, z którego niektóre elementy możesz wykorzystać do swojej pracy mgr.

Pozdr.
golebie.wombat.fc.pl

Awatar użytkownika
piobar
Kontakt:

Post autor: piobar » czw wrz 03, 2009 10:43 am

rzeczywiście wyczerpująca wypowiedź, jednak do pracy średnio mi sie przyda (pisze o ginących rasach polskich), a temat chciałem poruszyć z czystej ciekawości ponieważ trzymam budapeszty do lotu <te gołębie zaskarbiły sobie moją sympatie>

a z doświadczenia wiem ze łatwo popełnić błąd przy zakupie ptaków do lotu które potem rozbijają lot, giną, nie chcą latać, lub choć by nawet w nazwie jak ja- "bibic" (nie miałem pojęcia ze to poprawnie ma być winer kiebitz)

czyli wprowadzenie budapesztańskich białolotnych lub konczatych do stada budapesztów nie było by złym pomysłem?

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » czw wrz 03, 2009 11:01 am

Kończate są odmianą barwną budapesztańskich wysokolotnych, zresztą jedną z wielu, białolote, podobnie jak deresze są rasą pokrewną, wszystkie mają ten sam styl lotu, więc bez problemu można je razem lotować.

Antoni
Kontakt:

Post autor: Antoni » czw wrz 03, 2009 3:25 pm

Chciałbym uściślić, że białogłówka gumbińska (gumbinner weiskopfe) pochodzi z miasta Gumbin (obecnie Gusiew) w obwodzie kaliningradzkim.
Pozostaję z szacunkiem dla wiedzy Krzyśka

Awatar użytkownika
MiRasM
Kontakt:

Post autor: MiRasM » czw wrz 03, 2009 11:18 pm

Witam...zainteresowanych hodowlą budapesztańskich wysokolotnych odsyłam do moich postów na tym forum...według zasady Zbitera..."szukajcie, a znajdziecie" :)
... podaję linka ze stronki węgierskiej jako ciekawostkę...:)...przy okazji pozdrawiam hodowców i sympatyków nie tylko pesztów...Jeszcze jedno...nadchodzi jesień...dużo tematów na temat gołębi i nie tylko można by poruszać na chacie...pomyślcie o tym ...powodzenia.
http://www.galamb.eu/video2/accordion.html

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » pt wrz 04, 2009 9:56 am

Wracając do białogłówki gumbińskiej ( sory , że odbiegam od tematu budapesztów), zdania odnośnie nazewnictw są podzielone. kolega Antoni przedstawił nazewnictwo niemieckie, zdaniem hodowców litewskich nazwa rasy , podobnie jak i samego miasta Gumbin pochodzi od starosłowiańskiej nazwy Gumbia, nazwą tą określano we wczesnym średniowieczu litewskie i pruskie pomorze Bałtyku.Zresztą hodowcy litewscy przyznają sobie prawo do tej rasy na równi z niemieckimi.

Antoni
Kontakt:

Post autor: Antoni » pt wrz 04, 2009 12:08 pm

Wydaje mi się, że tu nie ma sprzeczności co do miejsca pochodzenia tej rasy. Gumbin, to nazwa miasta, a Gumbia to nazwa szersza, dotycząca krainy geograficznej na terenie której leży Gumbia.

Awatar użytkownika
piobar
Kontakt:

Post autor: piobar » śr wrz 16, 2009 10:12 pm

i znowu coś nowego: Budapeszty Csepel
http://allegro.pl/item743739290_sprzeda ... sepel.html

szukając co nieco o tej rasie znalazłem tylko informacje o mieście oraz drużynie piłkarskiej ale nic o gołębiach

Awatar użytkownika
MiRasM
Kontakt:

Post autor: MiRasM » śr wrz 16, 2009 11:40 pm

Jeżeli chodzi o lotne z Csepel (czepele) jest to jedna z pięciu odmian wysokolotnych budapesztanskich...całkowicie białe, oczy czarne,otoczone żółtopomarańczowymi brwiami. Lot ich trwa 2-3 godz...tyle w/g danych z książki Peterfiego. Od niedawna dzięki życzliwości hodowcy z Płocka, hoduję tę odmianę pesztów, ale trzymam je zbyt krótko żeby wyrazić o nich opinię...

Zjak
Kontakt:

Post autor: Zjak » czw wrz 17, 2009 9:57 pm

piobar pisze:i znowu coś nowego: Budapeszty Csepel
http://allegro.pl/item743739290_sprzeda ... sepel.html

szukając co nieco o tej rasie znalazłem tylko informacje o mieście oraz drużynie piłkarskiej ale nic o gołębiach
"piobar" - nie czytasz wzorców rasowych, a Csepel to nic nowego - patrz wzorzec Wysokolotny budapeszteński.

W tym roku na wystawie gołębi w Radomiu były prezentowane w wolierze i także do sprzedaży. Było sporo chętnych, a właściciel cenił 50zł za sztukę.
I fotka z tej wystawy:

Obrazek

Pozdr.
golebie.wombat.fc.pl

Awatar użytkownika
MiRasM
Kontakt:

Post autor: MiRasM » czw wrz 17, 2009 10:51 pm

W uzupełnieniu dodaję ,że lotne z Csepel to krzyżówka budapesztańskich wysokolotnych z bocianami wiedeńskimi...jako pierwszy uzyskał ją J.Korenyi

Heniek
Kontakt:

Post autor: Heniek » ndz kwie 27, 2014 6:59 pm

Na temat wysokolotnych budapeszteńskich napisano już raczej dużo, ale może jednak jeszcze nie wszystko.
W ostatnich latach pojawiło sie dużo różnych "budapesztów", zapewne coraz więcej sprowadzanych od hodowców węgierskich. Między innymi budapesztański biało-tarczowy tzw. "lustrzak". W opisie wzorca wysokolotnego budapeszteńskiego takiej odmiany nie ma. Jest natomiast wiedeński białotarczowy. Czy to jest jedna rasa gołębi, czy jednak dwie różne rasy. Jeśli to dwie różne rasy, to jakie są zasadnicze różnice. Dodam że na fotogiełdzie lub na allegro pojawiają się w sprzedaży takie ptaki, ale z opisem raczej tylko "białotarczowy" lub "lustrzak". Z góry dziękuję za wyjaśnienia i pozdrawiam uczestników forum.
Heniek

grand.ix
Kontakt:

Post autor: grand.ix » pn kwie 28, 2014 11:27 am

To nie są gołębie wysokolotne. Obie rasy mają swój wzorzec. Różnice przede wszystkim w budowie głowy i koloru obwódki powiekowej. Wiedeńskie mają bardziej zaokrągloną głowę i brew czerwoną. Budapeszteńskie mogą mieć koronkę a wiedeńskie są zawsze gładkie.
Ostatnio zmieniony pn kwie 28, 2014 10:22 pm przez grand.ix, łącznie zmieniany 1 raz.

Zjak
Kontakt:

Post autor: Zjak » pn kwie 28, 2014 7:42 pm

grand.ix - jeśli nie masz zgody autora na zamieszczenie jego zdjęć na forum to muszę ten post usunąć.
Jeśli masz zgodę to musisz to napisać.

Moderator
golebie.wombat.fc.pl

ODPOWIEDZ