Turczyn

Awatar użytkownika
studzianek
Kontakt:

Post autor: studzianek » śr sty 30, 2008 11:57 am

Jeśli chodzi o belgi to kilku starszych doświadczonych hodowców potwierdziło mi, że tak określano czasami odpady jakie wychodziły w procesie powstawania brodawczka polskiego - po prostu ktoś był pazerny i zamiast bastrdom ukręcić główkę poszedł na rynek i to wyprzedał.

Nawiązując do artykułu z Gołębnika dotyczącego turczyna i niedawno przypomnianego w Biuletynie PZ nr 38 to mam wątpliwości co do zamieszczonych tam rycin. Prównajcie je sobie z fotkami indianów, które zamieszczam poniżej:
Obrazek
Pozdrawiam z Torunia
Michal

Awatar użytkownika
SETER
Kontakt:

Post autor: SETER » śr sty 30, 2008 12:21 pm

W „Galerii maściucha” pod patronatem Pana Gilarskiego, są przedstawione rysunki z gołębiami w typie "turczyna", na białej i czerwonej brwi. Proszę sobie zobaczyć, których jest więcej – tych z brwią czerwoną. A Indian, czy też "berberyjczyk”"skąd dotarł do Europy, jak nie z Turcji ? - przecież to rasa orientalna. Na miejscu, (w Polsce) sprowadzane gołębie nazywano od miejsca sprowadzenia, a niekoniecznie właściwego pochodzenia.
Poza tym, te z białą brwią, mają ją dosyć skromnie rozwiniętą - a prawdopodobnie to właśnie turczyny, w krzyżówce z gołębiami belgijskimi, były przodkami naszego brodawczaka polskiego, średniaka itp. W podawanym przeze mnie czasopiśmie, jest również rycina gołębi antwerpskich wystawowych (z 1926 r.), i te gołębie mają brew białą, raczej małą i gładką. Skąść się musiała ta duża "chropowata" brew u brodawczaków wziąć. Niech kol.Amcane się wypowie, czy nie trafiają mu się czasem młode z zaróżowioną brwią.
Natomiast "turczyny" Pana Gilarskiego, to krzyżówka jego gładkogłowych masciuchów z brodawczakami polskimi.
Panowie, jeśli chodzi o "turczyny", to podajecie nazewnictwo wielkopolskie czy mazowieckie – to tak jak bym pytał hodowców z podkarpackiego, o srebrniaki… :wink: (w całym woj. podkarpackim, znam tylko 3 hodowców tej rasy, w tym jednego tylko z widzenia). Rozmawiałem z hodowcą brodawczaków, człowiek po pięćdziesiątce, którego ojciec również hodował brodawczaki, i twierdził on, że jednym z przodków brodawczaka polskiego jest właśnie turczyn.
Kol. Studzienek, znam prawie siedemdziesięcioletniego hodowcę (urodzony we Lwowie), który mówi czasem na swoje brodawczaki polskie "belgijaki", i powiem, że wielu hodowców, zwłaszcza z północnej Polski, chciałoby mieć takie "bastardy"… :wink: :lol:

Awatar użytkownika
amcane
Kontakt:

Post autor: amcane » śr sty 30, 2008 2:10 pm

SETER pisze: Niech kol.Amcane się wypowie, czy nie trafiają mu się czasem młode z zaróżowioną brwią.
Zgadza się , trafiają się :arrow: I trzeba takie młode bezwzględnie wykluczać z dalszej hodowli ponieważ jest to cecha mocno przekazywana potomstwu :idea:
POZDRAWIAM amcane

Awatar użytkownika
studzianek
Kontakt:

Post autor: studzianek » śr sty 30, 2008 3:25 pm

Do setera:
Pan Gilarski nie posiada gładkogłowych masciuchów. :D
Pozdrawiam z Torunia
Michal

Awatar użytkownika
SETER
Kontakt:

Post autor: SETER » śr sty 30, 2008 5:10 pm

Amcane napisał:Zgadza się , trafiają się :arrow: I trzeba takie młode bezwzględnie wykluczać z dalszej hodowli ponieważ jest to cecha mocno przekazywana potomstwu :idea:

No własnie, to by potwierdzało hipotezę o czerwonej brwi turczynów, choć równie dobrze może to być efekt krzyzówek z indianami/berberyjczykami etc.

