Brodawczak staropolski buldog

Awatar użytkownika
amcane
Kontakt:

Post autor: amcane » ndz sty 14, 2007 2:57 pm

Witam
Panie Seter niewiem czemu sie Pan tak oburzyl stwierdzeniem, ze nazwa "belgijskie" to nazwa bazarowa. Przeciez wszystkie rasy maja swoje potoczne nazwy rynkowe i nie dotyczy to jakosci golebia. Szumu wokol swoich golebi nie robie, bo jak sie Pan cofnie kilka postow wstecz to zauwazy Pan, ze odpowiadam tylko na akcje zainicjowana miedzy innymi przez kolege Studzianka <SOS ratujmy polskie rasy>. Golebi tych rowniez sam nie hoduje, poniewaz mam kontakt z kilkoma hodowcami, mieszkajacymi w roznych regionach Polski, ktorzy maja rownie piekne buldogi. Tak ze widzi Pan wcale za jedynego sie nie uwazam (chyba ze na tym forum). A co do roznic miedzy buldogiem a brodawczakiem polskim to tu juz Pan sie wyglupil widzac tylko "male roznice". Dodam jeszcze, ze te golebie juz dawno powinny byc zarejestrowane jako Polska rasa poniewaz to one braly miedzy innymi udzial w tworzeniu brodawczaka polskiego i swietokrzyskiego. Dlatego uwazam, ze nazwa brodawczak staropolski buldog bedzie najwlasciwsza. To tyle :wink:
POZDRAWIAM amcane

Awatar użytkownika
studzianek
Kontakt:

Post autor: studzianek » ndz sty 14, 2007 3:38 pm

Akcje SOS - ratujmy polskie rasy rozpczal w 1994 roku pan Zbigniew Gilarski. Ja tylko stworzylem strone www.golebiesos.xt.pl i popieram w pelni ta inicjatywe - sam zreszta hoduje golebie z niektorych zagrozonych wyginieciem polskich ras.
Pozdrawiam z Torunia
Michal

Awatar użytkownika
amcane
Kontakt:

Post autor: amcane » ndz sty 14, 2007 4:02 pm

Rowniez goraco popieram ta akcje :wink:
POZDRAWIAM amcane

Awatar użytkownika
SETER
Kontakt:

Post autor: SETER » ndz sty 14, 2007 4:39 pm

Witam
Nadal podtrzymuje swoj poglad, co do podobieĂąstwa Buldoga/belgijskiego do Brodawczaka polskiego.
To troche tak jak z Rzeszowskim wystawowym, pierwotny typ tej rasy hodowany jest nadal licznie na Podkarpaciu, a te golebie ktore prezentowane sa na wystawach, to mniej lub bardziej udolne "mieszanki" z Bagdeta norymberska, Show homerem itp.
Jesli Pan bedzie laskaw zamiescic zdiecia, lub inne materialy na ktorych
WYRAÂŹNIE widac, cechy ktore mozna uznac za na tyle ISTOTNE, ze warto tworzyc dla nich nowy wzorzec, to moze mnie (i nie tylko mnie) Pan przekona.
Oczywiscie wielkosc, glowa i woskowki roznia Buldoga/belgijskiego od Brodawczaka polskiego, jednak wg. mnie nie na tyle, aby uznac Buldoga za cos innego niz za "przerosnietego" brodawczaka. Takie jest moje zdanie, to chyba tyle.
Pewnie oburzy sie Pan za wyraz "przerosniety", ale takie jest moje zdanie.
A tworzenie wzorca dla tych golebi, uwazam za taki sam "wybryk" jak uznanie za "rase", rzeszowskiego wystawowego, ktory (przynajmniej do tej pory). jest zbyt malo "wyrownany" pokrojowo, aby warto bylo tworzyc dla niego wzorzec. Dodam tylko, ze nie mam nic przeciwko prezentowaniu tych ptakow jako "pokaz" ale rasa ?... :lol:
Moim skromnym zdaniem, najpierw trzeba popracowac nad "wyrownaniem", a poÂźniej tworzyc wzorzec pod "zamowienie" kilku wplywowych hodowcow...

Pozdrawiam
D.l

Zjak
Kontakt:

Post autor: Zjak » ndz sty 14, 2007 8:19 pm

Tak sie sklada, ze akurat mam zdjecie Brodawczaka staropolskiego pokazanego na wystawie w Kielcach tylko nie wiem jak sie wstawia tutaj zdjecie na forum.