Studzianku, nawet jeśli nie ma gładkich maściuchów, to takie ptaszki jak w galerii moża uzyskać bezproblemowo, krzyżując kiepskiej jakości brodawczaki polskie, z jednokolorowymi tiplerami lub innymi rasami o podobnej budowie. Kilka lat pracy, i wygląd mamy ustalony.

Awatar użytkownika
studzianek
Kontakt:

Post autor: studzianek » śr sty 30, 2008 5:33 pm

Tekst Pana Chwałka można też znaleźć w oryginale tzn, u jego prawdziwego autora Terleckiego - książka z roku 1907 wydanej we Lwowie "Chów gołebi". Znaleźć to można na stronie 205, gdzie autor opisuje gołębia berberyjskiego "indyjczyk".
Pozdrawiam z Torunia
Michal

Awatar użytkownika
studzianek
Kontakt:

Post autor: studzianek » śr sty 30, 2008 6:36 pm

SETER pisze:Amcane napisał:
Studzianku, nawet jeśli nie ma gładkich maściuchów, to takie ptaszki jak w galerii moża uzyskać bezproblemowo, krzyżując kiepskiej jakości brodawczaki polskie, z jednokolorowymi tiplerami lub innymi rasami o podobnej budowie. Kilka lat pracy, i wygląd mamy ustalony.
No raczej z tego to by nic nie wyszło.
Pozdrawiam z Torunia
Michal

Awatar użytkownika
SETER
Kontakt:

Post autor: SETER » śr sty 30, 2008 7:01 pm

Witam

http://www.masciuch.pignet.pl/galeria/g ... rowo4.html

Nieda to się tylko parasolki w d***e otworzyć :lol:

Awatar użytkownika
studzianek
Kontakt:

Post autor: studzianek » śr sty 30, 2008 7:14 pm

Co to za rasa?
Obrazek
Pozdrawiam z Torunia
Michal

quatro
Kontakt:

Post autor: quatro » czw sty 31, 2008 12:17 am

studzianek pisze:Jeśli chodzi o belgi to kilku starszych doświadczonych hodowców potwierdziło mi, że tak określano czasami odpady jakie wychodziły w procesie powstawania brodawczka polskiego
Proponuę zapytać np Aleksandra Legięcia na jakie ptaszki mówi czasami belgi, przypuszczam że w takim wydaniu brodawczaków polskich kol. studzianek nie widział na żywo

studzianek pisze: po prostu ktoś był pazerny i zamiast bastrdom ukręcić główkę poszedł na rynek i to wyprzedał.

to tak jak z niektórymi obrońcami a zarazem znawcami polskich ras, mam tu na myśli np mewki polskie kol. studzianka po 15 zł na allegro jakiś czas temu

Awatar użytkownika
studzianek
Kontakt:

Post autor: studzianek » czw sty 31, 2008 9:43 am

Kolego quatro weź pokaż w końcu swoje championy a nie przyczepiasz sie do każdego i sprowadzasz dyskusje do pyskówki. Nie `umiesz dyskutowac na forum i brakuje Ci argumentów, to idź sobie na rynek albo targ i tam pogadaj na swoim poziomie. Wtrybiasz sie do każdego tematu razem ze swoimi kolezkami jakbyś była alfą i omegą a tak naprawdę wiele sobą nie reprezentujesz. Weź do ręki papier i ołówek, i napisz coś sensownego co wyprostuje wszystkich i wszystko - wtedy będziemy dyskutować na temat Twojej wiedzy i znajomosci tematu.
Ostatnio zmieniony czw sty 31, 2008 10:23 am przez studzianek, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam z Torunia
Michal

Awatar użytkownika
amcane
Kontakt:

Post autor: amcane » czw sty 31, 2008 10:08 am

Jakie gołąbki ma Quatro to tu wszyscy na forum wiedzą i nie trzeba ich komentować , natomiast pamiętam te bardzo ładne mewki polskie z allegro :? Żenada :x
POZDRAWIAM amcane

Awatar użytkownika
studzianek
Kontakt:

Post autor: studzianek » czw sty 31, 2008 10:31 am

No to co za problem zrobić fotki i je tutaj zaprezentować???
A wracając do mewek to nie byly moje i nie poczuwam się z ich tłumaczyć bo tutaj temat brzmi "TURCZYN". Jeśli nie macie nic do powiedzenia w tym temacie - a wszystko na to wskazuje - to po prostu nie piszcie tutaj - oszczędźmy sobie nerwów.
Pozdrawiam z Torunia
Michal

quatro
Kontakt:

Post autor: quatro » czw sty 31, 2008 10:44 am

studzianek pisze:Kolego quatro weź pokaż w końcu swoje championy a nie przyczepiasz sie do każdego i sprowadzasz dyskusje do pyskówki. Nie `umiesz dyskutowac na forum i brakuje Ci argumentów, to idź sobie na rynek albo targ i tam pogadaj na swoim poziomie. Wtrybiasz sie do każdego tematu razem ze swoimi kolezkami jakbyś była alfą i omegą a tak naprawdę wiele sobą nie reprezentujesz. Weź do ręki papier i ołówek, i napisz coś sensownego co wyprostuje wszystkich i wszystko - wtedy będziemy dyskutować na temat Twojej wiedzy i znajomosci tematu.
hehe, chyba przesadziłeś troszkę z czepianiem się wszystkich, ja się przecież tylko czepiam tych co uprawiają głupotę i profanują polskie rasy. Zauważ również, że negując Twoje gołębie czy Twoich "szefów" nie móiwę że mam lepsze (choć uważam że mam dużo lepsze od Twoich) i nigdy nie wychwalałem swoich ptaków na forum, jak już to powołuję się na ludzi, którzy takowe mają, przejżyj moje posty a zobaczysz, że jeśli piszę o maściuchach to mówię Majkutewicz, jeśli o mewkach to np. Nadera, Pilichta, Drenikowski itd, jeśli o "belgach" to Warzybok, Lach, Legięć przytocz mi chociaż jeden post w którym pisze że mam najlepsze gołębie. to Ty robisz z siebie durnia pokaazując szapotle na stronie S.O.S., które poza barwą nie mają nic wspólnego z mewką polską, a pózniej piszesz, że tylko ludzie pazerni sprzedają swoje odpady hodowlane, albo chcesz kogoś naciągnąc podpisując takie gołębie mewką polską, albo w życiu nie widziałeś mewki polskiej.
Nie rozumiem też dlaczego twierdzisz, że wypowiadam się na każdy temat, widziałeś moje wypowiedzi na temat np. PDL, Karierów, Kingów, Strasserów i setek innych ras.

Kolego drogi to Ty się weż w garść i napisz coś sensownego, a nie piszesz tylko pierdoły na tematy o których nie masz bladego pojęcia.

quatro
Kontakt:

Post autor: quatro » czw sty 31, 2008 10:45 am

studzianek pisze:No to co za problem zrobić fotki i je tutaj zaprezentować???
A wracając do mewek to nie byly moje i nie poczuwam się z ich tłumaczyć bo tutaj temat brzmi "TURCZYN". Jeśli nie macie nic do powiedzenia w tym temacie - a wszystko na to wskazuje - to po prostu nie piszcie tutaj - oszczędźmy sobie nerwów.
a szapotel jaki Ty to napisałeś "mój piękny młody szapotel"

Awatar użytkownika
studzianek
Kontakt:

Post autor: studzianek » czw sty 31, 2008 12:09 pm

Powiem tylko tyle. Szefów to ja nie mam żadnych. Sam sobie jestem szefem. Kilka postów wcześniej zadałem konkretne pytanie zamieszczając zdjęcie - od tego momentu całkowicie odchodzicie od tematu. I tak jak to już było w innym temacie zgnoić kogoś. Powtórzę to jeszcze raz - nie masz nic do powiedzenia to to sie nie odzywaj. Przypomne jeszcze raz, że temat nosi tytuł "TURCZYN".