Moze ktos chcialby zrobic porownanie - tak wynika z dyskusji.

Pozdr.

Awatar użytkownika
amcane
Kontakt:

Post autor: amcane » ndz sty 14, 2007 11:28 pm

Witam
do SETER
Zgodzil bym sie z Panem w 100% gdyby pisal Pan o brodawczaku swietokrzyskim, przyrownujac jego powstanie z rzeszowskim wystawowym.Co do brodawczaka staropolskiego to sie nie zgadzam poniewaz jest to rasa duzo starsza. Ale idac Pana tokiem myslenia to wlasnie brodawczak polski jest miniatura brodawczaka staropolskiego buldoga, a tylko dlatego jest zarejestrowany jako rasa poniewaz tak chcialo kilku wplywowych hodowcow. Nie widzi Pan istotnych roznic miedzy brodawczakiem polskim a buldogiem? To ja Panu powiem ze na krakusach ktore Pan hoduje to moze Pan sie zna ale nie na brodawczakach. Wedlug Pana toku myslenia to powinna byc np. jedna rasa srok zarejestrowana a pozostale powinny sluzyc do odswiezania krwi. Przeciez dla przecietnego laika na pierwszy rzut oka sa one nie do odruznienia. Natomiast stawiajac brodawczaka polskiego kolo buldoga to nawet osoba nie znajaca sie na golebiach zauwazy roznice. Dalej pisze Pan zeby popracowac nad wyrownaniem a dopiero opracowac wzorzec. ÂŻeby wyrownac dana rase to trzeba wiedziec do czego ja wyrownywac, dlatego wzorzec jest nieodzowny. A tak na marginesie to ta rasa jest dosc wyrownana a Pan widocznie widywal tylko egzemplarze rynkowe miernej jakosci. Tak jest zreszta w kazdej rasie ze sa osobniki i lepsze i gorsze. Dlatego uwazam Pana poglad za niedorzeczny :idea:

do Zjak
Sprobuj wstawic zdjecie przez ten hosting http://imageshack.us/ :wink:
POZDRAWIAM amcane

Awatar użytkownika
studzianek
Kontakt:

Brodawczak staropolski

Post autor: studzianek » pn sty 15, 2007 2:47 pm

Wsrod wielu polskich ras golebi zagrozonych wyginieciem, znaleÂźc mozna jednego wyjatkowo szlachetnego, ktory co prawda jest jeszcze dosc licznie hodowany na Podkarpaciu i w niektorych rejonach Malopolski, lecz wysokiej jakosci golebi i dobrych hodowcow pozostalo juz niewielu.

Moje zainteresowanie tymi golebiami, jako rasa zagrozona wyginieciem rozbudzil p. Zbigniew Gilarski, ktory dla mnie w sprawach golebi jest bezsprzecznym autorytetem. Kilkanascie lat temu ten znany hodowca rozpoczal ogolnokrajowa akcje na rzecz ratowania ras – polskich zagrozonych wyginieciem a moje osobiste zaangazowanie w ta sprawe jest dosc emocjonalne i tez chcialbym dolozyc swoja „cegielke” do ratowania ras polskich.

Nasza ostatnia nocna rozmowa zakoĂączyla sie tym, ze zostalem przez p. Zbyszka umowiony na rozmowe z hodowca brodawczaka staropolskiego – panem Andrzejem Lemieszem, ktory ta rase hoduje od wielu lat, ma bardzo dobry material hodowlany oraz posiada duza wiedze praktyczna na jej temat.

Dodatkowym impulsem do tego spotkania byla dyskusja na temat tej pieknej rasy na forum internetowym „Golebnika”, gdzie dojsc mozna bylo do wniosku, ze jesli chodzi o nazwe tej rasy, to zrobil sie wielki galimatias - czyli poplatanie pojec, nazw i ras. W zaleznosci od regionu rasa ta nosi rozne nazwy ; na Podkarpaciu nazywane sa „dublerami” lub „sredniakami”, w regionie swietokrzyskim nosi niefortunna nazwe „buldog” albo tez nazwe ta przypisuje sie golebiom, ktore nic z „bohaterem” tych rozwazaĂą nie maja wspolnego.

Jestem sklonny zaakceptowac i zaproponowac naszym hodowcom nazwe „ brodawczak staropolski”, jako najbardziej przystajaca do tej rasy. Okreslenie brodawczak niejako automatycznie identyfikuje ta rase i przypisuje ja do grupy golebi brodawczatych, natomiast przymiotnik staropolski nawiazuje do starych korzeni tej rasy i nie przypisuje ja do zadnego regionu oraz uwzglednia tez wklad pracy hodowcow z innych regionow niz Podkarpacie. Ponadto wiekszosc znanych mi hodowcow popiera ta wlasnie nazwe.

Parafrazujac slynne powiedzenie: „umarl krol, niech zyje krol” ; mozemy powiedziec: „umarl buldog , niech zyje brodawczak staropolski”.

W nawiazaniu do polskich ras brodawczatych w celu unikniecia pomylek musimy nauczyc sie rozrozniac poszczegolne rasy, i tak najbardziej znany brodawczak polski nalezy do ras wybitnie krotkodziobych, brodawczak swietokrzyski to rasa o umiarkowanie krotkim dziobie i bardzo charakterystycznej barwie, natomiast brodawczak staropolski to rasa sredniodzioba, wielkoscia zblizona do golebia pocztowego, wystepujaca w tych samych barwach co brodawczak polski.

Ale powrocmy do meritum sprawy – czyli do naszego brodawczaka staropolskiego, i do mojej rozmowy z p. Andrzejem Lemieszem – od tego doswiadczonego hodowcy dowiedzialem sie wiele o historii i hodowli tej starej lecz nieuznanej dotychczas rasy golebi.

Dwie pierwsze i jakze wazne informacje dotycza wygladu tych golebi.
Dalsza czesc wstepu do dyskusji na http://www.golebiesos.xt.pl
Pozdrawiam z Torunia
Michal

Awatar użytkownika
amcane
Kontakt:

Post autor: amcane » pn sty 15, 2007 3:13 pm

Witam
Zmieniajac naglowek tematu nie musze chyba komentowac wypowiedzi kolegi Studzianka :wink:
Rowniez zapraszam do strony http://www.golebiesos.xt.pl/ :)
POZDRAWIAM amcane

columbus53
Kontakt:

brodawczak podkarpacki

Post autor: columbus53 » pn sty 15, 2007 7:19 pm

amcane pisze:Witam
do Columbus53
To co Pan napisal to jest wszystko prawda poza nazwa ktora Pan wymyslil "brodawczak podkarpacki". Rozmawialem z kilkoma osobami znajacymi sie na tej rasie i nikt nie slyszal o brodawczaku podkarpackim. Natomiast kazda z tych osob zna Pana wizje na temat golebi. Wszyscy jednoznacznie twierdza ze te golebie mozna zarejestrowac tylko pod nazwa <Brodawczak staropolski>. Tak ze bardzo prosze nie wprowadzac wiecej nikogo w blad zla nazwa :evil:
do AMCANE
Obawiam sie,ze jest Pan czlowiekiem mlodym i niezbyt znajacym historie ras polkich - ta historia nie zaczela sie w lodzi lecz na dalekich kresach dawnej Rzeczypospolitej - tam najpierw trafialy golebie przywozone ze wschodu / orientu/ a dopiero poÂźniej rozprzestrzenily sie na pozostale regiony - dot. to wiekszosci ras hodowanych w Polsce. Tak wiec brodawczak - /nie wazne jak go nazwiemy/ ; trafil najpierw na tamte tereny i na poczatku byl golebiem bezimiennym - dopiero poÂźniej zaczeto mu nadawac rozne nazwy i tak na podkarpaciu najpopularniejza jest nazwa "BELGIJSKI" LUB "BELGIAK" ORAZ "DUBLER" i "ÂŚREDNIAK" - JA OPISUJaC Ta RASe NADAlEM MU MIANO 'brodawczak podkarpacki' , BO PODKARPACIE TO JEGO PRAWDZIWA OJCZYZNA , a ponadto musialem go jakos umiejscowic w czasie i przestrzeni. Hodowcy z Podkarpacia moga potwierdzic , ze te ptaki sa tam nadal licznie hodowane - a ze roznia sie nieco pokrojem to inna sprawa - jak dotychczas to nie ma wzorca na ta rase i nikt nie wie do jakiego idealu dazymy - ska Pan wie ,ze jego golebie to jest wlasnie to ?
Uhonorawaniem pracy hodowlanej bedzie opracowanie wzorca i zarejestrowanie rasy pod nazwa 'BRODAWCAK STAROPOLSKI" , natomiast o nazwie buldog zapomnijmy po wsze czasy.
pozdrawiam