Co zaś tyczy sie autorytetów takich jak pan Majkutewicz, czy Nadera, Plichta, Drenikowski to również ich cenię i uważam, że mają piękne ptaki.
Jeśli zaś chodzi o hodowców "belgów" to kto tu robi z siebie durnia? Co to za rasa, z targowiska jakaś?
Nie rozumiem też dlaczego twierdzisz, że wypowiadam się na każdy temat, widziałeś moje wypowiedzi na temat np. PDL, Karierów, Kingów, Strasserów i setek innych ras.
Wypowiadasz się w kazdym temacie, który ja otwieram i wszystko sprowadzasz do krytykanctwa albo mnie albo Zbyszka Gilarskiego. Kim ty jesteś żeby to robić - masz do mnie jakiś uraz albo coś Ci sie nie podoba to napisz po prostu: "Ja zrobiłbym to w ten sposób...."
Kolego drogi to Ty się weż w garść i napisz coś sensownego, a nie piszesz tylko pierdoły na tematy o których nie masz bladego pojęcia.
Krytykusjesz ratownie polskich raz w moim wydaniu czy Gilarskiego to pokaż jak to powinno wyglądać ale nie tu. Napisz na PW, napisz artykuł do Woliery albo Fauny i Flory. Wtedy będziesz miał argumenty. Poprzyj swoją wiedzę konkretnymi przypisami z literatury przedmiotu. chyba, ze masz już na swoim koncie jakies artykuły to podaj mi po prostu bibliografię. Na mojej stronie www.golebie.pignet.pl równiez znajdzie się miejsce na Twoje wypowiedzi czy artykuły - nie ma z tym najmniejszego problemu.
Odnieś się do artykułu Tenety, Chwałka to dla mnie będzie sensowna dyskusja.
Pozdrawiam z Torunia
Michal

Awatar użytkownika
SETER
Kontakt:

Post autor: SETER » czw sty 31, 2008 1:51 pm

Witam
Kol. Studziankowi proponuję nieco ochłonąć.
Studzianek napisał:
Jeśli zaś chodzi o hodowców "belgów" to kto tu robi z siebie durnia? Co to za rasa, z targowiska jakaś?

Wypowiada się Pan w sprawie, o której nie ma zielonego pojęcia. Podważa Pan nazwy gołębi, które są używane on kilkudziesięciu lat, zamiennie z nazwą oficjalną. Bo przecież nikt nie napisze w nazwie wzorca gwarowej nazwy - "belgijski", gdy pisze się o polskiej rasie, czy to jasne ?
Daje się Pan wpuszczać w maliny człowiekowi, który prędzej "zrobi se seppuku", niż przyzna do błędu. Ten człowiek musi mieć rację i tyle, w myśl zasady: "Moja racja jest Mojsza niż twojsza, ponieważ Moja Racja jest Najmojsza".
Quatro – kliknij na ten link, który wkleiłem, i powiedz proszę, co Ci te gołębie przypominają. Uważam, że na pewno nie przypominają one turczyna. Co do wyglądu turczyna, zdania są podzielone, ale te ptaszki ze zdięcia, to (moim zdaniem) zwykła krzyżówka międzyrasowa – opatrzona emblematem "S.O.S" – żeby potomstwo po nich dobrze się sprzedawało. Taki „chłit” marketingowy, to wszystko.

opal
Kontakt:

Post autor: opal » czw sty 31, 2008 3:25 pm

Witam."Odnieś się do artykułu Chwałka i Tenety".Najbardziej w szkole na języku polskim denerwowało mnie pytanie profesorki:Co autor chciał powiedzieć (wyrazić) w tym utworze.Moja odpowiedż brzmiała niezmiennie :"to co napisał".Teraz ty Studzianku próbujesz dzielić włos na czworo.Wygrzebałeś dwa artykuły , dorabiasz do nich całą otoczkę i próbujesz na tej podstawie odtworzyć wymarłą rasę.Człowieku masz mniejszą szansę niż naukowcy ,którzy próbują odtworzyć tygrysa tasmańskiego.Oni mają zdjęcia i filmy Ty masz dwa artykuły z biuletynu i to artykuły gdzie jeden autor twierdzi,że turczyny miały białą brew drugi,że czerwoną.Piękna idea SOS .Ale jeśli jest tak jak piszą koledzy,że stworzyliście ją po to by łatwiej wypychać swoje odpady to wróćcie z Columbusem 53 na swoje forum i nie zawracajcie nam d....Pozdrawiam.Ps.Serdeczne uściski dla Prezesa.Seter: albo sepuku albo se kupe.

quatro
Kontakt:

Post autor: quatro » czw sty 31, 2008 4:28 pm

SETER pisze:
Quatro – kliknij na ten link, który wkleiłem, i powiedz proszę, co Ci te gołębie przypominają. Uważam, że na pewno nie przypominają one turczyna.
Oczywiście że są to gołębie pochodzące ze skrzyżowania maściucha z "belgiem", może utrwalone odrobinę w wyniku skojarzeń krewniaczych, bo dosyć równe, ale wyrażnie widać że jest to maścicuh i brodawczak polski, maściuch nie koniecznie gładkogłowy, koronę można szybko zgubić (napewno szybciej niż łapcie), jeśli natomiast chodzi o turczyna to dla mnie jest to tylko historia, do końca nie jasna. Keler też pokazuje turczyna z bladą brwią, ale gładką nie ziarnistą. Jak już kiedyś wspomniałem odtworzenie z niczego jest stworzeniem, prawie to samo, ale jednak prawie robi wielką różnicę..., a tym samo nie powinno się to nazywać turczyn

Awatar użytkownika
SETER
Kontakt:

Post autor: SETER » czw sty 31, 2008 4:49 pm

Witam
Ten czarny aż "wali po oczach" krzyżówką z brodawczakiem, natomiast żółta (to chyba samiczka), przypomina mi nieco bydową tilpera/budapeszta choć oczywiście głowa jest nieco inna.
W sprawie koronki nie chciałem sie wypowiadać, gdyż nie hodowałem nigdy gołębi koroniatych - możliwe, że jest tak jak pisze Quatro.
Może autor krzyżówki opowie, efektem jakich krzyżówek są te ptaszki :) . Skądniąd całkiem zgrabne i przyjemne, choć turczynami one nie są. Ta rasa już nie istnieje, i trzeba wreszcie przyjąć to do wiadomości.
Możliwe, że pod jedną nazwą "Turczyn" istniały dwie rasy, a dochodzenie "racji" nie ma sensu. Przedstawiłem swoje zródła informacji, kol. Krzysztof i Opal swoje, ale jak było "naprawdę", chyba nie dowiemy się nigdy :? .

ekolog
Kontakt:

Post autor: ekolog » czw sty 31, 2008 4:56 pm

Seter kiedyś dałeś mi dobrą rade za którą jestem ci wdzięczny, ale zapomniałeś sam się upilnować :shock:
. .
Wtedy napisałeś :? - osobiste zatargi psuja atmoswere na forum, i powoduja niepotrzebne napiecia- kazdy ma przeciez inny punkt widzenia.
Dlatego tez, kol. Opal i Ekolog, prosze was, abyscie zmienili miejsce do tej dyskusji. Prosbe te kieruje do wszystkich, mam rowniez nadzieje, ze sam nigdy nie "wdepne" w tego typu tematy, przynajmniej na tym forum.
Pozdrawiam
D.

Teraz ja pozdrawiam

quatro
Kontakt:

Post autor: quatro » czw sty 31, 2008 5:19 pm

studzianek pisze:
Co zaś tyczy sie autorytetów takich jak pan Majkutewicz, czy Nadera, Plichta, Drenikowski to również ich cenię i uważam, że mają piękne ptaki..
ile razy byłeś w ich gołębnikach?, bo ja kilka razy w roku, którego z nich znasz osobiście?
studzianek pisze: Jeśli zaś chodzi o hodowców "belgów" to kto tu robi z siebie durnia? Co to za rasa, z targowiska jakaś?.
małe sprostowanie, Aleksander Legięć to legenda wśród hodowców brodawczaków polskich, człowiek który od kilkudziesięciu lat ma najlepsze brodawczaki w Polsce, a Ty śmiesz twierdzić, że jego gołębie są klasy bazarowej bo mówi o nich "belgi"? (pyt. retoryczne)
studzianek pisze: Wypowiadasz się w kazdym temacie, który ja otwieram i wszystko sprowadzasz do krytykanctwa albo mnie albo Zbyszka Gilarskiego.

kilka postów wcześniej pisałeś że czepiam się wszystkich i wypowiadam na wszystkie tematy, nie można zmieniać tak szybko zdania

studzianek pisze: Kim ty jesteś żeby to robić - masz do mnie jakiś uraz albo coś Ci sie nie podoba to napisz po prostu: "Ja zrobiłbym to w ten sposób...." [.