do Krzysztoff
Brodawczak staropolski nie jest jeszcze rasa uznana wiec nie mogl byc wystawiony do oceny, natomiast mogl brac udzial w wystawie jako pokaz :idea:
Moze Pan zna nazwisko hodowcy pokazujacego te ptaki :?:

do Dred
Nazwy "belgijskie" nie chce wogole komentowac poniewaz jest to nazwa bazarowa :wink:

Awatar użytkownika
jan kowalczys
Kontakt:

Post autor: jan kowalczys » pn sty 15, 2007 8:51 pm

Zdarza sie ze na wystawach sedziowie oceniaja golebie ktore nie maja wogole wzorca. Tak np. w Kobylnicy sedzia ocenil golebie pod nazwaTurkot AkermaĂąski. Nie ma takiego wzorca i sedzia ktory je ocenial na pewno nie mial zielonego pojecia. :!: :!: :!:

columbus53
Kontakt:

dot. nazwy golebi

Post autor: columbus53 » pn sty 15, 2007 9:38 pm

do kol. Jana Kowalczs

To prawda sedziowie nie znaja wzorcow bo nie maja wzorcow / znam takich/ - i sami nie wiedza co im przyzlo oceniac .
Golebie blednie nazwane w Kobylnicy "turkotami " ; to "AKKERMAÑSKIE DWUCZUBE", STARA RASA POCHODZENIA TURECKIEGO - ZNAM JE DOSKONALE BO PRZEZ WIELE LAT JE HODOWAlEM.
Wystawiana tam byla tez rasa o nazwie "stawak saski " , a przeciez nie ma rasy o tej nazwie - chodzi tu o niemiecka rase o nazwie "STEIGERKROPFER" , CO DA SIe PRZETlUMACZYc JAKO GARlACZ-STAWAK"
Byl tam tez taki dziwolag jak "MEWKA KOWEÑSKA" - czy widzial Pan na to wzorzc?? a zostala oceniona i to wysoko.
A wywrotek wschodniopruski - skoro w rejestrze EE , figuruje tez pod nazwa "WYWROTEK POMORSKI" , to po co pisac wscodniopruski ???
A tpler zaglebiowski - przeciez "przechrzczono " go ZAGleBIOWSKI WYSOKOLOTNY bo co z niego za tipler.
A nazwa "bielski" - to nic innego jak "BIELCKI DWUCZUBY , a nazwa wywodzi sie od miata BIELCE ,na polnocy Moldowy.
Ktos kto redaguje katalog powinien miec przed soba oficjalne nazwy - wszyscy popelniamy bledy , ale wielu mozna uniknac.
pozdrawiam

Awatar użytkownika
amcane
Kontakt:

Post autor: amcane » pn sty 15, 2007 10:31 pm

Witam
do Columbus 53
odp. do poprzedniego postu:

Po pierwsze: to wiek tu niema zadnego znaczenia :idea:

Po drugie: skrocona historie ktora Pan przedstawil doskonale znam. Przesadzil Pan tylko stwierdzeniem "BO PODKARPACIE TO JEGO PRAWDZIWA OJCZYZNA". No ale jak Pan sam napisal "wszyscy popelniamy bledy", dlatego wybaczam :wink:

Po trzecie: nigdy nie twierdzilem, ze golebie te pochodza z lodzi :twisted:

Po czwarte: nigdy rowniez nie twierdzilem, ze moje ptaki sa idealne. Jakie sa to mysle ze ocenia w przyszlosci sedziowie na wystawie (znajacy sie na rzeczy oczywiscie) :P

Po piate: to nic nowego do tematu Pan nie wniosl, poniewaz nazwa brodawczak staropolski zostala ustalona juz wczesniej. Zreszta ta ktora ja proponowalem miedzy innymi :lol:

Po szoste: juz dawno zauwazylem, ze lubi Pan miec ostatnie slowo, ale nie dam Panu tej satysfakcji. I nie zebym byl do Pana uprzedzony, wrecz przeciwnie :wink:
POZDRAWIAM amcane

columbus53
Kontakt:

Post autor: columbus53 » pn sty 15, 2007 10:47 pm

do amcante
Skoro uwaza Pan ,ze otatnie zdanie powinno nalezec do mnie , to spelniam prosbe, pozwalam sobie przytoczyc fragment mojego opracowania dot. brodawczaka, gdzie to wlasnie ja zaproponowalem wariantowa nawe "BRODAWCZAK STAROPOLSKI"- ORYGINAlU TEKSTU PROSZe POSZUKAC W "FAUNIE &FLORZE" ORAZ W "WOLIERZE"; A ATO TEN FRAGMENT:
.W tym miejscu nalezy wspomniec o starej nieuznanej dotychczas rasie hodowanej od niepamietnych czasow na Podkarpaciu i nazywanej gwarowo(dla odroznienia od brodawczaka polskiego;sredniakam; lub;dublerami; ta ostatnia nazwa znieksztalcona zostala przez hodowcow i powinna brzmiec;dublany; gdyz wywodzi sie od miejscowosci Dublany k.Lwowa.Uwazam,ze ze wzgledu na pochodzenie rasa ta powinna nosic nazwe;brodawczak podkarpacki; lub;brodawczak staropolski ( kon. cyt.)

Awatar użytkownika
amcane
Kontakt:

Post autor: amcane » pn sty 15, 2007 10:57 pm

columbus53 pisze:do amcante
Dobrze ze napisal Pan to do tego Pana, bo jeszcze byl bym gotow pomyslec ze do mnie :lol:
POZDRAWIAM amcane

columbus53
Kontakt:

brodawczak staropolski

Post autor: columbus53 » pn sty 15, 2007 11:23 pm

do : AMCANE

Bylem przekonany ,ze mam doczynienia z powaznym partnerem , no coz
widac mylilem sie - ale nie cierpie z tego powodu.
pozdrawiam i zycze milej nocy
ps. golabki na fotkach sa niezle !

Awatar użytkownika
amcane
Kontakt:

Post autor: amcane » wt sty 16, 2007 10:03 am

No coz przykro mi ze Pana rozczarowalem :cry: , ale te dyskusje z Panem do niczego nowego nie prowadza :idea:
Ps. Dzieki za docenienie moich ulubieĂącow :D
POZDRAWIAM amcane

Awatar użytkownika
SETER
Kontakt:

Post autor: SETER » wt sty 16, 2007 7:05 pm

Witam
Galerie przejrzalem, co tylko utwierdzilo mnie w moim przekonaniu, ze Buldog to przerosniety brodawczak polski... Ma co prawda dluzsze nogi, i nieco inny dziob, rozmiary tez ma wieksze... Ale badÂźmy powazni...
Panowie, prawie wszystkie rasy golebi, w drodze selekcji zmniejszaja swoje rozmiary. Przykladem moze byc Brodawczak polski, powstaly na bazie golebi w typie Buldoga, Srebrniak polski ktory jest obecnie duzo drobniejszy niz dawniej, czy tez Szek polski, ktory zanim go "dopracowano" przypominal nieco golebie okreslane gwarowo jako "winerki". Oczywiscie bylo to tak dawno, ze nie sposob tego w 100% udowodnic, jednak dysponuje rycina, na ktorej Szek budapesztaĂąski (ktory jest przeciez spokrewniony z naszymi szekami) praktycznie nie rozni sie od "winerka" :lol: , i nie jest to bynajmniej blad w opisie rasy.
Rycina nie ma wiecej niz 100 lat.
Oczywnscie, selekcja moze prowadzic tez do zwiekszenia rozmiarow, np. Rys polski (przez Niemcow pomieszany z kingiem i innymi, podobnymi rasami), ale tutaj akurat byl taki "cel" hodowlany.
Panowie uspokoje was, ta rasa (Buldog) wcale nie jest na "wygninieciu", jest co prawda rzadka, ale na Podkarpaciu jest ich jeszcze sporo, wystarczy sie pofatygowac i poszukac :wink: . Innymi slowy, jest to rasa regionalna, tak jak kilka innych, ktore bynajmniej na wyginieciu nie sa...
Dla mnie, Buldog rozni sie mniej wiecej tak od Brodawczaka polskiego, jak Rzeszowski wystawowy (ten z wystaw), od tego od dawna hodowanego na Podkarpaciu (mozna czasem spotkac na bazarze w Rzeszowie).
Przepraszam ze momentami pisze o banalach, ale logika tego wymagala :wink: .
Proponuje, aby Pan Gilarski stworzyl wzorzec dla "winerka", i zostal po raz kolejny prezesem klubu, tym razem "winerka" :wink: .
Taki niewinny zart na zakoĂączenie...
Pozdrawiam
D.l
Ostatnio zmieniony śr sty 17, 2007 9:58 am przez SETER, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
amcane
Kontakt:

Post autor: amcane » wt sty 16, 2007 9:21 pm

Witam
Bardzo mi przykro ze nie udalo mi sie jednak Pana przekonac :cry: No ale coz kazdy ma prawo do wlasnego zdania :? Podejrzewam tylko ze hodowca rzeszowskiego wystawowego rowniez jest przykro :roll: No ale to inny temat :arrow:
Ja jednak nadal uwazam ze brodawczak staropolski buldog to odrebna rasa godna uwagi i bede dazyl do jej rejestracji :wink:
POZDRAWIAM amcane

Awatar użytkownika
studzianek
Kontakt:

Post autor: studzianek » śr sty 17, 2007 9:51 pm

Zjak pisze:Tak sie sklada, ze akurat mam zdjecie Brodawczaka staropolskiego pokazanego na wystawie w Kielcach tylko nie wiem jak sie wstawia tutaj zdjecie na forum.

Moze ktos chcialby zrobic porownanie - tak wynika z dyskusji.

Pozdr.
Witam trzeby najpierw puscic je w net ale jak nie masz gdzie tego zrobic przeslij je do mnie - zamieszcze je na www.golebiesos.xt.pl a tu zrobi sie
link
Pozdrawiam z Torunia
Michal

Awatar użytkownika
studzianek
Kontakt:

O brodawczaku staropolskim ciag dalszy

Post autor: studzianek » śr sty 17, 2007 9:56 pm

Zachecam do lektury kolejnego artykulu o brodawczaku powstalego po rozmowie z panem Andrzejem Lemiezem. Ponizej zamieszczam jego fragment - reszta tekstu na www.golebiesos.xt.pl
Wiele pytaĂą dotyczacych naszego brodawczaka staropolskiego, dzieki niesamowitej wiedzy i doswiadczeniu pana Andrzeja Lemieza, znalazlo swoje odpowiedzi, ktorych potwierdzenie mozna rowniez znaleÂźc u innych – zasluzonych dla polskiego golebiarstwa hodowcow.

Pierwsze pytanie, ktore postawilem mojemu rozmowcy dotyczylo pochodzenia brodawczaka staropolskiego.

Cala odpowiedÂź na to pytanie pan Andrzej oparl na opowiadaniach jednego z dwoch najstarszych hodowcow golebi tej rasy mieszkajacego we wsi Poraj w Krakowskiem. Historia ta siega dwustu lat wstecz. Golebie tej rasy hodowal ojciec, dziadek i pradziadek wspomnianego hodowcy, ktory obecnie ma 79 lat. Jego starszy kolega z tej samej miejscowosci ma 91 lat. Jak wspomnialem we wstepie do dyskusji jeszcze niedawno bylo tam szesciu hodowcow tej rasy, ktorzy mozna powiedziec „programowo” wymieniali sie materialem genetycznym w celu osiagania jak najlepszych efektow hodowlanych. Historia ta siega dwustu lat wstecz. Golebie tej rasy hodowal ojciec, dziadek i pradziadek wspomnianego hodowcy, ktory obecnie ma 79 lat

Golebie te trafily do Polski w okolice Krakowa w drugiej polowie XIX wieku. Sprowadzili je z Lwowa kolejarze pracujacy na linii kolejowe Lwow – Krakow, ktora oddano do uzytku w 1861 roku.
Zapraszam do lektury www.golebiesos.xt.pl
Pozdrawiam z Torunia
Michal

Awatar użytkownika
SETER
Kontakt:

Post autor: SETER » śr sty 17, 2007 10:27 pm

Witam
Sprostowanie odnosnie Rzeszowskiego wystawowego, bo chyba sie nie zrozumielismy z Panem Amcane.
Osobiscie uwazam, ze Rzeszowskiego wystawowego nalezalo by zarejestrowac, i ustalic wzorzec - ale do ptakow starego typu :!:
Jak ktos wie o co chodzi, to zauwazy, ze u wielu Rzeszowskich prezentowanych na wystawach, widac wyraÂźne cechy Bagdety norymberskiej... Spotyka sie czasem osobniki, ktore maja jeszcze czerwonawa brew po bagdetach..., i to ma byc "nowa" rasa ? :lol:
Kiedys na gieldzie z Rzeszowie, ogladalem z Dredem te wynalazki...
Tak sie zlozylo, ze w klatce obok byly bagdety norymberskie... :wink:
Panowie, nie dalo sie nie dostrzec, ze te "Rzeszowskie" obok bagdet, to byly golebie "ciagniete" na chama po bagdetach...
Posmialismy sie troszke, i odeszlismy... :wink:
Golab ten (w starym typie), wystepowal najczesciej w kolorze czerwonym - biale lota i ogon, a z rzadka niebieskim z pasami, inne kolory zdarzaly sie duzo rzadziej. I dodam, ze golebie te nadal istnieja, i wcale nie sa rzadkie, zwlaszcza na podkarpackich wsiach.
Uwazam, iz bardziej "sluszna" dla tych golebi, byla by nazwa "Podkarpacki" niz "Rzeszowski", ale to tylko moja sugestia.
Nie podoba mi sie ta rasa, nie hoduje jej, wiec nie chce byc posadzony, o chec "dogryzienia" konkurentom :wink:
Pozdrawiam i zycze sukcesow w hodowli Buldogow.
D.l

Awatar użytkownika
amcane
Kontakt:

Post autor: amcane » śr sty 17, 2007 10:33 pm

WIELKIE DZIeKI :D
POZDRAWIAM amcane

Awatar użytkownika
studzianek
Kontakt:

Post autor: studzianek » pn lut 19, 2007 11:25 pm

jesli chodzi o brodawczaka naszego brodawczaka to wszystkie dotychczas zebrane materialy na ten temat, relacje hodowcow itd, bedziemy publikowac na stronie www.brodawczakpodkarpacki.xt.pl. Poza tym w zwiazku z drobny nieporozumieniem swoja wypowiedÂź stad przenioslem do tematu brodawczak podkarpacki - zdziwionych i zawiedzionych przepraszam - tam znajdziecie moje uzasadnienie.
Ostatnio zmieniony wt lut 20, 2007 8:31 am przez studzianek, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam z Torunia
Michal

Awatar użytkownika
amcane
Kontakt:

Post autor: amcane » pn lut 19, 2007 11:58 pm

studzianek pisze:
A tak dla porzadku prosilbym zeby temat rzeszowskiego przeniesc we wlasciwe miejsce. Dziekuje
Witam
Rowniez prosil bym tak dla porzadku zeby kolega zalozyl temat brodawczaka podkarpackiego, bo to jest temat Brodawczaka staropolskiego buldoga :twisted:
A tak na marginesie to jest duzo wiecej hodowcow buldogow niz kolega tu wymienil, mam nawet kontakt z jednym z Podkarpacia ktory zna sredniaki ale woli hodowac buldogi :idea:
POZDRAWIAM amcane

Awatar użytkownika
studzianek
Kontakt:

Post autor: studzianek » wt lut 20, 2007 8:35 am

amcane pisze:
studzianek pisze:
A tak dla porzadku prosilbym zeby temat rzeszowskiego przeniesc we wlasciwe miejsce. Dziekuje
Witam
Rowniez prosil bym tak dla porzadku zeby kolega zalozyl temat brodawczaka podkarpackiego, bo to jest temat Brodawczaka staropolskiego buldoga :twisted:
A tak na marginesie to jest duzo wiecej hodowcow buldogow niz kolega tu wymienil, mam nawet kontakt z jednym z Podkarpacia ktory zna sredniaki ale woli hodowac buldogi :idea:
Wyjasnie tylko ze podkarapccy hodowcy nie widza problemu niech ich brodawczak istnieje swoja droga a buldog swoja droga. Szkoda tylko ze p. Lemiez zarzadal zdjecia swoich ptakow z galerii S.O.S. ma piekne ptaki, ale roznia sie one wyraÂźnie od srednaikow z Podkarpacia i charakterem i wygladem.
Pozdrawiam z Torunia
Michal

ODPOWIEDZ