Ty wprowadzasz ludzi nie znających się na gołębiach w błąd na forum dlatego ja się też wypowiadam na forum, gdybym napisał Ci na PW, że ten biały ptaszek pokazany na stronie S.O.S jako jedna ze sztandarowych ras polskich nie jest nawet słabą mewką polską, to niektórzy pomyśleli by, że tak mają wyglądać mewki polskie, bo przecież pokazane są przez ludzi, którzy te rasy propagują i ratują od wyginięcia, dlatego wypada żeby ktoś napisał, że mewka polska nie jest wcale zagrożona wyginięciem i że wyglądać powinna całkiem inaczej, gdybym nie napisał, że wielu hodowców którzy hodują brodawczaki polskie, mówią na nie "belgi" i usłyszeli by np od Janusza Warzyboka taką nazwę to by pomyśleli, że facet bredzi, bo przecież jeden z ludzi który powinien być autorytetem jeśłi chodzi o polskie rasy(admin, strony S.O.S) napisał że się mówi tylko na odpady, a takich brodawczaków jakie ma owy hodowca nie widziałeś napewno na oczy. Określenie "belg" jest potoczną nazwą brodawczaka polskiego, pochodzącą od przodków naszych brodawczaków - gołębii belgijskich. Także nie mam do Ciebie żadnego urazu, poprostu nie zgadzam się z tym co piszesz, a kto ma rację niech ocenią zainteresowani, jeśli piszę bzdury to się nie przejmuj, znający się na rzeczy będą Ciebie uważać za fachowca, a mnie tylko za pieniacza

Zrobię Ci tą przyjemność i nie napiszę już nic w tym wątku, poanieważ na temat turczyna oprócz tego że jest już tylko historia, bardzo zawiła, nie jasna, bez żadnych dowodów na rację niekórych hodowców, natomiast jeśli kiedyś pokażesz gołębie długodziobe pod nazwą Mewka Polska, jeśli będziesz zalecał innym kojarzenia między rasowe, albo jak ktoś powie na maściucha polskiego powie "koziołek" nazwiesz bazarowcem (bo temat "belga" chyba już jest jasny), to bądz pewny, że wypowiem swoją opinię.

Awatar użytkownika
SETER
Kontakt:

Post autor: SETER » czw sty 31, 2008 5:47 pm

Ekolog- może i tak, trochę mnie poniosło, ale tamto "Twoje" dotyczyło animozji pozaforumowych, trochę politycznych, a i trochę inwektyw (choć nie wulgaryzmów) również się tam znalazło :wink: .
Natomiast tutaj, wypowiada się człowiek który się kompromituje, wypisując bzdury o brodawczaku, oraz przedstawia jakieś tam krzyżówki jako turczyna.
Czyta to forum mase ludzi, przeczyta ktoś "niezorientowany" i jeszcze uwierzy :lol: - takie rzeczy trzeba "prostować".
Ten mój przedostatni wpis, miał być ostatnim w tym temacie, ale cóż...
Resztę opisał dokładnie, o wpis powyżej kol. Quatro.

ekolog
Kontakt:

Post autor: ekolog » czw sty 31, 2008 7:12 pm

Masz racje jeżeli chodzi o temat Turczyna, ale tylko temat :D Jednak ja szanuje Studzianka za JEGO AKCJE

Awatar użytkownika
Piotrek W.
Kontakt:

Post autor: Piotrek W. » pt lut 01, 2008 8:22 am

Panowie (wtrącę się na momencik, bo już krew mnie zalewa) - akcję szanować należy, popieram, wszystko fajnie. Osobiście tylko nie lubię wciskania kitu a już umieszczanie zdjęć gołębi nierasowych (pod wieloma względami i wskazywanie jako wzorcowe - totalne przegięcie). Te ptaki to totalny złom i to pod wieloma względami. Nie da się zrobić coś z niczego :cry: , a jeśli już ktoś próbuje coś odtworzyć - powiniem bynajmniej mieć pojęcie z czego i jak to zrobić, a tu ani jednego ani drugiego.
Nie obrażajcie się, tym bardziej Panowie z SOS, ale spoglądając na sprawę zupełnie obiektywnie a i z genetyką ptaków mając doczynienia, twierdzę, że nawet jej podstawowych podstaw Panowie nie przejawiacie, więc powiem krótko - rzeczywićsie SOS, ale dla Panów wiedzy i to przede wszystkim na wstępie :idea: .
(Bez urazy oczywiście :? )
Pozdrawiam
Piotrek W.
dr inż. Piotr Widomski (ze specjalizacją - hodowla drobiu)

ODPOWIEDZ